Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Prawosławie w Chorwacji

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]

Czy lubisz zwiedzać zabytki podczas swojego urlopu?

tak
32
100%
nie wiem
0
Brak głosów
 
Liczba głosów : 32

markasyt
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 342
Dołączył(a): 25.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) markasyt » 05.06.2011 22:52



Popełniasz ciągle ten sam błąd, zarzucasz SCP coś co automatycznie można zarzucić Kościołowi Katolickiemu. :D

Parę fragmentów z Twojego linka

OK - Jest wielu takich, którzy twierdzą, że po rozpadzie Jugosławii w większości państw, które powstały na tym terytorium, kościół zajął miejsce przypadające kiedyś partii komunistycznej. Czy podzielacie ten pogląd?
SV - Tylko połowicznie, gdyż kościół katolicki w Chorwacji nie jest centrum władzy, a partia komunistyczna była ciałem tworzącym władzę. W tym przypadku te podobieństwa nie istnieją. Prawdą jest to, że istnieje podział na ludzi lepszych i gorszych. Ci pierwsi deklarują się jako ludzie wierzący i katolicy, a drudzy nie. Kiedy mówimy o problemie wychowania, człowiek, który chce nauczać wybrane przedmioty w szkole, musi mieć na to aprobatę kościoła. Nawet profesorowie, którzy wykładają przedmioty typowo świeckie muszą mieć błogosławieństwo władz kościelnych.

OK - Czy możemy powiedzieć, że w Chorwacji kościół stał się najważniejszym sędzią w kwestii moralności?
SV - Jeśli byśmy patrzyli na socjologiczne badania, wtedy otrzymalibyśmy odpowiedź przeczącą, ale jeśli byśmy przyjrzeli się roszczeniom kleru, wtedy możemy powiedzieć, że chce on być jedynym arbitrem we wszystkich ważnych moralnych problemach.
....
....
Ja uważam, że my w latach 90. na całym terenie byłej Jugosławii jesteśmy świadkami tego, co można nazwać rekatolizacją społeczeństwa w Chorwacji, reortodoksyzacją w Serbii, remuzułmanizacją w Bośni. Żaden z tych procesów nie powstał na bazie spontanicznych decyzji wiernych, lecz był rezultatem odgórnych politycznych interwencji.

OK - Wydaje się, że kościół stał się w jakiś sposób częścią codziennego życia publicznego. O ile mi wiadomo, to mamy dziś zwyczaj wzywania duchownych do poświęcenia nowego budynku, nowej firmy czy kamienia węgielnego nowej fabryki.
SV - W Chorwacji ta moda była bardzo widoczna na początku lat 90., kiedy nie można było znaleźć obiektu, który właśnie by się otwierał a nie był pobłogosławiony przez jakiegoś duchownego. W Splicie miało miejsce zabawne wydarzenie, gdy podczas otwarcia nowego hotelu, w którym wynajmuje się pokoje na godziny, obecny był biskup Splitu i pobłogosławił go. Jestem przekonany, że mieliśmy w Chorwacji proces, który socjologowie by nazwali upolitycznieniem religii, ale i religizacją polityki. Wystarczy spojrzeć na terminologię, którą wtedy wykorzystywano. Mówiono o "wiecznej Chorwacji", "świętej Chorwacji" itd. Chodziło o to, by stosunek pomiędzy politycznymi zwolennikami i polityką państwową był taki sam jak pomiędzy wierzącymi a kościołem.

:D

akkon napisał(a):Widzę, że merytorycznie wątek zdycha.

No cóż, AndrzejJ się trochę stara :D
akkon
Croentuzjasta
Posty: 337
Dołączył(a): 23.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) akkon » 05.06.2011 23:20

markasyt napisał(a):Popełniasz ciągle ten sam błąd, zarzucasz SCP coś co automatycznie można zarzucić Kościołowi Katolickiemu. :D

A jaki to błąd ? Czy ja twierdzę, że Kościół Rzym - kat., szczególnie w Chorwacji, nie ma nic na sumieniu ?
Natomiast w linkowanym źródle jest mowa o kilku przypadkach bezczeszczenia zabytków religijnych przez prawosławnych. O czym najchętniej prawosławie by milczało, bo wiadomo.
Druga kwestia jest taka, że SCP musi pośrednio zbierać za politykę Serbii wobec sąsiadów.
markasyt
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 342
Dołączył(a): 25.10.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) markasyt » 05.06.2011 23:34

akkon napisał(a):A jaki to błąd ? Czy ja twierdzę, że Kościół Rzym - kat., szczególnie w Chorwacji, nie ma nic na sumieniu ?
Natomiast w linkowanym źródle jest mowa o kilku przypadkach bezczeszczenia zabytków religijnych przez prawosławnych. O czym najchętniej prawosławie by milczało, bo wiadomo.
Druga kwestia jest taka, że SCP musi pośrednio zbierać za politykę Serbii wobec sąsiadów.


Jeżeli przyjmiemy, że artykuł jest o klerykalizacji życia publicznego w Chorwacji i Serbii po wojnie i patologiach tej klerykalizacji, to zgoda. Typowe dla krajów "postkomunistycznych".
Ostatnio edytowano 06.06.2011 08:39 przez markasyt, łącznie edytowano 1 raz
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 05.06.2011 23:39

markasyt napisał(a):
akkon napisał(a):cznej Chorwacji", "świętej Chorwacji" itd.
akkon napisał(a):Widzę, że merytorycznie wątek zdycha.

No cóż, AndrzejJ się trochę stara :D

Się staram,ale mam tylko dwie ręce.
sviraci :D
mkm
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5455
Dołączył(a): 12.02.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkm » 10.06.2011 22:12

Może truba wątek ożywi :wink:
Warmiak
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 33
Dołączył(a): 07.06.2011
chórmistrz

Nieprzeczytany postnapisał(a) Warmiak » 13.06.2011 00:13

chórmistrz


przypomniał wiatr modalnej skali głębię
gdy ujrzał ptaki na liniach podniebne
w czteroliniowy zapis ujęte, podał ton

trivirgą rozpoczęły unisono witki brzozy
melizmaty misterne dołączyły listki
zawtórowały zachwycone dęby i topole

w wielogłosie drzew chórmistrz wiatr
co całą Polskę przewędrował, połączył
cerkwi śpiew z chorałem gregoriańskim


/Hajnówka, 10 sierpnia 2007/
imo
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 25.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) imo » 25.06.2011 14:02

Na początek - byłem w CRO 6 razy- w ciągu ostatnich 8 lat, teraz na początku lipca. Lubię ten serwis i przekazuję wyrazy szacunku osobom wypowiadającym się, szczególnie za cierpliwość( vide wątek objazdu Słowenii). Byłem zbyt zachłanny w odczytywaniu Waszych informacji i nie wtrącałem się, bo Wy, przekazujecie informacje rewelacyjnie!
Ruszyło mnie dopiero mieszanie religii do wypoczynku!!! Lubię historię, jednak IMO, nic w historii nie spowodowało tyle wojen co religie i nieprzemyślane słowa.
Dajmy spokój i rozważmy co lepsze - Dingać czy Plavać?
A może Rohać?
8)
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 27.06.2011 09:27

IMO masz 100% racji :lol: :lol:
...ale czasamy prowokacje sa nieznosne tak ze nie odbiwaja sie bez reakcji
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.07.2018 07:34

Podbijam temat (bardzo ciekawy zresztą), a to z racji tej, że przed ostatnimi karnymi w meczu z Rosją wszyscy (łącznie ze mną) widzieli, jak chorwacki bramkarz Subašić żegna się jak prawosławni - z prawej strony na lewą, trzema palcami.
Oczywiście wkrótce po meczu pojawiły się filmiki pokazujące ten gest (niektóre okraszone komentarzami Serbów w stylu: "on jest nasz", "Chorwaci wygrali dzięki Serbowi" itp.).
Na ten temat mam swoje zdanie - przypomina mi to zazdrość polskich dziennikarzy podkreślających polskie pochodzenie Podolskiego, Klose'go czy Świerkosza (Svěrkoša) w reprezentacji ČR. Niech sobie będzie prawosławny - gra dla Chorwacji, tam się wychował, jego mama jest Chorwatką zdaje się...

W związku z tym mam pytanie do Chorwatów i osób mieszkających w Chorwacji:
Czy rzeczywiście "prawosławni Chorwaci" istnieją, czy są to tylko Serbowie i osoby mające serbskie (ew. rosyjskie, ukraińskie) korzenie?

U nas w Polsce niby są "prawosławni Polacy", ale prawda jest taka, że praktycznie wszyscy mają korzenie białoruskie lub ukraińskie; rzadziej rosyjskie (jak choćby moja przyjaciółka z Podlasia, Białorusinka). Jest to związane z historią Polski - u nas raczej Ukraińcy i Białorusini nie są zbytnio lubiani, a po drugiej wojnie światowej to już w ogóle nie byli, więc się polonizowali, a wiara pozostała.
Poprzednia strona

Powrót do Kultura chorwacka

cron
Prawosławie w Chorwacji - strona 14
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone