Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pozdrowienia z Breli

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005
Pozdrowienia z Breli

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 09.07.2005 18:59

Jestem w Breli z moja rodzina juz od 4 dni. Jest bosko, pogoda piekna (choc teraz akurat zbiera sie na burze) 28-30 stopni, woda 23 stopni.
Sama podroz do Cro jednak nie byla najlepsza. Jechalem te 1200 km, az 14 godzin, glownie z powodu padajacego bez przerwy deszczu (od Cieszyna do Zadaru), drogi bardzo sliskie. Na utostradzie max jechalem tylko 120 km-h.
Ruch byl niewielki, na granicach tracilem srednio 5-10 minut (najwiecej w Mikulovie stalem).
poszukiwania apart.rozpoczelismy w spokojniejszej czesci Breli - Luka. Przy wjezdzie zaczepila nas kobieta, ktora oferowala apart. za 46 Euro, ale nam sie nie spodobal (stare meble, lekki smrodzik).
Luka to najbardziej na zachod polozona dzielnica Breli: sa 4 restauracje, sklep spozywczy (1 km w dzielnicy Zielici), jest tu kilka domow, w ktorych znajduja sie do wynajecia pokoje lub aprtamenty. O ile tych w pierwszych w tym dniu nie brakowalo, to o tyle z aprtam. bylo nie co gorzej. Juz mielismy wyjeydyac do Stomaricy,blizej centrum, kiedy podjechal jeden z wlascicieli i zaproponowal nam apart, bardzo blisko skrzyzowania w Luce.
Ap.nam sie spodobal - wszystko nowe, kompletnie wyposazona kuchnia, TV-sat itd. Cena 55 Euro (choc zaczelo sie od 60 ).
Bylem juz w Makarskiej (bardzo ladne miasteczko). Jutro jade na Bol i do Jelsy, poniedzailek - Dubrovnik.
Luka ma bardyo ladne plaze, na czesci z nich sa bardzo drobne kamyczki. Blisko stad do plazy FKK.
Ceny w wiekszosci nieznacznie wyzsze, choc zszokowala mnie cena jajek: 1,4 kuny za szt.
Owoce i warzywa nalezy kupowac na targowiskach (m.in. W Makarskiej), bo promenadzie sa nawet 2,5 raza wyzsze (nektarynki odpowiednio 10-12 kuny na targu, 25 przy plazy)
Piwo: sklep 5-6 kuny, bar 13-15 kun.
Wino domowe (barddo dobre) mozna kupic u 2 gospodarzy w Luka: 18 kun 1,5 litra. Polecam.

Waluta: Brela 100 Euro - 715 Kun
100 PLN - 167 Kun
Makarska 100 Euro - 720 kun
100 PLn - 170 kun


Uwaga na policje w Cro. Stali o 3 w nocy na ograniczeniu kolo Krapiny, przy bramkach Zagrzeb-Lucko.
Chetnie jeszcze bym chetnie cos napisal, ale internet Cafe jest pikielnie drogie (30 minut - 15 kun)
Chorwacja jestem zachwycony, okazalo sie ze opinie na jej temeat nie byly przesadzone.
Woda krystalicznie czysta, nurkujac widzialem rozne gatunki ryb, jezowce, kraby, rozgwiazdy i iine potwory.
Reszta relacji po powrocie

Pozdrowienia dla wszystkich forumowiczow
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 09.07.2005 21:09

grek napisał(a):Pozdrowienia dla wszystkich forumowiczow

Dzięki i odpoczywaj dobrze.

Pozdrawiam
Joker_28
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 554
Dołączył(a): 22.07.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Joker_28 » 10.07.2005 19:10

Więc czekamy na relację po powrocie !!!
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 19.07.2005 14:37

12 dni spędziłem w Cro. Niezapomniane 12 dni.
Pobyt w Cro dostarczył wiele niesamowitych wrażeń i wspomnień.
Ale po kolei...
Mieszkałem w pieknym, nowym apartamencie u Nikoli Jakira (link Apartaments "Jakir" http://www.makarska-croatia.com/privatn ... mjestoid=1) . Gospodarz domu okazał się przesymaptycznym czlowiekiem, chętnie pomagal i udzielal nam wiele cennych wskazówek, a przede wszsytkim swoim pozytywnym nastawieniem do życia i dobrym humorem umilał nam pobyt. Zorganizował nam przepysznego grilla z rybką. Jego dom stoi około 100 m do plaży (po schodkach w dół). Tak jak pisałem wczesniej za cene 55 Euro, mamy do dyspozycji kompletnie wyposażoną kuchnię, TV-SAT, taras z widokiem na morze i góry.
A tuz obok jest kilka bardzo sympatycznych plaż, specjalnie nie zatłoczonych, obleganych przede wszystkim przez Czechów (i "młode bezpruderyjne Czeszki"; :) )
W pobliżu 4 restauracje, a w nastepnej zatoczce ( w stronę centrum) 2 kolejne - polecam zwłaszcza tą z czerwonymi obrusami - świetna octopus salat - duzy talerz 35 kun.
Z kolei w centrum Breli przy porcie znajduje się kilkanaście restauracji, kilka lodziarni (najlepsze i największe lody vis a vis marketu Konzum - 5 kun gałka- ale bardzo solidna) , kiosków z morskim gadżetami itd.
Z Breli można udać się w góry. Ja wybrałem jeden ze szlaków prowadzacych przez zatokę Vrulje (słodkie źródła), do gór wznoszacych się nad okolicą. Czterogodzinny marsz dostarczył wiele niesamowitych widoków.
Brela to również dobry punkt wypadowy w najbliższą i dalsza okolicę.
Dwa razy byłem w Makarskiej . Wbrew wielu opiniom miasteczko okazało się bardzo symaptycznym miejscem i choć nocować tam nie polecam (ze względu na dość duży ruch samochodów i wielu turystów) to jednak spaceruje się waskim uliczkami i promenadą bardzo przyjemnie. Wiele tu restauracji, cukierni, lodziarni (pycha) Kilka samoobsługowych sklepów. I przede wszystkim targ koło katedry Św.Marka. Duzy wybór owoców i warzyw (ceny przystepne). A najlepsze wino można kupić koło dworca autobusowego: Peljasac litr za 13 kun.
Z Breli wybralismy się również na jednodniowy rejs do Bol i Jelsy . O ile Bol, jaki i Złoty Róg mnie specjalnie nie powalił na kolana (choć i miasteczko i plaza sa naprawde ładne, a infrastruktura turystyczna robi wrażenie), to Jelsa, po ktorej sodziewałem się najmniej okazała się uroczym miejscem. Przejście sennymi wąskim, licznymi uliczkami jest naprawdę świetną odskocznią od zatłoczonych plaż w okolicy Bol.
Bardzo ładne miasteczko.
Statek, którym płynęlismy rewelacją żadną nie był ("Brela Lipa" nazwa mowi sama za siebie), a reklamowany wczesniej przez naganiacza w Breli - all exlusive jest mocno przesadzony. Malutka kawka i trochę ciasteczek na dzien dobry. Lepsze wrażenie zrobił obiad: makrela, kapusta, chleb (choc rybka w porównaniu do rybki przyrzadzonej poźniej przez naszego gospodarza domu wygladała na zagłodzoną). Kto chciał mógł prosić o więcej. Dużo było również wina, którego sporo wypiliśmy w drodze powrotnej wspólnie z poznanym małżeństwem z Kijowa (pozdrawiam).
Dubrownik . Omal wyprawa nie zakończyła się fiaskiem. Po trzech godzinach męczącej jazdy (172 km z Breli), godzinę stałem w korku, podczas nastepnej godziny szukalem wolnego miejsca na parkingu. A kiedy już znalazłem, nastapiło wielkie oberwanie chmury połączone z opadami gradu. W kilka miejscach miasto zostało sparaliżowane. Część samochodów na niżej polożonych parkingach, została częsciowo zalana.
Po dwóch godzinach oczekiwania w wnętrzu samochodu, koło godziny 15 deszcz zaczął ustepować. Biegiem dotarliśmy po 4 km do starego miasta. Od razu wpadając do samoobsługowej restauracji (Expresso – polecana przez Pascala). Faktycznie spory wybór dań. Ceny mimo wszystko przystepne (przynajmniej w porownaniu do innych pobliskich kanjp). Schabowy z ziemniakami i surówką 40 kun. Zupka fasolowa 8 kun. Spagetti 24 kuny.
Po obiadku nad Dubrownikiem wyszło wreszcie słońce. I my mogliśmy się skupić na zwiedzaniu miasta. A że miasto jest prześliczne zajęło to nam do wieczora. Zrobilem tu około 300 zdjęć. Z synem byłem w miejscowym akwarium (dziecku się podobało, mi troszkę mniej - choc okazy sa naprawde fajne- np.osmiornica to wnetrze sprawia wrażenia zaniedbanego), ceny 30 kun dorosły, 10 kun dziecko. Ten sam cennik znajdziemy, przed wejściem na mury miasta (gorąco polecam), miasto wygląda z murow bardzo efektownie. Ja jeszcze miałem to szczęscie, ze nad górami w kierunku Czarnogory niebo swoimi kolorami ożywiła przepiekna tęcza.
Zresztą piekne widoki towrzyszyly nam w drodze powrotnej do samego zmierzchu (byłem w Breli około 22.30).

Po drodze w delcie Neretwi (około 21.30 !!!) kupiłem na jednym z przydrożnych stoisk, arbuza, pomidory, nektarynki. Tak dobrych owoców i warzyw dawno nie jadłem. Koniecznie trzeba tam robić zakupy.

W pozostałe dni przesiadywałem głównie na plaży, a właściwie cały czas nurkując w wodzie obserwując faunę i flore dna morskiego, a wieczorami wspólnie z rodziną spacerowałem promenadą prowadząca przez liczne w tym rejonie piekne zatoczki, delektujac sie pieknymi widokami gór Biokovo, czy wysp Brac i Hvar popijając tu i ówdzie Karlovacko, czy winko Peljasac.
Chciałem odwiedzić jeszcze Split, wziąć udział w spływie Cetiną, czy wjechać autem na Sv.Juve. Tym razem zabrakło czasu.
Ale mam przynajmniej już gotowy plan wycieczek fakultatywnych na następny wyjazd do Cro.

Pięknie było, ale się niestety skończyło.

To tak w telegraficznym skrócie o moim pobycie, o wielu rzeczach nie napisałem (bo też nie chciałem za bardzo przynudzać), jeśli ktoś ma jakieś pytania, chętnie odpowiem.
Ostatnio edytowano 19.07.2005 22:36 przez grek, łącznie edytowano 5 razy
Lord79
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lord79 » 19.07.2005 20:43

Witaj!
Przeczytalem ze wlasnie wrociles z Breli! Jesli moge to prosze podaj mi jakie sa ceny paliwa (Pb 95) i kwater (jedziemy we 2, wiec jakbys wiedzial jakie moga byc ceny takich apartamentow na poczatku wrzesnia to super). Po lekturze stron internetowych nastawiam sie na okolo 25 euro za apartament, ale moze bedzie taniej. Mam jeden atut na negocjacje - moja narzeczona jakies 2 tygodnie temu obronila licencjat na filologii chorwackiej (w Sosnowcu, wiec niedaleko Ciebie :), bedzie sie latwiej dogadac. Masz moze jakies zdjecia z miasteczka lub plaz z ktore moglbys pokazac? W ktorej czesci Breli byles, gdzie sa najladniejsze plaze? A jak z jedzeniem? Brac z Polski, czy ceny sa tam w miare rozsadne?
Z góry dziekuje za wszystkie odp.!
Pozdrowionka!
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 19.07.2005 21:19

Witam
1.Paliwo - szczerze mowiąc na cenę Pb 95 nie zwracałem uwagi, bo tankowałem ropę (6,96 za litr). Moge tylko powiedzieć, że cena ropy była WSZĘDZIE taka sama (nieważne czy była to autostrada, czy zwykła droga).
2.Apartament- pytałem właściciela Nikoli Jakira o cenę apartametu dla dwóch osób (ma takie dwa) - 35 Euro za apartament, we wrzesnu powinno być taniej, jeśli powołasz się na mnie (dla niego byłem Gregorem z Katowic) to myślę, że zniżkę na pewno dostaniesz.
Zawsze zresztą możesz do niego napisać maila z zapytaniem, to nic nie kosztuje.
Apartamentów jest w Breli bardzo dużo, polecam Stomaricę, (spokój 2 km od centrum piekną promenadą).
3. Mam sporo zdjęć, jesli chcesz mogę Ci kilka przesłać (podaj mi swojego maila).
4. Byłem w najspokojniejszej części Breli - Put Luke (najbliżej Splitu), plaże są bardzo ładne, a we wrzesniu nawet na plażach w centrum Breli (zwłaszcza polecam przy skałce z drzewkiem) powinno być pustawo.
5. Jedzenie. Jesli bierzesz apartament, to masz do dyspozycji kuchnię, więc jedzenie lepiej wziąść sobie z Polski, bo stołowanie się w restauracjach jest na dłuższą metę bardzo drogie (pizza duża 30-40 kun).
Ja miałem wszystko z Polski, kupowałem tylko chleb (duży francuz 6 kun, duży chleb 10 kun), raz kostkę masła (11 kun), jajka (1,40 za sztukę).
W miarę tanie (jak na Cro) jest piwo (w sklepie 5kun), oraz wino domowe (13 kun za litr).

plaza w Put Luka
Obrazek

plaza ze skałką i drzewkiem w centrum Breli
Obrazek

Brela - popołudniową porą
Obrazek
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 19.07.2005 23:56

Witaj już jesteś?
Rzeczywiście piwo i wino jest tanie. O Czeszki wpadły Ci w oko, te młode nawet wiem dlaczego :lol: .


Pozdrawiam
balum
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 11.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) balum » 20.07.2005 07:44

grek bardzo dziękuje za informacje, które umieściłeś o Brela,
W pierwszej połowie sierpnia z córeczką i żoną wybieramy się do cro i od 3 tygodni śledze fora poświęcone cro. Twoje posty są jedne z nielicznych, które bardzo fajnie opisują to co większość odwiedzających te strony interesuje, co szukają :lol:

Jeżeli mógłbys jeszcze dokładnie wytłumaczyć lokalizację n/w plaż-miejsc w Brela
znalazłem zdjęcia plaż w Brela są bardzo ładne
Ja wybieram się pierwszy raz i n/w miejsca chciałbym zobaczyć osobiście
http://www.brela.hr/fotogalerija.htm
dlatego mam wielką prośbę - mam pytania:
- w którym miejscu Breli na południe, czy północ od portu (na zdjęciach wygląda jak port jachtowy) znajduje się charakterystyczna skałka z drzewami
patrząc na 6 zdjęcie z lotu ptaka widać chyba całą Brele
- w którym miejscu znajduje się plaża z 7, 8, 9-10-38 zdjęcia
- dla odniesienia zdjęcie 1, to z lotu ptaka kawałek plaży i obok w gęstych drzewach biało-czerwony dach

Jest to ważne ze względu na miejsce szukania kwatery, w które miejsce podjechać samochodem. Jak się domyślam - ze zdjęć to Brela jest dość stroma i rozciągnięta.
Z góry bardzo dziękuje
Pozdrawiam Olek
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 20.07.2005 08:20

Póznym wieczorem wrzucę mapkę Breli z zaznaczonymi plażami i dzielnicami tego miasteczka.

pozdr.
balum
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 11.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) balum » 20.07.2005 10:20

Czekam z niecierpliwością :lol:
Czy zdjęcie Put Luka to nazwa plaży w Brela - dzielnicy, czy to inna miejscowość?
Jeżeli wolisz na priv email:
adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Z góry dziękuje
Pozdrawiam
Olek
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 20.07.2005 10:33

Put Luka - to nazwa ulicy prowadzącej do dzielnicy Luka.
Brela jest mimo niewielkiej liczby ludności, bardzo długą miejscowością (ok. 6 km).
Najbardziej na płn-zachód znajdują się dzielnice Luka i Jakirusa, bliżej centrum są Zelici (tu znajduje największy kościół w Breli ) i Stomarica, a najbliżej Dolny Krisak. Zreszta takich osiedli jest tu wiele. Spróbuję dzisiaj wieczorem zrobić zdjęcie mapy Breli, którą kupiłem w miejscowej agencji turystycznej za 20 kun (dużo, ale bardzo ładna mapa, po drugiej strony mapa turystyczna Makarskiej Riwiery). W agencji tej ("Maraska") połozonej w dzielnicy Zelici między kościołem Św.Stefana a Marketem "Brela" dostałem (już gratisowo ) mapkę szlaków turystycznych w górach Biokovo, oraz mini samochodowa mapkę Dalmacji.
Od dzielnicy Luka wzdłuż wybrzeża prowadzi pięknie poprowadzona promenada, z duża ilościa ładnych laweczek, kilkoma restauracjami, barami, budkami z lodami (co kilkaset metrów). Po drodze jest kilka uroczych zatoczek z plażami. Im bliżej centrum tym zatoczki sa bardziej zaludnione, ale nie znaczy wcale, że nie godne polecenia. W centrum między portem a cyplem z flagą (około 400-500 metrów) jest dość duża plaża z pięknie pochylonymi nad nią drzewami, pod gałęziami których można znaleźć ukojenie w przypadku dużego upału.
Nic nie mogę powiedziec, o plazach w stronę Baski Wody, bo tam po prostu już nie chodziłem.
Na wielu plażach, mozna znaleźć plaże z bardzo małymi kamyczkami, ale w praktyce (przynajmniej dla mnie) chodziło się po nich gorzej (bez butów trochę niewygodnie, a jeśli miałem już na sobie buty - typu sandały - to często do nich wpadały mi te drobne kamyczki).
Tuż za Brelą ( i dzielnica Luką) w kierunku zatoki Vrulje i Pisaka znajduję się liczne, niewielkie plaże, gdzie można znaleźć spokój i ciszę. Choć zejście do nich jest niebezpieczne Chętnie to miejsce odwiedzaja naturyści.
Skałka z drzewkiem znajduje się ok. 800 m od portu na płn.zachód w stronę Splitu.
Zdjęcia plaż w fotogalerii:
2 - zatoka Vrulje
7 -zatoczka między Stomaricą a skałką z drzewkiem
8 - Luka
16 - plaża w zatoczce między Stomaricą a Luką (przy niej dwie knajpki - tam jadłem Octopus salat)

pozdrowienia
Lord79
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lord79 » 20.07.2005 11:17

Do Gregora! Dziekuję za odpowiedz! Bardzo chetnie zobacze jeszcze jakies zdjęcia z Breli oraz mapke. Jesli faktycznie mozesz przeslac to podaje moje namiary: adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
PS Widze na zdjeciu ze popoludniu na plazy jest cien, wszedzie?
Pozdrowionka
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 20.07.2005 11:54

Pewnie chodzi o zdjecie nr 3.
Akurat w tym dniu niebo było lekko zachmurzone (co zresztą widać). Plażę, podobnie jak i na dalszym planie okoliczne góry przysłoniła chmura. Z kolei w porcie było słonecznie, w tej danej chwili.
Lord79
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 20.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Lord79 » 20.07.2005 12:03

W pobliskim Pisaku jest takie ukształtowanie terenu ze popoludniu na plazy jest cien i o to samo mi chodzilo tutaj. Ale skoro to chmura to nie ma sprawy :)
Adam K
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 28.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam K » 20.07.2005 14:42

:D grek z nieba mi spadłeś - dzięki Tobie mam mnóstwo cennych informacji. Ale faktycznie jak opisujesz Brelę to jakbyś pisał o raju. W sierpniu się tam wybieram i dzięki Tobie będzie dużo łatwiej.
Pisałeś o zatoce Vrulja. Ile czasu zabrałoby dotarcie do niej z Luki i którędy trzeba iść? Chodzi mi o te plaże naturystów, o których pisałeś. Podobno we Vrulji jest najciekawsza. Ale może znasz jakieś ładne i bliżej położone - prosiłbym o wskazówki ile czasu i którędy do nich dotrzeć.
Dzięki wielkie i pozdrawiam serdecznie - Adam.
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone