Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - relacj

Wycieczki objazdowe to świetny sposób na zwiedzenie kilku miejsc w jednym terminie. Można podróżować przez kilka krajów lub zobaczyć kilka miast w jednym państwie. Dla wielu osób wycieczki objazdowe są najlepszym sposobem na poznawanie świata. Zdecydowanie warto z nich korzystać.
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 26.07.2014 22:08

avatar - oczywiscie interesował mnie krajobraz, tło ;)
dhermi - zadowoleni, w Himare miałem stracha o dzieci, dhermi dużo spokojniejsze
jak jedziecie bez dzieci to może saranda? skrobnij relację z Ksamil, jestem go ciekaw
anja90
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 15.08.2010
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) anja90 » 26.07.2014 23:53

A czy na którejkolwiek z plaż, na której byliście w Albanii (raczej wybrzeże morza jońskiego) było miejsce bez leżaków i parasoli? Osobiście nie przepadam za plażami typu "leżak przy leżaku". :? Świetna relacja, ja już odliczam do naszego wyjazdu :D
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 27.07.2014 00:33

anja90 napisał(a):A czy na którejkolwiek z plaż, na której byliście w Albanii (raczej wybrzeże morza jońskiego) było miejsce bez leżaków i parasoli? Osobiście nie przepadam za plażami typu "leżak przy leżaku". :? Świetna relacja, ja już odliczam do naszego wyjazdu :D



Oczywiście, poza leżakami były większe obszary "wolne" a do tego główna plaża byla bez leżaków. Leżaki tylko przy barach i restauracjach. W Albanii bylismy tylko nad morze jońskim :)
katja_24
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 93
Dołączył(a): 23.03.2014
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) katja_24 » 27.07.2014 09:56

GREG_G napisał(a):avatar - oczywiscie interesował mnie krajobraz, tło ;)
dhermi - zadowoleni, w Himare miałem stracha o dzieci, dhermi dużo spokojniejsze
jak jedziecie bez dzieci to może saranda? skrobnij relację z Ksamil, jestem go ciekaw

Saranda odpada, Vlora też, za duże. Szukam czegoś, gdzie jest gdzie sie przejśc wieczorem, gdzie sa ze 2 sklepy, kilka knajpek. No i ładnie położonego. Dlatego wstepnie wybrałam Dhermi. No i też ze względu na lokalizacje, bo my sporo zwiedzamy.
Po powrocie pewnie wrzucę relację, ale wracam dopiero w połowie września. :mrgreen:
JoannaG
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 867
Dołączył(a): 08.11.2008
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoannaG » 27.07.2014 20:55

GREG_G napisał(a):avatar - oczywiscie interesował mnie krajobraz, tło ;)
dhermi - zadowoleni, w Himare miałem stracha o dzieci, dhermi dużo spokojniejsze
jak jedziecie bez dzieci to może saranda? skrobnij relację z Ksamil, jestem go ciekaw


A z jakiego powodu miałeś stracha o dzieci? My w prawdzie nie planujemy mieszkać w Himare, tylko tuż obok, w Himare Livadh, ale jestem ciekawa :)
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 27.07.2014 23:09

JoannaG napisał(a):
GREG_G napisał(a):avatar - oczywiscie interesował mnie krajobraz, tło ;)
dhermi - zadowoleni, w Himare miałem stracha o dzieci, dhermi dużo spokojniejsze
jak jedziecie bez dzieci to może saranda? skrobnij relację z Ksamil, jestem go ciekaw


A z jakiego powodu miałeś stracha o dzieci? My w prawdzie nie planujemy mieszkać w Himare, tylko tuż obok, w Himare Livadh, ale jestem ciekawa :)



Wrażenie chaosu, ruch uliczny, wąskie chodniki, dużo samochodów, brak barier przy dużych skarpach
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 29.07.2014 21:05

Wreszcie pora na opisanie ostatniego punktu programu nqaszej wycieczki 2014.

Granicę przekraczaliśmy w Kjefasan w okolicach jeziora ochrydzkiego (Strugi), fajny widok z góry jest na to jezioro właśnie jadąc od Albanii.
Mijamy jezioro i górami dojeżdzamy do stolicy Macedonii Skopje.

Po drodze budowy meczetów, miasto Tetowo ozdobione albańskimi flagami. Tu mieszka ogromna ilość albańczyków, to może być za kilka lat problemem Macedonii.

Macedonia wita nas ulewą i w ulewie dojeżdzamy do Skopje. Meldujemy się w hotelu i z parasolem idziemy zwiedzać miasto. Na szczęście mieliśmy nocleg jakieś 5 minut do placu Macedonii. Pierwsze zdjęcia z powodu deszczu nieudane.

Obrazek

Obrazek

Pierwsze kroki kierujemy kamiennym mostem do starej dzielnicy muzułmańskiej - Czarsziji.
Bardzo malownicze miejsce z licznymi kafejkami, sklepami. Tu warto coś zjeść. Po tej dzielnicy oprowadzał Makłowicz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

"uczta dla pań" :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zamawiamy cevapcici, zwane tu kebabami. Bardzo smaczne.
Zbliżał się wieczór, trwał ramadan, więc postanowiliśmy się przed zmierzchem "ewakuować" do nowego miasta.
W muzułmańskiej dzielnicy trwały przygotowania do uczty i jak mijaliśmy kamienny most, ściemniło się i zaczęły się nawoływania do jedzenia i modlitw.



W 1963 Skopje nawiedziło ogromne trzęsienie ziemi i zachowała się bez uszczerbku jedynie muzułamńska dzielnica. Tito obiecał odbudowę Skopje
więc miasto odbudowano, ale to co się w centrum tego miasta dzieje i buduje to efekt ostatnich lat.
W nocy budynki są ciekawie oświetlone, pomniki, fontanny robią niesamowity efekt. Według mnie to wszystko jest kiczowate w swej formie
i trochę chyba leczy kompleksy władz tego małego państwa, szukającego swej dawnej i utraconej wielkości w postaci Aleksandra Wielkiego Macedońskiego (trochę na złość Grekom)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

poznałem fajne Macedonki :P

Obrazek

Pomnik jeźdzca na koniu - czyli: Aleksandra Wielkiego

Obrazek

Ze Skopje pochodziła też matka Teresa z Kalkuty, która ma tu ciekawe muzeum.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Skopje to troszkę Londynu

Obrazek

ale też trochę Paryża

Obrazek

Podsumowując, warto się tu było zatrzymać na jeden wieczór. Na jedno warto jednak zwrócić uwagę - w Macedonii jest zakaz sprzedaży w sklepach alkoholu i nie kupicie nawet piwka (a ja miałem upatrzone małe buteleczki rakiji na prezenty) i o mało nie wyrwałem w sklepie lodówki :)


Następnego dnia, po obfitym i pysznym śniadaniu i zakupach alkoholowych pamiątek skierowaliśmy się w kierunku Polski. Bez większych problemów, poza drobnymi złośliwościami serbskiego celnika, po północy przekroczyliśmy polską granicę w Cieszynie.

Tym razem wakacje pozostawiły pewien niedosyt i już planujemy kolejny wyjazd do Albanii.
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 30.07.2014 21:40

wiele osób pisze o złośliwościach ze strony serbskich służb...napisz o co chodziło tym razem...
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 30.07.2014 23:02

Nieprzyjemne zachowanie pograniczników. zeskanował paszporty i kazał jechać ale 5 metrow dalej stał kolejny, otwieram okno, ten do mnie ze mam bagaznik otworzyc, mam sedana otwieram mu od srodka, chce wyjsc a ten ze mam siedziec, nawet nie zaglada do bagaznika tylko stoi po czym kiwa ze mam jechac, oczywiscie i tak muszę wyjść i zamknąć bagażnik. Ogólnie niemili. Nie lubią polaków za uznanie kosowa, do tego są odwiecznymi sojusznikami Rosji a my wręcz przeciwnie :) Po wojnie w latach 90tych pamiętam w kościele zbiorki na chorwatów, serbowie to inna wiara :)
Bardzo fajni są pogranicznicy na węgrzech, kultura, powitanie po polsku, uśmiech - miła odmiana.
Co do serbów - w hotelu w serbii bardzo mili, na plaży w Grecji poznani też OK, czyli nie można uogólniać.
kataryniarz
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 539
Dołączył(a): 28.06.2011
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) kataryniarz » 31.07.2014 08:06

GREG_G napisał(a):nie można uogólniać

Dokładnie, nasze przejazdy - Serbowie sprawnie i miło odprawiali, a Węgrzy tworzyli sztuczny tłok. Węgierska celniczka spacerowała wzdłuż kolejki (chciała usprawnić odprawę), sprawdzała paszporty i bagażniki, ale kolega 10m dalej ponownie sprawdzał bagażniki. I tak wjeżdzając od strony Serbii na granicy były 4 auta, a po stronie Węgierskiej... 4 pasy po 15 aut :roll:
ajdadi
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 21044
Dołączył(a): 04.09.2013
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) ajdadi » 31.07.2014 17:46

Bardzo ciekawie pokazana relacja...

Pozdrawiam
Sol-Wagon
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1957
Dołączył(a): 21.01.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) Sol-Wagon » 31.07.2014 19:51

GREG_G napisał(a):Nieprzyjemne zachowanie pograniczników. zeskanował paszporty i kazał jechać ale 5 metrow dalej stał kolejny, otwieram okno, ten do mnie ze mam bagaznik otworzyc, mam sedana otwieram mu od srodka, chce wyjsc a ten ze mam siedziec, nawet nie zaglada do bagaznika tylko stoi po czym kiwa ze mam jechac, oczywiscie i tak muszę wyjść i zamknąć bagażnik. Ogólnie niemili. Nie lubią polaków za uznanie kosowa, do tego są odwiecznymi sojusznikami Rosji a my wręcz przeciwnie :) Po wojnie w latach 90tych pamiętam w kościele zbiorki na chorwatów, serbowie to inna wiara :)
Bardzo fajni są pogranicznicy na węgrzech, kultura, powitanie po polsku, uśmiech - miła odmiana.
Co do serbów - w hotelu w serbii bardzo mili, na plaży w Grecji poznani też OK, czyli nie można uogólniać.

tak poza tematem...w radio słyszałem, że Rosjanie zrobili embargo nie tylko ja polskie jabłka, ale także na (chyba) kurczaki z Serbii...:)
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 31.07.2014 19:59

to co będą jeść?
katja_24
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 93
Dołączył(a): 23.03.2014
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) katja_24 » 01.08.2014 13:03

Greg, gdzie spaliście w Skopje i czy od Czarsziji daleko jest do Placu Macedonia? Wiem, że plac jest naprzeciw kamiennego mostu. A stare miasto po drugiej stronie, ale jak daleko?
GREG_G
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 415
Dołączył(a): 20.12.2012
Re: Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - re

Nieprzeczytany postnapisał(a) GREG_G » 01.08.2014 14:10

Hotel Centar, 400 metrów od Placu Macedonia, a może nawet bliżej, po drodze jest duże centrum handlowe,
Plac Macedonii oddalony jest od muzułmańskiej dzielnicy może z 100-200 metrow, przechodzisz kamienny most i już widzisz łaznie tureckie
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Relacje wielokrajowe - wycieczki objazdowe



cron
Poznajemy nam nieznane - MACEDONIA, GRECJA, ALBANIA - relacj - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone