Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Portrety

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 30.10.2006 13:03

"W piaskownicy"

Obrazek

Światło zachodzącego słońca, bez doświetlania. Obiektyw 80 mm. Czas i przysłona automatycznie dobrana przez aparat w trybie portretowym (czasem potrzebna jest szybkość w zrobieniu niepozowanego ujęcia więc zostawiłem to automatowi ;)). NIKON N65. Skan negatywu. Film Fujicolor Superia 200 ISO
Ostatnio edytowano 30.10.2006 13:28 przez Leszek Skupin, łącznie edytowano 1 raz
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 30.10.2006 13:09

I to samo zdjęcie tylko inaczej skadrowane. :D i to uważam, że jest lepsze. ale to już kwestia obróbki komputerowej. Niestety nie mógłbym zrobić takiego kadru od razu ze względu na zbyt mały obiektyw :( - tylko 80 mm, a przydałby się min. 200 mm :D

Obrazek
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 30.10.2006 15:34

Leszek zdecydowanie lepszy jest kadr poziomy,szkoda na obu zdjęciach uciętej ręki dziewczynki.Rozmumiem że chciałes mocno trzymac się "zasady złotego trójpodziału" ale ...... zasady są po to by czasem je łamać :wink:

Poza tym na obu fotkach uwagę rozprasza łopatka i inne zabawki w pierwszym planie.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 30.10.2006 15:42

Arek :) czy ty wiesz jak dzieci w piaskownicy czasem potrafią się szybko poruszać :?: 8O hihi jak się przymierzałem do strzału to ułamek sekundy wcześniej ta dziewczynka trzymała mojemu synowi łopatkę. On jej ją wyszarpnął, a dziewczynce ręka poleciała do tyłu właśnie w momencie kiedy nastąpiło "klap" migawki :lol:. Jeszcze zauważysz, że łopatka na zdjęciu jest w ruchu :lol:. Można by to zdjęcie zatytułować "kłótnia" gdyby nie to że tego tak naprawdę nie widać ;)

A co do zabawek to masz rację i dlatego mówię, że przydałby mi się w tej sytuacji obiektyw 200 mm, ale to wiązałoby się znowu z utratą jasności i wydłużeniem czasu robienia ujęcia. A swoją drogą gdyby nie ta łopatka nie byłoby takiego ujęcia ;)

P.S. Oba kadry zrobione są z jednej klatki. Tyle że u góry jest oryginał. ;)
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 30.10.2006 16:15

Metoda High-Key

70mm f9 korekta ekspozycj na +2, lampa skierowana na sufit,dodatkowo dwa halogeny 500W skierowane na ścianę.

3.
Obrazek
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 30.10.2006 16:22

No tak ... 8O Przy Twoich zdjęciach to ja te kilkanaście lat fotografowania spędziłem w tej piaskownicy. :lol:.

Mam tylko nadzieję, że inni patrząc na Twoje fotografie nie zniechęcą się (że poziom za wysoki ;)) i przyłączą się jednak do nas i naszej dyskusji pokazując swoje.
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 30.10.2006 16:31

No właśnie gdzie są inni :?:
Przecież to jest topic dla wszystkich.......na razie tylko MY się w nim udzielamy.

Vandall dorzuć jakieś fotki
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 30.10.2006 16:32

Dobrze w takim razie pokażę karygodny błąd popełniany dość często w fotografii portretowej. Ja będę pokazywał czego nie wolno robić a Arekwroc pokaże jak należy robić ;)

Obrazek

Oczywiście chodzi o okulary przeciwsłoneczne.

Pozdraviam :papa:
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 30.10.2006 16:57

Leszek proponuje aby prezentować i omawiać zdjęcia.
Może komuś chętnemu przydałoby się..........

Nie jestem żadnym specem ale chętnie podziele sie wiedzą z innymi.


Jeśli chodzi o Twoje zdjęcie, bardziej od okularów przeszkadza moim zdaniem przepalenie na czapce. Kadr nieco ciasny, ja takie lubię.Pozwala skierować uwagę oglądającego na to co chcemy pokazac i wyeliminować zbędne przedmioty w tle. Głębia ostrości dobrze dobrana.Zdjęcie robione w mocnym słońcu,głebokie cienie i ostre światło wpływają niekorzystnie na wygląd skóry.Najlepszą porą do tego typu zdjęć jest pora popołudniowa.

To chyba tyle,wrzucaj nastepne............ :wink:
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 30.10.2006 17:05

Czapka nie była istotna. Najistotniejsza była twarz a ta wyszła całkiem nieźle. tylko te nieszczęsne okulary właśnie.

Tu kolejny błąd przy robieniu portretów cyfrowymi aparatami kompaktowymi. Owszem chce się wyeliminować "zbędne tło" rozmywając je. Czyli znów chodzi o głębię ostrości. Przy małej ogniskowej 6 mm liczba f (przysłona) jest niska, ale powoduje to zniekształcenie twarzy bo trzeba dość blisko podejść, żeby twarz była w centrum kadru.

Obrazek

Najlepiej trochę odejść i wysunąć obiektyw np do 12 mm.

Pozdraviam :hut:
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 30.10.2006 17:20

Bardzo dobry przykład.
Szeroki kąt powoduje spore zniekształcenia,najczęsciej nos lub ucho wygląda nienaturalnie a przeciez nie o to nam chodzi.
Chociaż ja należe do tych którym to odpowiada. :D
Najlepsza ogniskowa do portretów to 50mm.
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 30.10.2006 17:31

Do takich portretów - tak. Jeśli chodzi o portrety sytuacyjne jak w przypadku piaskownicy przydaje się obiektyw 200 mm, natomiast w przypadku portretów rodzinnych czy grupowych znowuż doskonały jest obiektyw 35 mm pod żadnym pozorem nie szerszy. Szerszy da zbyt duże zniekształcenia a 35 mm pozwoli na wystarczająco bliskie podejście i uchwycenie wszystkich szczegółów obejmując wszystkie fotografowane osoby :D.

Arek teraz Ty dawaj jakiś portret.

Pozdraviam :hut: :papa:

P.S. A może wreszcie ktoś inny zdobędzie się na odwagę :? :?::?::?:
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 30.10.2006 17:47

To moje ulubione zdjęcie.
50mm f1,8 lampa w sufit ,ostrość ustawiona na oko.Stałem na krześle :D

4.
Obrazek
Leszek Skupin
Weteran
Posty: 14062
Dołączył(a): 23.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leszek Skupin » 30.10.2006 17:54

Echhhhhh wylazło szydło z worka :lol: ta chęć dominacji ;) Żartuję oczywiście. Odważne zdjęcie. To już lekko trąci aktem. Ja takich zdjęć tu nie zamieszczę i nie zdziwię się jeśli je zastąpisz innym ;).

Odcięcie brody jest fantastyczne w zasadzie punkt ostrości wypada ciut powyżej brody, na usta. I to tęskne spojrzenie. Echhhhh :) Super klimat.
arekwroc
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 715
Dołączył(a): 19.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) arekwroc » 31.10.2006 11:50

Leszek fajnie że się podoba..........Ania była ubrana,ale ukryłem to kadrem i obróbką :D
Zapewniam że nie zamierzam juz wstawiać kolejnych :wink:

Gdzie są INNI :?: :?: :?:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja

cron
Portrety - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone