Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

PRAGA z dziećmi - majówka 2015

Czesi byli trzecim narodem po Amerykanach i Rosjanach w kosmosie. Czescy badacze Otto Wichterle i Drahoslav Lim opatentowali w 1963 roku metodę produkcji miękkich soczewek kontaktowych i Czesi uważani są za wynalazców soczewek kontaktowych. Kostka cukru została wynaleziona w czeskiej miejscowości Dačice.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 10.12.2015 17:11

koło Havelskiej Koruny przechodziłem kilka razy, ale zawsze było tam tak nawalone, że... szliśmy gdzie indziej ;)
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 10.12.2015 17:18

...

Obrazek

Rzeźba jest z deka przerażająca ...
A to tylko Rabin Lowe, twórca Golema, czuwa nad swoim miastem, mimo że jego Józefov już nie istnieje ...
No ale zawsze można poczytać Pana samochodzika i tajemnicę tajemnic :wink: .


Gdzieniegdzie, obok kostki brukowej, wbite są tabliczki, z nazwiskami osób, które tu mieszkały ... i zostały wywiezione przez Niemców, do obozów koncentracyjnych.
Warto w Pradze patrzeć pod nogi.

Obrazek

Obrazek

W okolicach podwójnych kotek i niedaleko od Szwejka, stoi dom Mozarta (to chyba ten na zdjęciu).
Mozart podobno tam bywał - teraz jest tu gospoda U tri zlatych lvu.
My jednak wchodzimy w Husovą, dziwnym trafem przegapiając Wiszącego (za bardzo patrzyliśmy pod nogi :wink: ).


Jest niedziela, o 12 - tej, jest msza po polsku, w kościele św. Idziego.
Kościół zabytkowy - choć to typowy praski barok (zwłaszcza wnętrze).
Ludzi dużo, mszę prowadzą Dominikanie, dzieci mają special kazanie w bocznej kaplicy.
Ławki uginają się pod ciężarem pomocy naukowych :wink: - ale to dobrze, wierni przynajmniej wiedzą co mają śpiewać.
Atmosfera bardzo dobra, wręcz rodzinna.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

...
Po obiadku w Korunie wracamy do bazy metrem.
Wysiadamy na przystanku Chodov (zaraz przed naszym Opatovem).
Ze stacji metra można wejść od razu do centrum handlowego Chodov.
Pasowałoby kupić jakieś płynne potraviny i słodkości, do domu.
Centrum, takie jak każda większa galeria w Polsce ... jedynie napisy jakieś inne :wink: .

Obrazek


Podobno gdzieś przed tym centrum (nie dam głowy, nie sprawdziłem), jest słynny piętrowy autobus Davida Cernego.
W wyznaczonych godzinach wykonuje pompki, strasznie przy tym posapując ..

Obrazek
fotka z netu

Z Opatova wyjeżdżamy gdzieś po 3 -ciej.
Cały highway jest nasz.
Na przeciwległych pasach korek na kilkanaście kilometrów.
To prawdziwi Prażanie wracają do swojej Pragi.
W takim razie ciekawe kogo w tej Pradze spotkaliśmy ?
Pewnie samych turystów :wink: .

Obrazek

KONEC
Ostatnio edytowano 12.12.2015 18:50 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 10.12.2015 17:22

Pudelek napisał(a):koło Havelskiej Koruny przechodziłem kilka razy, ale zawsze było tam tak nawalone, że... szliśmy gdzie indziej ;)


Wtedy, gdy my byliśmy... dziki tłum (2 polskie wycieczki i indywidualnych mnóstwo), ale kolejka została załatwiona w 10 - 15 minut, miejsca dużo (choć nie siedliśmy ze sobą), wszystko poszło szybko i sprawnie.
Korune polecam ... totalnie bez atmosfery, ale bez udawania i oszukiwania klienta.
Dużo, smacznie, jak na Stare Miasto, tanio.
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 12.12.2015 01:44

...
PODSUMOWANKO

3 dni to oczywiście za krótko, żeby poznać to piękne miasto, choć i tak udało się dużo zobaczyć.
Kłania się logistyka, nawet sprawna :wink:, dzięki pomocy maslinki i pani Kasi z portalu złotapraga.
Co można jeszcze zobaczyć - w tematach dziecięcych - Vystaviste, z Kriżkovą fontanną i ZOO w Troji.
Ciekawe też może być Muzeum transportu miejskiego (i przejazd starym tramwajem), Muzeum Wojskowe (gdzieś w Żiżkovie) i w ogóle okolice pomnika Jana Żiżki.
Bez dzieci natomiast warto gruntownie zwiedzić Hradczany i... obejść żiżkovskie piwiarnie :wink: .

Jak już dyskutowaliśmy w wątku (jeszcze raz dziękuję - szczególnie Kiepurze, Lednice i Pudelkowi) urok Pragi polega na jej swojskości, myślę, że nie ma co jej porównywać np. do Budapesztu, Wiednia, czy Warszawy...inna liga.
Ale do Pragi na pewno jeszcze chętnie powrócę.

Siedzę teraz Pod Złotym Tygrysem, w myślach cofnąłem się do wszystkich moich knajp...
Słyszę, że pan Ruis znów opowiada.
Wszyscy byliśmy tak wzruszeni, że woleliśmy ukryć twarze w kuflach z nowym piwem.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.12.2015 00:54

Buber napisał(a):...
PODSUMOWANKO

3 dni to oczywiście za krótko, żeby poznać to piękne miasto, choć i tak udało się dużo zobaczyć.
Kłania się logistyka, nawet sprawna :wink:, dzięki pomocy maslinki i pani Kasi z portalu złotapraga.
Co można jeszcze zobaczyć - w tematach dziecięcych - Vystaviste, z Kriżkovą fontanną i ZOO w Troji.
Ciekawe też może być Muzeum transportu miejskiego (i przejazd starym tramwajem), Muzeum Wojskowe (gdzieś w Żiżkovie) i w ogóle okolice pomnika Jana Żiżki.
Bez dzieci natomiast warto gruntownie zwiedzić Hradczany i... obejść żiżkovskie piwiarnie :wink: .

Jak już dyskutowaliśmy w wątku (jeszcze raz dziękuję - szczególnie Kiepurze, Lednice i Pudelkowi) urok Pragi polega na jej swojskości, myślę, że nie ma co jej porównywać np. do Budapesztu, Wiednia, czy Warszawy...inna liga.
Ale do Pragi na pewno jeszcze chętnie powrócę.

Siedzę teraz Pod Złotym Tygrysem, w myślach cofnąłem się do wszystkich moich knajp...
Słyszę, że pan Ruis znów opowiada.
Wszyscy byliśmy tak wzruszeni, że woleliśmy ukryć twarze w kuflach z nowym piwem.


Jak na 3 dni to zobaczyliście baaaaaaaaaaaaardzo dużo i relacja jest baaaaaaaaaaaardzo ciekawa 8)

Pragę można porównywać do każdego miasta.
Z Wiedniem trochę przegrywa, bo poza centrum jest w Pradze za dużo blokowisk. Wiedeń w całości ma swój styl. Niektóre dzielnice Pragi są takie same jak blokowiska Budapesztu czy Warszawy :wink:
Z Budapesztem moim zdaniem Praga wygrywa, z Warszawą też 8)

Wygrywa swoim uroczym i swojskim centrum :wink:
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 14.12.2015 15:28

faktycznie - w ciągu 3 dni zwiedzaliście intensywnie :) I choć wydawało mi się, że w Pradze obejrzałem już większość interesujących mnie miejsc, to znowu wrzuciłeś coś nowego :)

W muzeum wojskowym byłem kilka lat temu - wstęp był darmowy! Wystawy ciekawe zwłaszcza dla fanów militariów, często mają dodatkowe wystawy czasowe - ja akurat trafiłem na temat powstania praskiego (to odnośnie dyskusji o tym, czy Czesi dobrze zrobili kolaborując, zamiast pięknie umierać ;)).
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 15.12.2015 00:35

Problem nie polega na tym, czy pięknie umierać, czy kolaborować. :roll:

Problem polega na tym, czy walczyć ze ZŁEM, czy zostać mentalnym niewolnikiem :roll:

Walka wcale nie polega na umieraniu, w walce chodzi o to, żeby wygrać :!:
A sposoby walki są różne :!:
maslinka
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 14786
Dołączył(a): 02.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) maslinka » 15.12.2015 00:47

Buber napisał(a):Cały highway jest nasz.
Na przeciwległych pasach korek na kilkanaście kilometrów.
To prawdziwi Prażanie wracają do swojej Pragi.
W takim razie ciekawe kogo w tej Pradze spotkaliśmy ?
Pewnie samych turystów :wink: .

Mieliśmy tak samo, wracając w wielkanocny poniedziałek 8) Prażanie jechali do domu po świętach spędzonych gdzieś u rodziny.

Wojtku, dzięki bardzo za ciekawą, świetnie napisaną relację. Rzeczywiście, dużo zobaczyliście :)

Był Budapeszt, była Praga... Teraz pora na Wiedeń? ;) :D
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 16.12.2015 00:42

...
Lednice Praga jest wspaniała, ale ... ja wolę Budapeszt.
Ale tak jak mówię - te miasta ciężko porównać - dla każdego coś dobrego.

Pudelek dzięki - ciekawe info o tym muzeum, musimy się tam wybrać.
W okolicach Pragi jest jeszcze park z pojazdami pancernymi (jest tam słynny pomarańczowy czołg Cerne'go).

Wątków "politycznych" nie chcę już poruszać ...boję się zbyt mocnych emocji :wink: .

Agnieszko ... Wiedeń może kiedyś, na razie w mglistym planie powrót do Budapesztu.
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1975
Dołączył(a): 06.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 16.12.2015 01:19

Buber napisał(a):...
Lednice Praga jest wspaniała, ale ... ja wolę Budapeszt.
Ale tak jak mówię - te miasta ciężko porównać - dla każdego coś dobrego.


no właśnie, to jednak zupełnie inne miasta, podobnie jak Wiedeń. Praska starówka to średniowiecze i kolejne epoki, z dużym natężeniem renesansu i baroku aż do secesji. Budapeszt i Wiedeń w dzisiejszej formie stworzone zostały na przełomie XIX i XX wieku, więc to tak jakby porównywać średniowieczny zamek z pałacem z początku ubiegłego stulecia - który ładniejszy? A przecież każdy pełnił zupełnie inną funkcję! Na pewno duch starszej historii czuć w Pradze, z kolei Wiedeń i Budapeszt wydają się bardziej reprezentatywne, bo przeobrażeń całych dzielnic było tam znacznie więcej...
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 06.07.2016 20:54

Wojtku,bardzo Ci dziękuję za kolejną wspaniałą relację .Korzystałam w tamtym roku z wiadomości jakie pozyskałam w Twojej budapesztańskiej relacji ,teraz będę korzystać z relacji praskiej .Znalazłam tu wszystko czego potrzebuję ,relacja okraszona jak zwykle perfekcyjnie dobraną muzyczką ,szczyptą humoru ,wysoką kulturą ,masą wskazówek i ciekawych opisów.
Ciekawe dyskusje również się znalazły ,m.in różnego rodzaju form zwiedzania ;) doskonalę Cię rozumiem ,bo też podróżujemy z dzieckiem,teraz już nastolatką ,trzeba się liczyć z potrzebami każdego uczestnika wycieczki i jego zainteresowaniami .Mnie nawet specjalnie nie brakuje tej spontaniczności o której wspominaliście ,ja lubię mieć zaplanowane wszystko ,nie ważne czy z dzieckiem czy bez .jesli jest mało czasu na zwiedzanie to nie chcę tracić go niepotrzebnie na szukanie czegoś .
W sierpniu prawdopodobnie odwiedzę Pragę ,będziemy z mężem bez córy ,więc nastawiamy się na dużo chodzenia od wczesnego ranka ,ale niestety tylko jeden dzień :/ Dlatego wdzięczna jestem za liczne wskazówki ,łącznie z kulinarnymi ,dopnę wszystko na ostatni guzik ,żeby nic mi nie umknęło :)
Maslinka pyta czy Wiedeń,a ja czy może Kopenhaga?
Pozdrawiam serdecznie .
PS .zapomniałam wspomnieć o świetnych zdjęciach no i ..że suchar mi się podobał :mrgreen:
Buber
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3790
Dołączył(a): 11.08.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Buber » 10.07.2016 12:49

Dziękuję za miłe słowa.
Pozdrawiam serdecznie.
Bez dziecka(ów) pewnie zwiedziłbym mniej lub bardziej dokładnie Hradczany, skoczyłbym do piwiarni na Żiżkovie ... no i pewnie posnułbym się po tych Malostrańskich ogrodach, z Kampą.
Jozefov i Stare miasto pewnie bym sobie darował (no może z wyjątkiem staromiejskiego Rynku).
A co dalej ... może Wiedeń ... ale to mój subiektywny, galicyjski wybór (CK i te klimaty :wink: ).
Miłego zwiedzania :D .
Ostatnio edytowano 10.07.2016 22:28 przez Buber, łącznie edytowano 1 raz
andeo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2113
Dołączył(a): 31.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) andeo » 10.07.2016 22:19

Dzięki ,po powrocie napiszę co udało się zobaczyć ,nie odpuszczę galerii Futura ;)))
Poprzednia strona

Powrót do Czechy - Česko



cron
PRAGA z dziećmi - majówka 2015 - strona 16
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone