Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Po jakiemu mówią (mówili) Chorwaci?

Dział dla miłośników nie tylko czystej turystyki i wypoczynku. Nauka języka chorwackiego. Tematy publicystyczne, historia, film, muzyka, literatura, sport i kuchnia chorwacka.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
niezawodny
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2307
Dołączył(a): 12.03.2004
Po jakiemu mówią (mówili) Chorwaci?

Nieprzeczytany postnapisał(a) niezawodny » 19.01.2006 16:36

Pytanie jak w temacie wydawałoby się banalne gdyby nie pewien szczegół...
W starszych książkach, encyklopediach, przewodnikach, wydawanych do połowy lat 90-tych język naszych HR-przyjaciół nazywa się serbo-chorwackim.
Natomiast po przemianach politycznych (rozpad YU) język Chorwatów nazywa się "chorwacki" - taka jest urzędowa nazwa języka HR uznana przez samych Chorwatów, podobnież w Serbii/Czarnogórze jest j. serbski.
Oczywistym jest że nazewnictwo języka to istotna kwestia polityczna i to polityka ma największy wpływ na to jak dany język się nazywa.
Powstaje zatem pytanie który z 2-ch w/w języków to fikcja polityczna?
Obecnie Chorwaci uważają że mówią po chorwacku a Serbowie że po serbsku więc wszystko byłoby OK gdyby nie to że jest jeszcze Bośnia-Hercegowina, której język urzędowy to... serbo-chorwacki zwany też bośniackim :roll:
To jak w końcu jest z tymi językami; serbski i chorwacki vs serbo-chorwacki?
Jaka jest faktyczna różnica; czy Serb i Chorwat rozumie się w 100% czy jest to tak jak np. między j. polskim i słowackim (czyli 2 różne języki, utrudnione porozumiewanie)?
zawodowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3461
Dołączył(a): 17.01.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) zawodowiec » 19.01.2006 16:48

Myślę że z wyjątkiem jakichś pojedyńczych regionalnych słów są w 100% wzajemnie zrozumiałe. Chorwaci mi mówili że nieźle się dogaduję po chorwacku, a Serbowie że po serbsku :D Jak spytałem jednego Bośniaka o język bośniacki to powiedział że właściwie to serbski tylko niektórzy uważają że jest oddzielny język. Dużo już było o tym tu.
Maciej
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2470
Dołączył(a): 20.03.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Maciej » 19.01.2006 16:50

Wiecej na ten temat wiedzą pewnie bywalcy i wykładowcy forumowej Akademii z tego co ja się orientuję to serbski od chorwackiego tak naprawdę rózni się alfabetem :wink: Wyłączając oczywiste regionalizmy i dialekty- ale te widoczne są i w samej Chorwacji choćby między Dalmacja a Slawonią i Zagorjem. Natomiast po rozpadzie YU, zwłaszcza chorwaccy językoznawcy zaczęli głęboko sięgać do historii i wyszukiwać zapomniane słowa by na siłę stworzyć róznicę między tożsamymi językami. W epoce Tudzmana było to bardzo mile widziane stąd ten słynny kruh, choć wcześniej podobnie jak i dziś w Serbii był hleb.
Tak jak mówisz polityka wzięła górę, nie mnie oceniać czy słusznie. Na pewno mimo wysiłków językowych "separatystów" nie ma między serbskim i chorwackim takich różnic jak między polskim a np. słowackim czy czeskim. Po jakiej stronie w tym sporze stanęli Bośniacy nie mam zielonego pojęcia.
PZDR
krzychu_72
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 515
Dołączył(a): 06.07.2003

Nieprzeczytany postnapisał(a) krzychu_72 » 19.01.2006 18:05

Jolanta M
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4523
Dołączył(a): 02.12.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jolanta M » 19.01.2006 19:03

Ktoś kiedyś podawał namiary na artykuł pani dr Barbary Oczkowej - "Zagadnienia sporne w językoznawstwie chorwackim i serbskim po rozpadzie języka serbsko-chorwackiego", 1999;
Artykuł jest do poczytania tu . A tu można znaleźć kilka słów o samej pani Oczkowej.

Pozdrav :)
Jola
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 21.01.2006 23:18

Myślę ,że to co podał zawodowiec dając link do Prota powinno wystarczyć.Jesli ktoś chciałby się zgłębić bardziej odsyłam do Leskykonu Tradycji Chorwackich Rapackiej gdzie też dużo o tym problemie napisano.

,,Jeden język czy wiele języków?
Kwestią budzącą wiele wątpliwosci i kontrowersji jest, czy istnieje jeden język serbsko-chorwacki, czy też odrębne języki: serbski i chorwacki, ewentualnie również bośniacki, czarnogórski, burgenlandzki i molizański. Sprawa jest dosyć skomplikowana.

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że przez język możemy rozumieć jedną z dwóch rzeczy: albo język standardowy czyli literacki (o ustalonej pisowni, leksyce i gramatyce, używany w literaturze, prasie i telewizji) albo zbiór dialektów (regionalnych wariantów języka).

Przyjmijmy najpierw pierwsze znaczenie terminu. Powstanie serbsko-chorwackiego języka standardowego było efektem tzw. umowy wiedeńskiej z 1850 roku, w której Serbowie i Chorwaci postanowili stworzyć wspólny język literacki. Unifikacja nie została jednak nigdy doprowadzona do końca i stworzony w drodze realizacji porozumienia język posiadał dwa warianty: serbski i chorwacki. Do lat 90. XX w. serbsko-chorwacki najczęściej uważany był za jeden język i był jednym z języków urzędowych Jugosławii.

Po rozpadzie Jugosławii narody ją konstytuujące starają się podkreślać swoją odrębność, również na polu języka. Dlatego języki serbski, chorwacki i bośniacki zostały przez nowo powstałe państwa uznane za odrębne. Obecnie istnieją trzy języki urzędowe: chorwacki, serbski i bośniacki, oraz tzw. standard BCS (bośniacki-chorwacki-serbski, jest to wersja używana przez Międzynarodowy Trybunał Karny do spraw byłej Jugosławii). Można zauważyć oznaki powstawania piątego standardu - czarnogórskiego. Poszczególne warianty rozwijają się niezależnie (na przykład w języku chorwackim wprowadzane są reformy, które zwiększają różnice między nim a serbskim). Używają ich ponadto odrębne narody. Jest to podstawa, by uznać je za odrębne języki. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że językowe różnice między nimi są mniejsze niż między amerykańskim a brytyjskim angielskim.

Jeżeli natomiast mamy na myśli serbsko-chorwackie dialekty, to są one bardzo zróżnicowane, ale różnice te nie mają wiele wspólnego z podziałem na serbski, chorwacki i bośniacki.''
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 21.10.2006 11:33

dyskusja na poziomie akademickim
http://www.kns.webd.pl/viewtopic.php?t=366
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3659
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 21.10.2006 14:41

roznice podstawowe:
chorwacki-łacinica-ijekavica(mlijeko,bijelo..)-abeceda(alfabet)
serbski-cyrylica-ekavica(mleko,belo...)-azbuka(alfabet)
"bosniacki"-łacinica-ijekavica/ekavica-abeceda(alfabet)+duzo slow z jezyka tureckiego

na przyklad slowo:kawa
kava-po ch.
kafa-po se.
kahva-po bo.

uz pozdrav
Japona
Cromaniak
Posty: 739
Dołączył(a): 30.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Japona » 21.10.2006 15:19

Muszę przyznać, iż prowokacyjna dysputa owa niezmiernie mnie zaciekawiła jakoby spotykam się z owa problematyką niezmiernie często. :wink:

Nie ulega wątpiliwości, że język chorwacki to chorwacki , a język serbski to serbski. Nie ma co snuć tu innych hipotez.
Jednakże w praktyce nie ma to większego znaczenia, przy dobrej woli słuchacza nie ma znaczenia czy mówimy do niego po serbsko-chorwacku czy po chorwacko-serbsku czy po chorwacku tudzież po serbsku, jeśli będzie chciał z nami rozmawiać to damy radę.
No chyba, że nasz rozmówca to skrajny nacjonalista a wtedy biada nam
bo wytknie nam każdą różnicę i każdy błąd.
------------------------------------------------------------------------------------
Nie ma ludzi skromnych; są tylko tacy, którzy nie mają się czym pochwalić. :wink:
AndrzejJ.
zbanowany
Posty: 7149
Dołączył(a): 01.12.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) AndrzejJ. » 12.09.2010 22:00

Taa.. :D
Z
Cromaniak
Posty: 2931
Dołączył(a): 29.04.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Z » 12.09.2010 22:25

Niezły odgrzewany kotlet :lol: :lol: :lol:

Powrót do Kultura chorwacka


  • Podobne tematy
    Ostatni post

cron
Po jakiemu mówią (mówili) Chorwaci?
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone