Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Początkujący kierowca a podróż Sucuraj-Jelsa

Którędy jechać? Ile zajmuje pokonanie trasy? Na jakich odcinkach drogi są płatne? Gdzie przekraczać granice? Nocować po drodze czy nie? A jeśli tak, to gdzie? Co zabrać w podróż, na co uważać, jak się zachowywać, jak radzić sobie w sytuacjach kryzysowych. Gdzie nie warto tankować i co z LPG.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Martunia
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 22.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Martunia » 04.08.2009 11:23

"...parę spalonych wraków, które stoczyły się ze zbocza..."

8O No właśnie chodzi mi o to, że mam słabe nerwy. Jednak, jesli i tak najgorszy jest ten odcinek od Jelsy do Stinivy (czyli w stronę Sucuraj - przynajmniej tak to wygląda na mapie), to może nieopłaca się przepłacać za prom ze Splitu i ruszyć z Drvenika. Chyba że się mylę. I kto mi doradzi?
Pozdrawiam
rather
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 10.05.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) rather » 04.08.2009 12:52

A ja mam przyjemne wspomnienia zarówno z Hvaru jak i z drogi Sucuraj-Jelsa. Można ją pokonać bez większych problemów jadąc w miarę ostrożnie i uważając na zakrętach. Na prawdę nie ma sensu demonizować.

Jestem zwolennikiem jazdy na Hvar przez Sucuraj a nie Stari Grad, zarówno ze względu na koszty jak i uroki wyspy, które można poznać pokonując odcinek Sucuraj-Jelsa.
Gr4nd0
Globtroter
Posty: 40
Dołączył(a): 27.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gr4nd0 » 04.08.2009 13:07

Droga z Sucuraja do Jelsy nie jest niebezpieczna! Jest tylko stosunkowo wąska i kręta. Ale bez przesady. Lepsze serpentyny spotykałem w naszych górach.

Ledwie wyjechałem z Sucuraja, na pierwszym zakręcie minąłem jadącą z przeciwka ciężarówkę. Zza drugiego zakrętu wyskoczyła straż pożarna. Droga była na tyle szeroka, że minęliśmy się bez zahaczania o pobocze. Dalej było bez niespodzianek.

Generalna zasada. Jedź tak szybko/wolno jak czujesz, że jest bezpiecznie i trzymaj głęboko w rzyci tych co trąbią z tyłu. Nie panikuj.

Polecam też w celach krajobrazowych przejazd starą drogą do Hvaru.
Obrazek
Ostatnio edytowano 07.08.2009 08:47 przez Gr4nd0, łącznie edytowano 2 razy
Martunia
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 22.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Martunia » 04.08.2009 13:38

Ale czy widzieliście ten odcinek na mapie? Przed Jelsą to wygląda jak pognieciona tasiemka. Dopiero dalej, w stronę Sucuraja wygląda jakos tak prościej... Czy najbardziej hardcorowy jest ten odcinek przed Jelsą?
malagosa
Odkrywca
Posty: 101
Dołączył(a): 09.08.2005
bez barierek ochronnych

Nieprzeczytany postnapisał(a) malagosa » 04.08.2009 17:16

Co prawda nie jestem kierowcą i nie wiem czy krętą drogą się jedzie dużo trudniej. Najgorsze jest to że nie ma tam barierek ochronnych i nic nie powstrzyma kierowcy od wyjechania kołem w przestrzeń. Trzeba dobrze pilnowac swojego pasa ruchu. Tak jest na początku od Sucuraj - droga jest na zboczu gór. Potem więcej prowadzi górą płasko przez miejscowości jakieś.
Stela
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 852
Dołączył(a): 02.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stela » 04.08.2009 18:05

Nie kierowałam. Przejechałam tę trasę jako pasażer 5 razy.

Za pierwszym razem- cóż, nie ukrywam- panika. Do tego mam chorobę lokomocyjną, właśnie jako pasażer, więc cierpiałam ogromnie (ale na prowadzenie się nie zdecydowałam ;) )

Pierwsza ekspozycja po prawej robi wrażenie.

Każdy kolejny przejazd był już "normalny". Za to zawsze mam stresa za tunelem Pitve, w stronę Ivan Dolac. Jest bardzo wąsko w niektórych momentach.

Mąż powtarza, że są miejsca, gdzie trzeba po prostu bardziej uważać.
Martunia
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 22.04.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Martunia » 05.08.2009 12:57

Dzięki za wszystkie informacje. Zapodam mężowi i niech decyduje - w końcu to on będzie prowadził na tamtej drodze :D
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 23.04.2010 00:34

muszę coś napisać, żeby móc śledzić ten fenomenaly wątek. Relacja Jaucnia poprostu Czad.
Pozdrawiam
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 23.04.2010 09:11

Ja tam juz nie mogę się doczekać tej drogi :D
Ze zdjęć to mi wygląda bardzo podobnie jak zawijasy górskie w beskidach.
leopantera
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 697
Dołączył(a): 13.02.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) leopantera » 23.04.2010 09:32

Maciej napisał(a):To przewodnikowe hasło "Obyś zginął..." jest mocno przesadzone przynajmniej w stosunku do dzisiejszego stanu dróg na Hvarze. W ogóle mam wrazenie że te hvarskie drogi urosły do jakiegoś mitu.
Zjeździłęm wyspę dość dokladnie i jedyna droga ktora w porównaniu z resztą Chorwacji zrobiła na mnie wrażenie b. niebezpiecznej to stara droga Hvar-Stari Grad. :wink:


Czy stara droga Hvar-Stari Grad ma jakieś porównanie do wjazdu na Sv. Jura?
Bocian
zbanowany
Posty: 24103
Dołączył(a): 21.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Bocian » 23.04.2010 09:35

Nie ma.
tomb
Odkrywca
Posty: 108
Dołączył(a): 18.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) tomb » 24.05.2010 13:26

A właśnie, że ma porównanie :D
W porównaniu do wjazdu na Sv. Jura to prawie autostrada :D
Marko73
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 20.08.2005
Jazda w terenie górskim

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marko73 » 26.05.2010 09:20

Bardzo Ważną sprawą jest technika jazdy po górskich krętych drogach nie koniecznie w CRO . Nie zawsze hamować tylko hamulcem bo gdy na zewnątrz +35 łatwo przegrzać tarcze i szybko spiłują sie klocki wręcz może dojśc do całkowitego zapieczenia sie zacisków hamulcowych . Podczas stromych zjazdów jechać na niskim biegu nie na luzie naciskając ciągle na hamulec .
Przed wyjazdem z Polski koniecznie sprawdzić stan klocków hamulcowych czy sa odpowiednio grubie a w samochodach z niższej klasy gdzie z tyłu zwykle są bebny i szczęki poprosić mechanika aby sie pofatygował i zdioł bębny , obejrzał stan naszych szczęk . Jeśli jedziemy z przyczepką ważne jest również sprawdznie stanu tarczy sprzęgłowej w naszym aucie .
CoolSwimmer
Odkrywca
Posty: 100
Dołączył(a): 02.01.2010
Hvar

Nieprzeczytany postnapisał(a) CoolSwimmer » 22.05.2011 08:22

Mądrze powiedziane ja swojej żonie chyba każe sie przesiaść do tyłu do ona nerwowo może tego niewytrzymać :? :wink: :?: Moja żona wrzeszczy jak jade 130 autostradą hehehe . Przekochana lekliwa istota . Notomiast tunel Pitve to bedzie dla niej zgon :) :P
Katarzyna Głydziak Bojić
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5488
Dołączył(a): 11.07.2006
Re: Hvar

Nieprzeczytany postnapisał(a) Katarzyna Głydziak Bojić » 22.05.2011 09:58

CoolSwimmer napisał(a):Mądrze powiedziane ja swojej żonie chyba każe sie przesiaść do tyłu do ona nerwowo może tego niewytrzymać :? :wink: :?: Moja żona wrzeszczy jak jade 130 autostradą hehehe . Przekochana lekliwa istota . Notomiast tunel Pitve to bedzie dla niej zgon :) :P


Jak ma chorobę lokomocyjną, to od Sućurja do Jelsy raczej nie powinna siedzieć na tylnej kanapie.
Tunel Pitve może być przykry dla osób cierpiących na klaustrofobię...inaczej nie rozumiem, dlaczego miałby wzbudzać lęk.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Samochodem - trasy, noclegi, przepisy, uwagi



cron
Początkujący kierowca a podróż Sucuraj-Jelsa - strona 5
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone