Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Prawo jazdy w Grecji

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
farenhajt
Odkrywca
Posty: 99
Dołączył(a): 20.02.2006
Prawo jazdy w Grecji

Nieprzeczytany postnapisał(a) farenhajt » 11.10.2007 13:54

Przed chwilą przeczytałam w internecie, że w Grecji i w Albanii należy mieć międzynarodowe prawo jazdy, a w Grecji w dodatku przetłumaczone na grekę.Czy to prawda????
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 11.10.2007 14:15

Coprawda byłem w Grecji, ale nikt na granicy nie sprawdzał mojego prawa jazdy, a mam polskie. Cholewcia teraz to zabiłeś mi ćwieka, a możesz podać źródło tej informacji :?:
kw
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 932
Dołączył(a): 31.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) kw » 11.10.2007 14:20

Gdy byliśmy kilka lat temu, jeszcze przed przystąpieniem do UE, to nas sprawdzali po zjeździe z autostrady koło Salonik - ale tylko przejrzeli paszporty, zapytali czy z wakacji wracamy i tyle. O prawo jazdy nikt nie pytał, z tego co pamiętam.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 11.10.2007 14:22

http://grecja.home.pl/car_greece.htm napisał(a):Konieczne jest posiadanie Międzynarodowego Prawa Jazdy (najlepiej razem z oryginalnym - krajowym). Międzynarodowe Prawo Jazdy (IDP) wystawiane jest przez lokalne wydziały komunikacji po złożeniu wniosku, 1 zdjęcia, okazaniu prawa jazdy i dowodu osobistego oraz opłaceniu 11 zł. Posiada trzyletni okres ważności. Według informacji Ministerstwa Transportu, wszystkie kraje europejskie z wyjątkiem Albanii, Grecji i Szwajcarii (nie podpisały Konwencji Wiedeńskiej z 1968 roku) honorują zwykłe polskie prawo jazdy wydane po 1 stycznia 1971 roku. Warto jednak IDP traktować jako dodatkowy dowód tożsamości napisany w kilku językach. MPJ powinno być przetłumaczone na grecki (najlepiej w Biurze Tłumaczy MSZ Republiki Grecji, Ateny ul. Voukourestiou 3, tel 324 40 35, 324 40 82). Oczywiście trzeba też posiadać dowód rejestracyjny i aktualne ubezpieczenie.

Hm... Czyżbyśmy się po Grecji poruszali bez ważnego prawa jazdy :?:

A z drugiej strony informacje na forum Grey.pl


http://www.invia.pl/grecja/informacje/ napisał(a):Dokumenty podróżnicze

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej do Grecji można wjechać na dowód osobisty. Kierowcom wystarczy ważne krajowe prawo jazdy (międyznarodowe nie jest już wymagane). Nadal jednak jest potrzebny dowód rejestracyjny z aktualnym wpisem o sprawności technicznej pojazdu i zielona karta, jako dowód, że pojazd jest ubezpieczony. Zwierzęta muszą posiadać międzynarodową kartę szczepień.

Więc jak to jest :?:

Pozdrav :papa:
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 11.10.2007 14:43

Eee..., ja trzymam się tego :wink: :
http://www.pzmtravel.com.pl/index.php?id_strony=528

pozdr
farenhajt
Odkrywca
Posty: 99
Dołączył(a): 20.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) farenhajt » 11.10.2007 16:10

http://grecja.home.pl/car_greece.htm

Przeczytałam to na ww. stronie, ale skoro mówicie ,że jest inaczej to super, bo chodzi mi po głowie wyjazd do Grecji, a ta wiadomość o prawie jazdy lekko mnie zdenerwowała.Dzięki
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.10.2007 17:15

farenhajt napisał(a):http://grecja.home.pl/car_greece.htm

Przeczytałam to na ww. stronie, ale skoro mówicie ,że jest inaczej to super, bo chodzi mi po głowie wyjazd do Grecji, a ta wiadomość o prawie jazdy lekko mnie zdenerwowała.Dzięki

sprawdź kiedy ta strona była ostatnio aktualizowana :wink: a poza tym jesteśmy w UE. :papa:
Monte Christo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 793
Dołączył(a): 04.01.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Monte Christo » 11.10.2007 19:12

bylem !
serbia -> belgrad, przejazd na pomaranczowym, patrol, pogadanka. tyle.

macedonia -> radar patrol prawko dowod itp. ale oni nawet nie patrzyli w papiery wiedzieli na co czekaja :)

grecja->ateny, postawienie auta na zakazie !na 10 min. patrol pieszy.
pogadanka :) pucili wolno :).
i jakos dziwnie nikt nawet w papiery nie zagladal, tylko wszedzie paszport.
tak wiec nie mas sie co przejmowac tym ! ze sie jedzie do grecji bez prawa jazdy.!!!
Jechac nie bac sie!
ania77
Croentuzjasta
Posty: 329
Dołączył(a): 17.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ania77 » 11.10.2007 19:21

My w tym roku w Grecji mieliśmy spotkanie z Policją nieco dłuższe, bo się chłop z tyłu zagapił i w d... nam wjechał. Mieliśmy międzynarodowe prawa jazdy, ale nie przetłumaczone na grecki, tylko po prostu same oryginały. Policjant mówił po jako tako angielsku, z resztą nie tylko ten jeden i brak tłumaczenia najwidoczniej mu nie przeszkadzał. Prawa jazdy kierowcy oczywiście zażadał, dostał i polskie i międzynarodowe, ale do notatki z kolizji wpisał dane z międzynarodowego. To kosztuje chyba 25 zł i jest wydawane teoretycznie po dwoch tygodniach, ale my dostaliśmy po trzech dniach, nawet bez proszenia o szybsze wydanie.
Jola L-G
Cromaniak
Posty: 1091
Dołączył(a): 21.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jola L-G » 12.10.2007 07:18

Witam, jadąc do Grecji po raz pierwszy w 1998roku specjalnie wyrabiałam międzynarodowe prawo jazdy (ważne 3 lata), gdyż planowaliśmy tam wynająć samochód. Samochód wynajęliśmy, ale nikt nie chciał oglądać tego międzynarodowego - wystarczyło nasze krajowe. Może ktoś chciałby je oglądać w przypadku jakiegoś zdarzenia? - nie wiem?.
W tym roku jadąc do Grecji, pytałam o kwestię prawa jazdy i powiedziano mi, że posiadam międzynarodowe i innego nie potrzebuję.
Wynika z tego, że Wszyscy mamy międzynarodowe prawa jazdy.
Pozdrawiam Jola
Darkos
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1480
Dołączył(a): 17.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Darkos » 19.01.2013 11:06


Powrót do Grecja - Ελλάδα


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Prawo jazdy w Grecji
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone