Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Portrety

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 02.11.2006 09:41

martita napisał(a):rich72 - jak Afrodyta z piany? :lol:


Dokładnie :D Tylko szkoda że oczyska zamknięte ;), ale rozumiem, że ta Afrodyta bała się wspomnianej piany ;)
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 02.11.2006 11:46

Jesteście fachowcy,może powiecie w takim razie jak robi sie portret.To sa zdjęcia,ktore chcemy ,aby były portretami.Moze ktos z Was zna jakies triki jak to zrobic?
znalazłam takie cos,moze sie z tym zgadzacie.http://www.cyberfoto.pl/szkola-fotograf ... v1-2-a.htm

Bo w/ mnie wstawiane tutaj zdjęcia,pasuja do tematu nasze dzieci.

Moze pomozecie zrobic z nich portrety?
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 02.11.2006 11:48

Może jednak sie myle,moze sa to portrety!!
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 02.11.2006 12:28

No tak... tego Fi5h'a trzeba by było zaprosić do naszego kącika, prób robienia portretu. Dziękuję Petris za wyczerpanie tematu. I masz rację, te zdjęcia pasują do tematu nasze dzieci. Cóż ... zostaje mi jedynie prosić tych wszystkich, którzy wkleili tu zdjęcia swoich pociech, żeby przenieśli je do Twojego wątku. A jeśli ktoś będzie się chciał podzielić swoim portretem to ta strona, którą wkleiłaś, napewno się przyda i zastanowi się dwa razy zanim tutaj coś pokaże. Dziękuję jednak wszystkim, którzy starali się zaangażować w temat. A wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć czegoś na temat robienia portretów zapraszam na stronę, którą wkleiła Petris.

http://www.cyberfoto.pl/szkola-fotografowania-ksiazka-on-line/51425-portret-mini-poradnik-v1-2-a.htm

Pozdrawiam i życzę powodzenia.
janusz.w.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1672
Dołączył(a): 21.07.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) janusz.w. » 02.11.2006 12:37

Przepraszam, a czy prezentowane tu zdjęcia waszym zdaniem należy zakwalifikować do kategorii "architektura"... :wink:
pozdr
zmrol
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 485
Dołączył(a): 08.05.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) zmrol » 02.11.2006 12:47

Ja myśle, że my w większości nie jesteśmy profesjonalistami, więc dla nas one są portretami. A że kochamy swoje dzieci to najczęściej są one na zdjęciach. Poza tym to jest strona dla kochających Cro, lubiących fotografię większości amatorów. Więc nie widzę przeciwwskazań do zamieszczania dalej tu zdjęć (portretów) i swoich najbliższych i komentarzy profesjonalistów nawet tego Fi5h'a. Totalna amatorka.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 02.11.2006 13:48

A to zdjęcie zrobiłem przy pomocy zwykłego cyfrowego aparatu kompaktowego - HP Photosmart M305

Światło zastane + lampa błyskowa zasłonięta kartonikiem skierowanym na ścianę w celu rozproszenia światła. Czułość matrycy ISO 400 (widać spore "ziarno") ogniskowa delikatnie wysunięta pomiędzy 6 a 18 mm.

Obrazek

Totalny amator :papa:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 03.11.2006 13:16

Tutaj próbowałem kombinować ze światłem odbitym od ściany. Lampka stała za głową oświetlając włosy i ścianę. NIKON D200, obiektyw 50 mm stałoogniskowy, czułość matrycy ISO 800 f/1,8 czas 1/20 s, balans bieli ustawiony na światło żarowe, pomiar światła na twarz z lekkim niedoświetleniem dzięki czemu ramię nie jest zbyt mocno przepalone od bezpośrednio padającego na nie światła lampki. Wg mnie całość sprawia wrażenie tajemniczości.

Obrazek

Arek co Ty o tym sądzisz :?:
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 03.11.2006 15:24

Leszek twoim drugiem korpusem jest D200?


Jeśli chodzi o zdjęcie trochę za mocne światło z tyłu, ale dobrze kombinujesz.Może by tak w B&W ?
Trochę inaczej bym kadrował, więcej dołu a mniej góry.
W każdym razie widać że nie robisz już zdjęć a zaczynasz robić fotografie. :D
Tak trzymać :!:
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 03.11.2006 15:44

Poniewaz jest to temat fachowcow.Chciała bym cos z niego skorzystać.Nawet prawde mowiac juz probowałam ,lecz juz ze zrobionymi ,zdjeciami-fotografiami.Dzieki ,ze przy kazdym portrecie staracie sie opisac jak to robicie.Lecz dla mnie jest to juz wyzsza szkoła jazdy. Lecz może zamiast zdjec ,ktore tu zamisciłam, pokaze portret pezezemnie zrobiony. Mam nadzieje. :roll:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 03.11.2006 15:45

D200 miałem do dyspozycji tylko przez jedną noc :cry: i zakochałem się w tym aparacie :hearts: . Niestety to nie na moje możliwości finansowe. Mam tylko N65 odpowiednik F65 i HP cyfraczka kompaktowego.

Dzięki za krytykę. Naprawdę nie chciałbym żebyś się wycofywał z tego tematu. Pokazuj co masz dobrego. Jak to robiłeś ;) Po Twoich postach pstryknąłem z lampą skierowaną w sufit i ścianę kilka zdjęć synowi, ale są na filmie więc pokażę je dopiero jak wywołam. ;) Aż sam jestem ciekaw co z nich wyjdzie. Pewno jak na początek to lipa, ale na błędach się człowiek uczy. ;)

Co do zdjęcia. Jak zrobić żeby światło z tyłu było słabsze a tak samo oświetlona twarz :?: kombinować coś z przysłoną :?: z czasem :?: może inaczej lampę trzeba było ustawić, chociaż jeździłem z nią jak się tylko dało, a ściana (jasna) była bardzo blisko i nie dało rady bardziej rozjaśnić twarzy, gdybym zmniejszył czas naświetlania to twarz byłaby za ciemna, juz prawie całkowicie byłaby w cieniu. :(

:hut: :papa:
Ostatnio edytowano 03.11.2006 15:54 przez Leszek Skupin, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 03.11.2006 15:52

Petris... ze zrobionego zdjęcia nigdy nie próbowałem robić portretu. Hm... może się i da ale ja takiego sposobu nie znam. Jak robię zdjęcie to to ma mieć określony charakter w momencie tworzenia obrazu. Czy to dokumantalne, czy to właśnie portret. Naprawdę fachowcem nie jestem, ale idę o zakład, że dokumentalnych jest przynajmniej kilka rodzajów, tak jak portretów. Jak zapewne czytałaś na forum cyberfoto, żeby zrobić portret przede wszystkim trzeba mieć zamiar go zrobić. Dopiero potem cała reszta opisana przez Fi5h'a.

Pozdraviam :papa:
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 03.11.2006 16:29

Leszek Skupin napisał(a):Petris... ze zrobionego zdjęcia nigdy nie próbowałem robić portretu. Hm... może się i da ale ja takiego sposobu nie znam. Jak robię zdjęcie to to ma mieć określony charakter w momencie tworzenia obrazu. Czy to dokumantalne, czy to właśnie portret. Naprawdę fachowcem nie jestem, ale idę o zakład, że dokumentalnych jest przynajmniej kilka rodzajów, tak jak portretów. Jak zapewne czytałaś na forum cyberfoto, żeby zrobić portret przede wszystkim trzeba mieć zamiar go zrobić. Dopiero potem cała reszta opisana przez Fi5h'a.

Pozdraviam :papa:


Do zrobienia portretu ze zdjecia podpuscił mnie cyberfoto.Pokazał kilka portretow,zrobionych z fotografii, zdjec ,a nie w studio specalnie z pewnymi oswietleniami parametrami nie zmam sie na tym, były wspaniałe.Nie moge odnależc tej strony. Mnie cos nie wychodziło widzocznie w moim Fhotoshopie nie mam jakiejś funkcjii.No zazdrosze Wam umiejetnosci. :) :)
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 03.11.2006 16:35

Jeśli nie posiadasz dyfuzora na lampę, załóż pończochę bedzie podobny efekt.W ten sposób uzyskasz delikatne,rozproszone światło.Staram się nigdy nie walić lampą na wprost, najlepszy efekt uzyskasz kierując pod kątem 45st.( w tym momencie sila błysku spadnie więc najlepiej zwiększyć korektę na plus).

Zabawa ze światłem to ciężka praca, ja tego nie opanowałem.......
Zdjęcia robię na wyczucie, przy cyfrówce jest to o tyle ułatwione że podgląd jest od razu i można wprowadzić jakieś korekty.Dlatego podziwiam ludzi którzy potrafią robic piękne portety na analogu.Dla mnie to czarna magia :D


Dla mnie zdjęcie to kilka etapów.
Pierwszy- to pomysł i kadr
Drugi- odpowiednie dobranie ustawień
Trzeci- uchwycenie momentu
Czwarty - obróbka


Podczas jednej sesji z Anią potrafię zrobić ponad 200 fotek z których tylko 10 zostaje. Staram się w tym czasie rozmawiać na rózne tematy cały czas patrząć przez wizjer.Najważniejsze jest wprowadzenie rozluznienia modela.Nie lubię sztuczności na zdjęciach, psują cały klimat.
petris
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2590
Dołączył(a): 06.12.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) petris » 03.11.2006 16:40

w google [b]temat jak zrobic portret znalazłam swietne strony,coz, ale aparatu nie zmienie za duzy koszt. :) [/b]


Wyczytałam takze,ze jak sie nie ma talentu to nic ci nie pomoze.Chyba dam sobie spokoj. :twisted:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

Portrety - strona 4
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone