Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4913
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 13.04.2018 17:55

tczprka napisał(a):(...)@czesiu1976
Próbowałem odpisać na Twojego priva, ale za każdym razem wystawiał błąd :-(

faq.php#f3r12
malo_postow.png
czesiu1976
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 466
Dołączył(a): 17.10.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) czesiu1976 » 13.04.2018 21:50

tczprka napisał(a):Rozmawiałem z inspektorem i poradził, żeby położyć ponton na ziemi i zmierzyć najwyższy stały punkt (u mnie dziób) . A co do zanurzenia to trzeba pokombinować - zanurzenie pontonu (kilka centymetrów) plus długość na jaką wystaje silnik poniżej dna. U mnie wyszło tak około 35, więc 40 ma sens :D

@czesiu1976
Próbowałem odpisać na Twojego priva, ale za każdym razem wystawiał błąd :-(


Wpisałem jak koledzy radzili zobaczymy co będzie :D Jeszcze raz dziękuje za szczere chęci :smo:
PavveL
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 153
Dołączył(a): 28.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) PavveL » 14.04.2018 10:13

Zmiany, zmiany, zmiany - w rejestracji udek:
https://www.gov.pl/gospodarkamorska/rej ... lywajacych
ma być łatwiej i taniej
Andrzej N
Globtroter
Posty: 55
Dołączył(a): 02.12.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzej N » 19.04.2018 14:54

Witam wszystkich
Mam pytanko?. Jadę pierwszy raz z pontonem do Chorwacji. Co mogą mi sprawdzać? Oczywiście o winiecie i ubezpieczeniu wiem, ale wiele czytałem tu o pozostałej papierologi. Mam patent i dowód rejestracyjny pontonu . Jest tam wpisany nr pontonu i nr silnika i jest napisane, że to wszystko jest moje. Nie bardzo rozumiem po co mi paragon, faktura, umowa - kupna sprzedaży w/w rzeczy. Czy to jest naprawdę konieczne czy to przerost formy nad treścią
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 19.04.2018 21:21

Jeśli masz dokument jasno identyfikujący gumjak i silnik oraz własność nie potrzebujesz niczego więcej. :)
czesiu1976
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 466
Dołączył(a): 17.10.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) czesiu1976 » 21.04.2018 16:40

Powiem wam że już zaczynam bać się wyjazdu pierwszy raz ponton 320 x-boat i silnik mercury 15km
Jak to spakować akcesoria ciągle przybywają żona zaczyna patrzeć na mnie trochę dziwnie :mrgreen: jeszcze kamizelki,koło,liny i oczywiście bimini +100% box dachowy ale ona :hearts: jeszcze tego nie wie
Pomocy pacjent to Nissan Kaśka :| :| :|
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4913
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 22.04.2018 08:24

Nie wiem ilu Was jest. Jeśli tylko dwoje, to wymontuj (nie złóż) tylne siedzenia.
Kamizelki zakup automatyczne, zajmują mniej miejsca.
Żadnych walizek - ciuchy luzem w reklamówkach poupychać w "szczeliny".
Nie znam Twojej żony/partnerki, ale moja doskonale rozumie, że pontonowy urlop w Chorwacji to nie raut w Sheratonie.
I dobra rada: przypuszczam, że masz do tego Merkurego zbiornik 12-litrowy.
Weź jeszcze jeden.
Nam dużo przyjemniej "plażuje się" na miękkim, kołyszącym gumenjaku, niż na twardej rzeczywistej plaży.
Jeśli myślisz podobnie:
- przyda się pomoc do wchodzenia na ponton, czyli drabinka
- jakaś lodóweczka (nam się dobrze sprawdzają styropianowe składane pojemniki - 2 x 7 litrów)
- maski i płetwy

Usiądźcie sobie wieczorem przy winku (jeszcze przed urlopem) i zróbcie sobie krótki kursik z odróżniania rzeczy niezbędnych od przydatnych.
:papa:
czesiu1976
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 466
Dołączył(a): 17.10.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) czesiu1976 » 22.04.2018 13:01

boboo napisał(a):Nie wiem ilu Was jest. Jeśli tylko dwoje, to wymontuj (nie złóż) tylne siedzenia.
Kamizelki zakup automatyczne, zajmują mniej miejsca.
Żadnych walizek - ciuchy luzem w reklamówkach poupychać w "szczeliny".
Nie znam Twojej żony/partnerki, ale moja doskonale rozumie, że pontonowy urlop w Chorwacji to nie raut w Sheratonie.
I dobra rada: przypuszczam, że masz do tego Merkurego zbiornik 12-litrowy.
Weź jeszcze jeden.
Nam dużo przyjemniej "plażuje się" na miękkim, kołyszącym gumenjaku, niż na twardej rzeczywistej plaży.
Jeśli myślisz podobnie:
- przyda się pomoc do wchodzenia na ponton, czyli drabinka
- jakaś lodóweczka (nam się dobrze sprawdzają styropianowe składane pojemniki - 2 x 7 litrów)
- maski i płetwy

Usiądźcie sobie wieczorem przy winku (jeszcze przed urlopem) i zróbcie sobie krótki kursik z odróżniania rzeczy niezbędnych od przydatnych.
:papa:

Witam jest nas trójka my + syn 15lat
a ten zbiornik dodatkowy po co ?
cały czas myślę że zmieszczę ponton do boxa, silnik i dwie walizki do bagażnika jedna walizka na siedzenie koło syna reszta gratów typu kamizelki, liny do boxa na dach
Pod względem rzeczy to już jesteśmy dotarci :lol:
artom
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 43
Dołączył(a): 13.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) artom » 22.04.2018 14:10

Dobrze Ci radzą. Drugi zbiornik na paliwo jak najbardziej. Ja mam oryginalny 25L i dokupiłem plastikowy 20L. Zakładając średnie zużycie paliwa Twojego motoru w granicach 5L/h to zbiornik 12L starczy na ok 3h ciągłego pływania. No chyba że będziesz używał silnika tylko aby dopłynąć do pobliskiej wysepki i z powrotem to ok, drugi zbiornik Ci nie potrzebny ale gdybyś jednak zapragnął gdzieś dalej to jak najbardziej drugi zbiornik, no i nie zapomnij o jakimś leku (spróbuj nawet na lekkiej fali przelać paliwo z jednego zbiornika do drugiego...). No i proponuję zrobić próbne pakowanie :), u mnie w boksie jedzie cały "szpej", ponton obok, a silnik z podłogą w bagażniku + nasze bagaże.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 22.04.2018 14:23

@artom - ja robię mnóstwo literówek i sklejam wyrazy bo moja klawiatura mocno zużyta (i ja ;) )
Ale uswiadomiłeś mi jakie to bolesne dla czytających bo ja czytam leku i o bujającym morzu i dopiero mniej olłsniło że chodzi o lejku

Widocznie mam/miałem słabe auta ale większość z nich miała dopuszczalne obciążenie dachu 50kg

A ponton X-boat 320 waży 56 a box dachowy waży 15-20 kg, nie mówiąc o tym, ze wiele box-ów (jak Thule Pacyfic) deklaruje max obciążenie jego też 50 kg.

Ja bym posłuchał @boboo i jak masz dzielone siedzenia z tyłu i da się zostawić jedno a drugie wymontować to tak bym zrobił.

Albo (jak masz hak) wypożyczyć zamykaną przyczepkę.
Nie wiem czy taka przyczepka nie kosztuje tyle samo co dobry BOX.

Chyba, że masz większą obciążalność dachu i box-a.
Albo tak jak @Marsik - ponton bezpośrednio do relingów bez boxa
artom
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 43
Dołączył(a): 13.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) artom » 22.04.2018 14:56

Oczywiście miało być "lejku". Pisząc z komórki czasami sama mi zamienia wyrazy, nie spojrzę i literówka gotowa. Odnośnie boxa, obciążenia dachu i pojazdu to niestety ale trzeba pilnować kilogramów, jak tam kilo czy dwa przekroczysz to ci nikt głowy nie urwie, ale jak przeładujesz o kilkanaście lub kilkadziesiąt kg to już jest ograniczona z bezpieczeństwem swoim i innych. Wtedy to tylko przyczepa. Pozdrawiam (jak tam, u was sezon motorowodne już otwarty?).
artom
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 43
Dołączył(a): 13.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) artom » 22.04.2018 14:58

Znowu wkradła się literówka. Ma być igranie z bezpieczeństwem.
baska
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 127
Dołączył(a): 18.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) baska » 22.04.2018 22:29

ogorek napisał(a):A ponton X-boat 320 waży 56 a box dachowy waży 15-20 kg, nie mówiąc o tym, ze wiele box-ów (jak Thule Pacyfic) deklaruje max obciążenie jego też 50 kg.

Ale to jest waga razem z podłogą, więc sam ponton można spokojnie do boxa, a podłogę na spód bagażnika.
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 23.04.2018 06:49

ogorek napisał(a):Widocznie mam/miałem słabe auta ale większość z nich miała dopuszczalne obciążenie dachu 50kg

Z tym jest różnie... ja np. mam nośność dachu 100kg (Opel Zafira B, relingi zintegrowane) a box-a kupiłem Interpack Carver 6.4 o ładowności 80kg...
Ale i tak ponton pojedzie w samochodzie a nie na dachu (będzie na tyle miejsca), w boxie bimini i inne akcesoria.
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 23.04.2018 09:32

Warto przed wyjazdem, z wyprzedzeniem, zrobić próbę bojową. Najlepiej pojechać gdzieś z pontonem i rodziną choćby na weekend w Polsce nad jeziora. To w zasadzie tyle samo gratów.

Wystarczy jeden zbiornik, ale nie 12l, a zalecam większy - 22-25l.. Pływać z dwoma raczej nie będzie potrzeby. Wtedy ten 12l, jak brak miejsca może zostać w domu. Kanister 5-10l na rezerwę oraz na dotankowywanie zbiornika potrzebny, ew. na miejscu można dokupić. Spalanie raczej powinno być bliżej 3-4l niż 5l/h. Zbiornik 25l + rezerwa 5-10l. dla spokoju, wystarczą na całodzienne, rozsądne pływanie zawsze.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 562
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone