Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Polacy w Chorwacji

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 12.08.2012 21:35

anakin napisał(a):"Prze chuj jesteś!"

Znaczenie tego zdania mnie nurtuje. To coś w rodzaju komplementu ( a może wręcz odwrotnie?)? Przedrostek "prze- " ... (przepiękny, przezabawny itp).... tylko zamiast przymiotnika rzeczownik.. to mnie zbija z tropu..
Twórcze to bardzo; nie ma co :)
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33330
Dołączył(a): 11.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 12.08.2012 21:41

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):Znaczenie tego zdania mnie nurtuje. To coś w rodzaju komplementu ( a może wręcz odwrotnie?)? Przedrostek "prze- " ... (przepiękny, przezabawny itp).... tylko zamiast przymiotnika rzeczownik.. to mnie zbija z tropu..
Twórcze to bardzo; nie ma co :)


Oj,tak.
To spory komplement.
:wink:
yanopodkivano
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2118
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) yanopodkivano » 14.08.2012 06:21

Polak potrafi

Z niecierpliwością czekam relacji z tego rejsu na forum. :smo:

Pozdrav :)
wermar
Croentuzjasta
Posty: 305
Dołączył(a): 24.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wermar » 14.08.2012 06:43

Katarzyna Głydziak Bojić napisał(a):
anakin napisał(a):"Prze chuj jesteś!"

Znaczenie tego zdania mnie nurtuje. To coś w rodzaju komplementu ( a może wręcz odwrotnie?)? Przedrostek "prze- " ... (przepiękny, przezabawny itp).... tylko zamiast przymiotnika rzeczownik.. to mnie zbija z tropu..
Twórcze to bardzo; nie ma co :)

i to komplement że tak sie wyraże wieloznaczeniowy. Może dotyczyć zalet tegoż osobnika na wielu płaszczyznach,tak intelektualnych poprzez przymioty ducha i walory ciała.Jednakowoż nie trzeba sie nad nimi rozwodzić wystarczy powiedzieć tudzież zakrzyknać "jesteś przechuj"
wermar
Croentuzjasta
Posty: 305
Dołączył(a): 24.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) wermar » 14.08.2012 06:53

apropos jeszvze Polaków w :D Chorwacji czy uogólniając w ciepłych krajach.Kuzynka(Niemka) stwierdziła że rozpoznaje "naszych" bezbłednie po noszeniu skarpetek do sandałow bądz klapek.Ponoć na taką skale żadna nacja tak nie robi no nie wiem w tym roku przeprowdzę stosowne badania na miejscu.Ja w każdym razie biore na 14 dni Tylko 2 pary skarpetek żeby przypadkiem nie utrwalać tego "niekorzystnego" wizerunku
:D
dids76
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7937
Dołączył(a): 20.08.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) dids76 » 14.08.2012 12:25

wermar napisał(a):apropos jeszvze Polaków w :D Chorwacji czy uogólniając w ciepłych krajach.Kuzynka(Niemka) stwierdziła że rozpoznaje "naszych" bezbłednie po noszeniu skarpetek do sandałow bądz klapek.Ponoć na taką skale żadna nacja tak nie robi no nie wiem w tym roku przeprowdzę stosowne badania na miejscu.Ja w każdym razie biore na 14 dni Tylko 2 pary skarpetek żeby przypadkiem nie utrwalać tego "niekorzystnego" wizerunku
:D


Mam nadzieje że nie będziesz w tych dwóch parach przez całe 14 dni chodził ;)
Kevlar
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2125
Dołączył(a): 30.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kevlar » 15.08.2012 11:34

dids76 napisał(a):Mam nadzieje że nie będziesz w tych dwóch parach przez całe 14 dni chodził ;)

E tam w jednej. Ta druga to na zapas w razie jak ta pierwsza się już całkiem rozleci... ;) (żart oczywiście)
krombocher
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 647
Dołączył(a): 07.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) krombocher » 15.08.2012 17:44

wermar napisał(a):apropos jeszvze Polaków w :D Chorwacji czy uogólniając w ciepłych krajach.Kuzynka(Niemka) stwierdziła że rozpoznaje "naszych" bezbłednie po noszeniu skarpetek do sandałow bądz klapek.Ponoć na taką skale żadna nacja tak nie robi no nie wiem w tym roku przeprowdzę stosowne badania na miejscu.Ja w każdym razie biore na 14 dni Tylko 2 pary skarpetek żeby przypadkiem nie utrwalać tego "niekorzystnego" wizerunku
:D


Mój szwagier z Ameryki mówi, że część Polaków bez pudła można rozpoznać po ich nieuzasadnionych kompleksach, zwłaszcza irracjonalnym wstydzie za "niekorzystny" wizerunek innych rodaków. Podobno u Amerykanów to prawie niespotykane :wink:
Mario99
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 42
Dołączył(a): 26.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mario99 » 16.08.2012 18:17

Do Tucepi dojechaliśmy we wtorek, wcześniej próbowaliśmy znaleźć coś w Tribunij, Vodicach lub w Srimie lecz bez efektu. Po przyjeździe do Tucepi i jednej nocy spędzonej w Mienialnicy dostaliśmy w końcu Sobe, czyli pokój. Z właścicielką uzgodniliśmy że będziemy podgrzewać sobie obiady które przywieźliśmy z PL, nie było problemów, wszystko ok. W środę wieczorem wrócił syn właścicielki, co się okazało był szefem całego interesu. Pozabierał wszystkie garnki z kuchni, naczynia i sztuczce , ogarnęło nas zdziwienie. Kolejnym etapem jego działalności było spakowanie naszej zawartości w lodówce do worka foliowego O co tutaj chodzi? Po rozmowie z gościem w której powiedział o swojej matce, ze ma nie tak z głową i dlatego nas przyjęła zwinęliśmy się z tego miejsca. Powiedział, że do niego przyjeżdżają austryjacy, niemcy i czesi dlatego on nie może sobie pozwolić na to żebyśmy jedli u niego obiady. Nie lubi polaków co ciągle mamrotał pod nosem, wypowiadając sobie tylko znane słowa pod adresem polaków.
Poszukaliśmy kolejny apartament i mamy nadzieję że ostatni. Teraz jest ok. Właściciel super i traktowanie ok.
W tym dniu na plaży spotkałem dwie grupy polaków, przyglądałem się im.
Jedni, 6 osób pili piwo z kufli głośno się przy tym zachowując. Zwracali na siebie uwagę co było dla nich celem bo wtedy dopiero byli bardzo zadowoleni z siebie.
Drudzy, grupa 16to osobowa, dzieci, rodzice tych dzieci i rodzice tych rodziców. Dwa pokolenia. Najpierw zajęli dostęp do morza na szerokości 10m, przesuwając przy tym maty osób będących w morzu. Potem zajeli się degustacją piwa, kobieta której oni zajęli miejsce i zwróciła im uwagę została wyzwana. Szok!
W nocy słyszałem głośną imprezę, po wsłuchaniu się usłyszałem polskie przyśpiewki biesiadne i co drugie słowo
k....a
Czy stąd biorą opinie o polakach? Tylko dlaczego za innych musimy pokutować.
Przyjeżdżając do Chorwacji zawsze byłem dobrze traktowany, o Chorwatach mam bardzo dobre zdanie ale zawsze mam odczucie że jesteśmy na końcu w rankingu ich klientów. Wystarczy popatrzeć na menu w knajpach lub przewodniki wszystkie języki oprócz PL. Co jest tego powodem? Teraz powoli zaczynam ich rozumieć.
MWN
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1996
Dołączył(a): 18.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) MWN » 16.08.2012 19:35

raffiu napisał(a):
MWN napisał(a):Przecież to Łódź - stolica lumpenproletariackiego obciachu...


Od Łodzi kolego to dwa ..... w bok ;)


Wiem co piszę; miałem oddział firmy w tym "mieście". Obserwacja z kilku lat i porównania z wieloma innymi, małymi i dużymi. Coś co nie mieści się w żadnej skali...
Iwona75
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1288
Dołączył(a): 15.02.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Iwona75 » 16.08.2012 20:01

Ubiegły rok - Zivogosce Blato.
Pod domek , gdzie wynajmujemy pokój , podjeżdża czarny samochód ( chyba na niemieckich numerach ) , wysiada z niego "czarna dama" ( Polka, czarna długa suknia , czarne rękawiczki , jakieś 50+ ). Z "damą" jest kilkoro młodych ludzi , wprowadzają się piętro wyżej niż my.
Wieczorem ktoś jeszcze do nich przyjeżdża i zaczyna się impreza przy grilu.
Są śpiewy , rozmowy....A póżniej krzyki i śmiech (ryk , wycie , rżenie....nie wiem jak to nazwać !) , "czarnej damy". Co kilka minut stawia nas do pionu jej wrzask.
Cierpimy do pierwszej w nocy , nie ma mowy o śnie !
I uwierzcie mi że ci młodzi ludzie , którzy biorą udział w tej imprezie zachowują się przyzwoicie. A atmosferę podkręca ta pani . Jak nastolatka spuszczona z rodzicielskiej smyczy !
Kolejnej nocy zaczyna się tak samo , ale mąż nie wytrzymuje i zwracał uwagę naszemu gospodarzowi , który przyznaje nam rację i ucisza towarzystwo."Czarna dama", rozczarowana na pewno , musi iść spać.
raffiu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 511
Dołączył(a): 26.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) raffiu » 16.08.2012 20:30

MWN napisał(a):
raffiu napisał(a):
MWN napisał(a):Przecież to Łódź - stolica lumpenproletariackiego obciachu...


Od Łodzi kolego to dwa ..... w bok ;)


Wiem co piszę; miałem oddział firmy w tym "mieście".


nie rozumiem czemu ma służyć cudzysłów :roll: ? Czy Łódź w Twoim mniemaniu nie jest miastem lub jest nim jedynie administracyjnie? A może żule z Łodzi (których pewnie widziałeś w pobliżu oddziału swojej firmy) byli bardziej patologiczni niż Ci z wrocławskiego trójkąta bermudzkiego czy innych "zaklętych rewirów" Wrocławia? Czy właśnie tego typu spostrzeżenia wpłynęły na Twoją jakże wyważoną opinię o MIEŚCIE Łodzi :twisted: ?
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 16.08.2012 20:35

raffiu napisał(a): Czy właśnie tego typu spostrzeżenia wpłynęły na Twoją jakże wyważoną opinię o MIEŚCIE Łodzi :twisted: ?

Raczej mądrość wszelaka na każdy temat...
dąbrówka
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 12.01.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) dąbrówka » 19.08.2012 23:11

Jesteśmy właśnie w Fazanie na Istrii. Sprzedająca wycieczki na Brijunii mówi, że od razu widać kto Polak, Rusek czy Niemiec - nie pytałam po czym tak poznaje ale ma kobieta nosa ;)
Niestety na plaży grupa młodych Polaków bardzo głośno się zachowywała grając w piłkę ...i nie było może w tym nic złego, gdyby nie to że przekleństwa leciały non-stop. Ludzi pełno ale oczywiście tylko nasi zwracają na siebie uwagę.
Drugi przykład to dzisiaj w Konzumie, też grupka młodych naszych rodaków a hałasu narobili, że Włosi to przy nich wysiadają. Głupio mi było, bo aż kasjerka kasująca nasze zakupy odwracała się w ich stronę patrząc o co chodzi.
Jednak spotkałam się też z bardzo miłą sytuacją, gdy nasz rodak wynajmujący obok kwaterę wyjeżdżając o świcie otwierając drzwi zahaczył o nasze auto i zadał sobie trud aby zadzwonić do nas, poinformował o zdzarzeniu i był gotowy zapłacić za ew. straty - zachowanie godne pochwały i wiara w dobrych ludzi wraca :)
baran46
Autostopowicz
Posty: 3
Dołączył(a): 20.09.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) baran46 » 20.09.2012 20:45

Witam!!!

Właśnie zarejestrowałem się na forum. Nie bez powodu.
Szukam przewodnika (osoby), która po 20tym października pojeździ ze mną po Dalmacji,
odpowie na szereg moich pytań lub pomoże dowiedzieć się informacji w urzędach i biurach nieruchomości.
Znając chorwacki i polski nie ma niedomówień ani błędnych interpretacji.
Mam zamiar wyprowadzić sie z Polski właśnie do Dalmacji.
Zgromadziłem przez lata tyrania niezbędny kapitał do przeprowadzenia tej "operacji" oraz zabezpieczenia na kilka lat życia zanim odnajdziemy się na miejscu.
"Przewodnik" jeśli można tak określić będzie potrzebny na czas około tygodnia, oczywiście odpłatnie.
Przyjadę samochodem. Reszta do omówienia mailowo.

Proszę o rozsądne i przemyślane propozycje na maila adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl

Pozdrawiam. Piotr.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
Polacy w Chorwacji - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone