Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięgu ;)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 13.09.2018 23:01

Następnego dnia po śniadaniu było plażowanie, a około południa zarezerwowaliśmy rejs kutrem do "foczej łachy".

Poglądowe zdjęcie z internetu.
124.jpg

Dojechaliśmy do portu rybackiego w Świbnie.

125.JPG

Czekamy na nasz kuter, który jeszcze nie wrócił z poprzedniego rejsu.
126.JPG

128.JPG

129.JPG

130.JPG

127.JPG

W końcu opuszczamy basen portowy ...

131.JPG

i ponownie, tym razem na łajbie, kierujemy się do ujścia Wisły.

132.JPG

Chcemy z możliwie bliskiej odległości zobaczyć miejsce, które upodobały sobie bałtyckie foki.
Właśnie u ujścia Wisły, na przybrzeżnych łachach można spotkać kolonię fok liczącą kilkadziesiąt, a czasami nawet ponad sto sztuk.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 13.12.2018 22:55

Płyniemy typowym kutrem rybackim. Na pokładzie dwie rodziny z dziećmi oraz my. Razem około 10 osób. Bilet kosztował 25 zł.

IMG_0440.JPG

IMG_0441.JPG

IMG_0444.JPG

IMG_0446.JPG

IMG_0449.JPG

IMG_0452.JPG

W końcu wypływamy na wody Zatoki i w oddali widać łachę.

IMG_0454.JPG

IMG_0459.JPG

Na wolnych obrotach silnika podpływamy do stada fok.

IMG_0463.JPG

IMG_0471.jpg

IMG_0472.jpg

Kapitan mówi, że bliżej nie można podpłynąć z dwóch powodów: po pierwsze, ocieraliśmy się prawie o dno, a po drugie, aby nie płoszyć zwierząt.

W tym czasie foki regenerują siły po odbytych godach, które są dla wielu osobników dużym wysiłkiem. Wykorzystują także piaszczyste łachy na czas linienia, które zaczyna się w maju, a kończy w czerwcu.

Foki zmieniają wówczas futro i większość czasu spędzają poza wodą. W większości są to foki szare, najliczniejszy, choć wciąż zagrożony gatunek zamieszkujący głównie obszar południowego Bałtyku.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 20.12.2018 22:53

Po kilkunastu minutach obserwacji, wracamy do portu.

IMG_0482.JPG

IMG_0483.JPG

W drodze powrotnej rozmawiam z kapitanem. Pytam, czy dużo ma rejsów na dorsza. Odpowiada, że coraz mniej, bo ryb jest mniej. Nie mówi tego wprost, ale wiem, że rybacy winią foki za taki stan rzeczy.

Mylą się, bo uczeni ostrzegają, że populacji dorsza zagrażają przede wszystkim zmiany klimatu, zanieczyszczenia i zła gospodarka zasobami, czyli ludzie.
Wg szacunków, w Bałtyku żyje obecnie 30 tys. fok szarych, ale miejsca jest nawet dla ponad 100 tys.
Nawet wtedy nie zagroziłyby populacji dorsza w takim stopniu, w jakim niszczą ją wymienione czynniki. Rybacy nie przyjmują jednak tego do wiadomości.

IMG_0488.JPG

IMG_0490.JPG

Po niecałych 30 minutach wpływamy do portu.

IMG_0497.JPG

Port rybacki w Świbnie to aktualnie zwykły basen portowy bez infrastruktury towarzyszącej, który lata swojej świetności ma dawno za sobą.
Przestał być również portem dla rybaków, których w Świbnie już praktycznie nie ma.

Teren użytkowany kiedyś przez Rybacką Spółdzielnię Rybołówstwa Morskiego "Wyzwolenie" został w 2007 roku sprzedany prywatnemu właścicielowi, który do dziś nie podjął żadnych działań zmierzających do odbudowy funkcji portowych. Nie ma tu toalety, przyłącza prądu ani nie można pobrać wody.

IMG_0499.JPG

IMG_0505.JPG

Przy wyjściu spotykamy chyba byłych rybaków, którzy teraz inaczej spędzają czas. Nie wszyscy przestawili się na rejsy turystyczne.
Mają za to więcej czasu. :oczko_usmiech:

IMG_0507.JPG

Jeden z nich woła do mnie: ej, chłopak, zrób nam zdjęcie. No to robię. :D

IMG_0508.JPG
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 21.12.2018 09:57

Świetna ta wyprawa na podglądanie fok.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 21.12.2018 18:42

Polecam. Dobrze zabrać ze sobą lornetkę oraz aparat z dużym zoomem, czego akurat nie mieliśmy. :wink:

Tą łajbą płynęliśmy.
traff.jpg
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 25.01.2019 20:46

walp
W drodze powrotnej rozmawiam z kapitanem. Pytam, czy dużo ma rejsów na dorsza. Odpowiada, że coraz mniej, bo ryb jest mniej. Nie mówi tego wprost, ale wiem, że rybacy winią foki za taki stan rzeczy.

Mylą się, bo uczeni ostrzegają, że populacji dorsza zagrażają przede wszystkim zmiany klimatu, zanieczyszczenia i zła gospodarka zasobami, czyli ludzie.
Wg szacunków, w Bałtyku żyje obecnie 30 tys. fok szarych, ale miejsca jest nawet dla ponad 100 tys.
Nawet wtedy nie zagroziłyby populacji dorsza w takim stopniu, w jakim niszczą ją wymienione czynniki. Rybacy nie przyjmują jednak tego do wiadomości.

Święta prawda. Jak do nich dotrzeć? W kraju, w którym wciąż jest przyzwolenie na wybijanie części populacji różnych gatunków zwierząt, trzymanie psów na łańcuchach, czy to mróz ,czy upał, wycinkę drzew bez opamiętania i niedbanie o pszczoły...
Poczekam, aż się dobrze ociepli i też wybiorę się tą łajbą motorową podejrzeć foczki :D Dzięki za namiar na wyprawę. Jest to też świetny pomysł na zorganizowanie atrakcji gościom odwiedzającym nas w lecie 8)
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 01.02.2019 18:56

Katerina napisał(a):Poczekam, aż się dobrze ociepli i też wybiorę się tą łajbą motorową podejrzeć foczki :D Dzięki za namiar na wyprawę. Jest to też świetny pomysł na zorganizowanie atrakcji gościom odwiedzającym nas w lecie 8)

Bardzo dobry pomysł. :)

W ubiegłym roku, ujście Wisły do Bałtyku zostało wpisane na listę Konwencji Ramsarskiej.

Jest to potoczna nazwa układu międzynarodowego, dotyczącego ochrony przyrody, o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe,
zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. Ogólnie, w Polsce znajduje się 19 miejsc o takim znaczeniu.

Z obecności na liście płyną konkretne zobowiązania, dotyczące zachowania walorów chronionych terenów.
W przypadku ujścia Wisły to nie tylko ochrona ptaków, ale także fok. :wink:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 08.02.2019 21:18

Kończymy naszą wizytę na Wyspie Sobieszewskiej.

Przy dłuższym pobycie, można odwiedzić drugi rezerwat - „Ptasi Raj”, przy ujściu Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej. My byliśmy tylko w niewielkiej części rezerwatu „Mewia Łacha”, który składa się z dwóch części: lewobrzeżnej (mniejszej) na wyspie oraz większej, po wschodniej stronie Przekopu Wisły.

Przyroda jest tutaj największym skarbem - piękna, szeroka plaża, tysiące ptaków ze wspomnianych rezerwatów, foki u ujścia Wisły. Nie można zapomnieć o bursztynie. To właśnie tutaj, na Wyspie Sobieszewskiej, zaczyna się polskie "Bursztynowe Wybrzeże", które rozciąga się od Gdańska, przez plaże Mierzei Wiślanej, do Krynicy Morskiej. My niestety nie mieliśmy szczęścia i bursztynu nie znaleźliśmy.

Jakie jeszcze interesujące miejsca znajdziemy na Wyspie? Najczęściej źródła wymieniają trzy, godne uwagi obiekty: zabytkową śluzę w Przegalinie, którą oglądaliśmy na początku, "Forsterówkę", oraz stele ewangelickie w Sobieszewie.

Forsterówka, to dworek położony w lesie, pośrodku Wyspy Sobieszewskiej. Podczas II Wojny Światowej rezydował w nim gauleiter i obergruppenführer SS Albert Forster. Otrzymał dworek w lipcu 1933, jako prezent od führera i miejscowej komórki NSDAP z okazji 31 urodzin. W swojej rezydencji Forster przebywał okresowo do marca 1945. Podejmowano tutaj najbardziej zbrodnicze decyzje w historii Pomorza.

Fot. http://www.wyspa.pl
Obrazek

Obiekt został wpisany do centralnego rejestru zabytków i jest chroniony prawem. Niestety, obecnie nie ma możliwości zwiedzania, ale o tym przekonaliśmy się dopiero na miejscu.
Kiedy dojechaliśmy na ul. Lazurową 4, gdzie wg informacji znajduje się dworek, nie było absolutnie żadnej informacji na ten temat. Pytałem kilka napotkanych osób wracających z plaży, (ul. Lazurowa jest dojazdem do kąpieliska Gdańsk Orle), ale nikt nie potrafił wskazać, gdzie dokładnie znajduje się zabytek. W końcu wszedłem na teren jednego z ośrodków i zapytałem pracujących tam robotników. Dopiero oni wskazali dokładne miejsce, ale zaraz dodali, że "tam nic nie ma i teren jest zamknięty".

Tyle było widać przez ogrodzenie.
IMG_0513.jpg

IMG_0510.jpg

Kiedyś usłyszałem opinię, że wielu mieszkańców Trójmiasta nie zdaje sobie sprawy o istnieniu Wyspy, chociaż to największa dzielnica Gdańska. Możliwe, bo leży ona 20 km od centrum i aby do niej dotrzeć, należy opuścić obszar Gdańska, żeby po przejechaniu parunastu kilometrów ponownie znaleźć się w jego granicach. Trudno się zatem dziwić, że nie słyszeli o Forsterówce. :?
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 07.04.2019 16:57

Jedziemy dalej do centrum Sobieszewa i zatrzymujemy się przy kościele p.w. Matki Bożej Saletyńskiej. Tutaj znajdują się zabytkowe stele, które są najstarszymi pomnikami nagrobnymi na terenie Trójmiasta. Pomniki nagrobne pochodzą z II połowy XVIII wieku.

IMG_0515.JPG

Obie stele ewangelickie przedstawiają dużą wartość artystyczną. Są bogato dekorowane i posiadają wiele symboli (czaszkę z piszczelami, ornament liściasty, główkę anioła), które dziś nie są już na nagrobkach nie spotykane.

IMG_0523.JPG

IMG_0524.JPG

Po krótkim postoju opuszczamy wyspę przejeżdżając jeszcze przez stary most pontonowy.

IMG_0528.JPG

Nowy most nad Martwą Wisłą był jeszcze w budowie, został otwarty 10 listopada 2018.

IMG_0531.JPG

Na koniec weekendowego wyjazdu, postanowiliśmy odbyć jeszcze krótki spacer na Westerplatte.

IMG_0532.JPG

IMG_0535.JPG

IMG_0536.JPG

IMG_0537.JPG

IMG_0538.JPG

IMG_0569.JPG

IMG_0565.JPG

IMG_0561.JPG

IMG_0563.JPG

IMG_0564.JPG

IMG_0549.JPG

IMG_0567.JPG

Tak zakończyliśmy nasz majowy weekend A.D. 2018. Już niedługo kolejna "majówka", może będzie materiał na następną mini-relacje. :D :papa:
Katerina
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5003
Dołączył(a): 18.08.2013
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katerina » 28.05.2019 23:12

walp
Kiedyś usłyszałem opinię, że wielu mieszkańców Trójmiasta nie zdaje sobie sprawy o istnieniu Wyspy, chociaż to największa dzielnica Gdańska. Możliwe, bo leży ona 20 km od centrum i aby do niej dotrzeć, należy opuścić obszar Gdańska, żeby po przejechaniu parunastu kilometrów ponownie znaleźć się w jego granicach.

Jestem w stanie w to uwierzyć...Wielu moich uczniów w wieku licealnym nie potrafi wymienić głównych zabytków Gdańska (mieszkają w Gdyni :roll: ), to wina rodziców, którzy trzymają się swojego lokalnego grajdołka i nie obchodzi ich co dzieje się, lub w ogóle istnieje w zasięgu dalszym niż ich Biedronka, czy biuro (firma) i szkoła :(

Ja np nie wiedziałam o tych stelach ewangelickich, przy najbliższej wizycie w Sobieszewie nie omieszkam zajrzeć.

Westerplatte zobaczyłam ponownie w 2017 - oprowadzając rodzinę z Francji - po wielu latach od czasów wypraw szkolnych na każde obchody rocznicy wybuchu wojny i rozpoczęcie roku szkolnego .
Trafiłam na wystawę plenerową - duże fotografie pokazujące miejsce z czasów kiedy było kurortem - jeszcze przed I wojną...Chodziłam po miejscach, które pokazałeś i wyobrażałam sobie te pergole parkowe i domy zdrojowe zamiast infrastruktury militarnej...

8e9b16f6cfcd76471be09fda78170ddc662.jpg

409066.jpg

821984.jpg


To gdzie była tegoroczna majówka?

:papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 29.05.2019 19:11

Katerina napisał(a):Trafiłam na wystawę plenerową - duże fotografie pokazujące miejsce z czasów kiedy było kurortem - jeszcze przed I wojną...Chodziłam po miejscach, które pokazałeś i wyobrażałam sobie te pergole parkowe i domy zdrojowe zamiast infrastruktury militarnej...

Ciekawe. Nawet nie wiedziałem. :wink:

Katerina napisał(a):To gdzie była tegoroczna majówka?

Nigdzie. Odwołana. :? To jest wyjątkowo zimny maj - jak w piosence Kory.
Może w czerwcu się uda. :wink:
kars
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 12.05.2016
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) kars » 20.08.2019 09:46

Spędziłem ostatnio kilka dni w Borach Tucholskich. Bory Tucholskie zwiedzać można aktywnie, podczas pieszych lub rowerowych wycieczek, albo bardziej turystycznie, czyli podróżując wozami cygańskimi ciągniętymi przez konie.

Jest tam sporo wodnych atrakcji. W Wierzchowie skorzystać można ze spływów tratwami. Polecam również splywy kajakowe.

Nocowaliśmy w bardzo ładnym ośrodku mianowicie Przystanek Tleń http://www.przystanektlen.pl . Świetna kuchnia i cenowo na zaskakująco korzystnym poziomie:
Obrazek
Ostatnio edytowano 29.08.2019 10:45 przez kars, łącznie edytowano 1 raz
bmxmen
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 10.09.2012
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) bmxmen » 20.08.2019 10:22

Chcemy wybrać sie na weekend do Poznania. Może polecicie jakieś wygodne noclegi w tym mieście?
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1769
Dołączył(a): 26.08.2016
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 20.08.2019 10:23

kars napisał(a):Nocowaliśmy w bardzo ładnym ośrodku mianowicie Przystanek Tleń. Świetna kuchnia i cenowo na zaskakująco korzystnym poziomie:
Obrazek

Szkoda, że kilka lat temu zmieniło się menu, według mnie na gorsze. Cenowo jest wg mnie drogo, jednak to nie Wybrzeże ani Góry. Aczkolwiek jest to bardzo popularna knajpka i nie ma za bardzo konkurencji. W samym Tleniu 2 tyg temu byłem na spływie kajakowym.
bmxmen
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 10.09.2012
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) bmxmen » 21.08.2019 06:32

Zerknij sobie na hotele jakie oferuje grupa hotelowa Accor. Aktualnie kilka ich obiektów umieszczonych jest na starym mieście w Poznaniu. Poznań jest dość dobrze skomunikowanym miastem, ale i tak uwazam, ze jeśli się tam wybierasz to dobrze będzie poszukać obiektu blisko najważniejszych punktów w mieście.
Jest ich 4 - wszystkie w centrum miasta ale oferujące różny standard . W kazdym jednak czeka Cię miła obsługa i wygodne pokoje ponieważ jednak przynależność do tak ekskluzywnej grupy hotelowej zobowiązuje.
Miałem jakiś czas temu przyjemność gościć w hotelu Novotel - nie wiem osobiscie czy samodzielnie bym zarezerwował w nim pokoje bo hotel nie należy do najtańszych miejsc w mieście, a sam podczas podróży na noclegach oszczędzam, jednak hotel miałem opłacony z firmy.
Bardzo dobry standard w stosunku do ceny. https://www.accorhotels.com/polska/them ... o.pl.shtml
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięgu ;) - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone