Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Porady ogólne

Rozmowy na tematy fotograficzne. Porady odnośnie techniki fotografowania, wyboru sprzętu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
sly29
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 852
Dołączył(a): 01.08.2004
Porady ogólne

Nieprzeczytany postnapisał(a) sly29 » 26.11.2004 09:51

Myslę że skoro już mamy tą częś co fotografi :) to byłoby świetnie gdyby któryś z forumowiczów podzielił sie odrobiną swojej wiedzy na temat jakichs podstawowych knifów z cyfrówkami, mam na myśli krótki opis podstawowych zagadnień ustawień manualnych co i jak zmieniac i do czego wykorzystac :) może jest na forum więcej takich laików fotograficznych niż tylko ja jeden

pozdrawiam
sławek
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 26.11.2004 10:40

Świetny pomysł Sławku !
Aby pomóc w "doborze" tematów (bo pstrykać zwykłe zdjęcia moim aparatem w ustawieniach automatycznych to potrafi nawet moja córka z 5 klasy :) ), wstawiam listę nękających mnie przykładowych problemów:

1. do jakich ustawień dążyć (ISO,przesłona) przy fotografowaniu nocnym np. chmury oświetlone księżycem, światła miasteczka odbite w wodzie

2. przy jakich ustawieniach (czas naświetlania) najlepiej fotografować płynącą wodę aby uzyskać efekt jej ruchu

3. w jakich warunkach używacie różnych korekcji czasu naświetlania (teorię znam, ale chodzi mi o praktykę)

4. sposób optymalnego ustawiania filtra polaryzacyjnego, czy obracanie z określaniem jego położenia "na oko", czy robienie kilku zdjęć z przekręcaniem o określoną ilość stopni, czy też teoretyczne przeanalizowanie położenia Słońca względem fotografowanego obiektu i precyzyjnego ustawienia jakiegoś konkretnego położenia

5. czy używacie filtra "szarego", o jakich parametrch i do jakich tematów

Wiadomo, że każde ujęcie można zrobić 100 razy :) przy różnych ustawieniach i wybrać najlepsze, ale przecież nie o to chodzi... zwłaszcza gdy interesuje nas również jakiś obiekt będący w ruchu. Obawiam się też, że robiąc dużo ujęć na odległym wyjeździe, czasem trudno jest wybrać te udane przeglądając je tylko na wyświetlaczu aparatu i szybko może zabraknąć miejsca na wszystkich kartach pamięci :cry:
Może ktoś podzieli się swoimi doświadczeniami ?

Pozdrawiam
Józek
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 26.11.2004 10:56

JoeF napisał(a):Świetny pomysł Sławku !
Aby pomóc w "doborze" tematów (bo pstrykać zwykłe zdjęcia moim aparatem w ustawieniach automatycznych to potrafi nawet moja córka z 5 klasy :) ), wstawiam listę nękających mnie przykładowych problemów:

1. do jakich ustawień dążyć (ISO,przesłona) przy fotografowaniu nocnym np. chmury oświetlone księżycem, światła miasteczka odbite w wodzie

2. przy jakich ustawieniach (czas naświetlania) najlepiej fotografować płynącą wodę aby uzyskać efekt jej ruchu

3. w jakich warunkach używacie różnych korekcji czasu naświetlania (teorię znam, ale chodzi mi o praktykę)

4. sposób optymalnego ustawiania filtra polaryzacyjnego, czy obracanie z określaniem jego położenia "na oko", czy robienie kilku zdjęć z przekręcaniem o określoną ilość stopni, czy też teoretyczne przeanalizowanie położenia Słońca względem fotografowanego obiektu i precyzyjnego ustawienia jakiegoś konkretnego położenia

5. czy używacie filtra "szarego", o jakich parametrch i do jakich tematów

Wiadomo, że każde ujęcie można zrobić 100 razy :) przy różnych ustawieniach i wybrać najlepsze, ale przecież nie o to chodzi... zwłaszcza gdy interesuje nas również jakiś obiekt będący w ruchu. Obawiam się też, że robiąc dużo ujęć na odległym wyjeździe, czasem trudno jest wybrać te udane przeglądając je tylko na wyświetlaczu aparatu i szybko może zabraknąć miejsca na wszystkich kartach pamięci :cry:
Może ktoś podzieli się swoimi doświadczeniami ?

Pozdrawiam
Józek

To ja ze swoich doświadczeń (niewielkich, ale może coś wyjaśnią).
1. W nocy nie robię na większym ISO niż 200, bo są szumy (w moim aparacie). Zauważyłem, że lepiej "zejść" z ISO kosztem wydłużenia czasu. Większość apraratów (nie mówię tu o lustrzankach cyfrowych) w wysokich ISO ma szumy. Niektóre to nawet dorobiły się niechlubnej nazwy szumofonu (nei powiem które, bo mnie zjedzą :lol: ). Zdjęcia księżyca robię na małych czasach, bo to przeciez odbite światło słońca, więc wystarczy gdzies tak 1/250 s. Jeżeli światło księżyca nie pada bezpośrednio na obiektyw trzeba czas wydłużyć gdzieś tak do 2-4 sekund, ale to lepiej sprawdzić doświadczalnie.
2. Efekt ruchu wody można uzyskać wydłużając czas naświetlania. I tu świetnie się spradzi filtr szary.
3. Korekcji używam w trudniejszych warunkach oświetlenia. Zazwyczaj włączam wtedy funcję bracketing, która automatycznie robi 3 zdjęcia z różną korekcją.
4. Polara używam, a ustawiam obracając i jednoczenie patrząc na wyświetlacz. Kiedy jest zadowalające mnie ustawienie robię zdjęcie.
5. Filtra szarego używam o wartości NX4, który zmniejsza ilość światła o 2 działki. Używam przy dużym nasłonecznieniu, bo filtr ten wydłuża czas naświetlania i wtedy zdjęcie nie jest przepalone, a i pojawia się więcesz szczegółów (efekt wydłużenia naświetlania). Jak pisałem wyżej można też uzyskać efekt "płynącej wody".

Uff, to tyle moich skromnych doświadczeń.
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 26.11.2004 11:07

volumen napisał(a):3. Korekcji używam w trudniejszych warunkach oświetlenia. Zazwyczaj włączam wtedy funcję bracketing, która automatycznie robi 3 zdjęcia z różną korekcją.

Dzięki za wszystkie wyjaśnienia. Jeżeli nie będę miał okazji ich przećwiczyć, to muszę sobie zacząć zbierać takie informacje i wydrukować przed urlopem.
Chyba w moim aparacie nie mam tej funkcji bracketing ? :( Albo nie umiem jej uruchomić...

Józek
Leo
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 169
Dołączył(a): 07.01.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leo » 26.11.2004 16:57

No Sławku poruszyłeś temat zwany "tematem rzeką" .
Ze swojej strony gorąco polecam stronkę do druku (mam ją w Ulubionych)

http://wolly10.w.interia.pl/praktyczne__porady.htm - POLECAM

stronka typu "wszystko o filtrach"

http://www.olbrycht.pl/b%2Bw/filtry_bw.htm

Poszukam coś jeszcze.
Pozdr
sly29
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 852
Dołączył(a): 01.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) sly29 » 26.11.2004 17:19

witaj Leo :)

no i o to własnie chodzi żeby jak najwięcej informacji na temat techniki i wykorzystania dziwnych funkcji aparatów cyfrowych zebrać w jednym miejscu :) może kiedys komus się to przydać , napewno mie sie przyda bo ja jak narazie to wiesz ustawienie auto :):) i pstrykam zdjęcia no może troche przesadziłem ale czasami chciałbym siępobawić a nie bardzo wiem co do czego służy

pozdrawiam
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.11.2004 18:49

Fajny temat :),
wiadomo, że dzisiaj można kupić 100 książek i 50 czasopism o tematyce fotografii cyfrowej....ale jak praktyk coś celnego w skrócie poda, to dla mnie jest to w 100 % przyswajalne... Jesli chodzi o mnie to w fotografii analogowej nieźle sobie radziłem....ale w cyfrówkach nie mam praktyki....raczej automat :wink: . W związku z tym, że jestem przed zakupem aparatu (dzięki Leo za uwagi w innym temacie !) wszystko poza automatem jeszcze przede mną :lol: Dzisiaj odwiedziłem Miedzynarodowe Targi Europa Foto we Wrocławiu. Międzynarodowe to były raczej z nazwy :lol: ale techniki troche zaprezentowano....i fotek także. Przy okazji "namierzyłem" aparacik którym sie zainteresowalem na poważnie - Nikon Coolpix 8700 za 2750 zł z oryginalną gwarancją (jest to alternatywa dla Cannona G6, na temat którego usłyszałem sporo niedobrych ocen). Jeśli coś na jego temat możecie powiedzieć to bardzo Was proszę....i sorry że to nie do końca pasuje do niniejszego tematu.
Pzdr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.11.2004 19:04

Na wspomnianych wyżej targach hostessa wręczyła mi numer 10 CHIP FOTO-VIDEO DIGITAL a tam na pierwszej stronie "Optymalne ustawienia aparatu" i kilka stron w środku na ten temat : właściwy dobór czasu, przysłona kształtuje scenę, trafne dobieranie czułości, idealny balans bieli, korekcja ustawień automatycznych, poprawne ustawianie ostrości, lepszy błysk i firmware na czasie, dodatkowo na CD edytory graficzne i inne programiki, których jeszcze nie przejrzałem.....polecam :)
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 27.11.2004 10:11

slapol napisał(a):Fajny temat :),
wiadomo, że dzisiaj można kupić 100 książek i 50 czasopism o tematyce fotografii cyfrowej....ale jak praktyk coś celnego w skrócie poda, to dla mnie jest to w 100 % przyswajalne... Jesli chodzi o mnie to w fotografii analogowej nieźle sobie radziłem....ale w cyfrówkach nie mam praktyki....raczej automat :wink: . W związku z tym, że jestem przed zakupem aparatu (dzięki Leo za uwagi w innym temacie !) wszystko poza automatem jeszcze przede mną :lol: Dzisiaj odwiedziłem Miedzynarodowe Targi Europa Foto we Wrocławiu. Międzynarodowe to były raczej z nazwy :lol: ale techniki troche zaprezentowano....i fotek także. Przy okazji "namierzyłem" aparacik którym sie zainteresowalem na poważnie - Nikon Coolpix 8700 za 2750 zł z oryginalną gwarancją (jest to alternatywa dla Cannona G6, na temat którego usłyszałem sporo niedobrych ocen). Jeśli coś na jego temat możecie powiedzieć to bardzo Was proszę....i sorry że to nie do końca pasuje do niniejszego tematu.
Pzdr

Nie wiem, czy tym razem przyjmiesz moją ocenę :lol: , ale to właśnie Nikony są moimi cichymi faworytami i wiem, że następny mój aparacik to będzie Nikon.
To, co mi się w Nikonach najbardziej podoba, to optyka - soczewki asferyczne, które powodują bardzo ładne, ostre i wyraziste rysowanie.
A czy kupisz 8700, czy wchodzącego jego następcę 8800 to już Twój wybór. No i kieszeni, bo 8800 jest ok. 1000 droższy. Jest jeszcze model 5400 i jego następca 8400, ale te nie mają tak dużego zoomu.
A więcej wiadomości o Nikonach znajdziesz na stronkach, które podałem Ci przy okazji Canona G6.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 27.11.2004 20:30

Podstawowa różnica pomiędzy 8700 i 8800 to stabilizacja obrazu i pomiar światła przez obiektyw przy obsłudze zewnętrznej lampy błyskowej (w 8700 lampa sobie i aparat sobie niestety), ale nie chcę przekroczyć 3000 zł i narazie "faworytem" jest 8700 ( jesli chodzi o pewniejszą ręke przy braku stabilizacji to ew. walnę piwko lub dwa...przed cykaniem fotek :lol: )
Dzięki Robert
Pzdr
Jurek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3965
Dołączył(a): 28.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jurek » 27.11.2004 21:25

Witam Wszystkich ! Niezły tu temacik kręcicie! Volumenie popieram twoja teorię na temat NIKONA. Nikonem [analogowym F70] robię zdjęcia od 1996 roku i wręcz jestem w nim zakochany. W tamtych latach sprowadzałem go z całym osprzętem [obiektyw 70-300lampa SB26] z Niemiec. Wtedy to kosztowało połowę ceny co u nas w kraju. Zdjęć narobiłem nim sporo i nadal robię ale niestety mniej. Przy mojej ilości zdjęć cyfrówką taniej i więcej możliwości zabawy z nimi.A propos masz już tę płytkę z bajerami z Brennej? Marzy mi się Nikon, ale jak pomyślę ile kasy trzeba wpakować w zestaw Nikona D70 z podobnym osprzętem to jakby mi ktoś wylał kubeł zimnej wody na głowę. Jak mam ochotę pooglądać konkretny sprzęt jadę do MEDIA MARKT, tam jednak jest największy wybór.
Są Tam fajni sprzedawcy i sprzęt jaki chcesz dadzą do ręki i można się nim trochę pobawić ! Byście musieli mnie zobaczyć jaki ja stamtąd wychodzę podrajcowany!!!! :oops:

PS. A może jest ktoś chętny na NIKONA F70 z obiektywem 70-300 i lampą SB26 ???
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 27.11.2004 21:40

Jurek napisał(a):Witam Wszystkich ! Niezły tu temacik kręcicie! Volumenie popieram twoja teorię na temat NIKONA. Nikonem [analogowym F70] robię zdjęcia od 1996 roku i wręcz jestem w nim zakochany. W tamtych latach sprowadzałem go z całym osprzętem [obiektyw 70-300lampa SB26] z Niemiec. Wtedy to kosztowało połowę ceny co u nas w kraju. Zdjęć narobiłem nim sporo i nadal robię ale niestety mniej. Przy mojej ilości zdjęć cyfrówką taniej i więcej możliwości zabawy z nimi.A propos masz już tę płytkę z bajerami z Brennej? Marzy mi się Nikon, ale jak pomyślę ile kasy trzeba wpakować w zestaw Nikona D70 z podobnym osprzętem to jakby mi ktoś wylał kubeł zimnej wody na głowę. Jak mam ochotę pooglądać konkretny sprzęt jadę do MEDIA MARKT, tam jednak jest największy wybór.
Są Tam fajni sprzedawcy i sprzęt jaki chcesz dadzą do ręki i można się nim trochę pobawić ! Byście musieli mnie zobaczyć jaki ja stamtąd wychodzę podrajcowany!!!! :oops:

PS. A może jest ktoś chętny na NIKONA F70 z obiektywem 70-300 i lampą SB26 ???

Witaj Jureczku.
Po pierwsze: dzięki wielkie za płytkę. Jest wspaniała. I przepraszam, ze wcześniej się nie odezwałem :oops: Napisz mi koniecznie w jakim programie to robiłeś. Bruno pisałe, że Nero, ale u mnie nie ma czegoś takiego. Chyba, że masz wersję 6.XXX. Ja mam 5.xxx i nie ma tam takich opcji.

Poruszyłeś w swopim poście bardzo ważny temat: Media Markt i oglądactwo sprzętu. Każda grupa fotograficzna radzi to samo: do media Markt idziemy poogladać sprzęt, wybrać, podotykać, wypytać, a... kupujemy gdzie taniej.

A wracając do Nikona: ceny sa faktycznie wysokie, ale warto. Żona obiecała na 40. urodziny coś dorzucić, może wtedy kupię ;-) To tylko dwa lata...
Jurek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3965
Dołączył(a): 28.03.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jurek » 27.11.2004 22:14

To CI Robercie życzę abyś czterdziestkę obchodził w gwiazdkę 2004 :lool:


PS. A przy okazji dasz potrzymać :P
volumen
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2224
Dołączył(a): 21.05.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) volumen » 27.11.2004 22:29

Jurek napisał(a):To CI Robercie życzę abyś czterdziestkę obchodził w gwiazdkę 2004 :lool:


PS. A przy okazji dasz potrzymać :P


Hmm, chyba szance niewielkie, 2 lata szybko miną ;-) I Sylwester 2006 nadejdzie wielkimi krokami.

A co do potrzymania - jasne, nawet popstrykac dam ;-)
JoeF
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1053
Dołączył(a): 29.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) JoeF » 30.11.2004 07:21

Na ogół z pasją tnę wszelki spam jaki przejdzie mi pomimo filtrowania na moje wszystkie skrzynki pocztowe (razem ze służbową używam ich około sześciu) i ignoruję wzrokiem i umysłem wyskakujące okienka ale wczoraj zawiesiłem jednak oko na reklamie prenumeraty National Geografic...
Nie wiem, czy podjąłem właściwą decyzję ale zapłaciłem 99zł za prenumeratę na przyszły rok, a powodem mojego złamania się był dołączany jako prezent komplet 4 CD ze "Szkołą fotografowania National Geografic". Kiedyś śledziłem ceny tego wydania na Allegro i na ogół było to około 50 do 60 zł za komplet. Pomyślałem, że może warto za te dodatkowo wydane pieniążki przejrzeć co miesiąc nowy magazyn.

Pozdrawiam
Józek
Następna strona

Powrót do FotoCroClub - dyskusja



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone