Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem w Chorwacji

Piaszczyste plaże? To w Chorwacji jednak rzadkość. Ale może są tacy, którzy chcą podzielić się z innymi swoją wiedzą na ten temat. Potrzebujesz łagodnego zejścia do morza? A może lubisz nurkować czy wędkować? Chcesz wypożyczyć łódkę i poznać Chorwację od strony morza? Albo masz skuter wodny i chcesz go zabrać?
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
marsik
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 482
Dołączył(a): 12.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) marsik » 17.06.2017 10:43

BartekCTM napisał(a):Witam.
Pierwszy raz udzielam się na Waszym forum, choć czytam je od kilku miesięcy. Wszedłem w posiadanie pontonu Honda t40 z aluminiową podłogą i silnikiem, również produkcji hondy o mocy 20 KM. Jestem wakacyjnym gościem na Chorwacji co roku, od nieomal 10 lat. Moim marzeniem było pojechać tam z własną jednostką pływającą. I w końcu to marzenie się spełniło. Zakupiłem niezbędny sprzęt w w/w postaci. Zrobiłem kurs i egzamin na sternika motorowodnego. Jednak umówmy się- jak to w Polsce bywa- kurs odbył się na zasadach minimalistycznych. Próbuję uzupełniać wiedzę z dostępnych w EMPIKU książek dla żeglarzy i sterników. Ale mimo to, chciałbym zdobyć rzetelne, konkretne i aktualne informacje informacje od praktyków, bywałych w temacie posiadania pontonu i pływania nim u wybrzeży CRO. I teraz opis konkretnej sytuacji mojego pierwszego wyjazdu z pontonem.
Wyjazd jest do Rogoźnicy, pływac bedziemy we 4/5 osób. Jadę busem typu vivaro, wiec z dojazdem i transportem sprzętu nie będzie problemu. i tu nasuwają się pytania:
1. Czy wolno mi napompować/ rozłożyć ponton w dowolnym miejscu i np. wnieść go we trzech chłopa do wody wieczorem do wody przez plażę?
2. Czy lepiej cumować przy betonowym nabrzeżu do kółka w ścianie, czy lepiej odpłynąć z 10 metrów od brzegu i rzucić ze 2 kotwice na tzw dzikusa? Czy za cumowanie do nabrzeża muszę wnieść opłatę, a jeśli tak to gdzie?
3. Czy Winieta nadal jest niezbędna? a jeśli tak, to czy kupię ją w kapitanacie portu? Dodam, że załatwione mam wszystkie dokumenty potrzebne w Polce. Typu rejestracja łodzi, ubezpieczenie, patent itd.
4. Co koniecznie i niezbędnie(!) w myśl przepisów, w razie kontroli morskich organów ścigania muszę mieć przy sobie na pokładzie? pomijając rzutkę, flarę, kapoki, wodę pitną, dokumenty ?
5.Jestem kompletnym Świerzakiem w tym temacie, dlatego proszę mnie nie banować, i nie podpowiadać typu- poczytaj sobie forum od początku , tam znajdziesz informacje. Bardzo proszę o rzetelną odpowiedź. W zamian za nią obiecuję w przyszłości odpłacić się odpowiedzią równie rzeczową na zadawane pytania, wzbogaconą o praktykę.
Więcej pytań może mi się jeszcze nasunąć.
Zapraszam wszystkich forumowiczów w wolnej chwili na wodną wycieczkę na zalewie Sulejowskim. Moim domu i mojej przystani. Z przyjemnością oprowadzę. I z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam.
Bartek.


Witaj Bartek! :papa:
Cieszy kolejny Cropontonoentuzjasta :)
Szybko załapiesz co i jak, każdy tak zaczynał.
Trochę pracy jest konieczne - jednak bardzo dobrym pomysłem jest przeczytanie całego tego postu, jest w nim mnóstwo dobrych porad, doświadczeń innych, można z tego dużo się nauczyć, zdecydowanie więcej niż z jakichkolwiek książek. To odpowiedzi na Twoje pytania i na wiele pytań, które nawet nie wiesz, że trzeba je zadać.

AD. 1 wolno, byle nie płynąć na silniku przez tłum kąpiących się...

AD. 2 lepiej, bo najwygodniej do nabrzeża, z którego wsiada załoga do pontonu, ale o takie miejsce bardzo trudno, raczej nie na kotwicach, tylko na bojce - na dnie mają betonowe bloki z uchem, do którego jest przywiązana bójka pływająca po wodzie, do niej cumujesz, najczęściej jest to płatne, bo bojka jest czyjaś, ale można też samemu zrobić sobie bojkę - opisałem kilka postów wcześniej

AD. 3 winieta obowiązkowa, z kompletem dokumentów idziesz do kapitanatu, powinno wyjść poniżej 200kun

Ad.4 zdrowy rozsądek!
Raczej to nie kwestia kontroli chorwackiej (wyposażenie obowiązkowe jest wyznaczone przez kraj rejestracji, ale Chorwaci raczej mają to w nosie, ich interesuje głównie winieta, ograniczenia prędkości, niepływanie w ślizgu bliżej niż 300m od brzegu) , ale tego co faktycznie potrzebne dla bezpieczeństwa. To co wymieniłeś jest sensowne (kapoki=kamizelki ratunkowe, nie asekuracyjne) , dodałbym oczywiście kotwicę, zapasową śrubę, narzędzia do jej wymiany, przy dłuższych wyprawach zapas paliwa, gaśnicę.

AD. 5
Właśnie o to chodzi - sam kiedyś też podpowiesz kolejnym świeżakom. Ale przeczytać od początku warto, oczywiście skupiając się na interesujących tematach.
Miłe zaproszenie, zapisuję Sulejowskie, może kiedyś uda się skorzystać?

Ważny jest wybór dobrego akwenu dla pontonu. Faktycznie, chyba lepiej można było wybrać niż nieosłonięta Rogoznica. Kiedy tam będziesz?
Alvesta
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 29.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Alvesta » 20.06.2017 15:26

Cześć wszystkim :boss: Ja również proszę o pomoc. Jedziemy do Chorwacji po raz pierwszy, miejscowość Primosten. Bierzemy ze sobą ponton, napęd wiosłowy, ponton żaden profesjonalny, zwykły Bestway, aczkolwiek dość duży bo 3,5 m. Nie mamy zamiaru wypływać dalej niż na max 30 m od brzegu, w planach jest pływanie wzdłuż brzegu, mamy kamizelki ratunkowe. Na zdjęciach znalezionych w sieci widzimy, że przy plaży na której będziemy wypoczywać jest kąpielisko wydzielone białymi bojami o dość dużej powierzchni. Moje pytanie: czy możemy wpływać w tą strefę pontonem? Czy raczej powinniśmy pływać w tej strefie i zabronione jest wypływanie poza nią? Proszę o wyrozumiałość, nie chcemy łamać przepisów ani też być uciążliwymi dla innych wypoczywających 8O
Olisia
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 134
Dołączył(a): 18.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) Olisia » 20.06.2017 16:50

Witam. Również wybieramy się z rodzinką do Chorwacji, tym razem do Tribunji koło Vodic. W tym roku pierwszy raz zabieramy ponton 3.20 plus małego Mercurego 3.5KM Sprzęt zarejestrowany w PZMiNW, patent sternika jest, winieta będzie wykupiona w kapitanacie. Mam pytanie odnośnie "parkowania" pontonu. Mimo że posiadam doczepiane koła slipowe nie uśmiecha mi się codziennie go ciągać na kwaterę a następnego dnia ponownie wodować. Jak to jest z portami.... Ile kosztuje postój pontonu w porcie, jakie są zasady "parkowania" takiego sprzętu, czy wykupuję stanowisko na jakiś czas czy codziennie parkuje gdzie indziej? Będę wdzięczny za każdą podpowiedź. Czy parkowaliście swoje sprzęty na bojce na plaży? Czy jest to legalne? Czy "dzikie" parkowanie pontonu może zakończyć się jego kradzieżą , lub jakimś aktem wandalizmu?
Pozdrawiam.
Piotr
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.06.2017 17:18

.
Ostatnio edytowano 07.05.2019 18:30 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
ninatlenty
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 15.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) ninatlenty » 20.06.2017 17:26

Alvesta napisał(a):Cześć wszystkim :boss: Ja również proszę o pomoc. Jedziemy do Chorwacji po raz pierwszy, miejscowość Primosten. Bierzemy ze sobą ponton, napęd wiosłowy, ponton żaden profesjonalny, zwykły Bestway, aczkolwiek dość duży bo 3,5 m. Nie mamy zamiaru wypływać dalej niż na max 30 m od brzegu, w planach jest pływanie wzdłuż brzegu, mamy kamizelki ratunkowe. Na zdjęciach znalezionych w sieci widzimy, że przy plaży na której będziemy wypoczywać jest kąpielisko wydzielone białymi bojami o dość dużej powierzchni. Moje pytanie: czy możemy wpływać w tą strefę pontonem? Czy raczej powinniśmy pływać w tej strefie i zabronione jest wypływanie poza nią? Proszę o wyrozumiałość, nie chcemy łamać przepisów ani też być uciążliwymi dla innych wypoczywających 8O


Jak nikogo w głowę wiosłem nie pacniesz pływać możesz wszędzie. Tak jest przyjęte. Bo w sumie to taka większa zabawka.

Olisia napisał(a):Witam. Również wybieramy się z rodzinką do Chorwacji, tym razem do Tribunji koło Vodic. W tym roku pierwszy raz zabieramy ponton 3.20 plus małego Mercurego 3.5KM Sprzęt zarejestrowany w PZMiNW, patent sternika jest, winieta będzie wykupiona w kapitanacie. Mam pytanie odnośnie "parkowania" pontonu. Mimo że posiadam doczepiane koła slipowe nie uśmiecha mi się codziennie go ciągać na kwaterę a następnego dnia ponownie wodować. Jak to jest z portami.... Ile kosztuje postój pontonu w porcie, jakie są zasady "parkowania" takiego sprzętu, czy wykupuję stanowisko na jakiś czas czy codziennie parkuje gdzie indziej? Będę wdzięczny za każdą podpowiedź. Czy parkowaliście swoje sprzęty na bojce na plaży? Czy jest to legalne? Czy "dzikie" parkowanie pontonu może zakończyć się jego kradzieżą , lub jakimś aktem wandalizmu?
Pozdrawiam.
Piotr


- Miejsce w porcie na 2 tygodnie pewnie by kosztowało tyle co ten ponton- nie żartuję.
- Zapytaj gospodarza o bojkę lub kamień. Bojkę możesz zabrać ze sobą lub zrobić na miejscu z butli 2,5-5l. O parkowaniu kolega Marsik pisze rzeczowo, często i warto poczytać.
- Parkuj w wodzie około 1,5m głębokości. Czy kradną? Czasem kradną, ale nieco bardziej wartościowe sprzęty i nie z wody. Z wody się źle kradnie.
- Staraj się nie wychodzić z miejsc gdzie się kąpią inni na silniku, choć czasem się nie da.
- Akty wandalizmu zdarzają się bez przerwy. Mewy nie potrafią uszanować sprzętu turystów i traktują jak swój wychodek ;)

powodzenia
zdolar68
Odkrywca
Posty: 107
Dołączył(a): 08.07.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) zdolar68 » 21.06.2017 11:45

Olisia napisał(a):Witam. Również wybieramy się z rodzinką do Chorwacji, tym razem do Tribunji koło Vodic. W tym roku pierwszy raz zabieramy ponton 3.20 plus małego Mercurego 3.5KM Sprzęt zarejestrowany w PZMiNW, patent sternika jest, winieta będzie wykupiona w kapitanacie. Mam pytanie odnośnie "parkowania" pontonu. Mimo że posiadam doczepiane koła slipowe nie uśmiecha mi się codziennie go ciągać na kwaterę a następnego dnia ponownie wodować. Jak to jest z portami.... Ile kosztuje postój pontonu w porcie, jakie są zasady "parkowania" takiego sprzętu, czy wykupuję stanowisko na jakiś czas czy codziennie parkuje gdzie indziej? Będę wdzięczny za każdą podpowiedź. Czy parkowaliście swoje sprzęty na bojce na plaży? Czy jest to legalne? Czy "dzikie" parkowanie pontonu może zakończyć się jego kradzieżą , lub jakimś aktem wandalizmu?
Pozdrawiam.
Piotr


Witam
Również w tym roku wybieramy się z naszym gumiakiem do Tribunj. Gospodyni nie zapewnia nam miejsca do cumowania. Natomiast sama zasugerowała znalezienie kawałka betonu na dnie w okolicy apartmana i zamocowania własnej bojki. Więc to raczej jest legalne. Cumowanie w porcie jest płatne od kilku do kilkudziesięciu EUR za dobę (zwykle zależy od metrażu).
Pozdrawiam
fxd
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 05.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fxd » 21.06.2017 12:45

hersones napisał(a):"Załatwiłem temat z OC.

Jeżeli komuś zależy na tanim chorwackim ubezpieczeniu OC łodzi / pontonu do zakupu winiety to można to zrobić przez internet z tłumaczem google, jak ja to zrobiłem:
https://webshop.crosig.hr/"


czyli temat OC w ten sposób, a czy można tez winietke przez internet załatwić?
wybieram się na DUGI OTOK i nie wiem gdzie najbliżej kapitanat?



W watku przeyklejonym mamy cos takiego :
Przykładowe ceny ubezpieczenia OC w zależności od mocy silnika (w Allianz.hr strona 9):
do 15kW - ubezpieczenie nie jest obowiązkowe
od 15kW do 30kW - 170 kn
od 31kW do 50kW - 255 kn
powyżej 51kW - 340 kn

A z tej strony co podales to jak mam silnik 40 KM wychodzi ponad 300 kun .

W allianz - 170 ...
Zweryfikuje to ktos. .??
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3656
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 21.06.2017 15:53

AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 21.06.2017 17:50

Ja co roku kupuję razem z winietą u kapitana i dokładnie 180kn płaciłem za silnik 30KM. Sprawdziłem w starych papierach ubezpieczenia za ostatnie dwa lata i wszystko się zgadza. W tym roku mam silnik 60KM więc kolejny przedział 270kn.
mkrt1
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 21.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mkrt1 » 21.06.2017 19:13

AdamBeata napisał(a):Ja co roku kupuję razem z winietą u kapitana i dokładnie 180kn płaciłem za silnik 30KM. Sprawdziłem w starych papierach ubezpieczenia za ostatnie dwa lata i wszystko się zgadza. W tym roku mam silnik 60KM więc kolejny przedział 270kn.


Witam ziomala z Wro.
Ja w tym roku (pierwszy raz łodką) na Pag też z silnikiem 60HP.
fxd
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 05.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fxd » 21.06.2017 21:17

Wiec w kapitanacie za 40 km zaplace 180 kun czy 270 ..?

30kW - to 40,2km wiec licze ... 180 kun hehehe

Ja bylem pontonem z airmata 3.4 i silnikiem 15 hp stara niezniszczalna Selva . .

W tym roku bedzie Angelo MOlinari 4.1m i 40 km wiec mysle ze nieco wiecej pozwiedzam i odplyne troche dalej od brzegu, bo takim pontonikiem nie pozwolilem sobie na plywanie dalego od brzegu .
Raz jak sie rozwialo to masakra byla . . czulem sie jak w sorupce od orzeszka i morze robilo ze mna prawie co chcialo . .40km to tez nie jest szal ale mysle ze twartde dno w lodce bedzie bezpieczniej . ;-)

Ps. Najblizej Rogoznicy kapitanat mam w Sibeniku . . ??
Bo z pontonem bylem 2 lata temu i troche nie ogarniam . . ;-)ale na 99% Sibenik .
Gdzie szukac kapitanatow moze sie cos zmienilo ...?
AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 22.06.2017 07:02

fxd napisał(a):Gdzie szukac kapitanatow moze sie cos zmienilo ...?


Tam gdzie jest port jest i kapitanat, a w Chorwacji nad morzem w prawie każdej średniej wielkości dziurze są porty więc też i kapitanaty tam są.
mirko
Rezydent
Avatar użytkownika
Posty: 3656
Dołączył(a): 06.04.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) mirko » 22.06.2017 07:57

fxd
Croentuzjasta
Posty: 120
Dołączył(a): 05.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fxd » 22.06.2017 10:43

mirko - dziekuje wiedzialem ze gdzies to bl ona forum ...
Przyznaje sie lenistwa troche w tym bylo ze nie chcialo mi sie szukac dokladnie hehehe
Dzieki jeszcze raz ...
Ze w Rogoznicy jest czynny kapitanat , musialem przeoczyc . .. albo jak ja bylem to byl zamkniety . . . czy cos takiego . .
Wiem ze jechalem do Sibienika. . .zaplacic za plywanie .. .

Placil ktos w Rogoznicy .. ?? Jak tak to w ktorym miejscu jest kapitanat ... (biuro)
soviet100
Odkrywca
Posty: 65
Dołączył(a): 10.06.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) soviet100 » 24.06.2017 12:08

Wracając do tematu ruskich maszyn to tego Neptuna nowego można kupić za około 1300 dolarów. Teraz kurs niekorzystny ale to i tak wychodzi 5 tys za nowy 25 konny silnik
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Plaże & Adriatyk - żeglowanie, nurkowanie, wędkowanie...



cron
Pływanie pontonem w Chorwacji - strona 499
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone