Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 21.05.2018 22:19

pasztecik napisał(a):.....
Mam jeszcze jedno z wielu pytań : warto kupować przyczepki od Niewiadowa , czy lepiej zainwestować w np. brenderup ?

Nie wiem czy brenderup robi opcję z płozami, czy trzeba gdzieś dokupić - Ty musisz mieć z tzw. płozami (podpory, łoża), nie możesz kupować z rolkami.
Jest bardzo dużo producentów przyczep i generalnie wszystkie tzw lekkie są na tych samych osiach.

Chyba, że zamierzasz przewozić ponton bez powietrza i złożony, to wtedy inna bajka.
Pawel_M.
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 21.04.2017
Wynajem łodzi pontonów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pawel_M. » 22.05.2018 09:18

Drodzy motorocromaniacy ;)
jak się mają ograniczenia patentu sternika motorowodnego do chorwackich realiów? Konkretnie chodzi mi o "morskie wody wewnetrzne". Czy moge sobie przeplyac powiedzmy z Sumartinu do Makarskiej, mimo, ze odległosc przekracza 2 mile morskie? Jak to jest z pływaniem pomiędzy chorwackimi wyspami na większą odległość? Liczę na łopatologiczną odpowiedź bo jestem świeżo upieczonym posiadaczem patentu, i poza kursem jeszcze nie miałem okazji nigdzie pływać. Możecie też podzielić się wskazówką jak to jest z cumowaniem? Można gdzieś cumować za darmo?
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002
Re: Wynajem łodzi pontonów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 22.05.2018 14:48

Pawel_M. napisał(a):Czy moge sobie przeplyac powiedzmy z Sumartinu do Makarskiej, mimo, ze odległosc przekracza 2 mile morskie? Jak to jest z pływaniem pomiędzy chorwackimi wyspami na większą odległość? Liczę na łopatologiczną odpowiedź bo jestem świeżo upieczonym posiadaczem patentu, i poza kursem jeszcze nie miałem okazji nigdzie pływać.


Sam sobie odpowiedziałeś. Nie możesz. Czy Cię złapią :?: Nie wiem. Też czasem pływam dalej, ale świadomie i liczę się z tym, że kiedyś mogę zapłacić 8) Mam też zawsze na uwadze, że zapłynąć to jedno a bezpiecznie wrócić to drugie. Po drugie, jeśli nie pływałeś jeszcze poza kursem, to proponuję Ci pokręcić się trochę bliżej brzegu, żeby w razie W móc bezpiecznie wrócić skąd wypłynąłeś albo przynajmniej gdziekolwiek bezpiecznie zacumować. Sprawa trzecia czym zamierzasz płynąć, bo spotkałem i takich którzy na Bestłeju z odpustu przepłynęli Paski Zalew ... tylko w jedną stronę. W drugą ja ich przeprawiałem. Jak z wypożyczalni będziesz brał, to najlepiej zapytaj. Rejon Makarskiej jest mocno obstawiony Policją. To też warto mieć na uwadze.

Pawel_M. napisał(a):Możecie też podzielić się wskazówką jak to jest z cumowaniem? Można gdzieś cumować za darmo?


Na plaży jeśli nie jest zatłoczona, na kotwice gdzie ludzie nie pływają wpław, na bojce właściciela apartmana - bezpłatnie. W porcie najczęściej za opłatą. Czasem knajpki mają swoje mola do cumowania. Jak zamówisz obiad będziesz miał za darmo, jak zamówisz colę możesz mieć cumowanie do rachunku dopisane :mrgreen:
pasztecik
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 15.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasztecik » 22.05.2018 17:58

Nie , zamierzam wozić rozłożony , a w przyszłości kupię gale f450 i silnik 50 km , a przy takiej mocy chcę mieć już sterociągi i konsolę
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 23.05.2018 08:26

No ale przyczepka pod ponton raczej moze nie pasowac potem do Gali.

A sam wiesz, ze wszystko co na tym świecie kupisz (nowe) to raczej traci potem na wartosci.
Nie wiem czemu niktóre pontony mają zabronione ciąganie na przyczepkach (np. Honwave).
Z drugiej strony niezdrowo trzymac ponton na słońcu jak nie może chłodzić się od wody

Gdzieś tu była dyskusja o małych, zamykanych, opływowych przyczepkach do których zmieścisz złożony ponton, silnik, ...
Może taką wypożyczyć na wyjazd ?
Pawel_M.
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 21.04.2017
Re: Wynajem łodzi pontonów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pawel_M. » 23.05.2018 08:31

@Rysio, dzieki za odpowiedź, ale jedna rzecz wciąż jest dla mnie niejasna. Paten uprawnia do pływania "po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu". Czy takie wody pomiędzy stałym lądem a pobliskimi wyspami nie kwalifikują się do "morskich wód wewnętrznych"? Bo z tego co rozumiem, ograniczenie do 2 Mm dotyczy "pozostałych wód morskich" ale morskich wód wewnętrznych już nie.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002
Re: Wynajem łodzi pontonów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 23.05.2018 10:23

Chorwaci sprawę określają następująco: od obale kopna ili otoka czyli od brzegu kontynentu lub wyspy.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014
Re: Wynajem łodzi pontonów

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 23.05.2018 16:49

Pawel_M. napisał(a):@Rysio, dzieki za odpowiedź, ale jedna rzecz wciąż jest dla mnie niejasna. Paten uprawnia do pływania "po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu". Czy takie wody pomiędzy stałym lądem a pobliskimi wyspami nie kwalifikują się do "morskich wód wewnętrznych"? Bo z tego co rozumiem, ograniczenie do 2 Mm dotyczy "pozostałych wód morskich" ale morskich wód wewnętrznych już nie.


Cytujesz "nasze" przepisy. Wdług nich mógłbyś między wyspami miec 4NM (przykładowo) i pływać ...

W CRO PL Sternik Motorowodny może "tylko" 1 NM od brzegu wyspy (czyli między wyspami 2 NM)

Pisałem kiedyś do ambsady w Zagrzebiu a oni do PZMiNW aby spróbowali wpłynąć aby Chorwaci respektowali nasze reguły ale cisza w temacie
pasztecik
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 15.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasztecik » 23.05.2018 20:49

ogorek napisał(a):No ale przyczepka pod ponton raczej moze nie pasowac potem do Gali.

A sam wiesz, ze wszystko co na tym świecie kupisz (nowe) to raczej traci potem na wartosci.
Nie wiem czemu niktóre pontony mają zabronione ciąganie na przyczepkach (np. Honwave).
Z drugiej strony niezdrowo trzymac ponton na słońcu jak nie może chłodzić się od wody

Gdzieś tu była dyskusja o małych, zamykanych, opływowych przyczepkach do których zmieścisz złożony ponton, silnik, ...
Może taką wypożyczyć na wyjazd ?


Ponton trzymałbym w garażu ,z tym nie jest problem , natomiast mam kilku znajomych z pracy którzy chętnie będą pożyczać ode mnie ponton , więc łódź szybko sie zwróci.
P.s jak jest z wypożyczaniem pontonu znajomym ? Winieta i ubezpieczenie są takie same , czy trzeba dopłacać ?
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 23.05.2018 21:01

Teoretycznie:

- rejestracja firmy czarterowej
- ubezpieczenie czarterowe
- nie wiem czy jest rozróżnienie na winiety na CRO czatery lub prywatnie
- usługa uVATowiona
...

Mnie chodziło o to, ze ponton nie lubi być napompowany i leżeć na przyczepce czy to podczas drogi czy to na parkingu - w pełnym słońcu
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 23.05.2018 22:21

ogorek napisał(a):...

Mnie chodziło o to, ze ponton nie lubi być napompowany i leżeć na przyczepce czy to podczas drogi czy to na parkingu - w pełnym słońcu

Słońca nie lubi też bez powietrza.
Wożąc napompowany ponton z silnikiem, bardziej bym się martwił o pawęż a nie o słońce.

Ty swój sprzęt wozisz napompowany? Też masz tuby.
Zawory bezpieczeństwa miałeś od nowości, czy doklejałeś?

Pasztecik, sprawdź czy masz zawory bezpieczeństwa - upuszczają powietrza przy zbyt wysokim ciśnieniu.
Poczytaj też o tym jak ustabilizować silnik na transport.
Ostatnio edytowano 23.05.2018 22:27 przez baunty, łącznie edytowano 1 raz
pasztecik
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 15.10.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) pasztecik » 23.05.2018 22:24

Oczywiście ponton nie będzie wypożyczany z pieniądze. Wole butelki wina z całego świata ;)
Andrzej N
Globtroter
Posty: 55
Dołączył(a): 02.12.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzej N » 24.05.2018 08:29

No właśnie mam problem. Jadę pierwszy raz z pontonem. Jak się spakować. Czytałem o boksach ale jak pozbierałem do kupy to co potrzebne to wychodzi mi, że albo spakuje się na styk albo czegoś nie wezmę /samochód Peugeot 308 SW/ Jadę z dwoma wnuczkami i córką. Do pontonu mam przyczepkę. Czytałem też o przyczepkach zamykanych ale skoro mam jedną to po co kupować drugą. /Wypożyczenie 30 zł doba * 20 dni to połowa nowej/. Moje pytanie to jak ustabilizować silnik na 1300 km aby nie zatrzymywać się co chwilę i go sprawdzać. Albo czy nie lepiej wrzucić go do pontonu lub do bagażnika a ewentualnie bambetle do pontonu. Ponton Kolibri 360D silnik Parsun 20 kM /razem jakieś 140 kg/ + cały szpej. Czytałem też o upychaniu rzeczy w małych torbach, ale jak wezmę jeszcze żonę to robi się 5 osób w samochodzie i strasznie ciasno, słaba widoczność w lusterkach itp.
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 24.05.2018 10:50

W kwestii silnika chyba musisz się gdzie indziej dowiedzieć, nie wiem czy ktokolwiek z forumowiczów przewoził na przyczepce ponton z przypiętym silnikiem - więc wszystkie rady nie będą sprawdzone w praktyce.
Jedno co ja stosowałem w ribie, to silnik był opuszczony prawie do końca - między łapę a silnik wkładałem kawałek cienkiej drewnianej kantówki i na niej zapierał się silnik.
Rób ma sztywną podłogę, a w pontonie tego nie ma, więc duże obciążenia od wstrząsów idą na miejsce wklejenia pawęży.
Na 100% trzeba pilnować aby nie było w nim zbyt niskiego ciśnienia.
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002
Re: Wynajem łodzi pontonów

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 24.05.2018 12:17

ogorek napisał(a):
Pawel_M. napisał(a):@Rysio, dzieki za odpowiedź, ale jedna rzecz wciąż jest dla mnie niejasna. Paten uprawnia do pływania "po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu". Czy takie wody pomiędzy stałym lądem a pobliskimi wyspami nie kwalifikują się do "morskich wód wewnętrznych"? Bo z tego co rozumiem, ograniczenie do 2 Mm dotyczy "pozostałych wód morskich" ale morskich wód wewnętrznych już nie.


Cytujesz "nasze" przepisy. Wdług nich mógłbyś między wyspami miec 4NM (przykładowo) i pływać ...

W CRO PL Sternik Motorowodny może "tylko" 1 NM od brzegu wyspy (czyli między wyspami 2 NM)

Pisałem kiedyś do ambsady w Zagrzebiu a oni do PZMiNW aby spróbowali wpłynąć aby Chorwaci respektowali nasze reguły ale cisza w temacie


Chorwaci mają to podu...e jak lato z radiem. Od lat nie mam do końca pewności o co im idzie. Może ichniejsza policja też nie wie skoro jeszcze nigdy się nie doczepili a mijałem się z nimi czasem i dobrze 5 km od obale kopna ili otoka :mrgreen:

Područje plovidbe III – obuhvaća plovidbu unutarnjim morskim vodama, vodama koje su
pristupačne s mora i teritorijalnim morem RH, a za ribarske brodice duljine veće od 7 metara i
zaštićenim ekološko-ribolovnim pojasom Republike Hrvatske (ZERP).
U području plovidbe III mogu postojati sljedeća ograničenja:
IIIa – do 6 Nm od obale kopna ili otoka;
IIIb – do 3 Nm od obale kopna ili otoka;
IIIc – do 1 Nm od obale kopna ili otoka


baunty napisał(a):nie wiem czy ktokolwiek z forumowiczów przewoził na przyczepce ponton z przypiętym silnikiem - więc wszystkie rady nie będą sprawdzone w praktyce


Przewoziłem i nic się gumjakowi nie stało. Bardziej się o dno obawiałem na rolkach niż o pawęż, bo nie bardzo jest jak dociągnąć pasami. Ludzie :!: przecież ona dostaje 10 razy większe obciążenia podczas pływania niż od samego wiszenia :!: Zwroty, skoki przez fale itp przecież generują nieporównywalnie większe obciążenia na pawęż niż podskakujące na ewentualnych nierównościach kilkadziesiąt kilo :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 573
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone