Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

POMOCY!Do jakiej mocy silnik przy pontonie bez uprawnień

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
jacek7212
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 26.03.2009
POMOCY!Do jakiej mocy silnik przy pontonie bez uprawnień

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek7212 » 26.03.2009 13:37

Bardzo proszę o pomoc w sprawie pływania pontonem.Do jakiej mocy mogę zamontować silnik aby pływać bez uprawnień w Chorwacji.Przeczytałem wszystkie tematy w jednym znalazłem że do 13km a w innym do 5km.Pozdrawiam Jacek :)
Ostatnio edytowano 26.03.2009 14:06 przez jacek7212, łącznie edytowano 1 raz
jorgus111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3080
Dołączył(a): 08.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jorgus111 » 26.03.2009 13:43

Wszysto informacje znajdziesz zebrane w tym wątku działu FAQ lub tutaj :)

Przypominam o regulaminie - pkt.1
Zanim wyślesz zapytanie sprawdź, czy ktoś już nie pytał o to samo - być może odpowiedź jest znana. Forum nie jest hot-line, gdzie otrzymasz odpowiedź na pytanie zadane 100 razy w tym samym tygodniu. Sporo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziesz w dziale FAQ.

PS. wypadałoby nazwę państwa, w tym wypadku Chorwacja napisać z dużej litery :!: :wink:
Ostatnio edytowano 26.03.2009 14:36 przez jorgus111, łącznie edytowano 1 raz
jacek7212
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 26.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek7212 » 26.03.2009 14:06

Oczywiście że Chorwacja,ale słowa wypdaku nie znam.Co do tego tematu to pisałem że przeglądałem wszystkie posty i nic nie było.
Krystof
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3353
Dołączył(a): 26.04.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krystof » 26.03.2009 14:23

Oczywiście że Chorwacja,ale słowa wypdaku nie znam
:D :D :D
jorgus111
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3080
Dołączył(a): 08.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) jorgus111 » 26.03.2009 15:07

Jeżeli chodzi o ponton z silnikiem to do niedawna było tak:

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW
z dnia 12 września 1997 r. w sprawie uprawiania żeglarstwa.
(Dz. U. z dnia 24 września 1997 r.)
Na podstawie art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 18 stycznia 1996 r. o kulturze fizycznej (Dz. U. Nr 25, poz. 113 i Nr 137, poz. 639 oraz z 1997 r. Nr 106, poz. 680) zarządza się, co następuje:
.
..
...
§ 4. 1. Osoby nie posiadające patentu żeglarskiego mogą prowadzić jachty żaglowe o powierzchni pomiarowej żagli do 10 m2 po wodach śródlądowych bez ograniczeń i po wodach morskich do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.
2. Osoby prowadzące jachty żaglowe o powierzchni pomiarowej żagli powyżej 10 m2 powinny posiadać odpowiedni patent żeglarski.
3. Osoby nie posiadające patentu motorowodnego mogą prowadzić jachty motorowe z silnikiem o mocy nie przekraczającej 5 kW (6,67 KM) po wodach śródlądowych bez ograniczeń i po wodach morskich do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.
4. Osoby prowadzące jachty motorowe z silnikiem o mocy powyżej 5 kW (6,67 KM) powinny posiadać odpowiedni patent motorowodny.

od zeszłego roku wszedł przepis:

Nie posiadając żadnych uprawnień można pływać jachtem żaglowym o długości całkowitej poniżej 7,5m (zmiana przepisów od 1 stycznia 2008r.) lub jachtem motorowym z silnikiem o mocy nie przekraczającej 10kW (ok.13KM).
Zakładając ,że łódź wędkarska(cz ponton) to jacht motorowodny służący do uprawiania turystyki wędkarskiej to w myśl ustawy można pływać bez uprawnień z silnikiem do 13 KM.

:wink:
jacek7212
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 26.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek7212 » 26.03.2009 17:58

Dziękuję za informację ale to są chyba polskie przepisy i nie wiem czy łapią się w Chorwacji.Pozdrawiam Jacek :)
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 26.03.2009 18:16

W praktyce przy wypożyczaniu łódek z małymi silnikami (do 5KM) nie wymagają posiadania patentu, więc pewnie pływających własnymi drobnoustrojami też nikt nie kontroluje.

A z teco co ja rozumiem z tekstu PRAVILNIKA O BRODICAMA I JAHTAMA to w Chorwacji trzeba mieć patent na wszystko.

"Članak 5.
(1) Plovnim objektima koji se ne upisuju u upisnik ili oče­vid­nike, a koji imaju snagu porivnog uređaja jednaku ili manju od 5 kW mora upravljati osoba koja je osposobljena najmanje kao voditelj brodice kategorije A."

(1) Obiektami pływającymi które nie podlegają rejestracji a mają moc napędu równą lub mniejszą od 5kW może kierować osoba posiadająca uprawnienia co najmniej Voditelja Brodice kat. A

pozdrav K[/url]
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 26.03.2009 19:14

MorskiPas napisał(a):W praktyce przy wypożyczaniu łódek z małymi silnikami (do 5KM) nie wymagają posiadania patentu, więc pewnie pływających własnymi drobnoustrojami też nikt nie kontroluje.

A z teco co ja rozumiem z tekstu PRAVILNIKA O BRODICAMA I JAHTAMA to w Chorwacji trzeba mieć patent na wszystko.

"Članak 5.
(1) Plovnim objektima koji se ne upisuju u upisnik ili oče­vid­nike, a koji imaju snagu porivnog uređaja jednaku ili manju od 5 kW mora upravljati osoba koja je osposobljena najmanje kao voditelj brodice kategorije A."

(1) Obiektami pływającymi które nie podlegają rejestracji a mają moc napędu równą lub mniejszą od 5kW może kierować osoba posiadająca uprawnienia co najmniej Voditelja Brodice kat. A

pozdrav K[/url]


Prawda 8O
Tylko jeżeli łódź na wiosła-nie trzeba mieć patent.

:?
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 26.03.2009 20:19

Dzięki Mirko za wsparcie. teraz już wszystko jasne.

Mam jeszcze jedną prośbę. Ktoś w innym wątku pytał o radiotelefon VHF (czy jest obowiązkowy). Próbowałem szukać w sieci, przeglądnąłem strony Ministarstva Mora i Hrvatskogo Registara Brodova ale nie znalazłem nic na temat obowiązkowego wyposażenia.

Znalazłem taką stronę http://www.marjan.hr/plovidba.htm ale nie wiem czy te informacje są aktualne. Byłbym wdzięczny gdybyś napisał czy te informacje są aktualne.

Wkleję tu tekst bo ta strona nie we wszystkich przeglądarkach jest czytelna.

Brodica je plovilo do 12m dužine i 15 BRT istisnine.
U Očevidnik brodova moraju se upisati sve brodice duže od 3m te gliseri bez obzira na dužinu. Upisane brodice podliježu osnovnom pregledu (prigodom upisa), a ako su duže od 5m i s motorom snage veće od 4kW podliježu i redovnom pregledu - jednom u 5 godina.

Upisane brodice moraju imati i sljedeću opremu: sidro, 3 užeta, 2 vesla, kanticu ili sisaljku za izbacivanje vode, propisana svjetla (samo od zalaska do izlaska sunca) te rezervni alat i pribor za motor.

Ako je brodica duža od 5m mora u opremi imati i komplet prve pomoći i sjekiricu, a ako je duža od 7m još i navigacijski komplet (kompas, navigacijske karte s priborom i Peljar), zvučnu napravu, prijenosni protupožarni aparat, 6 crvenih baklji, baterijsku svjetiljku, komplet za spašavanje (pojasevi, splavi), VHF postaju i posudu za prikupljanje otpadnih ulja.

Gliseri moraju još imati i sigurnosnu narukvicu, a ako vuku skijaša još i konveksni retrovizor ili gumeni zračni jastuk. Skuteri i jet-ski od opreme moraju imati samo sigurnosnu narukvicu, a osobe na njima sigurnosni prsluk i kacigu.

Ako brodica ima pogon jači od 15kW, mora imati i Policu o obveznom osiguranju.

Brodice koje se ne upisuju u Očevidnik ne smiju se udaljavati od obale više od 1 000m (kopneni i otočni dio obale). Motorne brodice ne smiju ploviti na udaljenosti manjoj od 150m od obale (osim ako ne idu na vez) te na udaljenosti manjoj od 50m od označene vanjske granice kupališta. Gliseri i jet-ski ne smiju glisirati na udaljenosti manjoj od 250m od obale.

Osoba za upravljanje brodicom na vesla ne mora posjedovati ovlaštenje o osposobljenosti za upravljanje brodicom ili za voditelja brodice, ali mora biti starija od 12 godina. Osobe s 13 i više godina mogu upravljati brodicom do 5m i s motorom jaèine do 5kW te mora biti osposobljena za upravljanje brodicom. Osobe s više od 18 godina starosti mogu upravljati brodicama i gliserima bez obzira na snagu motora te skuterima i jet-skiovima, a moraju imati ovlaštenje za voditelja brodice.



Trochę dużo tego ale jak potwierdzisz prawdziwość tych informacji to ja postaram się to przetłumaczyć i dopisać do FAQ.

pozdrav K
Ostatnio edytowano 26.03.2009 21:11 przez MorskiPas, łącznie edytowano 2 razy
jacek7212
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 26.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek7212 » 26.03.2009 20:56

Dziękuję bardzo MorskiPas oraz Mirko ,teraz wiem na czym stoję,muszę szybko robić kurs.Pozdrawiam :) :) :) :) :)
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 26.03.2009 21:17

jacek7212 napisał(a):Dziękuję bardzo MorskiPas oraz Mirko ,teraz wiem na czym stoję,muszę szybko robić kurs.Pozdrawiam :) :) :) :) :)


A czym masz zamiar pływać?
jacek7212
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 26.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) jacek7212 » 26.03.2009 22:28

Ponton zodiac 4.2 silnik 9.9km
mottom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 763
Dołączył(a): 02.09.2008
silnik

Nieprzeczytany postnapisał(a) mottom » 27.03.2009 17:22

Jezeli to 9,9HP 2-suw Yamaha to polecam zdjęcie blokady (do 15HP) - tak zrobiłem (oczywiście w serwisie) - ponton (w moim przypadku Honda 32IE) od razu dostał dodatkowego "kopa".
MorskiPas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3214
Dołączył(a): 13.08.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) MorskiPas » 27.03.2009 19:50

jacek7212 napisał(a):Ponton zodiac 4.2 silnik 9.9km


Na taki sprzęt musisz wykupić winietę, a przy tej operacji sprawdzają patenty. Musisz też zarejestrować ponton (nieważne gdzie byle miał numery). Ominie Cię ubezpieczenie OC bo to jest wymagane od 15kW w górę.

pozdrav K
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 27.03.2009 20:01

MorskiPas napisał(a):Dzięki Mirko za wsparcie. teraz już wszystko jasne.

Mam jeszcze jedną prośbę. Ktoś w innym wątku pytał o radiotelefon VHF (czy jest obowiązkowy). Próbowałem szukać w sieci, przeglądnąłem strony Ministarstva Mora i Hrvatskogo Registara Brodova ale nie znalazłem nic na temat obowiązkowego wyposażenia.

Znalazłem taką stronę http://www.marjan.hr/plovidba.htm ale nie wiem czy te informacje są aktualne. Byłbym wdzięczny gdybyś napisał czy te informacje są aktualne.

Wkleję tu tekst bo ta strona nie we wszystkich przeglądarkach jest czytelna.

Brodica je plovilo do 12m dužine i 15 BRT istisnine.
U Očevidnik brodova moraju se upisati sve brodice duže od 3m te gliseri bez obzira na dužinu. Upisane brodice podliježu osnovnom pregledu (prigodom upisa), a ako su duže od 5m i s motorom snage veće od 4kW podliježu i redovnom pregledu - jednom u 5 godina.

Upisane brodice moraju imati i sljedeću opremu: sidro, 3 užeta, 2 vesla, kanticu ili sisaljku za izbacivanje vode, propisana svjetla (samo od zalaska do izlaska sunca) te rezervni alat i pribor za motor.

Ako je brodica duža od 5m mora u opremi imati i komplet prve pomoći i sjekiricu, a ako je duža od 7m još i navigacijski komplet (kompas, navigacijske karte s priborom i Peljar), zvučnu napravu, prijenosni protupožarni aparat, 6 crvenih baklji, baterijsku svjetiljku, komplet za spašavanje (pojasevi, splavi), VHF postaju i posudu za prikupljanje otpadnih ulja.

Gliseri moraju još imati i sigurnosnu narukvicu, a ako vuku skijaša još i konveksni retrovizor ili gumeni zračni jastuk. Skuteri i jet-ski od opreme moraju imati samo sigurnosnu narukvicu, a osobe na njima sigurnosni prsluk i kacigu.

Ako brodica ima pogon jači od 15kW, mora imati i Policu o obveznom osiguranju.

Brodice koje se ne upisuju u Očevidnik ne smiju se udaljavati od obale više od 1 000m (kopneni i otočni dio obale). Motorne brodice ne smiju ploviti na udaljenosti manjoj od 150m od obale (osim ako ne idu na vez) te na udaljenosti manjoj od 50m od označene vanjske granice kupališta. Gliseri i jet-ski ne smiju glisirati na udaljenosti manjoj od 250m od obale.

Osoba za upravljanje brodicom na vesla ne mora posjedovati ovlaštenje o osposobljenosti za upravljanje brodicom ili za voditelja brodice, ali mora biti starija od 12 godina. Osobe s 13 i više godina mogu upravljati brodicom do 5m i s motorom jaèine do 5kW te mora biti osposobljena za upravljanje brodicom. Osobe s više od 18 godina starosti mogu upravljati brodicama i gliserima bez obzira na snagu motora te skuterima i jet-skiovima, a moraju imati ovlaštenje za voditelja brodice.



Trochę dużo tego ale jak potwierdzisz prawdziwość tych informacji to ja postaram się to przetłumaczyć i dopisać do FAQ.

pozdrav K


Łodz - Lao<12m
Jacht - Lao>12m
HRB przepisy dla jacht/łodz
http://www.mmpi.hr/userdocsimages/2008/nadzor-ocjena.pdf
VHF (strona 36 dla łodz-brodica za osobne potrebe)
jacht - sprzet wymagani
łodz - sprzęt jest wymagani tylko dla łodzi, które są w strefie I i II (międzynarodowa żegluga na Adriatyku).
Dobry link dla marynarzy:
http://www.mmpi.hr/default.aspx?id=602

pozdrawiam
Następna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
POMOCY!Do jakiej mocy silnik przy pontonie bez uprawnień
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone