Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płatność kartą w Chorwacji ... wybór banku

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Dario85
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 267
Dołączył(a): 14.01.2011
Płatność kartą w Chorwacji ... wybór banku

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dario85 » 03.05.2011 17:23

Witam.

Temat bardzo oklepany i jak już wszystkim wiadomo najbardziej opłaca się w Cro płacić kartą :)

Nie znalazłem tylko nigdzie ... w jaki sposób odbywa się transakcja, bo ja np mam konto w dwóch bankach i w każdym jest inny kurs ... ale nie wiem jak to liczyć :(

W momencie zapłąty np. za paliwo na stacji benzynowej ... wychodzi 100kN ...płace kartą i w tym momencie ... sprzedaje bankowi kuny (patrze na tabelkę kupno ) i potem wedle tego kursu bank przelicza to na złotówki ... czy gdzieś po drodze wchodzi jeszcze w drodze Euro ... czy to ja kupuje kuny od banku ...czyli patrze na tabelkę sprzedaż ( podobne kursy do kantorów w PL)

Jeśli ktoś wie jak to jest proszę o odpowiedź ... pytanie jest pewnie trywialne ale ja nie bankowiec i jakaś jasna odpowiedź wyjaśni mi tę kwestię i może ktoś inny czytając posty też skorzysta.

A pytanie narodziło się dlatego, że skoro banki mają różne kursy to mimo wszystko najbardziej opłaca się bezgotówkowo tyle że w jednych bardzo się opłaca a w innych pewnie bardzo bardzo .. a ja chciałbym wybrać ta drugą opcje :)

pozdrawiam serdecznie
zadzior89
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 28.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) zadzior89 » 03.05.2011 17:31

To ty "kupujesz" od banku więc patrz na kurs sprzedaży nie kupna
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 03.05.2011 17:38

Nawet nie chcę sobie wyobrażać, ile kasy wydasz na tych wakacjach, że tak bardzo Ci zależy na takich niuansach...

Sprawdź sobie różnicę w bankach, w których masz kasę i z których będziesz korzystał i wybierz ten, który ma bardziej korzystny kurs euro. Potem zainteresuj się, który obarczy Cię opłatami przy wypłacie z bankomatu. I pewnie wyjdzie na jedno ;)

Powodzenia w obliczeniach :P
Fatamorgana
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6257
Dołączył(a): 08.09.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) Fatamorgana » 03.05.2011 17:42

Dario, jak chcesz za każdym razem mieć pewność, że kupiłeś po najniższym kursie w banku, to wyjeżdżając miej zestawienie kursów przeliczeniowych ze wszystkich banków polskich, miej ich karty i tuż przed zakupem upewnij się (pytanie czy się da na dany moment) kto daje największe "oszczędności"- i wtedy dopiero płać.
Pytanie tylko, jak rozwiążesz kwestię posiadania tylu kart.... :lol: :wink:

P.S. Było już o tym, że bardzo korzystnie jest kartą zMbanku, ale ...i to się może zmienić, więc pytanie jest nie o ile, lecz CZY JEST SENS za tym gonić.
Wakacje to i tak czas wydatków. :wink:

Wystarczy, że będzie stała wartość procentowa prowizji za wypłaty zagranicą i transakcje.
Co innego jak jakiś chciwy bank ma dodatkowe koszty z tytułu takich czynności.
Dario85
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 267
Dołączył(a): 14.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dario85 » 03.05.2011 17:45

Plumek nie chodzi nawet o to ile wydam a o zaspokojenie ciekawości ... ale co ma kurs euro do tego ... Euro w bankach jest bardzo drogie w porównaniu do kantorów KRakowskich.

Biorac pod uwage wydatki jak wydajesz pare koła nie liczysz groszy, ale jedziemy w 6 osob i poprostu gromadze informacje:)
Ostatnio edytowano 28.05.2011 10:48 przez Dario85, łącznie edytowano 1 raz
Dario85
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 267
Dołączył(a): 14.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dario85 » 03.05.2011 17:49

Hehe już zrobili ze mnie krakowskiego centusia :)

Ale podsumowując kurs Euro w banku ma cos do gadania w tych wszystkich dywagacjach czy tylko kupuje kuny od banku i ten przelicznik jest istotny?

Wykluczam wypłaty z bankomatu ... chodzi i proste transakcje bezgotówkowe na stacjach w marketach itp


np. PNB PAribas Fortis za 1 zł dostane 1,79 Kuny

a w raiffeisen Bank Zagreb 1,85 ...

wieem wieem znowu centuś ... tyle, że w BPH wychodzi 1,80

i ogólnie banków wymieniał już nie będe, aale tańsza wychodzi wymiana zł na Kuny w Cro :) a ta opcja była dopiero na trzecim miejscu w hierarchii wymianowo-walutowej, która jest powtarzana jak mantra na forum:)

dlatego bo pytałem bo wydawało mi się, że coś źle liczę
Mario 1975
Croentuzjasta
Posty: 170
Dołączył(a): 14.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mario 1975 » 03.05.2011 18:15

Drogi Dario, zepsujesz sobie urlop tym ciągłym liczeniem i przeliczaniem.
Przecież nie będziesz chyba zmieniał banku, w którym masz konto, na inny bank po to by gdzieś tam zaoszczędzić 30 czy 40 PLN.
Mnie np. zdarzyło się wypłacić kuny w Dubrovniku w bankomacie banku z Zagrzebia bez żadnych prowizji po średnim kursie bo bank ten i mój Pakao SA należą do jednej Uni Credit grupy.
Zrób jak większość ludzi na tym forum - kup euro w Polsce, kup kuny w Cro, a wszędzie gdzie tylko można płać kartą... więc jedź i wypoczywaj beztrosko...Pozdrav.
Dario85
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 267
Dołączył(a): 14.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dario85 » 03.05.2011 18:25

Drogi MArio:)

Nie było moim zamiarem zaoszczędzeniem 12zł na całym wyjeździe tylko chęć dowiedzonia się jak te banki to liczą bo nie znalazłem o tym konkretnej informacji nigdzie na forum ... i oczywiście zrobię jak radzisz ... zresztą planowałem to od dłuższego czasu, tyle, że nurtowało mnie jak to jest liczone ...
Urlopu sobie nie zepsuje bo do wyjazdu dwa miesiące, a pisząc czytając i liczac czas jakos szybciej leci.
Jednak mimo wszystko napiszczie mi czy Euro i jego bankowy kurs ma jakies znaczenie przy transakcjach .... z Bankomatu wypłacał tak czy siak nie bede a jak będe znam całą historię o Uni kredit i PEkao ... o mbanku i bezprowizyjnych wypłatach jedynie 2% za cos tam :P, kieruje mną czysta ciekawość:) ... ale widzę teraz, że nie ma jakiejs sporej różnicy ... kartą ...a wymieniac w cro eurasy .... jedynie wygodniej plastikiem :)
Ostatnio edytowano 28.05.2011 10:49 przez Dario85, łącznie edytowano 1 raz
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 03.05.2011 18:40

A z tego co ja słyszałem i zaobserwowałem nie jest to ani kurs kupna ani sprzedaży ale raczej kurs zbliżony do średniego. Przy czym w przypadku kart Maestro następuje podwójne przeliczenie z kun na euro a z euro na złotówki. Minimalnie mniej korzystne jest stosowanie kart Visa bo tu przeliczenie jest potrójne - gdzieś po drodze wchodzą jeszcze dolary. Takie miałem kiedyś informacje. Gdyby bank stosował kurs sprzedaży to płacenie kartą nie byłoby korzystne, a jest w każdym przypadku.
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 03.05.2011 18:42

Dario85 napisał(a):Plumek nie chodzi nawet o to ile wydam a o zaspokojenie ciekawości ... ale co ma kurs euro do tego ... Euro w bankach jest bardzo drogie w porównaniu do kantorów KRakowskich.


Jak to co? Pytałeś o płatność kartą. Płacąc kartą w Chorwacji - płacisz kunami. Bank przelicza kuny na euro, a następnie na złotówki. Nie ma przelicznika bezpośrednio z kun na złotówki.

I wcale nie wychodzi to drogo, w porównaniu z kantorem. Przynajmniej nie w mBanku :)
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 03.05.2011 18:46

Dario85 napisał(a):Drogi MArio:)

Nie było moim zamiarem zaoszczędzeniem 12zł na całym wyjeździe tylko chęć dowiedzonia się jak te banki to liczą bo nie znalazłem o tym konkretnej informacji nigdzie na forum ... i oczywiście zrobię jak radzisz ... zresztą planowałem to od dłuższego czasu, tyle, że nurtowało mnie jak to jest liczone ...


Szybciej byś się na stronie internetowej swojego banku dowiedział...
Dario85
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 267
Dołączył(a): 14.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dario85 » 03.05.2011 18:52

Greenrs i Plumek ... baaarrrrrrdzo dziękować o to mi chodziło :D:D:D

Reasumując. Kurs bankowy nie jest kursem sprzedaży, a bardziej uśrednionym

Bank Wymiania kuny na euro i euro na złotówki. :D

Serdecznie jeszcze raz dziękuje
erci
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 236
Dołączył(a): 05.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) erci » 08.05.2011 22:41

Proponuję na wyjazd założenie konta w mBanku i przelanie na nie części pieniędzy potrzebnych na wakacje

PLUSY
+Brak jakichkolwiek opłat za prowadzenie
+Darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów poza granicami Polski
+w 2010r lepiej wyszedłem na wypłatach w Chorwacji niż jak bym kupił kuny w Polsce
+jeszcze lepszy kurs miałem przy płatnościach w Szkocji
+można sobie wykupić jakieś ubezpieczenie zdrowotne na czas wyjazdu
+Płaciłem kartą wszędzie gdzie to tylko było możliwe i (prawie)nigdy nie było z tym problemów - problem nie był z bankiem tylko rodzajem karty
+jeśli mBank będzie bankiem "pomocniczym" w razie zeskanowania karty nie stracisz wszystkich oszczędności ;)

MINUSY
-nie mogłem zapłacić kartą z mBanku na stacji PKP w Szkocji (VISA ELEKTRON???)
Plumek
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3893
Dołączył(a): 20.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Plumek » 08.05.2011 23:16

erci napisał(a):
MINUSY
-nie mogłem zapłacić kartą z mBanku na stacji PKP w Szkocji (VISA ELEKTRON???)


Może zbieg okoliczności i przerwa techniczna, albo po prostu problemy z połączeniem telefonicznym czy tam internetowym. Albo też brak obsługi karty Visa Electron - no ale wtedy to już nie jest wina mBanku...
Grzegorz1973
Odkrywca
Posty: 67
Dołączył(a): 17.09.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Grzegorz1973 » 08.05.2011 23:33

Bo w Szkocji nie ma PKP !!!
Następna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płatność kartą w Chorwacji ... wybór banku
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone