Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

podróż z siostrzenicą

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Jolzag
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 27.05.2009
podróż z siostrzenicą

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolzag » 08.05.2010 21:42

Kochani Państwo,
ponieważ przeszukałam już bardzo wiele wątków na forum i nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, licząc na Państwa wiedzę i doświadczenie proszę o informację jakie dokumenty muszę posiadać, żeby przewieść przez granicę węgiersko-chorwacką swoją siostrzenicę, która nie jest jak sama nazwa wskazuje moim dzieckiem. Nie wiem czy muszę mieć jakieś upoważnienie poświadczone notarialnie? Czy coś w tym rodzaju. Proszę o poradę, gdzie i co mam załatwiać?
Dzięki za każdą informację:)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 08.05.2010 21:46

Jolzag napisał(a):nie znalazłam odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie

Skoro nie znalazłaś to może to rozwieje Ci watpliwości, ew. możesz kontynuować istniejący na ten temat wątek: www.cro.pl/forum/viewtopic.php?t=19304&highlight= :wink:
weldon
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 39917
Dołączył(a): 08.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) weldon » 08.05.2010 21:47

to ja ewa
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 701
Dołączył(a): 01.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) to ja ewa » 09.05.2010 10:22

nazwisko i imię ojca nazwisko i imię matki
(PESEL XXXXXXX) (PESEL XXXXXXX)
Tel.: +48 XXXXXXXXX Tel.: +48 XXXXXXXXX
ul. XXXXXXXX 12/5 ul. XXXXXXXX 12/5
kod miasto kod miasto



Upoważnienie
dotyczące sprawowania opieki nad dzieckiem

Ja XXXXXXXXXXX,(nazwiska ojciec )i XXXXXX(nazwisko matki) zezwalamy dziecku:

imie i nazwisko dziecka
(PESEL XXXXXXXXXX)
legitymujący się paszportem seria/numer XXXXXX

na podróżowanie w towarzystwie osób:
imie i nazwisko
(PESEL XXXXXXXX)
legitymująca się dowodem osobistym seria/numer XXXXXXX
paszportem seria/numer XXXXXXX

imię i nazwisko
(PESEL XXXXXXXX)
legitymujący się dowodem osobistym seria/numer XXXXXXXXXXX
paszportem seria/numerXXXXXXXXXXXXXXX

Cel podróży:

Celem pobytu dziecka jest wypoczynek turystyczny w....w czasie np.20.06.2009-30.06.2009.

Planowana trasa: podac trasę przejazdu

Okres ważności zgody 19.06.2009-02.07.2009. (1 dzień przed i po powrocie)

Podpis: podpisywac w obecności notariusza
___________________________________________________________________

przepisy mówią,że:

Jeżeli dziecko chce wyjechać na zagraniczne wakacje pod opieką osoby trzeciej, która nie jest prawnym opiekunem, np. babci, potrzebny jest dodatkowy dokument. Oprócz paszportu lub tymczasowego dowodu osobistego, wymagana jest również zgoda w formie aktu notarialnego obojga rodziców, którą opiekun musi przedstawić podczas przekraczania granicy. Zaświadczenie można załatwić u każdego notariusza w obecności obojga rodziców.

Najpierw notariusz. Tam rodzice dziecka sporządzają zgodę na wyjazd dziecka za granice pod opieka obcej osoby. Dokument zawiera szczegółowe dane rodziców, dane dziecka i opiekuna (czyli Twoje) oraz cel wyjazdu i "okres ważności" Nie ma z tym problemów, notariusz dopilnuje wszystkiego , no i skasuje kilkadziesiąt złotych.

Potem tłumacz. Przetłumaczy on dokument od notariusza na j. angielski i skasuje kilkadziesiąt złotych
Ostatnio edytowano 17.06.2010 20:48 przez to ja ewa, łącznie edytowano 1 raz
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 09.05.2010 11:15

to ja ewa dała Ci wyczerpującą odpowiedź. Akurat ostatnio interesowałam sie tematem i właśnie tak przepisy stanowią. Nawet matka jadąca sama z własnym dzieckiem (czy sam ojciec), jesli są w nieciekawym układzie małżeńskim, lepiej, zeby takie oświadczenie posiadały. Inaczej drugi rodzic może zgłosić porwanie dziecka. To jest rzecz jasna sytuacja ekstremalna, ale w życiu różne rzeczy sie zdarzają... Oczywiście większy problem jest na lotnisku (bo obowiązuje odprawa paszportowa) niż przy przekraczaniu granicy samochodem, ale po co narażać sie na stres?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 10.05.2010 07:15

Też miałem ten problem w 2009!!

Tu odp z Ambasady

Ja miałem upoważnienie napisane w j. angielskim, ale wcale nie było potrzrbne :)

Paszporty sprawdzali tylko na granicy z BiH 8) i to tylko w jedna stronę !!
Jolzag
Odkrywca
Posty: 79
Dołączył(a): 27.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolzag » 10.05.2010 10:20

Dziękuję Wam wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi. Niestety mam o tyle większy problem, że matka dziecka, które zabieram na wakacje pracuje w Irlandii i nie ma jej tu na miejscu. Dlatego z upoważnieniem poświadczonym notarialnie będę miała o tyle większy problem, że matka dziecka będzie musiała je zrealizować tam na obczyźnie, a ojciec dziecka przebywający w kraju na stałe - poswiadczyć notarialnie w Polsce. Mam tylko nadzieję, że notariusz zarówno jeden jak i drugi poświadczy w obecności tylko jednego małżonka, bo jesli nie to w ogóle pozamiatane:(
Szkoda, że tylko jedno z rodziców nie może poświadczyć tego upoważnienia. Nie wiem co z tego wyjdzie, ale dokument muszę mieć. Inaczej boję się ryzykować i brać małą tylko na paszport. A nóż celnik będzie miał zły dzień i nie przepuści nas przez granicę? Wtedy będziemy musieli wracać, a w najgorszym przypadku kiblować na jakimś komisariacie.
Dzięki za info.
ksenia
Globtroter
Posty: 55
Dołączył(a): 04.05.2010
Jakie dokumenty dla siostrzenicy...?

Nieprzeczytany postnapisał(a) ksenia » 01.12.2011 12:32

Witam,
jeżeli ktoś wie to proszę napisać jakie dokumenty będą mi potrzebne aby zabrać ze sobą na wczasy siostrzenicę,czy tylko pisemna zgoda jej rodziców starczy...dziękuje za informacje :)
Vjetar
Legenda
Avatar użytkownika
Posty: 45308
Dołączył(a): 04.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vjetar » 01.12.2011 13:24

Z siostrzenicą powiadasz...



:wink:
ksenia
Globtroter
Posty: 55
Dołączył(a): 04.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) ksenia » 02.12.2011 09:55

Dziękuję za podpowiedz.... :)
witia
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 895
Dołączył(a): 19.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) witia » 02.12.2011 13:00

Deja vu jakieś czy co?

Dobre :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107608
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 02.12.2011 13:34

witia napisał(a):Deja vu jakieś czy co?

Połączone tematy :idea:

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone