Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Primosten 2009

Nasze relacje z wyjazdów do Chorwacji. Chcesz poczytać, jak inni spędzili urlop w Chorwacji? Zaglądnij tutaj!
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jarop11
Croentuzjasta
Posty: 132
Dołączył(a): 19.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) jarop11 » 04.07.2009 15:33

Cudowna ta relacja. :D
Zdjęcia fantastyczne :D
Pozdrawiam
kuczylas
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 04.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) kuczylas » 04.07.2009 20:28

Witam:) super zdjęcia, super miejsce i w ogóle.Mam pytanko macie może namiary na ta kwaterę w której byliście. Wybieramy się tam od 31 lipca w 3 osoby jak coś to poproszę info na adres: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl.
Gdyby ktoś jeszcze miał inne namiary na pokoiki w tym miasteczku to poproszę. Z góry dzięki wielkie;))
adamola
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 104
Dołączył(a): 24.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) adamola » 05.07.2009 05:16

Super relacja,czekamy na dalszy ciąg
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 05.07.2009 08:36

kuczylas napisał(a):Gdyby ktoś jeszcze miał inne namiary na pokoiki w tym miasteczku to poproszę. Z góry dzięki wielkie;))


Ja byłem tutaj: http://www.apartments-primosten.net/
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 05.07.2009 10:18

Namiary poszły. Jutro wrzucę coś o wycieczce do Dubrownika.
m_cowboy
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 116
Dołączył(a): 29.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) m_cowboy » 06.07.2009 00:25

CinnamonGirl napisał(a):
grzeslaw napisał(a):Dzięki za bardzo cenne informacje :) My wyjeźdzamy 08.08 i już nie mogę się doczekać!
Napisz coś (jeśli byłaś) jakie ceny w knajpkach. Chodzi przede wszystkim o piwo z kija (toceno :) i jakieś standardowe danie.
Pozdro!


Po knajpach nie chodziliśmy za bardzo ze względów finansowych i tego ze nie lubię ryb i wszelkich owoców morza ;).
Jedliśmy jedynie szprotki i kalmary z budek (koszt kolejno 15kn i 25-30kn), pizzę 'na wyjazdach' (od 45kn-70kn za normalną i za wiegachną od 70kn w zwyż), winko lane do szklanek w Primostenie 6kn/szklankę.
Z tego co mi sie w oczy rzuciło to ceny za obiadek w knajpie średni kształotwały sie miedzy 70 a 150kn lub wiecej, ale juz nie wczytywałam się co kryło sie pod tymi daniami. No i były to miejscowosci typowo nastawione na turystów (Trogir, Dubrownik czy Primosten).
Co do piwa to w knajpie widywałam od 15kn do 30kn za 0,5l.


A możesz napisać gdzie są te "budki" ze szprotkami i kalmarami :?: Jadę w te okolice to chętnie sie wybiorę.
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 06.07.2009 07:31

Dzień 8 - Dubrownik
Pora na Dubrownik, tak odkładany w czasie ze względu na prognozy informujące o załamaniu pogody. Z samym wyjazdem też było trochę zamętu, gdyż okazało się, że zielona karta owszem była, ale została w Polsce. Dobrze, że zorientowaliśmy się kilka dni przed wyjazdem i cała akcja przesyłania skanu, drukowania itp. Zajęła nam trochę czasu.

Już w przeddzień planowanej wycieczki z balkonu widzieliśmy, że na horyzoncie się błyska, a właściciele poinstruowali nas, aby dobrze zamykać okiennice bo idzie wielka burza. Mówili to z takim przerażeniem na twarzy, że zaczęliśmy zastanawiać się czy to czasem nie idzie koniec świata.

Dużo się naczytałam o tym, aby być w Dubrowniku koło 9:00 bo problem z parkingami itp. (nawet przed sezonem). Dlatego zarządzono pobudkę w sobotę o 5:00 wyjazd umówiony na 5.30, za oknem pochmurno - stało się nadszedł zapowiadany front. W momencie wyjazdu podbiegła do nas właścicielka, słyszała ze nie śpimy i przestraszyła się, że coś się komuś stało i może potrzebna jest pomoc. Uspokoiliśmy ją i wyruszyliśmy w trasę. Trasa póki wiodła przez autostradę szła sprawnie i szybko z przerwą na napojenie naszego gazowego autka. Potem w Ravcy zjazd na Ploce i już trochę wolniej choć po drodze przepiękne widoki. Niestety cały czas miałam przed oczyma wizję 2 godzinnego szukania miejsca parkingowego wiec nie marudziłam kierowcy, aby się zatrzymać na zdjęcia (a szkoda L). Oczywiście za Ploce stał wspominany na forum patrol drogówki, trochę znudzony jakby z trudem podnosił radar i zrezygnowany bo wszyscy jadą przepisowo (do czasu, ale o tym później).
Na granicy z BiH też jakaś taka stagnacja, nie przerywając swojej rozmowy kiwnięto nam ręką, że mamy jechać. Oczywiście dobre humory popsuł nam jeden bezmózgowiec (takich to tylko za przeproszeniem za j... powiesić). Jedziemy sobie najspokojniej w świecie seria zakrętów za którymi nic nie widać, gdyż po obu stronach drogi wysokie skały, brak pobocza. Wchodzimy sobie w zakręt, z naprzeciwka jedzie jedno autko, NIE PRZERASZAM 2 AUTKA - JEDNO NASZYM PASEM NA CZOŁÓWKĘ. Nie ma gdzie uciekać bo skały, my po hamulcach (wszyscy sprawdzają wytrzymałość pasów), autko przepisowo jadące po hamulcach. Dosłownie w ostatnim momencie %$#$%#$%$ kretyn jadący na trzeciego zdołał wrócić na swój pas mijając nas o centymetry. Wiem już co to znaczy mieć całe życie przed oczami, w ciągu kilku sekund, które lecą w zwolnionym tempie. Wiem, nie należy generalizować, ale w tym momencie mam ochotę powywieszać wszystkich kierowców drogich, wypasionych i podrasowanych samochodów za j....;.

Wracając do tematu głównego, przed Dubrownikiem znów trzeba napoić autko, dlatego też zjeżdżamy w kierunku wspomnianego na forum Komolaca. Zjazd na stację z gazem jest ok. 200 m za stacją INA skręca się w prawo, jest oznakowanie acz trzeba go wypatrywać.
Po dotankowaniu mały przystanek przy moście na obowiązkowe zdjęcia i można ruszać na punkt widokowy na Jadrance.
W drodze do Kolomaca
Obrazek

Postój przy moście i mały 'stateczek'
Obrazek

Tu czuć już te 30 stopniu w cieniu. Znów mała sesja foto i pora szukać tych nieszczęsnych parkingów.

Mała sesja Dubrownika z 'lotu ptaka'
Obrazek

Jedziemy w kierunku centrum od strony zachodniej, czyli bliżej bramy Pile (jest po 10) i oczom ukazuje się nam drogowskaz na podziemne parkingi. Długo się nie zastanawiamy i jedziemy. Miła niespodzianka, nie dość że sporo miejsc parkingowych to może 10% zajętych. Jeszcze milej zaskoczeni jesteśmy ceną. Trochę się naczytałam o tych cenach parkingów w Dubrowniku (10kn/h itp.). Fakt ten parking jest oddalony od starego miasta jakieś 10 minut na piechotę (w tamtą stronę z górki, spowrotem pod górkę i po schodach, wózki odpadają chyba że trochę nadrabiając główną drogą) za to autko stoi w cieniu. Opłata to 6kn za każdą z pierwszych 3 godzin i po 3 kn za każdą kolejną godzinę. Szybka wizyta w toalecie, nasmarowanie się kremami i można ruszać na podbój Dubrownika.

Tędy szliśmy z parkingu na stare miasto
Obrazek

Żar leje się z nieba, uliczka w kierunku starego miasta dobrze oznaczona, co chwilę drogowskazy. 10 minut spacerku i naszym oczom ukazują się mury. Po analizowaniu informacji na forum i poza nim plan jest taki: Spacerujemy zwiedzając ulice starego miasta, jego zabytki te niepłatne ;), potem muzeum morskie z akwarium (tutaj nasza porażka ale o tym później), dalsze zwiedzanie uliczek, obiadek, Twierdza Lovrijenac i na końcu mury. Kolejność podyktowana lejącym się z nieba żarem (aby w największy ukrop schronić się w kościołach) oraz wskazówkami, że na murach najlepsze światełko do zdjęć jest po 16 i najlepsze widoki z twierdzy północnej.
Nie będę się rozpisywać do których kościoła zaglądaliśmy, i w które uliczki wydeptaliśmy, bo nie ma to sensu. Na samym początku kupiliśmy bilety na mury, aby mieć je już w pogotowiu jakby nasze plany uległy zmianie i ruszyliśmy bulwarem na drugą stronę starówki. UWAGA: bilet na mury 50kn dorośli) obejmuje też wstęp na Twierdzę Lovrijenac – mając bilet z murów weszliśmy tam bez dodatkowych opłat.

Studia Onufrego z murów (popołudniu już się trochę wyludniło)
Obrazek

Wypolerowany główny deptak
Obrazek

Trochę portu
Obrazek

Katedra Wniebowzięcia NMP
Obrazek

Panorama ze schodów Kościoła św. Błażeja (po kliknięciu na miniaturkę większa wersja)
Obrazek

Napisze że daliśmy ciała z Muzeum morskim i akwarium. Kilka osób na forum pisało, że warto zajrzeć i że wstęp 20kn. Jako że były one zawsze razem wymieniane jako Muzeum z akwarium stwierdziłam, że pewnie jest to jedność. Zobaczyliśmy drogowskaz na Akwarium to poszliśmy zapłaciliśmy coś koło 35 kn i obejrzeliśmy tylko kilka rybek L. Wejście na piętra muzealne było odgrodzone liną. Jak się potem okazało do muzeum można było wejść z poziomu murów - wstęp 45 kn za muzeum i akwarium. Byliśmy tak wkurzeni na wydanie 30 kn za obejrzenie kilku rybek, że do muzeum potem odwróciliśmy się 4 literami.
Niemniej kilka rybek dla tych, którzy chcą zaoszczędzić 30kn lub wydać na zwiedzanie innych zabytków (pewnie te 45kn razem z muzeum już się opłaca)

Akwarium
Obrazek

Akwarium
Obrazek

Akwarium
Obrazek

Po wyjściu z akwarium powałęsaliśmy się uliczkami i doszliśmy do Kościoła Jezuitów, w którym jak się okazało jest przepiękny ołtarz.

Widoczek z placu przed Kościołem Jezuitów
Obrazek

Uliczki ....
Obrazek

... zakamarki
Obrazek

... i takie tam
Obrazek

I jeszcze ;)
Obrazek

Po blisko trzech godzinach oglądania, spacerowania i podziwiania o swoim istnieniu dały znać żołądki, czyli czas na pizzę i zimne piwko. Pizza jak i w Trogirze przepyszna w podobnej cenie, piwko sporo droższe. Koło godziny 15 udaliśmy się na Twierdzę Lovrijenac. Widoki przepiękne, zbawienny wiaterek (co niektórzy z nas już zaczynali się topić) kolejnych kilkadziesiąt zdjęć ;)

W drodze na twierdzę
Obrazek

Z twierdzy
Obrazek

Z twierdzy
Obrazek

Z twierdzy
Obrazek

Z twierdzy (jak widać trudno się zdecydować co pokazać takie piękne widoki)
Obrazek

Panorama z twierdzy (po kliknięciu na miniaturkę większa wersja)
Obrazek

Dokonując szybkiej burzy mózgów doszliśmy do wniosku, że skoro na twierdzy wieje to i na murach zapewne też, udaliśmy się w następnej kolejności tam. Po drodze nie widząc żadnego marketu musieliśmy wydać fortunę w małym sklepiku na wodę 1.5l bo bez niej po 200m muru zostałyby z nas skwarki. I tak w około dwie godzinki spacerowaliśmy po murach, achając i ochając i robiąc setki zdjęć. Górna część Twierdzy św. Jana była zamknięta dla zwiedzających, gdyż odbywało się tam wesele J. Jednym słowem spacer po murach miasta to niezapomniane wrażenia.
I znów problem z wyborem co wrzucić na forum ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I standardowo panorama z murów (większa po kliknięciu w nią)

Obrazek

Po zejściu z murów ostatni spacerek po starym mieście i trzeba się brać w ponad czterogodzinną drogę powrotną. Jak się okazało nie miało się obyć bez przygód. Około 30 km od Dubrownika od strony morza zaczęło czarnieć, jedne po drugich napływały kolejne chmury burzowe. Tak byliśmy tym zafascynowani (lewa strona czarna, prawa błękit), że zapomnieliśmy o bożym świecie i tym samym o znudzonym policjancie z radarem w okolicach Ploce. A on, stał tam od rana i cały w skowronkach macha na nas lizakiem. Szybka burza mózgów, do ilu ograniczenie i ile na liczniku i ze na pewno powyżej ale nie za dużo (mieliśmy koło 70km/h). Pan nas wita z bananem na twarzy mówiąc dzień dobry (kurcze jak dla kogo ;)) i zaprasza kierowcę. Po jakimś czasie kierowca przychodzi czy mamy 50kn :> dajemy i na wyjaśnienia czekamy aż akcja się zakończy. Okazało się ze stanęło na haśle w stylu 'oszczędzajmy lasy deszczowe, po co marnować papier' oraz tak znanym u nas, ale w innych kręgach 'co łaska'. Kierowca stwierdził, że to był jakiś przekręt bo funkcjonariusz pokazał mu odczyt 88km (w życiu tyle nie było chyba ze prędkościomierz i 2 gps-y się mylą) a palcem zakrywał godzinę pomiaru. Z policjantem się nie wykłuca tylko robi się to, co mówi czyli w tym przypadku 'co łaska'. Zadowolony stróż prawa informuje nas jeszcze, że przed mostem za kilka km stoją jego koledzy więc żeby uważać.
Ruszamy dalej i nadal podziwiamy spektakl na niebie.

Obrazek

Obrazek

Potem już zrobiło się całkowicie ciemno (o 20 wieczorem) zaczęło walić piorunami i ktoś na górze odkręcił wielki kran, z którego woda zalewa nam przednią szybę. Niewesoło jedzie się w taką pogodę niezabezpieczonymi urwiskami w kierunku Ravcy, ale cóż zrobić trzeba jechać dalej żółwim tempem.
Podsumowując zakochałam się w Dubrowniku i na pewno jeszcze kiedyś tam wrócę.
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 06.07.2009 07:44

To się nazywa przeżyć dzień...
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 06.07.2009 08:51

JacYamaha napisał(a):To się nazywa przeżyć dzień...

Dokładnie :)

Jestem oczarowana zdjęciami, są piękne.
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 06.07.2009 09:57

Cudnie 8O
Pięknie opisane, poczułam się tak jakbym tam z Wami była. Zdjęcia super, byłam w Dubrowniku, ale twoje zdjęcia pokazują to piękno jakoś inaczej, ładne mieliście chmurki, po prostu super! Gratulacje :lol: czekam na cd
dorota131
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 199
Dołączył(a): 03.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dorota131 » 06.07.2009 10:09

Świetna relacja, zasilam grono czytających :D
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 06.07.2009 10:16

Fajny kolejny odcinek relacji. Świetnie że udało się Wam uniknąć burzy podczas zwiedzania Dubrownika.
Dubrownik bardzo ładny. Zastanawiam się dlaczego jeszcze mnie tam nie było?
renatalato
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4919
Dołączył(a): 04.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) renatalato » 06.07.2009 10:22

Kevlar napisał(a):Fajny kolejny odcinek relacji. Świetnie że udało się Wam uniknąć burzy podczas zwiedzania Dubrownika.
Dubrownik bardzo ładny. Zastanawiam się dlaczego jeszcze mnie tam nie było?


Ja byłam w Dubrowniku, ale takich zdjęć nie mam, więc w tym roku Dubrownik po raz drugi :lol:
mdmix
Globtroter
Posty: 37
Dołączył(a): 12.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) mdmix » 07.07.2009 10:04

Piękny opis i juz nie mogę sie doczekać swojego urlopu............ wizyty w Dubrowniku, Trogirze i Primosten. ja będe blisko w Kalebovej Lue koło Rogoznicy. Ale od 8 sierpnia......... :)
dorota131
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 199
Dołączył(a): 03.07.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dorota131 » 07.07.2009 13:43

W tym roku mamy w planie właśnie Dubrownik, dlatego z uwagą czytam wszystko na ten temat. Niestety urlop dopiero po 15 sierpnia :(
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze relacje z podróży



cron
Primosten 2009 - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone