Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Podróż przez Chorwację - co myślicie?

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 30.03.2016 19:31

innocent2102 napisał(a):8 dzień – Jeśli będą chęci – Mostar (chyba że to jest must see?).

Z Makarskiej do Mostaru macie ok. 2 godz. jazdy. Czy to jest must see :?:

Jeśli interesuje Was coś więcej niż tylko plaża, a widzę że tak, to warto tam pojechać.

Warto popatrzeć na kamienisty brzeg turkusowej i rwącej rzeki Neretwy, z górującym nad nią Starym Mostem.
Stanąć na tym moście nie tylko po to, aby podziwiać widoki, ale aby uświadomić sobie, że ten wpisany na listę
światowego dziedzictwa kultury UNESCO obiekt, był przez wieki klamrą spinającą dwie różniące się kulturowo
i religijnie części miasta - muzułmańską i chrześcijańską.
Jeśli będziecie mieli szczęście, zobaczycie słynnych skoczków, którzy skaczą z wysokości 20 m do Neretwy.

Zniszczenie mostu w wojnie bośniackiej, stało się symbolem podziałów i wprawiło w osłupienie społeczność międzynarodową.
Most został odbudowany, ale różnice etniczne i kulturowe, po obu stronach rzeki, narastają zamiast znikać.
manka
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 27.01.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) manka » 30.03.2016 19:32

Lednice napisał(a):
Ja zaczynam planować następną wyprawę, jak wracam z aktualnej podróży :D

Co do Plitwic, to jak wybierzecie szlak od przystani stateczków przy Dolnych Jeziorach, szlak biegnącay nad jeziorami do Wielkiego Wodospadu, to tłumów nie będzie. 8)


Czyli wszystko ze mną ok :lol:

Dzięki za info, zaczynam już notatki robić, bo czuję się przytłoczona nadmiarem wiedzy z forum :wink:
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 30.03.2016 23:47

innocent2102 napisał(a):...


Parę uwag, oczywiście subiektywnych.

Generalnie plan ciekawy. Polecam rezerwację noclegów, bo szkoda byłoby tracić czas na poszukiwanie lokum, zwłaszcza że w niektórych miejscach będziecie chwilkę.

Plitvice ciekawsze niż Krka. Warto ruszyć od razu po otwarciu, jest szansa, że przynajmniej część trasy przejdziecie w spokoju.

Nocleg w Szybeniku to dobry pomysł. Miasteczko na parę godzin, które dużo uroku pokazuje po zmroku, polecam więc nocleg w centrum i wieczorny spacer. Minus taki, że pewnie nie zdążycie zwiedzić twierdzy, a widoki z niej przednie.

Trogir i Split w drodze do Makarskiej do zrobienia, ale będzie to dość pobieżne zwiedzanie. Warto się dobrze przygotować i nastawić się na konkretne atrakcje.

Imotski? Warto zajrzeć, ale trzeba mieć świadomość, że zejście i (zwłaszcza) powrót na parking przy Modrym Jeziorze w upale może dać w kość. Warto być przed południem, by jezioro było w słońcu.

Mostar? Moim zdaniem koniecznie. Co więcej, sugerowałbym Wam zrobienie całodniowej wycieczki i zobaczenie fajnych miejsc po drodze. Pierwszy przystanek to urokliwy Pocitelj (godzinka), potem Mostar (3-4 godziny), następnie wodospady Kravica (choćby 2 godziny). Plan dość napięty, ale moim zdaniem szkoda byłoby nie zajrzeć tam, będąc tak blisko.

Powodzenia!
Piotrkru
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 11.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotrkru » 12.04.2016 19:58

Witam wszystkich forumowiczów
Na majówkę wybieram się w bardzo podobną podróż
Będę wdzięczy za wszystkie porady/opinie bardziej doświadczonych forumowiczów niż ja
Mój plan podróży
1 dzień przyjazd do Zadaru ok 17:00 spacer po mieście + nocleg
2 dzień wyjazd rano. Po drodze zamierzam zobaczy Szybenik, Trogir , Split , Makarska i nocleg w Makarskiej
3 dzień rano wjazd na szczyt Św. Jerzego + Dubrownik ( zwiedzanie i nocleg )
4 dzień wyjazd z Dubrownika do Kotoru. Po drodze w planach planuję zobaczyć Kupari, Pasjaca beach, Św. Stefan , zwiedzenie Kotoru i nocleg
5 dzień wyjaz z Kotoru do Mostaru. Po drodzę planuję zobaczyć Pocitelj, wodospady Kravica , Medziugorie wieczorny spacer po Mostarze i nocleg
6 dzień - Mostar i wycieczka do Blagaja powrót do Mostaru i nocleg
7 dzień wyjazd z Mostaru na Plitwickie przez Jajce. Nocleg na Plitwickich
8 dzień - od rana zwiedzanie Plitwickich i powrót do kraj.

Wiem że plan jest mocno napięty ale mam tylko tydzień i chciałbym jak najwięcej zobaczyć. Bedę wdzięczny za wszystkie wskazówki i porady co gdzie zobaczyć bo zdaję sobie sprawę że ze względu na ograniczoną ilość czasu wszystkiego nie zobaczę
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.04.2016 20:08

Plan jest w zasadzie nie do wykonania :roll:

Za dużo tego wszystkiego naraz :roll:

To się tak fajnie pisze kolejne punkty do zwiedzenia 8)
W praktyce musi być czas na śniadania, obiady, kolacje, znalezienie parkingów, dojście z parkingów do atrakcji, zakupy, itp.
Na to spokojnie zejdzie sporo czasu. :roll:

Żeby w jeden dzień ruszając z Zadaru zwiedzić Szybenik, Trogir , Split i Makarską, to potrzeba prywatnego helikoptera :D

Ja bym zostawił żelazne punkty, moim zdaniem Zadar, Split, Dubrownik, Kotor, Mostar, Plitwice 8)
Reszta musi zostać na kolejną wizytę :wink:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 12.04.2016 20:21

Plan jest bardzo napięty. Najgorzej wyglądają dzień drugi i piąty:
Piotrkru napisał(a):2 dzień wyjazd rano. Po drodze zamierzam zobaczy Szybenik, Trogir , Split , Makarska i nocleg w Makarskiej

5 dzień wyjaz z Kotoru do Mostaru. Po drodzę planuję zobaczyć Pocitelj, wodospady Kravica , Medziugorie wieczorny spacer po Mostarze i nocleg

Musisz być świadomy, że to nie będzie zwiedzanie, tylko "szybka jazda na orientację". Z Zadaru do Makarskiej masz ok. 200 km.
Pojedziesz zapewne Jadranką. Po drodze chcesz "zaliczyć" Šibenik, Split i Trogir. 200 km Jadranką to (biorąc pod uwagę, że to jeszcze nie wysoki sezon) jakieś 4 godziny jazdy. (kiedyś w sierpniu, miałem średnią 39 km na Magistrali). W każdym z wymienionych miejsc, jeśli przeznaczysz 2 godziny na zwiedzanie, to już masz 6 godzin, a z przejazdem robi się 10.

Po pierwsze to teoria, bo w praktyce wychodzi zawsze więcej. Po drugie, 2 godz. na każde w/w miejscowości, to moim zdaniem zbyt mało.
Piotrkru
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 11.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotrkru » 12.04.2016 20:41

Lednice , walp dzięki bardzo za odpowiedź. Wiem że najgorzej będzie zrealizowac plan z 2 dnia i prawdopodobnie będę musiał coś ominąć :(
Nocleg mam zarezerwowany w Zadarze a następny w Makarskiej. Z Zadaru chcę wyjechać po śniadaniu max o 8:00 rano więc będe miał ok 12 godz. Zakładam 5 godz. na drogę i 6 godz na "zobaczenie" najważniejszych atrakcji + 1 godz. na jedzienie i parkowanie samochodu.
W nawigacji chcę ustawić sobie już miejsca parkingowe żeby nie tracić czasu i nie krążyć po mieście szukając parking ( sprawdzało się to we wcześniejszych podróżach )
Jeżeli chodzi o 5 dzień to wydaje mi się że jest trochę lepsza sytuacja bo mam zarezerwowane 2 noclegi w Mostarze więc Mostar mogę zobaczyć w 6 dniu.
Proszę o jakieś sugestię co zwiedzić w 2 dniu a co ewentualnie ominąć.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 12.04.2016 21:03

Piotrkru napisał(a):Proszę o jakieś sugestię co zwiedzić w 2 dniu a co ewentualnie ominąć.

Ciężko ciąć. Problem w tym, że wszystkie te 3 miejsca są warte zobaczenia i wszystkie znajdują się na liście UNESCO:
1. Katedra św. Jakuba w Szybeniku
2. Pałac Dioklecjana w Splicie
3. Stare Miasto Trogir

Wyjedź o 6-tej. :lol:

Tak serio, to więcej czasu potrzebujesz na Trogir. Starówka jest na wyspie i masz tam kilka obiektów (Brama Lądowa, Pałac Stafileo, Katedra św. Wawrzyńca, Pałac Ćipiko) + spacer bulwarem. Może Trogir zostawić na spokojne zwiedzanie next time?
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 12.04.2016 21:18

Piotrkru napisał(a):... mam zarezerwowane 2 noclegi w Mostarze......


Skoro noclegi zarezerwowane, to moim zdaniem nie ma co za dużo kombinować :roll:

Ja bym pojechał według Twojego planu, jak zabraknie czasu, to bym zwyczajnie odpuścił kolejny punkt programu
( punkty ) :roll:

I nie rozpaczał z tego powodu :wink:

Zobaczysz, co zobaczysz, to nie gonitwa.
No, Sveti Jure bym odpuścił na 100%, Dubrownik jest tak atrakcyjny, że warto na niego poświęcić cały dzień. :wink:
No i Medziugorie bym sobie darował zdecydowanie :roll:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 12.04.2016 21:30

Piotrkru napisał(a):4 dzień wyjazd z Dubrownika do Kotoru. Po drodze w planach planuję zobaczyć Kupari, Pasjaca beach, Św. Stefan , zwiedzenie Kotoru i nocleg

Zakładam, że wiesz, że sv. Stefan nie jest po drodze. Z Kotoru musisz pojechać ok. 30 km na południe.
Niby nic, ale 30 w jedną, 30 w drugą, zwiedzanie. A tam nigdzie nie rozwiniesz prędkości autostradowych. W Czarnogórze jest bardzo dużo patroli policji drogowej.
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 12.04.2016 21:59

Plan bardzo ambitny, ale skoro piszesz, że chcesz jak najwięcej zobaczyć i taki styl zwiedzania odpowiada Twoim towarzyszom podróży, to do dzieła, hehe.

Wprowadziłbym małe zmiany, ale zrobisz, co zechcesz.

1 dzień przyjazd do Zadaru ok 17:00 spacer po mieście + nocleg
2 dzień wyjazd rano. Po drodze Szybenik, Trogir, wieczorny spacer po Splicie + nocleg
3 dzień rano zwiedzanie Splitu, potem wjazd na szczyt Św. Jerzego, Makarska + nocleg
4 dzień wyjazd z Makarskiej do Dubrownika, koniecznie Srd, potem Kupari, Pasjaca beach, wieczorne zwiedzanie Dubrownika, nocleg
5 dzień wycieczka do Kotoru, ewentualnie Sveti Stefan (choć moim zdaniem nie warto), powrót do Dubrownika + nocleg
6 dzień - przejazd do Mostaru, po drodze Pocitelj i Kravice, ewentualnie Blagaj, nocleg w Mostarze
7 dzień wyjazd z Mostaru na Plitwickie przez Jajce. Nocleg na Plitwickich
8 dzień - od rana zwiedzanie Plitwickich i powrót do kraju.
Piotrkru
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 11.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotrkru » 12.04.2016 22:01

walp , Lednice dzieki bardzo za cenne informację i wskazówki. Do wyjazdu pozostało 2,5 tygodnia więc będę jeszcze sporo czytał, zbierał cenne informację i uwagi. Przy układaniu planu wiedziałem już że nie będą to letnie wakacje (leniuchowanie na plaży i spanie do 9:00). Wyjazd ze Śląska planuje o 4:00 rano tak żeby na 17:00 być w Zadarze a chcę jechać Jadranką od Senj do Zadaru. Myśłę że plusem będzie to że na początku maja będzie "luźniej" na drodzę, parkingach i starówkach.
Wiem że Sv.Stefan nie jest po drodze i myśłę że będzie mnie to kosztować dodatkowe 2 godz. ale planuje pojechać chociaż dla samych widoków ale nie wykluczam korekty planu po zebraniu od Was cennych uwag i informacji
Piotrkru
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 11.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotrkru » 12.04.2016 22:12

Krzychooo napisał(a):Plan bardzo ambitny, ale skoro piszesz, że chcesz jak najwięcej zobaczyć i taki styl zwiedzania odpowiada Twoim towarzyszom podróży, to do dzieła, hehe.

Wprowadziłbym małe zmiany, ale zrobisz, co zechcesz.

1 dzień przyjazd do Zadaru ok 17:00 spacer po mieście + nocleg
2 dzień wyjazd rano. Po drodze Szybenik, Trogir, wieczorny spacer po Splicie + nocleg
3 dzień rano zwiedzanie Splitu, potem wjazd na szczyt Św. Jerzego, Makarska + nocleg
4 dzień wyjazd z Makarskiej do Dubrownika, koniecznie Srd, potem Kupari, Pasjaca beach, wieczorne zwiedzanie Dubrownika, nocleg
5 dzień wycieczka do Kotoru, ewentualnie Sveti Stefan (choć moim zdaniem nie warto), powrót do Dubrownika + nocleg
6 dzień - przejazd do Mostaru, po drodze Pocitelj i Kravice, ewentualnie Blagaj, nocleg w Mostarze
7 dzień wyjazd z Mostaru na Plitwickie przez Jajce. Nocleg na Plitwickich
8 dzień - od rana zwiedzanie Plitwickich i powrót do kraju.


Dzięki za sugestję ale niestety noclegi mam już zarezerwowane więc nie chcę zmieniać już miejsc noclegowych. Jesteśmy z rodziną nastawieni głównie na zwiedzanie i podziwianie widoków. Na pewno do niektórych miejsc będziemy jeszcze chcieli wrócić.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 12.04.2016 22:17

Piotrkru napisał(a):Jesteśmy z rodziną nastawieni głównie na zwiedzanie i podziwianie widoków.

Jadąc do Kotoru, możesz przeprawić się w jedną stronę promem, a w drugą stronę, objechać Boke Kotorską od strony północnej, przez Perast.
Piotrkru
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 11.04.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Piotrkru » 12.04.2016 22:24

walp napisał(a):
Piotrkru napisał(a):Jesteśmy z rodziną nastawieni głównie na zwiedzanie i podziwianie widoków.

Jadąc do Kotoru, możesz przeprawić się w jedną stronę promem, a w drugą stronę, objechać Boke Kotorską od strony północnej, przez Perast.


Taki mam plan :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Podróż przez Chorwację - co myślicie? - strona 2
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone