Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Pływanie pontonem/ribem/motorówką w Grecji

Do Grecji przynależy około 2500 wysp, ale tylko nieco ponad 150 jest zamieszkana przez ludzi. Grecja słynie z produkcji marmuru, który jest eksportowany do innych państw. Grecja posiada aż 45 lotnisk. Językiem greckim posługiwano się już cztery tysiące lat temu - to jeden z najstarszych języków w Europie.
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 16.02.2018 08:36

Właśnie się zastanawiam czy odwiedzić Lefkadę na jeden dzień, czy to ma sens, ale to nie tu będę się pytała....

A w tym miejscu może podpowiedz mi jak nastawić się/zorganizować pływanie wzdłuż wysepek przy Sivocie tej w Epirze. Wiem, że tam byłeś i pływałeś. Myślałam o wypożyczeniu jakiejś łódki/motorówki/kajaku (2+nastolatek), ale my żadnego doświadczenia w prowadzeniu sprzętu wodnego nie mamy. No i nie chciałabym, aby jakaś fala nas porwała czy mocno utrudniła powrót, a czytam, że potrafi powiać... Będziemy w Sivocie od 6-16.07. Możesz coś doradzić, zasugerować?
piekara114
Opiekun działu
Avatar użytkownika
Posty: 15557
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) piekara114 » 08.03.2018 18:10

Proszę o pomoc: była na forum mapka z wysepkami obok Sivoty (Epir) i pozaznaczanymi miejscami wartymi zatrzymania się, ale nie mogę jej teraz znaleźć. Kojarzycie ta mapkę? Możecie podpowiedzieć, gdzie ją znajdę?
mickmat
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 22
Dołączył(a): 27.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mickmat » 08.05.2019 18:50

Czołem,

Planuję pierwszy wypad do Gr z pontonem (Kolibri 360 DSL z silnikiem 15KM) i z tego co wyczytałem/zrozumiałem wymagane jest "tylko" ubezpieczenie tak? Patent mam. Planuję pływać przy wybrzeżach Tasos do 2 mil morskich od brzegu.
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 09.05.2019 09:23

Patent i ubezpieczenie i jakaś rejestracja pontonu.
W sumie to pokazywałem jedynie wtedy gdy prosiłem o zgodę na stacjonowanie w porcie

Pamiętaj, że GR to rejon silnych wiatrów termicznych. Ten rejon (cały srodek pomiedzy GR a Turcją) to wiatr MELTEMI z płn (płn-zach)
Od lądu do pln krańców wyspy jest coś koło 5 km więc sie fala nie rozbuja.
Ten rejon (płn cz wyspy) ma tę przewagę, że jak padnie silnik to wiatr zwieje Cię na ląd (na Thassos)

Południowy kraniec z kolei zapewni Tobie osłonę ale tu bym się za bardzo nie oddalał od brzegu.
Przy jakichkolwiek problemach szybkie wiosłowanie w stronę wyspy a potem wzdłuż brzegu
Bo im dalej tym większa walka pod wiatr będzie
mickmat
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 22
Dołączył(a): 27.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mickmat » 09.05.2019 10:36

Dzięki za odpowiedź.

Ponton jest oczywiście zarejestrowany. Ja się trzymam zatoczek i wybrzeża, nie wypływam na otwarte morze. Będę na południu wyspy w Limenarii, gdzie jest przyzwoity port i raczej skupię się na południowym wybrzeżu. Pływałem już 5 sezonów w CRO plus Albania + Ochryd więc jakieś doświadczenie jest, ale dziękuję za troskę wiadomo jak jest na morzu.
Gr pierwszy raz , stąd pytanie o obowiązkowe papiery. Ubezpieczenie jest dla mnie niestety najbardziej uciążliwe (bo nie mam) :lol: i nigdy nie kupowałem do CRO, Albanii czy Macedonii.
W jednym z wątków pisałeś że "powyżej 30KM obowiązkowe ubezpieczenie OC" dlatego liczyłem na to że na 15KM nie będę musiał się w to bawić.
Wysłałem zapytanie o ubezpieczenie do Pantaeniusa, zobaczymy czy mi odpiszą i co zaoferują...
mickmat
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 22
Dołączył(a): 27.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mickmat » 10.05.2019 14:04

Dostałem odpowiedź od Pantaeniusa.
Samo OC około 250zł, AC to dodatkowo ok 600zł.
Dla mnie wykupienie samego OC nie ma to sensu (bo szansa na wyrządzenie komuś krzywdy gumiakiem jest mniejsza niż potrącenie hulajnogi podczas spaceru do pracy) chyba że ubezpieczenie jest obowiązkowe. Teraz nadal szukam odpowiedzi, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe czy nie? OC+ AC to jeszcze bym rozumiał, ale przy tej kwocie nie zachęca...
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 16.05.2019 20:01

W wątku o pływaniu pontonem komuś zaginął ponton w CRO.

Przy nowym pontonie i silniku mówimy o kwocie powyżej 10 tys więc może warto pełne ub.
Znajomy Grek z wypożyczalni RIB-ow jak i drugi sprzedajacy RIB-y twierdzą ze od 15 KM w dół i pontonie nie wymagane jest NIC

Tak jak przy łodzi <= 5m (laminat) i silniku 30 KM
Jak ma tuby to nic nie wymagane przy silniku poniżej 15 KM

Ja trzymałem ponton i na bojce i w marinie i wolałem mieć ubezpieczenie.
Pontonem krzywdę można zrobić. Masz "mordercze" narzędzie w postaci silnika spalinowego z ostrą śrubą
I jak ktoś sobie będzie "nurkował" na otwartym morzu bez oznaczenia - możesz mu krzywdę zrobić

Ubezpieczenie Panta cos tam obejmuje rowniez kradziez z garazu/piwnicy/po drodze (jest na cały rok)
mickmat
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 22
Dołączył(a): 27.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mickmat » 16.05.2019 22:47

Dzięki jeszcze raz. Szukam już wszędzie i nie sposób znaleźć informacji.
Nie zbiednieję jak wykupię to OC, ale unikam ubezpieczeń i ubezpieczycieli. Taka moja filozofia.
Jadę bez ubezpieczenia, jeśli na miejscu w porcie będzie wymagane to kupię przez neta.
Dam po powrocie znać dla potomnych, ale do wyjazdu jeszcze 6 tygodni :)
PS fakt, to ubezpieczenie w porównaniu z innymi daje radę.
Firmy ubezpieczeniowe nie żyją jednak z tego że płacą, ale z tego że nie płacą... ;)
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 17.05.2019 07:18

Sprostowanie: dowolny laminat dowolnej wielkości :O <= 30 KM silnk (nie wymagane papiery)
Ma tuby <= 15 KM (nie wymagane papiery)

Dlatego sporo Greków pływa na silnikach 30KM czy są wypożyczalnie z udkami 30 KM

- ja mam bardzo dobre doświadczenia z Panta ...
--- malukta wyspa wyjscie z portu
--- odpłynąłem już 200m od wyjscia
--- idę w slizg (stojąc za kierownicą) i słysżę krzyk, raptowny ruch manetką w dół
---- gość z jachtu zakotwiczonego przed portem nurkował sobie w masce i ciemnych majtach bez oznaczenia z dala od jachtu
Zobaczyłem go jak udka zahamowala (gwałtowny ruch na Neutral niezle hamuje) 1m od dziobu

W porcie docelowym przerażenie bo wsteczny nie działa. Telefon do Panta
- zawolac mechania, dostac wycene na kartce lacznie z wizyta mechanika, wysłać MMS-em
- przelac Panu kasę czy za swoje Pan zrobi i my zwracamy ?

Okazało sie kwestia regulacji cięgna po gwałtownym manewrze - 50 EUR wiec nie zawracałem im głowy i podziekowałem
Powiedzieli, zeby w PL dac na przegląd i dopiero wtedy zamknąć CASE (jak wszystko będzie OK)
Ale swiadomosc ze w najgorszym razie zorganizuja serwis i pokryją - BEZCENNE
mickmat
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 22
Dołączył(a): 27.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mickmat » 17.05.2019 11:18

<= 30 KM silnk (nie wymagane papiery)
Ma tuby <= 15 KM (nie wymagane papiery)


No to mamy w jakiś sposób uporządkowane greckie kwestie papierologiczno prawne :)
gość z jachtu zakotwiczonego przed portem nurkował sobie w masce i ciemnych majtach bez oznaczenia z dala od jachtu

Bezmyślność ludzka nie zna granic. Niestety - pływając oczy trzeba mieć dookoła głowy. Tak samo jak z jazdą samochodem, próbować przewidywać co się zdarzy na drodze/morzu. Czasem się nie da, wtedy liczy się szybka reakcja. Dobrze że Ci się udało. Ja pływam zawsze z żona i zazwyczaj z nią podróżuję (to tak jakby cały czas na zaciągniętym ręcznym :)
Ale swiadomosc ze w najgorszym razie zorganizuja serwis i pokryją - BEZCENNE

Ubezpieczenie od Panta to najlepsza opcja również wg mnie i jeśli się zdecyduję to takowe nabędę.

Co do awarii, to życzę wszystkim żeby ich omijały, ale przecież awaria to nie koniec świata, trzeba wtedy zmienić nastawienie i inaczej trochę spędzić czas :hut: :papa:

A tymczasem odliczam tygodnie do wyjazdu...
ogorek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1296
Dołączył(a): 14.02.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) ogorek » 17.05.2019 11:37

Tu sie klania zaleta pontonu. Zwijasz lub na wiosłach.

A jak ciągniesz RIB-a pół EU to potem żal byłby nie móc użyć.
W tym rou będą w spokojnej miescinie na Peloponezia - zatoka Argolidzka IRIA (w tej czesci blisko portu przy morzu)
https://goo.gl/maps/Yz1sgZeVGVGsN8VA9

Poniżej Iria są fajne zatoki ale ten rejon oddzielają wysokie góry. Autem objechać chyba godzinę
https://goo.gl/maps/MaTuHSpA9iKe1qJq6

A RIB-em 10km w 10 min.
fajna tawerna tam jest i taka plazo/zatoka
https://goo.gl/maps/eQbAbap8XyMukXu99

Prawie zadnych domow w okolicy. Plaza zwirek ale dluuuuuuga
https://goo.gl/maps/woSgpXAQqB6YwNWq9

A kajakiem dmuchanym + SUP te 10 km to całą wyprawa ija zacznie dmuchac popo - w jedną stronę wyprawa;)
mickmat
Podróżnik
Avatar użytkownika
Posty: 22
Dołączył(a): 27.08.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) mickmat » 17.05.2019 12:57

Ja zaczynałem od dmuchanego kajaczka :)
Byłem z nim w Petrovcu (Montenegro) i Povlji (Brać, CRO)
Fajne czasy, ale silnik to silnik :)
W tym rou będą w spokojnej miescinie na Peloponezia - zatoka Argolidzka IRIA (w tej czesci blisko portu przy morzu)

Bardzo ciekawie to wygląda.
Peloponez jest mega kuszący i jak Grecja u nas zaskoczy to pewnie w przyszłym roku...
Ważna jest dla mnie trasa, żona narzeka po Albanii w 2107r. (powrót mocno nas zmęczył).
Zaletą wyprawy do Grecji są autostrady (Serbia właśnie otwiera ostatnie odcinki południowe).
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 01.07.2019 14:38

Zła wiadomość. Grecja wzorem Chorwacji wprowadziła opłaty za pływanie:

7-8m 13EUR
8-10m 25EUR
10-12m 33EUR
>12m 8EUR/metr

Opłaty są za miesiąc i to kalendarzowy, więc jadąc na przełomie miesięcy płacimy za dwa. :evil:

Broszura (pdf)

FAQ (pdf)

Pozdrav K.
baunty
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2362
Dołączył(a): 17.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) baunty » 01.07.2019 21:30

A co ze sprzętem o długości poniżej 7m ?
Morski Pas
Koordynator konkursów
Avatar użytkownika
Posty: 4321
Dołączył(a): 12.03.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) Morski Pas » 01.07.2019 21:55

baunty napisał(a):A co ze sprzętem o długości poniżej 7m ?

Bez opłat.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Grecja - Ελλάδα



cron
Pływanie pontonem/ribem/motorówką w Grecji - strona 10
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone