Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
JacekB.
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 02.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) JacekB. » 03.01.2018 09:50

10km a 15km to aż taka różnica? Myślałem że takim 10km wejdę w ślizg, że popłynie chociaż 20 parę km/H.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 03.01.2018 10:00

Nie wiem ile stron przeczytałeś z tego wątku, ale gdzieś jest opis różnicy 10KM - 15KM.
Jeśli dobrze pamiętam, Rysio przekształcił onegdaj swój silnik z 10KM na 15KM. I napisał o nowych doznaniach :wink:
JacekB.
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 02.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) JacekB. » 03.01.2018 10:07

Trochę czytałem ale uwierz mi nie sposób przeczytać wszystkiego. Poza tym na You Tube widziałem różne filmiki i byli tacy co 5km wchodzili w ślizg dlatego też myślałem że taka 10 (dwie osoby dorosłe - szczupłe i dzieci o łącznej wadze 40kg) da radę.
To trochę mnie zmartwiłeś bo różnica w kasie między jednym a drugim nie jest duża ale wagowo to już się robi trochę.
cronaturki
zbanowany
Posty: 2196
Dołączył(a): 10.01.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) cronaturki » 03.01.2018 10:08

Hej

mam pytanie do doświadczonych:

Jaki ponton i jaki silnik polecacie dla początkujących pływaków?
Przeznaczenie: zalew typu jaworznicka Sosina, a w 2019 być moze porwanie sie na chorwackie wody.
boboo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4893
Dołączył(a): 06.08.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) boboo » 03.01.2018 10:20

JacekB. napisał(a):Trochę czytałem ale uwierz mi nie sposób przeczytać wszystkiego (...)
Nie uwierzę, bo sam czytam ten wątek od deski do deski przynajmniej 1-2 razy w roku :)
JacekB. napisał(a):Poza tym na You Tube widziałem różne filmiki i byli tacy co 5km wchodzili w ślizg dlatego też myślałem że taka 10 (dwie osoby dorosłe - szczupłe i dzieci o łącznej wadze 40kg) da radę.
Tu masz parę dodatkowych filmów z 10 KM na pontonie.
https://www.youtube.com/results?search_ ... boot+10+ps
Nie jest tak źle :wink:
JacekB. napisał(a):To trochę mnie zmartwiłeś bo różnica w kasie między jednym a drugim nie jest duża ale wagowo to już się robi trochę.
Z reguły 10-15 KM ważą tyle samo.
PavveL
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 153
Dołączył(a): 28.07.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) PavveL » 03.01.2018 20:26

Miałem silnik 10 KM i w 4 osoby wchodziłem w ślizg po dłuższym rozpędzaniu. Odblokowałem go do 15 koni i w ślizg wchodzę w kilka sekund.
JacekB.
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 02.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) JacekB. » 03.01.2018 22:52

Każdy silnik można odblokować? Jaki masz ten 10konny po tuningu
baska
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 127
Dołączył(a): 18.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) baska » 03.01.2018 23:54

Nie ma silników 10KM dwusuwów, to jest reakcja producentów na przepisy żeby można było pływać bez patentu, zdławiono 15km
Mogę mówić tylko o Yamasze bo ją znam. Różnica między 9,9KM a 15KM to tylko stopień rozwarcia ograniczników zaworu dolotowego "reed valve" i inne dysze w gaźniku. Po rozgięciu łapek i wymianie dysz z 9,9 robi się 15KM.
JacekB.
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 02.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) JacekB. » 04.01.2018 10:34

dzięki za info. A silniki włoskie Selwa są coś warte? Gdzieś czytałem że ten 9,9km to to samo co Yamaha. Prawda to?
baska
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 127
Dołączył(a): 18.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) baska » 04.01.2018 14:29

JacekB. napisał(a):Poza tym na You Tube widziałem różne filmiki i byli tacy co 5km wchodzili w ślizg

Tutaj gość się ślizga 16km/h na pontonie 2.8m i silniku 2.6KM

ale jest sam i na gładkiej wodzie.
Jak dołożysz rodzinkę i bambetle i do tego dojdzie jeszcze fala to 10KM może być mało.
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 05.01.2018 12:06

JacekB. napisał(a):dzięki za info. A silniki włoskie Selwa są coś warte? Gdzieś czytałem że ten 9,9km to to samo co Yamaha. Prawda to?

Prawda. Selva są w porządku.

Wątpliwe nieco są chińskie SeaKing czy Parsun, choć opinie są zróżnicowane - to starsze modele Yamachy, sporo tańsze.
Prawda też: im większa moc tym lepiej. Miedzy 10 a 15KM to aż +50% mocy więcej, więc nie ma sie czemu dziwić. Jakbym kupował silnik 10KM, to szukałbym takiego, który jest osłabioną wersją 15 i 20KM - czyli ma taką samą pojemność jak mocniejsze wersje.
Moim zdaniem: najważniejsza niezawodność. Wybrałbym słabszy, ale pewniejszy silnik, niż mocniejszy, wątpliwy.
globtrotuar
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 04.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) globtrotuar » 05.01.2018 14:54

Według moich obserwacji na nawet stosunkowo mało zafalowanych wodach Adriatyku trzeba liczyć ok. 5KM/~90 kg ładunku.
Pontony do 3,2 są węższe i trudniej wchodzą w ślizg. Ponton od 3,6 m jest zazwyczaj o 20 cm szerszy.
Przy moich 15 KM, pontonie 3,2, w trzy osoby + ładunek był ślizg, gdy wsiadała czwarta osoba nie udawało się.
Przy sztywnej podłodze będzie potrzebne nieco mniej mocy (moja airmata z reguły nieco się odkształca co pewnie powoduje większy opór).
JacekB.
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 02.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) JacekB. » 05.01.2018 17:42

No pytanie konkretne. Ponton promarine DSM 320 + selva 15km + linia pal. (dwie osoby dorosłe i małe dzieci) nie będzie za ciasno? Mogę taki zestaw kupić za 3.5tys. z podłogą sztywną z płyty. Wszystko ponoć ok, ponton sezonowany napompowany (od wędkarza).
Jeśli wszystko ok to cena dość atrakcyjna i kusi, chamuje mnie tylko te 320cm (planowałem 360).
globtrotuar
Croentuzjasta
Posty: 159
Dołączył(a): 04.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) globtrotuar » 05.01.2018 19:12

Od czegoś trzeba zacząć. Ja sądzę, że na początek nie jest źle. Ja kilka lat temu pływałem pontonem 2,9 ze sztywną podłogą i Evinrude 6 KM. Zasięg w 4 osoby to było 3-5 kilometry ale bez ślizgu. Natomiast ślizg był możliwy tylko w 1 osobę co sobie nawet sfimowałem.




Pisząc o zasięgu mam na myśli niemęczącą podróż do jakiejś pobliskiej plaży czy zatoczki.
Z silnikiem to jest zawsze trochę loteria ale z kolei cena jest atrakcyjna na tyle, że można zaryzykować.
Tu masz szczegółową instrukcję kupowania, która w praktyce jest raczej niewykonalna ale pozwala z grubsza
zorientować się na co zwrócić uwagę.

https://zagle.se.pl/zeglarstwo/jak-kupi ... -d5X9.html

Dodam tylko, że moja Yamaha ma trochę ponad 30 lat i działa bardzo dobrze.
Słabym punktem jest linka szarpaka, którą muszę wymienić na nową.
Zapłon jest na platynkach co powoduje, że trzeba mieć dobry pilniczek do ich okresowego przeczyszczenia.
Zauważyłem też, że po sezonie w Chorwacji warto wymienić świece na nowe, na miejscu kupowałem odpowiedniki
wyprodukowane w Bośni, które okazały się bardzo dobre.
JacekB.
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 45
Dołączył(a): 02.01.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) JacekB. » 05.01.2018 20:44

Dzięki wielkie za linka. Poczytam może coś pomoże żeby nie wtopić.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 546
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone