Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - relacj

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - relacj

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 18.07.2014 21:23

Plany wakacyjne w tym roku nieustannie się zmieniały. Pierwotnie miała być Czarnogóra (Utjeha, Ulcijn) we wrześniu. Rok temu zrobiliśmy sobie jednodniową wycieczkę do Czarnogóry z Peljesacza. Nie żeby Czarnogóra nam się strasznie spodobała, zachęciły nas raczej niższe niż w Chorwacji ceny.
Jakoś z września wolnym terminem urlopu okazał się lipiec, a po oglądnięciu jakiegoś programu w TV zapałaliśmy chęcią odwiedzenia Grecji. A jak Grecja to nie Chorwacja, bo jakoś nie po drodze. Tydzień w Grecji postanowiliśmy uzupełnić kolejnym w Albanii.

Trasa przejazdu - kawałek Czech (nieowinietkowany) - Słowacja - Węgry - Serbia - Macedonia - Grecja - Albania - Macedonia - Węgry - Słowacja - Czechy.

Obrazek

Winietki (miesięczne) na Słowację i Węgry kupowaliśmy na przejściach granicznym już w podróży. Postanowiliśmy też, że w tym roku nie jedziemy w ciemno. Ze względu na to, że nie znam greckiego i albańskiego, noclegi rezerwowaliśmy na kilka dni przed przejazdem w te konkretne miejsce. W dniu wyjazdu z Polski mieliśmy rezerwację w Vladicin Han (Serbia, około 1200km od domu) a kolejny w Ochrydzie i 7 następnych w Grecji w Vasilikach na wyspie Lefkada. Wszystko przez booking.com

To była nasza 1 trasa do Grecji i nie wiedziałem czego się po drodze spodziewać. Wyjechaliśmy w środę 2 lipca o 4 rano i około 17 byliśmy w miejscu pierwszego noclegu. Dałbym radę jechać dalej, ale nie po to się jedzie na wakacje, żeby ryzykować życiem i robić w jeden dzień 2000km.

Gdzieś na serbskiej autostradzie:
Obrazek

Zastawę darzę sentymentem, ponieważ taką czerwoną mieli moi rodzice na początku lat 80tych. W Serbii i Macedonii jeździ jeszcze takich dużo, pod nazwą Yugo Skala 45.

Przejścia graniczne nie zajmowały nam więcej niż 20 minut czasu. Ogólnie na trasie, poza Serbią, PL na tablicy rejestracyjnej pomagało w szybkim przejeździe przez granicę. Serbowie w mojej ocenie średnio lubią polaków, chyba powodem jest uznanie (jako drugi kraj na świecie) Kosowa.

Po noclegu w Serbii, zostało nam przejechanie około 100km do granicy z Macedonią a potem dość uciążliwa jazda górami do Ochrydy. Macedonia wygląda na kraj dużo bogatszy od Serbii. Ma śmieszny system autostrad opłacanych na bramkach, tyle że bramki są co 40-50 km a opłaty wynoszą od 1-4zł. Sposobem gdy nie ma się "ichniej" waluty jest zapłata na 1 bramce 5 euro, a wydana reszta w denarach pozwala spokojnie na zapłatę przejazdu na kolejnych bramkach. Ponieważ przejazd z Serbii do Ochrydy zajął nam jakieś 5 godzin, jeszcze tego samego dnia udaliśmy się na wycieczkę po starym mieście.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stare miasto z niezliczonymi cerkwiami i twierdza na wzgórzu zrobiły na nas ogromne wrażenie, choć wejście do zamku w 34 stopniowym upale było męczące. Ochryda była ciekawym przerywnikiem w dalekiej trasie do Grecji. Faktem jest, że gdybym miał w Ochrydzie zostać na kilka dni to chyba bym się zanudził.

Wieczorem wróciliśmy na kwaterę i zaczęły się niespodzianki :)
Hotelik położony był w dzielnicy muzułmańskiej a właśnie teraz jest ramadan, więc:
1. Nie udało mi się w pobliskim sklepie kupić piwka na wieczór!
2. Całą noc jakieś deb.le chodziły pod oknami z bębnami i głośnym w nie waleniem nawoływali do modlitwy/obżarstwa nocnego.
Dzięki temu w kolejny dzień rano, niewyspani jechaliśmy do Grecji :)
Dzielnica wyglądała na niebezpieczną, ale mimo tego rano znalazłem swoje dość nowe auto w tym samym miejscu gdzie zaparkowałem go dzień wcześniej. Do tego nieporysowane i nie bez "dekli" w felgach. Do pomyślenia w PL? :)
Ostatnio edytowano 22.07.2014 17:24 przez GREG_G, łącznie edytowano 4 razy
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 18.07.2014 21:45

I znowu Grecja z okolicami.
Wrzuć, jak możesz, mapki i linki do kwater; będą dla potomnych.
Fotki także mogą być większe. Forum przyjmie.
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 18.07.2014 22:00

FUX napisał(a):I znowu Grecja z okolicami.
Wrzuć, jak możesz, mapki i linki do kwater; będą dla potomnych.
Fotki także mogą być większe. Forum przyjmie.


W Serbii i Ochrydzie noclegi wybierałem na jedną noc, szukałem na booking dobrych ocen i niskiej ceny. Z racji tego napewno można znaleźć coś dużo lepszego. Hotel w Serbii miał wyjątkowo obrzydliwe śniadanie ale za to czyste i przestronne pokoje. Nocleg w Ochrydzie nie polecam z racji okolicy, dość daleko do starego miasta i nieciekawe sąsiedztwo. W następnych lokalizacjach było już dużo, dużo lepiej, tak że moje oceny na booking oscylowały około 9-10 punktów na 10 :)

Zdjęcia już poprawiłem, a mapkę zamieszczę na wstępie relacji.
agata26061
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3616
Dołączył(a): 04.07.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) agata26061 » 21.07.2014 11:18

Z chęcią zostanę z Wami :D
Czekam na dalszy ciąg :)
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 21.07.2014 11:33

Witam.
Ja również sobie przycupnę i pooglądam i poczytam ... tym bardziej, że trasy mieliśmy zbliżone ... :)
Ach ten Ochryd ... i pomyśleć, że jeszcze w piątek tam byłem ... :(
Pozdrawiam.
kataryniarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 539
Dołączył(a): 28.06.2011
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) kataryniarz » 21.07.2014 11:41

Chętnie zobaczę Wasze zdjęcia, też pierwszy raz odwiedziliśmy w czerwcu Grecję/Lefkadę :)
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 21.07.2014 12:06

GREG_G napisał(a):Hotelik położony był w dzielnicy muzułmańskiej a właśnie teraz jest ramadan, więc:
1. Nie udało mi się w pobliskim sklepie kupić piwka na wieczór!



W Macedonii jest prohibicja :-) i nigdzie w sklepie nie kupi się alkoholu w godzinach bodajże od 19.00 :oczko_usmiech:
demi-duox
Cromaniak
Posty: 1349
Dołączył(a): 15.06.2011
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) demi-duox » 21.07.2014 19:05

Fajnie pooglądać znane sobie miejsca :) .
Będąc w Ohrydzie warto także pozwiedzać okolicę.
Ostatnio edytowano 23.07.2014 16:42 przez demi-duox, łącznie edytowano 1 raz
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 21.07.2014 22:54

viltob08 napisał(a):
GREG_G napisał(a):Hotelik położony był w dzielnicy muzułmańskiej a właśnie teraz jest ramadan, więc:
1. Nie udało mi się w pobliskim sklepie kupić piwka na wieczór!



W Macedonii jest prohibicja :-) i nigdzie w sklepie nie kupi się alkoholu w godzinach bodajże od 19.00 :oczko_usmiech:


dwie godziny później ;)
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 22.07.2014 09:01

Pudelek napisał(a):
viltob08 napisał(a):
GREG_G napisał(a):Hotelik położony był w dzielnicy muzułmańskiej a właśnie teraz jest ramadan, więc:
1. Nie udało mi się w pobliskim sklepie kupić piwka na wieczór!



W Macedonii jest prohibicja :-) i nigdzie w sklepie nie kupi się alkoholu w godzinach bodajże od 19.00 :oczko_usmiech:


dwie godziny później ;)


:wink:
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 22.07.2014 17:15

Akurat w tej części Ochrydy nie można było kupić piwa chyba cały dzień. Kilkanaście dni później w Skopje o mało nie wyrwałem lodówki w sklepie, miałem ochotę kupić rakiję a była 20 i od godziny nie sprzedawano alkoholu :)
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 22.07.2014 17:51

ciąg dalszy - Meteora Grecja

Po nieprzespanej nocy, po śniadaniu wyjeżdzamy wreszcie w kierunku Grecji. Od tego dnia leciał nam już nocleg w Vasilikach na Lefkadzie, ale że nie potrafimy jechać od punktu A do B bez odwiedzenia punktu C, powiedzmy że "po drodze" zaliczyliśmy jeszcze Klasztory w Meteorach.

gdzieś po drodze:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Oczywiście poszliśmy na łatwiznę i nie poświęciliśmy się zwiedzaniu na nogach poszczególnych klasztorów (a na pewno warto i mamy w przyszłych planach odwiedzić to miejsce na przynajmniej 2 dni). Poświęcając mało czasu dla Meteorów, pojechaliśmy drogą prowadzącą powyżej klasztorów. Droga malownicza, fajna widokowo i fotograficznie. Niestety zdjęcia nie oddają wysokości na jakiej "zawieszone" są klasztory.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jeśli ktoś wybiera się do Grecji, to Meteory są miejscem które należy zobaczyć. Nie są oddalone daleko od autostrady, ale na dojazd od niej i powrót należy poświęcić z 3 godziny jazdy po krętych, górskich drogach.
My musieliśmy się spieszyc, bo godziny leciały, przed nami jeszcze kawał drogi a do apartamentu mieliśmy dotrzeć przed 21.

Kolejny dłuższy etap podróży to 7 dni na Lefkadzie, o czym w następnym poście.....
kmichal
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 8459
Dołączył(a): 06.04.2006
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) kmichal » 22.07.2014 18:02

Wow Meteory ... My w drodze powrotnej też tam wjechalismy żeby zobaczyć kolejne 2 z nich ... :D
W zeszłym roku zaliczyliśmy pierwsze dwa ...
Warto jednak nadłożyć trochę drogi i je zobaczyć ... :D
Pozdrawiam.
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 20993
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 22.07.2014 18:26

Dla punktu C opłacało się nadłożyć i drogi i poświęcić czasu

Pozdrawiam
Pudelek
Cromaniak
Posty: 1971
Dołączył(a): 06.03.2010
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pudelek » 22.07.2014 19:01

GREG_G napisał(a):Akurat w tej części Ochrydy nie można było kupić piwa chyba cały dzień. Kilkanaście dni później w Skopje o mało nie wyrwałem lodówki w sklepie, miałem ochotę kupić rakiję a była 20 i od godziny nie sprzedawano alkoholu :)


to chyba się coś zmieniło, bo w 2012 zamykano działy alkoholowe o 21
Następna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - relacj
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone