Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
baska
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 127
Dołączył(a): 18.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) baska » 05.01.2018 22:13

JacekB. napisał(a):Gdzieś czytałem że ten 9,9km to to samo co Yamaha. Prawda to?

Tak jeśli chodzi o nowego czterosuwa http://performancemarine.pl/silnik-selva-pike-99-km/
Yamaha kupiła Selvę i sprzedaje własne silniki po tą marka w Europie.
Starsze modele dwusuwowych Selv nie mają z Yamahą kompletnie nic wspólnego.
Handlarze w ogłoszeniach piszą bzdury.

JacekB. napisał(a): hamuje mnie tylko te 320cm (planowałem 360)?

I tu się z tobą zgadzam, 3,20 dla 2+2 to wg mnie trochę mało.
Najlepiej napompuj ten ponton, usiądź z rodzinką i zobacz ile macie miejsca.
I weź pod uwagę że morze działa jak szkło pomniejszające :lol:, to co w pokoju wydaje się transatlantykiem na wodzie nagle zmienia się w łupinkę.
globtrotuar
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 04.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) globtrotuar » 06.01.2018 00:10

baska napisał(a):I weź pod uwagę że morze działa jak szkło pomniejszające :lol:, to co w pokoju wydaje się transatlantykiem na wodzie nagle zmienia się w łupinkę.


Dokładnie tak jest.
Andrzej N
Globtroter
Posty: 55
Dołączył(a): 02.12.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzej N » 06.01.2018 17:41

globtrotuar napisał(a):
baska napisał(a):I weź pod uwagę że morze działa jak szkło pomniejszające :lol:, to co w pokoju wydaje się transatlantykiem na wodzie nagle zmienia się w łupinkę.


Dokładnie tak jest.

Witam
Chciałbym się spytać. Kupiłem Kolibri KM360D i Parsuna 20 . Da się tym pływać w okolicach Starigrodu. To będzie mój pierwszy raz
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 06.01.2018 20:52

??? Oczywiście, że się da. Najlepiej wcześniej zatankować.
Andrzej N
Globtroter
Posty: 55
Dołączył(a): 02.12.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzej N » 06.01.2018 22:06

To wiem. Mam zbiornik 24l i zastanawiam się czy kupić jakiś kanister czy drugi taki sam 24 l. Jadę z dwoma panienkami po 9 lat i żoną. Proszę też o odpowiedź czy tzw daszek nosowy /bryzgochron/ jest przydatny czy można o sobie darować. Jadę naprawdę pierwszy raz z czymś co pływa i jestem bardzo zielony w tym temacie
Artiii3
Plażowicz
Posty: 9
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Artiii3 » 07.01.2018 10:53

Witam
Mam może trochę głupie pytanie, ale jednak :)
Bede jechał pierwszy raz z pontonem. Jak na takie coś wsiąść na morzu. Potrzebna jakaś drabinka?
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 07.01.2018 11:34

Andrzej N napisał(a):Mam zbiornik 24l i zastanawiam się czy kupić jakiś kanister czy drugi taki sam 24 l. Jadę z dwoma panienkami po 9 lat i żoną.
Ponton "360" i cztery osoby... Może być deczko ciasno z dwoma zbiornikami na pokładzie. Ale i tak drugi zbiornik jest lepszy od kanistra. Odpada przelewanie.
Andrzej N napisał(a):Proszę też o odpowiedź czy tzw daszek nosowy /bryzgochron/ jest przydatny czy można o sobie darować.
Daruj sobie.

Artiii3 napisał(a):Jak na takie coś wsiąść na morzu. Potrzebna jakaś drabinka?
Drabinka jest przydatna.

Dla wysportowanych - niekonieczna :lol:
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 07.01.2018 11:37

Trzeba poćwiczyć brzuszki



Albo kupić gruby sznur, jedna pętla z jednej strony jako stopień, drugi kawałek przywiązany do przeciwległej strony aby się wciągnać

Albo drabinka

Obrazek

Zamiast sznurowej wolałbym grubą porządną linę i to co opsałem wcześniej.
Yanush
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 878
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yanush » 07.01.2018 13:44

marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 07.01.2018 17:14

Andrzej N napisał(a):To wiem. Mam zbiornik 24l i zastanawiam się czy kupić jakiś kanister czy drugi taki sam 24 l. Jadę z dwoma panienkami po 9 lat i żoną. Proszę też o odpowiedź czy tzw daszek nosowy /bryzgochron/ jest przydatny czy można o sobie darować. Jadę naprawdę pierwszy raz z czymś co pływa i jestem bardzo zielony w tym temacie


Ile Parsun pali? 24l to powinno być min 6h pływania z prędkością przelotową. Czyli dodatkowe paliwo potrzebne byłoby na bardzo długie wycieczki. Z Twoją załogą raczej nie będziesz takich robił. Darowałbym sobie drugi zbiornik 24l, woziłbym żelazną rezerwę 5l., przepompownie rurką z zaworem kulowy to żaden problem, przyda się i tak do dotankowywania.

Bryzgochron daruj sobie, ale bimini zdecydowanie zalecane.

Drabinka: przydatna jak najbardziej, są takie 3 szczeblowe, jeden szczebel wchodzi w drugi, po złożeniu zajmuje mało miejsca, wiązać na dłuższej linie do przeciwleglej burty.
np. tutaj 49zł. https://www.centrumjachtingu.pl/product-pol-838-DRABINKA-sznurowa-3-stopniowa.html

#ogórku - wiedziałem, że pani wpadnie Ci w oko... :wink:
Ostatnio edytowano 08.01.2018 10:33 przez marsik, łącznie edytowano 2 razy
JacekB.
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 02.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) JacekB. » 07.01.2018 23:37

Temat zbiornika chciałem poruszyć po zakupie silnika. Ja się zastanawiałem czy 12L mi starczy do 10-15km a kolega myślał o dwóch 24. powiedzcie mi zatem czy te 12L starczy mi na 2-3godz. pływania? Raczej nie zamierzam pływać od wyspy do wyspy w ślizgu a jedynie wzdłuż lini brzegowej od zatoki do zatoki.
Andrzej N
Globtroter
Posty: 55
Dołączył(a): 02.12.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Andrzej N » 08.01.2018 00:29

Bimini mam. Mam też namiot na całość, ale ze względu na opór wiatru i wiatr boczny na pewno go sobie daruję. Żonę najprawdopodobnie zostawię na brzegu i będę pływał tylko z dzieciakami. Tylko że są to wnuczki i chciałbym aby to wszystko było w miarę bezpieczne stąd to pytanie o ilość paliwa aby starczyło na powrót. Panienki uwielbiają wodę. Umieją pływać /oczywiście będą w kapokach/ Mam też jakieś tam wynalazki do ciągania aby ta cala wyprawa była atrakcyjna dla wszystkich
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4907
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 08.01.2018 08:09

Jest taka zasada, że "1/3 = 1/2"
Czyli po zużyciu 1/3 zbiornika, masz za sobą połowę "zasięgu" pływadła i najwyższy czas zawracać.
Bo nigdy nie wiesz, jak zmienią się warunki w drodze powrotnej.


Czy 12 litrów starczy na 2-3 godziny (silnik 10-15 KM)?
Teoretycznie starczy nawet na 12 godzin, jeśli będziesz sobie pyrkał na wolnych obrotach.
Ale przy normalnym użytkowaniu teoretycznie powinieneś się zmieścic w tych 4 litrach na godzinę.
Praktycznie - musisz sprawdzić sam.

Tutaj kolega zrobił 600 km w 47 motogodzin.
Poszło mu na to 68 litrów przy silniku 20 KM.
Pływał różnie - szybko i wolno.

albe
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 120
Dołączył(a): 13.03.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) albe » 08.01.2018 09:28

Artiii3 napisał(a):Witam
Mam może trochę głupie pytanie, ale jednak :)
Bede jechał pierwszy raz z pontonem. Jak na takie coś wsiąść na morzu. Potrzebna jakaś drabinka?


I można też taką drabinkę zrobić samemu :D
przydatne-patenty-i-usprawnienia-zeglarsko-motorowodne-t52822.html
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 08.01.2018 10:32

JacekB. napisał(a):Temat zbiornika chciałem poruszyć po zakupie silnika. Ja się zastanawiałem czy 12L mi starczy do 10-15km a kolega myślał o dwóch 24. powiedzcie mi zatem czy te 12L starczy mi na 2-3godz. pływania? Raczej nie zamierzam pływać od wyspy do wyspy w ślizgu a jedynie wzdłuż lini brzegowej od zatoki do zatoki.


Raczej zamierzaj pływać w ślizgu, to najmniejsze zużycie paliwa na 1km :D

Paliwa zawsze lepiej mieć więcej niż mniej - tylko pożar na pokładzie zmienia tą zasadę, oby nikomu się nie zdarzył.
Lepiej mieć zawsze spokojną głowę, że paliwa jest pod dostatkiem, niż denerwować się, że braknie :( , po co komu dodatkowy stres?

Nowe silniki są sprzedawane z reguły w zestawie z 12l zbiornikami. Przy zużyciu max. 4l/h (w super oszczędnym Suzuki DF20 miałem średnie zużycie ok. 3l/h), szacuję, że trzymając się przytoczonej zasady 3x1/3 12l wystarczy na wypady do ok. 50-60km (czyli w jedną stronę do ok. 30km, zakładając prędkość ok. 30km/h). Dokładając rezerwę w kanistrze 5-10l. ten zasięg można zwiększyć. Ale zalecałbym zapewnienie sobie spokojnej głowy i po prostu zwiększenie zbiornika do 22-25l, to najwygodniejsze rozwiązanie, a koszt od ok. 120zł. Ten 12l pełnić może rolę rezerwy lub kanistra dotankowującego. Większy zbiornik to także rzadsze wizyty na stacji.

15km to może być 0,5h płynięcia. Ale ładna pogoda, super warunki, a ta wysepka tam dalej może być taka ciekawa, a jeszcze ma parę zatoczek, których żal nie zobaczyć i zrobi się 50km. A skoro już przepłynęło się 50km, to czemu innego dnia nie 100km, czy więcej przy dobrych warunkach i chętnej załodze? :papa: Ta zabawa tak ma, wciąga.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 547
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone