Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięgu ;)

W Polsce znajduje się największy ceglany zamek świata - pokrzyżacki zamek w Malborku. Radom ma znacznie większą powierzchnię niż stolica Francji – Paryż. Pierwszą polską książkę kucharską, która zachowała się do dnia dzisiejszego wydano w 1698 roku. Polska posiada drugi najstarszy uniwersytet w Europie - Uniwersytet Jagielloński został założony przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Polska konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie - powstała zaraz po konstytucji Stanów Zjednoczonych.
fish74
Croentuzjasta
Posty: 190
Dołączył(a): 24.11.2016
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) fish74 » 05.05.2017 08:26

justa1 napisał(a):a polecacie jakiś dobry hotel w Kazimierzu Dolnym?? Szczególnie wyposażony w Spa ;)
zastanawiam się nad hotelem Villa Bohema . Ktoś kojarzy?

jakby tochę dziwnie ...dziś zarejestrowany nowy user , pierwszy post w temacie apartamentów w Cr i...pytanie o nocleg w Kazimierzu... 8O
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 05.05.2017 09:01

Ktoś ma chyba problemy z czytaniem ... posty przeniesione. :idea:
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1778
Dołączył(a): 26.08.2016
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 10.05.2017 09:00

Dwie trzecie Polaków spędzą jednak wakacje nie opuszczając kraju.
Najwięcej, bo prawie połowa, pojedzie nad morze, 40 procent w polskie góry, zaś co dziesiąty na Mazury.


Żródło: tvn24bis.pl/z-kraju,74/wakacyjne-wyjazdy-polakow-w-liczbach,554585.html (czerwiec 2015)

Nie powiem, jestem troszkę zdziwiony tymi statystykami. Po pierwsze, że aż tyle osób jeździ za za granicę, a po drugie, że tak niewielu jeździ na Mazury (dla mnie numer 1 w Polsce, choć nie byłem nigdy w Bieszczadach, a w Tatrach (Zakopane) tylko raz, 27 lat temu...)
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 10.05.2017 09:48

Trajgul napisał(a):Nie powiem, jestem troszkę zdziwiony tymi statystykami. Po pierwsze, że aż tyle osób jeździ za za granicę, a po drugie, że tak niewielu jeździ na Mazury (dla mnie numer 1 w Polsce, choć nie byłem nigdy w Bieszczadach, a w Tatrach (Zakopane) tylko raz, 27 lat temu...)

Masz po prostu blisko na Mazury :) My z południa mamy bliżej w góry a nad polskie morze dość dogodny i szybki dojazd. Ja też Mazury bardzo lubię ale ostatni mój pobyt (jakieś 10 lat temu) bardzo mnie rozczarował - ogromne tłumy ludzi i plaga kradzieży :? Równie piękne i znacznie mniej zatłoczone są inne pojezierza, np. Kaszubskie, Drawskie, Bory Tucholskie...
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 10.05.2017 10:04

greenrs napisał(a):Równie piękne i znacznie mniej zatłoczone są inne pojezierza, np. Kaszubskie, Drawskie, Bory Tucholskie...

Zgadzam się z tym, a Kaszebsko Szwajcario, czyli Szwajcaria Kaszubska, to mój ulubiony kawałek Polski. :)
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 10.05.2017 10:16

walp napisał(a):
greenrs napisał(a):Równie piękne i znacznie mniej zatłoczone są inne pojezierza, np. Kaszubskie, Drawskie, Bory Tucholskie...

Zgadzam się z tym, a Kaszebsko Szwajcario, czyli Szwajcaria Kaszubska, to mój ulubiony kawałek Polski. :)

A Kaszubi to mili, otwarci i fajni ludzie. Przynajmniej ja tylko takich spotykałem... :)
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1778
Dołączył(a): 26.08.2016
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 10.05.2017 10:17

greenrs napisał(a):Masz po prostu blisko na Mazury :)

Bliżej mam nad morze, a nie chcę obrażać ludzi lubiących Bałtyk (to odnośnie, wcześniej podanej statystyki).
greenrs napisał(a):Równie piękne i znacznie mniej zatłoczone są inne pojezierza, np. (...) Bory Tucholskie...

Tu mam bliziutko ale to raczej na popołudniowy wypad nad jezioro, bo cóż można robić w lesie ;)
Mazury to wszechobecne żaglówki, fajnie się jedzie z Mikołajek do Giżycka wzdłuż jeziora Jagodne. Wiadomo, że Mikołajki czy Giżycko to nie to samo co jakieś jeziorko w głuszy (jak ktoś woli), ale i tak najlepiej Mazury wyglądają z łodzi szklakiem żeglownym.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 10.05.2017 10:24

Trajgul napisał(a):
greenrs napisał(a):Równie piękne i znacznie mniej zatłoczone są inne pojezierza, np. (...) Bory Tucholskie...

Tu mam bliziutko ale to raczej na popołudniowy wypad nad jezioro, bo cóż można robić w lesie ;)

Np. spłynąć kajakiem po Brdzie albo Wdzie ... i jeszcze kilka activities by się znalazło. :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107679
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 10.05.2017 10:29

Trajgul napisał(a):Tu mam bliziutko ale to raczej na popołudniowy wypad nad jezioro, bo cóż można robić w lesie ;)

Nie ma grzybów jak jest wysyp :?:
Trajgul
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1778
Dołączył(a): 26.08.2016
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) Trajgul » 10.05.2017 10:41

walp napisał(a):Np. spłynąć kajakiem po Brdzie albo Wdzie ...

Płynąłem z 5-letnią córką, rzeką Wdą, ze Starej Rzeki do Tlenia. Nieuregulowana linia brzegowa, konary, gałęzie, świetna sprawa.
Janusz Bajcer napisał(a):Nie ma grzybów jak jest wysyp :?:

Bywam raz na rok na grzybach i zazwyczaj wracam z niczym, słaby ze mnie grzybiarz po prostu. Uprzedzam, tak to nie wygląda:
I jeszcze jedno, ja w żadnym stopniu nie neguję Borów Tucholskich czy Kaszub (piękne miejsca), tylko nie wszyscy lubią jak niewiele się dzieje w perspektywie np. kilkudniowego odpoczynku. A sam przecież nigdzie nie pojadę...
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 10.05.2017 11:00

Trajgul napisał(a):
walp napisał(a):Np. spłynąć kajakiem po Brdzie albo Wdzie ...

Płynąłem z 5-letnią córką, rzeką Wdą, ze Starej Rzeki do Tlenia. Nieuregulowana linia brzegowa, konary, gałęzie, świetna sprawa.

Potwierdzam :) Spływałem już Wdą, Piławą i Krutynią. Każdy spływ był inny i każdy bardzo dobrze wspominam. Jeśli ktoś żegluje to chyba rzeczywiście Mazury są najlepszym wyborem... chociaż na Pojezierzu Kaszubskim też są znakomite warunki i widywałem sporo żaglówek (jeziora Charzykowskie, Wdzydzkie, Gołuń, Raduńskie...)
bmxmen
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 10.09.2012
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) bmxmen » 27.06.2017 10:46

Raczej nie Sopot i Zakopane :) czyli weekendowe kurorty Warszawiaków :)
Płaczą, ze korki.
Niech spróbują Karkonoszy lub Podbeskidzia, albo lepiej nie... teraz tam jest tak miło, spokojnie, powietrze pachnie i nie ma dzikich tłumów na szlakach :)
Przykład: http://hotelnabloniach.pl/blog/zwiedzic ... beskidzia/

Wydaje mi się, że dojazd byłby nie dłuższy niż do Zakopanego gdy doliczymy korki.
dreamer
Plażowicz
Posty: 5
Dołączył(a): 16.01.2018
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) dreamer » 29.01.2018 10:05

A wiecie co, ja od jakiegoś czasu mieszkam w Gdyni. Przeprowadziłam się ze stolicy do uroczego apartamentu blisko morza : https://kiejstuta.pl/karta-apartamentu-nr-2/
Wieczorkami chodzę na plażę i chodź nie lubię się tam opalać przez wiatr, to uwielbiam ten widok, to powietrze i właśnie wieczorne, klimatyczne spacery. Coś wspaniałego. Gdynia to jedno z najchętniej wybieranych miejsc na wakacje i wcale się nie dziwię, ale proponuję Wam tutaj wpaść jesienią. To dopiero są widoki!!
kars
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 12.05.2016
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) kars » 09.02.2018 12:32

Moim zdaniem Kraków to bardzo dobra opcja. W zasadzie o każdej porze roku.
Oczywiście najwięcej atrakcji, najwięcej interesujących wydarzeń dzieje się w okresie wiosenno-letnim.
Must Have z Krakowa to: Rynek Główny, Sukiennice, Barbakan, Planty, Kopiec Kościuszki. Zwiedzania jest tyle, że można wypełnić grafik jednego z licznych przedłużonych weekendów.
Z restauracji polecam Avangarde: http://www.restauracjaavangarda.pl/
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięg

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 18.05.2018 22:01

weldon napisał(a):Polska jest fajna i, jak zauważyłem, mało znana.
Można by czasami wyskoczyć gdzieś bliżej, czasem trochę dalej ...

W pierwszych dniach maja, wyskoczyliśmy na Wyspę Sobieszewską, do miejsca, gdzie Królowa Polskich Rzek, spotyka się z Bałtykiem. Postanowiłem odświeżyć ten ciekawy, lecz trochę zaniedbany już wątek i napisać kilka zdań o tym urokliwym zakątku naszego kraju. :)

Na wyspę dojechaliśmy od strony południowej i pierwszym przystankiem były śluzy w Przegalinie.

wyspa1.jpg

IMG_0142.JPG

16.JPG

Wylewy Wisły, które rujnowały Żuławy i Gdańsk, spowodowały, iż parlament pruski zobowiązał rząd do przedstawienia propozycji opanowania tego zjawiska. Królewscy radcy budowlani otrzymali zadanie przygotowania propozycji regulacji ujścia Wisły. Ich projekt zawierał m. in. wykonanie przekopu Wisły miedzy Świbnem a Mikoszewem i odcięcia dotychczasowych ramion ujściowych.
Stało się wówczas konieczne wybudowanie odpowiednich urządzeń wodnych, które połączą martwy koniec Wisły z nowo powstałym przekopem, a tym samym umożliwią żeglugę do Gdańska. Tak powstały śluzy komorowe w Przegalinie.

W tym miejscu Martwa Wisła łączy się z Przekopem Wisły.

5.JPG

6.JPG

Śluza Południowa została pierwotnie przeznaczona do spławiania tratew. W latach 1975-1980 została całkowicie przebudowana, pogłębiona i udostępniona na potrzeby wszystkich jednostek rzecznych przepływających przez Przegalinę. W kwietniu 2011 roku rozpoczęto prace drogowe. Od strony Świbna wytyczono nową szosę, a następnie wytyczono przyczółki pod most zwodzony. W marcu 2012 zamontowano konstrukcje mostu o długości 21 m.

2.JPG

3.JPG

4.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

Śluza Północna była przeznaczona do przeprawy statków. Miała wymiary: długość 68 m, szerokość 12,5 m i głębokość 3,5 m. Opinie techniczne stanu konstrukcji doprowadziły do decyzji o wyłączeniu jej w roku 1992 z eksploatacji. W 2012 roku dokonano rozbiórki starego przejazdu nad Śluzą Północną i poprowadzono nową jezdnię. W roku bieżącym, przygotowano punkty widokowe i udostępniono do zwiedzania.

9a.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

Atrybuty wiosny. Pogoda dopisuje, jedziemy dalej. :)

15.JPG
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Polska



cron
Polska na weekend ... + ościennie, czyli to, co w zasięgu ;) - strona ...
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone