Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Polaci i Šolta

Wszystkie rozmowy na tematy turystyczne nie związane z wcześniejszymi działami mogą trafiać tutaj. Zachowanie się naszych rodaków za granicą, wybór kraju wakacyjnego wyjazdu, czy korzystać z biur podróży.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Leon
Cromaniak
Posty: 2350
Dołączył(a): 16.03.2002
Polaci i Šolta

Nieprzeczytany postnapisał(a) Leon » 16.05.2014 08:09

Kochani pare slow o milosci Polakow do Šolty.

Więzi Polaków z wyspą Šolta w Chorwacji.
W połowie lat dwudziestych ubiegłego stulecia powstało w Polsce towarzystwo mające na celu promocję turystyki. Przyjęło nazwę „ Dom Polski Nad Adriatykiem”. Wyszukiwało dogodne miejsca dla organizowania wypoczynku Polaków w Jugosławii.
Krótko potem, chorwacki ksiądz, historyk i publicysta ojciec Kerubin Šegvić wystawił swój dom w Rogaču na sprzedaż. Nieruchomość tę nabyła w 1927 roku polska działaczka w zakresie turystyki, pani Władysława Nazarewska. Powstał tutaj pierwszy polski , całoroczny pensjonat
Polacy przybywający na wyspę szybko odkryli piękno osady Nečujam i postanowili się tam osiedlić.
W maju 1928 część terenów zatoki Supetar zakupiło małżeństwo Emilia i Józef Bartelmus. Pan Józef Bartelmus był emerytowanym pułkownikiem wojska polskiego.
Oboje z żoną byli niezwykle pracowitymi ludźmi. Przystąpili do odnowienia XV wiecznej kamienicy położonej tuż nad brzegiem morza. W tym domu przebywał Marko Marulić - wielka postać w chorwackiej kulturze, określany jako „ojciec chorwackiej literatury”.
14. VI. 1928 roku odbyła się uroczystość poświęcenia i położenia kamienia węgielnego pod rozbudowę domu państwa Bartelmus w Supetarze. W organizacji uroczystości bardzo pomógł kapitan Špiro Bezić, który użyczył swoich statków. Z Warszawy przybyła polska delegacja , której przewodniczył inżynier Józef Mikulowski. Około 9 rano do Rogacza przypłynęli parostatkiem, wraz z licznym przedstawicielstwem mieszkańców Splitu. Byli wśród nich: archeolog ojciec Frane Bulić, zastępujący biskupa Splitu, władze świeckie reprezentowali wojewoda dr Ivan Perović, burmistrz Splitu dr Ivo Tartaglia, prof. Josip Barač, prezes Komitetu Miejscowego Roko Stojanov, a także zastępca dyrektora Muzeum Archeologicznego dr Ante Grgin. Wojsko reprezentował generał Dragutin Stamenković.
Kamień węgielny poświęcił miejscowy proboszcz ojciec Marin Bezić.
Odtąd Nečujam stał się prawdziwym „Polskim Domem” (Żivan Bezić) Coraz więcej Polaków zaczęło odwiedzać Rogač i Nečujam. Przeważnie byli to wysocy urzędnicy, intelektualiści, bogaci mieszczanie i polska arystokracja. Przybywały także grupy młodzieży polskiej na okres wakacji.
W 1932 roku, z okazji święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Polacy przywieźli na wyspę i ofiarowali kościołowi św. Teresy w Rogaču wielką kopię obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, będącej narodową świętością z Wilna.
Kościołowi parafialnemu w miejscowości Grohote Polacy ofiarowali wizerunek królowej Polski św. Jadwigi.
Dla Domu Polskiego w Rogaczu , prowadzonego przez Władysławę Nazarewską ufundowali tablicę pamiątkową na cześć wielkiego przywódcy Rzeczpospolitej Polskiej marszałka Józefa Piłsudskiego.
W czasie tej uroczystości Polskę reprezentowali prof. Tadeusz Hilarowicz, konsul polski w Zagrzebiu Kowalski, były minister Kwiatkowski, oficer wojska polskiego Wacław Buriakiewicz i inni. Biskupa Splitu zastępował w uroczystościach kanonik Herkulan Luger, miasto Split reprezentował dr Marin Ivić, a gminę Split dr Ivo Bulić. Przedstawicielem armii jugosłowiańskiej był generał Anđelović, wyspy Šolta dr Čiro Kalebić, Straży Adriatyckiej dr Ivo Rubić, a Koła Polsko-Jugosłowiańskiego w Splicie Ivo Grisogono. Każdy z wymienionych wygłosił piękne przemówienie o przyjaźni polsko-chorwackiej. Przy tej okazji, Polacy mianowali członkiem honorowym towarzystwa „Bolesław Chrobry” proboszcza parafii Grohote ojca Marina Bezicia, który faktycznie był szczerym przyjacielem Polaków, zawsze chętnym im pomagać.
15 lipca 1932 roku Władysława Nazarewska i don Ante Bezić ufundowali i podarowali sztandar zespołowi muzycznemu o nazwie Šoltanski glazben zbor "Olinta", działającemu w miejscowosci Grohotedłonie. Uznaje się, że chodzi o dłoń Władysławy Nazarewskiej i don Ante Bezicia, co należy rozumieć jako symbol przyjaźni polsko – chorwackiej. Podobnie jak inne pamiątki, sztandar przetrwał do czasów obecnych.
W latach 1937 i 1938 w Domu Polskim państwa Bartelmus przebywał poeta Krzysztof Kamil Baczyński. Spędzał tu wakacje wraz z grupą młodzieży polskiej. Młody Krzysztof wypoczywając na Šolcie był niewątpliwie bardzo szczęśliwy. To był najpiękniejszy okres w jego krótkim życiu. Przeżył tu pierwszą miłość. Jesienią 1939 roku wybuchła wojna i poeta chwycił za broń. Przez cały ten czas tworzył. Zginął podczas Powstania Warszawskiego w czasie obrony Pałacu Blanca. Pozostawił po sobie około 500 utworów. Pierwsze utwory właśnie powstały na wyspie Solta.
W 1939 roku Pułkownik Bartelmus sfinansował budowę nowej świątyni, obok ruin starego kościoła. Zbudował ją miejscowy mistrz Marin Ursić. Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej został przeniesiony nad ołtarz i został tam do dzisiaj. Nowy kościółek poświęcił wówczas kanonik Josip Bavčević, miejscowy ksiądz. Jako pierwszy odprawił w tym kościele mszę świętą. Od 13. sierpnia 1939r. Polacy mieli w Nečujam swój dom modlitwy.
W 1941 roku Niemcy napadli na Jugosławię. Władysława Nazarewska musiała uciekać z wyspy do Splitu. W obawie przed zbezczeszczeniem tablicy ku czci marszałka Józefa Piłsudskiego, postanowiła ją ukryć. Za zgodą proboszcza tablica została umieszczona w pobliskim kościele św. Teresy w Rogaču
Polscy uchodźcy z Nečujam szukali bezpieczniejszego schronienia, głównie we Włoszech. Józef i Emilia Bartelmus także zmuszeni byli opuścić swój pensjonat. Zrobili to jako ostatni, a cały swój wyspiarski majątek przekazali w ręce zaprzyjaźnionych Chorwatów. Pod koniec 1944 roku oddziały niemieckie wycofały się z Dalmacji, a po zakończeniu wojny, miejscowi partyzanci przejęli władzę w swoje ręce. Ogłosili nacjonalizację polskich dóbr w miejscowościach Rogač i Nečujam. Chorwaci z wyspy nie zapomnieli o swoich przyjaciołach Polakach. Wyrazem szacunku i dla zachowania pamięci było nazwanie jednej z ulic w miejscowości Nečujam imieniem Józefa Bartelmusa. Znajduje się ona na lewo od polskiego kościółka. Z krajobrazu wyspy, przez te wszystkie lata zniknęły liczne zabudowania, lecz obydwa domy polskie, zarówno w miejscowości Rogač jak i w Nečujam szczęśliwie przetrwały. Zachował się również kościółek pod wezwaniem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Stoją niezmienione przez czas i huragany wojny.
W przyszłym roku Polskie Towarzystwo Kulturalne POLONEZ planuje ufundowac tablice pamiątkową poświęcona K.K. Baczyńskiemu.
Już z rocznym wyprzedzeniem wszystkich na uroczyste odsłonięcie tablicy serdecznie zapraszamy

.........................................................................................................................................................
Żivan Bezić zakończył opis historii Polaków na wyspie Solta tymi słowami :
„ …Dom Polski jednak istnieje nadal, cały w swoim pierwotnym kształcie, jeszcze z czasów Marulicia, a w jego sąsiedztwie lśni biały kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej. Wciąż wyczekują swoich niezapomnianych Polaków”
Opracowała Barbara Figurniak
Wyspa Solta
18 (środa) czerwca w godzinach dopołudniowych odbędzie uroczystoś
Na uroczystości będa obecni
• Konsul RP z Zagrzebia Janiusz Tatera
• Kapitan i marynarze statku szkolenowego polskiej marynarki wojennej
• Naczelnik wyspy Solta Nikola Cecić-Karuzić
• Polakie Towarzystwo Kulturalne POLONEZ
• Artyści Barbara Figurniak i Mateusz Jarosz

– W programie złożenie wieńca pod tablica marszałka Józefa Piłsdskiego
– Koncert w wykonaniu artystów Barbary Figurniak i mateusza Jarisza
– Przejście śladami Polaków po wyspie Solta

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w uroczystości
Pytania można kierowac pod adres
adres e-mail widoczny tylko dla zalogowanych na cro.pl
www.udruga-polonez.hr
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 16.05.2014 12:14

W tym roku spędzam wakacje właśnie na wyspie Šolta. Liczę na to, że bardzo mi się tam spodoba :)
Dziękuję za kolejne cenne informacje o wyspie - zbieram je już od jakiegoś czasu, ale przyznam, że niełatwo je zdobyć z racji tego, że wyspa ta nie jest tak popularna jak np. Hvar czy Pag.
mimi1
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 16.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimi1 » 23.05.2014 11:21

:D Dodzy Przyjaciele.
Ostatnio edytowano 15.08.2015 17:22 przez mimi1, łącznie edytowano 2 razy
mimi1
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 16.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimi1 » 11.06.2014 08:40

18 czerwca 2014r. na wyspie Solta odbędą się uroczystości związane z rocznicą poświęcenia kamienia węgielnego pod odbudowę domu w Nećuj
am, dawnej własności Polaków, w którym w latach 1937,1938 przebywał K.K.Baczyński. W uroczystościach udział wezmą władze wyspy Śolta, attache wojskowy, konsul i inne osobistości z Ambasady RP w Zagrzebiu, dowództwo okrętu szkoleniowego Marynarki Wojennej ORP "Wodnik", przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Kulturalnego "Polonez", wieloletni biograf Baczyńskiego Pan Wiesław Budzyński oraz inni goście. W tym dniu zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa ku czci marszałka Józefa Piłsudskiego po jej odnowieniu. W polskim kościółku, przed obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej odbędzie się koncert pieśni do słów K.K.Baczyńskiego. Serdecznie zapraszam !
Ostatnio edytowano 25.01.2015 14:43 przez mimi1, łącznie edytowano 1 raz
Kottka
Odkrywca
Posty: 115
Dołączył(a): 16.06.2010
Šolta - polskie ślady na wyspie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kottka » 11.09.2014 11:30

Witam, natrafiłam na bardzo ciekawy artykuł o wyspie Solta. Zadziwiające, jak bardzo była ta wyspa związana z Polską i Polakami. Zapraszam do lektury

Solta


Niestety nie wiem dlaczego po kliknięciu przerzuca na stronę główną portalu, proszę więc po wejściu na stronę w wyszukiwarce wpisać Solta i wtedy pojawi się link.
termondar
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6522
Dołączył(a): 06.07.2009
Re: Šolta - polskie ślady na wyspie

Nieprzeczytany postnapisał(a) termondar » 12.09.2014 07:19

Kottka napisał(a):

Niestety nie wiem dlaczego po kliknięciu przerzuca na stronę główną portalu, proszę więc po wejściu na stronę w wyszukiwarce wpisać Solta i wtedy pojawi się link.


:)
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/pola ... 81753.html
Kottka
Odkrywca
Posty: 115
Dołączył(a): 16.06.2010
Re: Šolta - polskie ślady na wyspie

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kottka » 12.09.2014 09:44

dzięki :D
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013
Re: Šolta - polskie ślady na wyspie

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 12.09.2014 13:03

Szkoda, że nie wiedziałem tego wcześniej :(
Troszkę historii, i inaczej widzimy to na co patrzymy.
mimi1
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 16.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimi1 » 24.01.2015 21:35

Jeżeli ktoś jeszcze nie sprecyzował miejsca swoich WAKACJI :hut:
polecamy początkiem czerwca ŠOLTE!!!! :P
Dlaczego? Wielki Dzień Polski - Polacy wrócili na Šolt
6 czerwca odbędzie się wielka prestiżowa uroczystość
odsłonięcie tablicy poświęconej naszemu poecie Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu :!:
Będzie wiele znamienitych ludzi, co podkreśli charakter przyjaźni polsko-chorwackiej
Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Kulturalne POLONEZ działającej na terenie Dalmacji -

Szczegóły można śledzić na stronie Towarzystwa
Oczywiście będę wpadać i informować na bieżąco zainteresowanych o uroczystości
Można pisać tez na facebook.

na stronie naszego Towarzystwa Polonez można obejżeć film śladami Polaków po wyspie Solta
stronę wcześniej polecił Leon
Ostatnio edytowano 15.08.2015 17:55 przez mimi1, łącznie edytowano 1 raz
mimi1
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 16.05.2014
ŠOLTA

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimi1 » 14.02.2015 11:46

POLECAM NA TEGOROCZNE WAKACJE

Jeżeli ktoś jeszcze nie sprecyzował miejsca swoich WAKACJI :hut:
polecamy początkiem czerwca !!! :hut:
Dlaczego? Wielki Dzień Polski - Polacy wrócili na Šolt
odbędzie się wielka prestiżowa uroczystość
odsłonięcie tablicy poświęconej naszemu poecie Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu 8O
Będzie wiele znamienitych ludzi, co podkreśli charakter przyjaźni polsko-chorwackiej
Organizatorem jest Polskie Towarzystwo Kulturalne POLONEZ działającej na terenie Dalmacji
Można pisać tez na facebook.
http://www.udruga-polonez.hr

na stronie naszego Towarzystwa Polonez można obejżeć film śladami Polaków po wyspie Solta
:roll: :D :hut:
Więzi Polaków z wyspą Šolta w Chorwacji.

Z początkiem XIX wieku w latach 20 powstało towarzystwo „Liga Przyjaźni Polsko-Jugosłowiańskiej”, które skupiało kilkuset członków z całej Polski. Prezesem towarzystwa był prof. Tadeusz Hilarowicz. Działalność towarzystwa miała wszechstronny charakter naukowy, kulturalny, handlowy itp.
Przedstawiciele Towarzystw jeżdżąc na tereny byłej Jugosławii obecnego wybrzeża Chorwacji, pragnęli zakupić ziemię pod budowę hotelu dla swoich członków. Po długim zwiedzaniu wybrzeża Polacy decydują się kupić ziemie na wyspie małej wyspie Šolta, o zaledwie powierzchni 58,18 km²; długości 19 km; szerokości do 5 km i linii brzegowej o długości 79,45 km. Przedstawiciele Towarzystwa 1927 roku finalizują zakup ziemi w Nečujam i Rogaču. W Nečujam zostaje wykupione 5 hektarów ziemi przez Towarzystwo. Ziemię te Towarzystwo nazywa Chrobrzyn na cześć największego władcy Polski Bolesława Chrobrego. Ziemia została wykupiona razem z średniowiecznym domem, w którym przebywał ojciec liteDom Nećujamratury chorwackiej Marko Marulić. Nieruchomość ta później nosił nazwę Polski Dom Letniskowy. Nad tym domem całoroczny nadzór administracyjny sprawowało małżeństwo Emilia i Józef Bardelmusowie. Kolejny dom, który Polacy kupili w tym okresie znajdował się w portowym mieście Rogač, zwany dalej Polski Dom nad Adriatykiem. Zarządcą zrzeszających członków w powstałym towarzystwie Polski Dom nad Adriatykiem był prof. badacz Ossendowski. Polski Dom w Rogaču został nazwany na cześć żony profesora Zofiówką. Natomiast władze administracyjną przez cały rok sprawowała Władysława Nazarewska. W planach był 3 Dom a w zasadzie duży hotel z 300 miejscami noclegowymi. Niestety 14.06.1928 roku został tylko nad brzegiem w Nečujam postaDom nad Adriatykiemwiony kamień węgielny hotel z braku funduszy nigdy nie powstał. Na uroczystość postawienia kamienia węgielnego. Głównym organizatorem uroczystości był pro. Tadeusz Hilarowicz a zarazem prezes towarzystw przyjaźni polsko-jugosłowiańskiej. Z Warszawy przybyła polska delegacja, której przewodniczył inżynier Józef Mikulowski. Około 9 rano do Rogacza przypłynęli parostatkiem, wraz z licznym przedstawicielstwem mieszkańców Splitu. Byli wśród nich: archeolog ojciec Frane Bulić, zastępujący biskupa Splitu, władze świeckie reprezentowali wojewoda dr Ivan Perović, burmistrz Splitu dr Ivo Tartaglia, prof. Josip Barač, prezes Komitetu Miejscowego Roko Stojanov, a także zastępca dyrektora Muzeum Archeologicznego dr Ante Grgin. Wojsko reprezentował generał Dragutin Stamenković. W organizacji uroczystości ze strony chorwackiej bardzo pomógł kapitan Špiro Bezić, który użyczył swoich statków. Kamień węgielny poświęcił miejscowy proboszcz ojciec Marin Bezić.

NA PAMIĄTKĘ
BOLESŁAWOWI CHROBREMU
992-1025 PIERWSZEMU
POLSKIEMU KRÓLOWI
JEDNEMU Z NAJWIĘKSZYCH
SŁOWIAŃSKICH WŁADCÓW
TA OSADA
W MYŚ DECYZJI OGÓLNEGO ZGROMADZENIA
STOWARZYSZENIA »DOM POLSKI NAD ADRIATYKIEM»
BĘDZIE NOSIŁO NAZWĘ
CHROBRZYN
4. IX. 1929.

04.09.1929 roku Polacy na cześć króla Bolesław chrobrego na Domie Letniskowym (Marulića) wmurowują tablice pamiątkowa poświęcona Królowi Polski Bolesławowi Chrobremu (w j. polskim, chorwackim i serbskim).Uroczystość miała charakterTablica Piłsudskiego poniosły. W komitecie organizacyjnym był prof. Tadeusz Hilarowicz, radca Zdzisław Sowiński, Jan Moczydłowski. Ze strony Polskiej i Chorwackiej przybyli oficerowie, przedstawiciele władz państwa, sędziowie, lekarze arystokracja. Zakończenie uroczystości uświetniło odśpiewanie hymnu polskiego.

Kolejne ślady Polski na wyspie Šolta

W 1932 roku, 8 września, miała miejsce kolejna uroczystość. Spółdzielnia „Dom Polski nad Adriatykiem” pod przewodnictwem prof. Tadeusza Hilarowicza ufundowała tablicę pamiątkową, poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu zasłużonemu dla Rzeczpospolitej. Tablica została umieszczoną na frontonie budynku (obecnimatka_boska_ostrobramska_zlota_74e się znajduje w kościele parafialnym św. Teresy w Rogaču). W tym czasie władze miasta Wilno przekazały w darze kopię obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej, który jest darem dla kaplicy polskiej w Nečujam. Na obrazie przytwierdzono srebrną tabliczkę, która mówi, że obraz jest darem miasta Wilno. Z tej okazji również zostały zorganizowane wielkie uroczystości, o których obficie rozpisywały się ówczesne gazety polskie i jugosłowiańskie. Po głównych uroczystościach w tym samym dniu nastąpiło poświęcenie sztandaru zakonu Bolesława Chrobrego, którego matką chrzestną została Jadwiga Hilarowiczowa, a ojcem chrzestnym Živan Bezić. Podczas tej uroczystości miało miejsce jeszcze jedno ważne wydarzenie, wiceprzewodnicząca Komitetu Daru Polskiego p. Jadwiga Hilarowiczowa wręczyła ks. Don Marinovi Beźićovi dary polskie dla kościoła parafialnego w Grohote. Mianowicie obraz św. Kingi (dar klasztoru Klarysek w Nowym Sączu) i błogosł. Salomei (dar klasztoru św. Andrzeja w Krakowie)bacinski more.
Kilka lat później od założenie Domu Polskiego w Nečujam nieruchomość zostaje przekształcona na dom kolonijny dla dzieci polskich. W tym domu w roku 1937 i 1938 przebywał na kolonii letniej młody Krzysztof Baczyński – poeta i powstaniec warszawski. Tu powstawały pierwsze młodzieńcze wiersze i akwarele, tu tez przeżył dwie swoje pierwsze miłości.
Obecnie te dwie nieruchomości zwane Domem Polskim nad Adriatykiem, które pamiętają braterskie stosunki polsko-chorwackie na wyspie Šolta – są w prywatnych rękach.

.........................................................................................................................................................
Żivan Bezić zakończył opis historii Polaków na wyspie Solta tymi słowami :
„ …Dom Polski jednak istnieje nadal, cały w swoim pierwotnym kształcie, jeszcze z czasów Marulicia, a w jego sąsiedztwie lśni biały kościół Matki Boskiej Ostrobramskiej. Wciąż wyczekują swoich niezapomnianych Polaków”

Opracowała Monika Waligrórska

Pozdrawiam ze Splitu
:papa:
mimi1
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 16.05.2014
Re: Šolta - polskie ślady na wyspie

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimi1 » 15.08.2015 17:53

[quote="termondar"][quote="Kottka"]


Niestety nie wiem dlaczego po kliknięciu przerzuca na stronę główną portalu, proszę więc po wejściu na stronę w wyszukiwarce wpisać Solta i wtedy pojawi się link.[/quote]

:)
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/pola ... 81753.html[/quote]

Niestety ten artykuł w prawdzie historycznej jest nie rzetelny nie został skonfrontowany ze specjalistami naukowcami w dziedzinie obecności Polaków w Chorwacji w tym również na Šolcie
Emerytowanego pułkownika Bartelmusa nie byłoby stać na zakupienie XVI domu gdzie mieszkał ojciec literatury chorwackiej oraz kościółka. Ponad to w tym okresie Bartelmus był w czynnej służbie wojskowej jak nieruchomość została zakupiona.
Jako przedstawiciel tutejszej polonii długo badaliśmy ten temat, aby zrealizować program Polacy na Šolcie, który się odbył 6-7 czerwca b.r.
Badania wykazały, że instytucją, która zakupiła ziemie na Šolcie 5 hektarów Dom Polski w Nečujam i Rogaču oraz kościół polski była Liga przyjaźni polsko - jugosłowiańskiej a prezesem był prof. Tadeusz Hilarowicz.
P. Józef Bartelmus był jedynie administratorem tego budynku przez kilka lat
P. Władysława Nazarewska była administratorką Domu Polskiego w Rogaču
NA NASZEJ UROCZYSTOŚCI była zaprezentowana dokumentacja historyczna w formie wystawy o Polakach na Solcie
Dokumentacja została udostępniona dzięki uniwersytetowi w Splicie, Zagrzebiu, Lubjanie i kilku z Polski zbiorach archiwalnych
ZAPRASZAM DO RELACJI I FOTORELACJI z uroczystości ŚLADAMI POLAKÓW PO WYSPIE SOLTA
ORAZ HISTORIĘ POLAKÓW NA WYSPIE SOLTA
[i]My również w pierwszej kolejności natknęliśmy się na artykuł P. Figurniak o Polakach na Solcie
Jednak drążenie tematu i badanie wykazały, że jest nie rzetelny[/i]
Pisze żeby trzymać się faktów, jeżeli ktoś jest zainteresowany tym tematem albo śladami Polaków chce spędzić wakacje
Pozdrawiam

http://www.udruga-polonez.hr
mimi1
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 16.05.2014
Re: Šolta - polskie ślady na wyspie

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimi1 » 02.09.2015 23:56

termondar napisał(a):
Kottka napisał(a):

Niestety nie wiem dlaczego po kliknięciu przerzuca na stronę główną portalu, proszę więc po wejściu na stronę w wyszukiwarce wpisać Solta i wtedy pojawi się link.


:)
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/pola ... 81753.html


:idea: Niestety w opisanym artykule przekaz historyczny jest nie rzetelny, mija się z prawdą historyczną
Nie został skonfrontowany z innymi źródłami 8O
Zachęcam do przeczytania tego artykułu, który został zbadany opisany na podstawie licznych dokumentów archiwalnych z Polski i Splitu oraz skonfrontowany z naukowcami z uniwersytetu w Zagrzebiu specjalizacja Polacy w Chorwacji :roll: :arrow:
http://udruga-polonez.hr/polacy-na-wyspie-solta/
mimi1
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 16.05.2014
Re: Šolta - polskie ślady na wyspie

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimi1 » 02.09.2015 23:58

Kottka napisał(a):Witam, natrafiłam na bardzo ciekawy artykuł o wyspie Solta. Zadziwiające, jak bardzo była ta wyspa związana z Polską i Polakami. Zapraszam do lektury

Solta


Niestety nie wiem dlaczego po kliknięciu przerzuca na stronę główną portalu, proszę więc po wejściu na stronę w wyszukiwarce wpisać Solta i wtedy pojawi się link.


:idea: Niestety w opisanym artykule przekaz historyczny jest nie rzetelny, mija się z prawdą historyczną
Nie został skonfrontowany z innymi źródłami 8O
Zachęcam do przeczytania tego artykułu, który został zbadany opisany na podstawie licznych dokumentów archiwalnych z Polski i Splitu oraz skonfrontowany z naukowcami z uniwersytetu w Zagrzebiu specjalizacja Polacy w Chorwacji :roll: :arrow:
http://udruga-polonez.hr/polacy-na-wyspie-solta/
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009
Kaplica w Nečujam

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 26.07.2016 10:26

Pozwolę sobie przekopiować tekst popełniony przez znajomą, panią Marię W-K.

W 1932 roku władze Wilna (wtedy polskiego Wilna) przekazały w darze kopię obrazu Matki Boskiej Ostrobramskiej kościołowi na chorwackiej wyspie Šolta, która w latach 20. i 30. XX wieku była bardzo często odwiedzana przez Polaków, głównie wysokich urzędników, bogatych mieszczan, intelektualistów i arystokracji i na której do dziś można spotkać liczne polskie ślady, zwłaszcza w miejscowościach Rogač i Nečujam.
Ta piękna, zabytkowa kopia obrazu znajduje się dziś w malutkiej kaplicy w Nečujam, która została wybudowana przed II wojną światową przez Polaków. Kapliczka całkiem niedawno została wyremontowana staraniem miejscowego proboszcza i tak się jakoś stało, że podczas remontu obraz został pozbawiony zabytkowej ramy oraz nie wisi, lecz stoi na podłodze oparty o ołtarz. W rozmowie z proboszczem dowiedziałam się, że ambasador Polski w Zagrzebiu obiecał sfinansować ramę i zawieszenie obrazu w dawnym miejscu w kaplicy. Mam zamiar napisać list ponaglający do pana ambasadora. Pierwsze zdjęcie przedstawia stan obrazu sprzed remontu oraz po.


Obrazek
Obrazek
Obrazek
mimi1
Globtroter
Posty: 52
Dołączył(a): 16.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) mimi1 » 03.05.2019 01:56

Nie wiem kim jest Pani Maria, lecz niestety takim sprawami Ambasada się nie zajmuje mimo takich zapewnień. Wszelkie sprawy dotyczące upamiętnienia, renowacji, tablic itp... generalnie pamięci Poloników dba o to Polskie Towarzystwo Kulturalne "Polonez" działające w Splicie.
www.udruga-polonez.hr
Obraz prawdopodobnie w tym roku będzie odnowiony przez nasze Towarzystwo

Pozdrawiam ze Splitu

Powrót do Rozmowy o turystyce i nie tylko

cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone