Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pozdrowienia z Breli

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 20.07.2005 16:24

Żeby dostać się do Uvala Vrulje od głównego skrzyzowania w Luce (przystanek autobusowy), nie należy schodzić w dół do plaży, tylko udać się w kierunku płn-zach w kierunku Pisaka i Splitu. Drogą tą prowadzi szlak turystyczny (czerwone-białe kółka na drzewach) właśnie w kierunku zatoki Vrulje. Tuż za ostatnimi zabudowaniami Breli po kilku minutach dociera do niewielkiego parkingu. Jeżeli chcesz dostać sie do tych ustronnych zatoczek, musisz skręcić w lewo w dół w kierunku morza, stromą ściezka dochodzi się niewielkiej plaży. Tu mozna skręcić w lewo w kierunku Breli gdzie dociera się do kolejnej plaży, lub skrecic w prawo. Wybierając się w tym kierunku ścieżka mija po drodze kilka ustronnych plaż (zawsze spotkac tam można kilku naturystów).
Z kolei od wspomnianego parkingu, jeżeli chcesz dotrzeć do zatoki Vrulje, idziesz prosto za znakiami szlaku turystycznego, poczatkowo lasem, póżniej wzdłuż kamiennego murku. Po 15 minutach otwiera się widok na zatokę Vrulje. Ale zeby do niej dotrzez trzeba iśc następne 15 minut. Za efektownym i skałkami droga wznosi się. Tuż przed osiągnięciem Magistrali dochodzi się do skrzyżowania scieżek. Szlak prowadzi prosto do szosy, natomisat w lewo ścieżki sprowadzają do plaży w zatoczce Vrulja.
Czas przejścia:
Luka skrzyżowanie- zatoka Vrulje 30 minut
Luka skrzyzowanie - plaże FKK 10 minut

Zatoka Vrulje - widok z opisanego wyżej szlaku
Obrazek
Ostatnio edytowano 20.07.2005 18:43 przez grek, łącznie edytowano 2 razy
Minor
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 53
Dołączył(a): 27.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Minor » 20.07.2005 16:39

Greku! Wybieram się około 10 sierpnia gdzięś pomiędzy Omiszem a Makarską, gdzie dokładnie, jeszcze nie wiem. Mam prośbę. Napisz coś o tej wycieczke w góry Biokovo. Jeśli masz jakieś zdjęcia, mapki z tej wycieczki i w ogóle z Breli i mógłbyś mi przesłać byłbym niezmiernie wdzięczny. Co mógłbyś polecić z miejsc spokojnych i niekoniecznie gwarnych w tej okolicy? mikka9 @ o2. pl bez spacji oczywiście :D Pozdrawiam!
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 20.07.2005 19:04

Wycieczka w góry:
Szlak, którym wybrałem się z Luki prowadzi początkowo w kierunku zatoki Vrulje. Wąska ścieżka za parkingiem (zejście do FKK) prowadzi początkowo lasem, a poźniej uroczymi łąkami do podnóża efektownych skałek. W ich najbliższym otoczeniu otwierają się piękne widoki na zatokę Vrulje i okoliczne góry (patrz zdjęcie wyżej w poprzednim poście). Kamienista ścieżka trawersuje zbocze góry, mijając po lewej plażę przy zatoce Vrulje, a za skrzyżowaniem ścieżek (w lewo w dól do plazy) prowadzi zakosami do Magistrali, którą osiąga w pobliżu parkingu

Widok z parkingu na Makarską Riwierę
Obrazek

Skręcamy w lewo w kierunku Splitu, ale po 100 metrch szlak opuszcza szosę i zaczyna się stroe podejście pod górę. To najtrudniejszy odcinek na całej trasie, nie tylko z powodu podejścia. Idzie się bowiem cały czas zakosami po ostrych, obsuwającyh się kamieniach. Po 15 minutach mozolnego podejścia nie osiągając szczytu dochodzimy do szerokiej sciezki. Widoki z tego miejsca są olśiewające. Zachwyca ogrom Biokova, na morzu lepiej wodoczne są wyspy Hvar i Brac, a w dole ruchliwa Magistarala.
Łagodnie prowadząca ścieżką, kluczymy wśród licznych w tym rejonie skałek. Po drodze cały czas cudowne widoki

Widok ze szlaku
Obrazek

Po godzinie docieramy do lokalnej asfaltowej drogi (zamknięta dla ruchu), którą dochodzimy najpierw do nastepnej drogi, a potem do głównej drogi łączącej Sestanovac z Brela.
Za zakretem drogi, opuszczamy ją. Do Gornej Novaiji idziemy na przemian lasem (mnostwo cykad), to widokowymi łąkami.
Gorna Novalija to dwa opuszczona gospodarstwa. Tu można udać na skrzyzowaniu w prawo do Zelicy, Stomaricy, czy Luki, lub w lewo do Gornego Krisaka i centrum.
Przejscie całego odcinka zajęło mi około 4 godzin.
Choć w najwyższym miejscu szlak osiąga wysokośc "ledwie" 500 m npm, to przjeście nim jest niezłą zaprawą przed ewentualną wyprawą w wyższe partie Biokova.
Konieczne dobre buty i spory zapas wody (po drodze nie ma możliwości uzupelnienia napojów). KONIECZNY APARAT !!!
Po drodze nie spotkałem żadnego turysty.

Widok ze szlaku w tle główny masyw Biokovo
Obrazek
krakuscity
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7912
Dołączył(a): 11.08.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakuscity » 20.07.2005 19:49

Na zdjęciu...(w tle gdzie jest masyw Biokovo )na pierwszej skale widzę twarz (oczy - jedno zamknięte, nos, usta) . A Wy? :lol:


Pozdrawiam
Minor
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 53
Dołączył(a): 27.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Minor » 20.07.2005 20:06

Serdeczne dzięki Greku! Masz u mnie Karlovacko :D
P.S. Ja tam już widzę ... siebie :wink:
Minor
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 53
Dołączył(a): 27.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Minor » 20.07.2005 20:18

I jeszcze jedno Greku. Skąd Ty wiedziałeś o tym szlaku? Czy na miejscu można się zaopatrzyć w jakąś mapkę rejonu z zaznaczonymi szlakami? Bez lustrzanki nigdzie się nie ruszam a butki będę miał dość solidne, bo prosto z Chorwacji uderzam w Taterki :D
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 20.07.2005 20:38

W agencji turystycznej dostałem bezpłatną mapę ze szlakami turystycznymi na całej Makarskiej Riwierze. A o szlaku "dowiedziałem" się, bo przechodził koło naszego domu, choć początkowo nie poznałem ze te znaki na słupach i drzewach to szlak turystyczny.
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 20.07.2005 21:28

I na koniec kilka zdjęć plaż:

Luka
Obrazek

plaża między Luką a Stomarica
Obrazek

plaża Stomarica
Obrazek

plaża w Podrace
Obrazek

plaza ze skałką
Obrazek

plaza w centrum
Obrazek

Zelici, katedra Św. Stefana, po prawej agencja "Maraska"
Obrazek

symbol Breli wieczorem
Obrazek

Zazwyczaj najlepszy opis nie jest w stanie oddać atmosfery danego miejsca. Dlatego mam nadzieję, że moje skromne fotografie choć w małym stopniu wielu osobom oddały kilmat tego wspaniałego miasteczka jakim jest Brela.
pozdrowienia
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 20.07.2005 22:05

krakuscity napisał(a):Na zdjęciu...(w tle gdzie jest masyw Biokovo )na pierwszej skale widzę twarz (oczy - jedno zamknięte, nos, usta) . A Wy? :lol:


Pozdrawiam


fakt, wczesniej na to nie zwróciłem uwagi, mi z kolei przypomina ta głowa głównego bohatera "Szczęk" Spielberga .
Adam K
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 28.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam K » 21.07.2005 09:16

:D Grek, wielkie dzięki za informacje o Vrulji. Adam.
Adam K
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 28.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam K » 21.07.2005 11:04

:) Grek jeszcze jedno małe pytanko - jaka jest odległość od Luki do centrum Breli?
Pozdrawiam A.
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 21.07.2005 11:27

Ok 4 km, promenadą spokojnym spacerkiem około 45 minut. Zawsze mozna sobie po drodze zrobić przerwę w jednej z licznych knajpek (ja lubiałem pod parasolami w Stomaricy) lub odpocząc na ławeczce (niektore stoją w bardzo atrakcyjnych miejscach).
pozdrowienia
Adam K
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 28.02.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Adam K » 21.07.2005 14:54

grek napisał(a):Ok 4 km, promenadą spokojnym spacerkiem około 45 minut. Zawsze mozna sobie po drodze zrobić przerwę w jednej z licznych knajpek (ja lubiałem pod parasolami w Stomaricy) lub odpocząc na ławeczce (niektore stoją w bardzo atrakcyjnych miejscach).
pozdrowienia



A czy dzielnice Breli są oznakowane? Byłbym wdzięczny za mapkę Breli.
A.
grek
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 165
Dołączył(a): 14.06.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) grek » 21.07.2005 15:53

Dzielnice nie są oznaczone specjalnymi tablicami informacyjnymi, ale niemal na każdym skrzyżowaniu są specjalne drogowskazy (patrz zdjecia niżej).
Mapkę Breli ze względów technicznych mogę Ci przesłać na maila
pozdrowienia

Obrazek

Obrazek
Zebb
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zebb » 21.07.2005 16:14

Witam wszystkich.Wybieram się 06-08 do Breli-pierwszy raz do Cro. :lol: Poproszę także o mapkę Breli na skrzynkę adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Pozdrowienia z Breli - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone