Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Portrety

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006
Portrety

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 27.10.2006 15:43

Widziałem już krajobrazy widziałem już przyrodę (florę i faunę) a czy robimy portrety :?:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 28.10.2006 07:30

Dobrze. W takim razie ja pochwalę się pierwszym swoim :)

Obrazek

Ostre światło z reflektora oświetlającego kościół. Ma swój klimat.

Pozdraviam
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 29.10.2006 08:17

No tak ... źle się wyraziłem i tak też zostałem zrozumiany. Zdjęcia i portrety robię od kilkunastu lat. :D i troche wiem jak operować światłem ;). Na kilkaset ujęć zawsze znajdzie się "TO JEDNO", które rzuci na kolana.

Obrazek

Pozdraviam :papa:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 29.10.2006 08:44

A to mój portret :D zrobiony przez koleżankę.

Obrazek

;)
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 29.10.2006 09:25

Można mi zarzucić, że zbyt ostre światło, zbyt kontrastowe, ale przecież wszyscy jesteśmy pełni kontrastów, a czasem za nami nie ma już nic. W pełnym świetle obnażają się nasze mocne i słabe strony. To takie prześwietlenie osobowości. Lubię taki kontrast w portrecie i stosuję go specjalnie.

Podoba mi się również portret sylwetkowy.

Pozdraviam :hut: :papa:
Vandall
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 16.02.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vandall » 29.10.2006 10:21

Ja swoją przygodę z aparatem rozpoczełem kilka miesiecy temu - a dokładnie tuz przed wyjazdem do HR - oto mój pierwszy świadomy portret jaki wykonałem mojej kochanej przyszłej żonie :) na plaży w Makarskiej podczas zachodu słońca:
Obrazek


Pozdrawiam, Karol
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 29.10.2006 11:01

Bravo, :D wspaniała gra świateł. Nie wiem czy w aparacie Sony DSC-H5, który masz, można troszeczkę zmniejszyć dopalenie lampą czy to zmniejszając czas naświetlania czy zmniejszając siłę "rażenia" lampy. Zwiększenie przysłony da większą głębię co jest nie wskazane w portrecie. Chyba, że jest to portret sytuacyjny. Bardzo dobrze, że Twoja Wybranka patrzy w obiektyw. Kadr - świetny. Oświetlenie słońca z tyłu głowy powoduje powstanie "aureoli" we włosach, przed i nad głową wolna przestrzeń.

Czy próbowałeś nie doświetlać twarzy lampą :?: Światło zastane "naturalne" daje czasem jeszcze ciekawsze efekty.

Wspaniale Ją przedstawiłeś.

Dziękuję i pozdraviam :papa:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 30.10.2006 09:08

Czyżby nikt więcej nie robił portretów :?: :( Jakoś w to nie wierzę. ;)
Zapraszam, pokażmy swoje portrety podyskutujmy, może czegoś się jeszcze dowiemy, nauczymy od siebie wzajemnie :D
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 30.10.2006 09:35

Robię sporo portretów mojej Ani.........
na poczatek jedno zdjęcie
obiektyw 50mm f,5,6 światło zastane plus delikatne błyskanie lampą z dyfuzorem skierowaną w sufit

1.
Obrazek
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 30.10.2006 09:43

O widzisz :D z lampą nie robiłem w ten sposób. Jaki błysk wykorzystujesz :?: pełny z automatu czy ustawiasz jakąś wartość :?: np 1/8 siły błysku lub 1/16 :?: Co z zoomem lampy :?: czy ustawiasz go na np. 28 mm czy na 80 mm. Ja bym ustawił jak najszerzej i dał w zależności od odległości od sufitu 1/8 lub 1/4 siły błysku żeby taki efekt uzyskać ale może się mylę.

Pozdraviam :papa:
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 30.10.2006 10:40

Błyskam zewnętrzną lampą Nikona SB -800 ,najczęściej w aparacie program manualny ( 1/500 sek. i przysłona w/g uznania). Lampa ustawiona na błysk wypełniający TTL BL , koniecznie z przedbłyskiem pomiarowym. Miękkie światło uzyskuje przez zastosowanie nakładki zmiękczającej.Lampa skierowana pod kątem 45 st.
To chyba tyle..... :D
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 30.10.2006 10:57

No to mamy zupełnie różne lampy bo ja takich ustawień w swojej SOLIGOR PZ-42 AF (lampa tylko do aparatów analogowych) nie mam, czyli tak czy siak bedę musiał pokombinować sam z jej ustawieniami.

Nie mniej jednak dowiedziałem się, że ciekawy efekt można również uzyskać i z wykorzystaniem lampy :D. Podejrzewam, że Twoja lampa wykrywa przy każdym ustawieniu głowicy jaki masz obiektyw (mm) i jaką zadaną czułość matrycy ISO, ja niestety przy podniesionej głowicy to wszystko musze ustawiać ręcznie i trwa to w nieskończoność :(. Może też dlatego korzystam tylko ze światła zastanego ;), żeby mi się obiekt fotografowany (moja żona) nie niecierpliwił ;) a to jest bardzo ważne. Dwa powyższe zdjęcia moje i żony były zrobione aparatem takim jak Ty masz Nikon D200 przy użyciu lampki nocnej jako oświetlenia czułość matrycy 800 ISO obiektyw 50 mm a czasów i przysłon już nie pamiętam, ale te pierwsze wahały sie w granicach 1/30, 1/15 s.

Pozdraviam :papa:
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 30.10.2006 11:38

Leszek Skupin napisał(a):
Podejrzewam, że Twoja lampa wykrywa przy każdym ustawieniu głowicy jaki masz obiektyw (mm) i jaką zadaną czułość matrycy ISO



Dokładnie tak..........praca z ta lampą to czysta przyjemność.

kolejna fotka,typowy przykład zabawy z GO
50mm f1,8 światło zastane plus lampa wyzwalana bezprzewodowo około 90 st. po prawej
2.

Obrazek
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 30.10.2006 11:56

Fantastyczne 8O ... Oto jakie możliwości daje fotografia cyfrowa. Ale żeby takie fotki robić trzeba mieć również cały inny osprzęt jak Twoja lampa. Ale sprzęt to nie wszystko. POMYSŁY, POMYSŁY i jeszcze raz POMYSŁY.
Czekam na jeszcze :D
Jak jeszcze coś ze swoich wykopię to napewno zamieszczę mimo że nie są tak dobre ;)

Pozdraviam :papa:
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone