Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płatność kartą w Chorwacji ... wybór banku

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Stendo
Croentuzjasta
Posty: 304
Dołączył(a): 24.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stendo » 11.05.2011 19:19

CinnamonGirl napisał(a):A tym bardziej kupno euro w PL i potem w Chorwacji zamiana na kuny. Również korzystniej niz zamiana złotówek na kuny na miejscu.



Już chyba gdzieś to pisałem tu na forum.
Kuny w ubiegłym roku były w kantorach w PL po ok. 0,70-0,74 PLN
Średni kurs przy wypłacie/płatnością karta w wynosił ok. 0,64-0,67 PLN/kunę
Za 100 EUR w ubiegłym roku płaciłem 402PLN i wymieniałem w CRO na 710-720 kun. Daje nam to kurs ok. 0,56.

Więc najlepiej brać euro, ewentualnie płacić kartą. Kupno kun w Polsce to ostateczność.
porto
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 256
Dołączył(a): 30.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) porto » 12.05.2011 10:11

Witam.

Wiem, że odchodzę od tematu wątku, ale nie będę zakładał kolejnego - bo nie ma sensu. Wybieram się po raz czwarty do CRO, jak do tej pory nigdy nie płaciłem kartą za autostrady. Może ktoś odpowiedzieć jak się to odbywa? Podobno nie wbija się PIN-u, ani nie podpisuje paragonu, aha czy dostaję wydruk ( kopie ) transakcji. Dziwi mnie to i zastanawia, czy nie mogą skasować z mojego konta innej kwoty??? Dzięki z góry za informacje.

Pozdrawiam. :D
Aldonka
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 4237
Dołączył(a): 07.07.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) Aldonka » 12.05.2011 10:28

Faktycznie, nie wbijasz pinów i nie podpisujesz nic (przynajmniej jak dotąd ja tego nie robiłam, a płacę tylko i wyłącznie kartą). Pokwitowanie oczywiście dostajesz.
Wszystko odbywa się sprawnie i szybko.
CinnamonGirl
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1338
Dołączył(a): 08.08.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) CinnamonGirl » 12.05.2011 10:54

Aldonka napisał(a):Faktycznie, nie wbijasz pinów i nie podpisujesz nic (przynajmniej jak dotąd ja tego nie robiłam, a płacę tylko i wyłącznie kartą). Pokwitowanie oczywiście dostajesz.
Wszystko odbywa się sprawnie i szybko.


Potwierdzam :)
moscatel
Croentuzjasta
Posty: 231
Dołączył(a): 24.02.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) moscatel » 12.05.2011 14:45

Dario85 napisał(a):Czyli CinnamonGirl tak czy owak lepiej jechac gołym i wesołym bez strachu ze sie zgubi gotowine i wyplacac z jakiegokolwiek bankomatu mając Vise Mbank.


Moim skromnym zdaniem - tak. W kwietniu wypłacałam w Zagrzebiu kuny mBankową kartą visa electron, tą z delfinkiem, wyszło mi po 56 gr za kunę. Kurs wymiany euro był wtedy 7,20 kn za 1 euro, więc wychodziło mniej więcej porównywalnie, za to zupełnie bezstresowo :)
Znaczy, stres był przez moment, bo oczywiście jak zwykle zapomniałam, że ichnie bankomaty dają najpierw pieniądze, a dopiero potem oddają kartę :)
porto
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 256
Dołączył(a): 30.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) porto » 12.05.2011 15:12

CinnamonGirl napisał(a):
Aldonka napisał(a):Faktycznie, nie wbijasz pinów i nie podpisujesz nic (przynajmniej jak dotąd ja tego nie robiłam, a płacę tylko i wyłącznie kartą). Pokwitowanie oczywiście dostajesz.
Wszystko odbywa się sprawnie i szybko.


Potwierdzam :)


Wielki dzięki dziewczyny za odpowiedź. Czyli w tym roku już nie muszę kombinować i jechać starym przejściem Letenye/Gorican ( żeby wymienić kasę na kuny ) tylko śmigam autostradą. :D :D :D

Pozdrawiam.
M@rlon
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 272
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) M@rlon » 13.05.2011 14:27

Dario85 napisał(a):mam w mbanku takie zapasowe od kilku lat, a że nie ma za nie opłat to sobie zostawiłem ... dlatego moje pytanie na forum jaki wybrać, bo mam ror w mbanku i pekao sa :) specjalnie na ta okolicznosc zakladac by mi sie nie chcialo a tak to przeleje z tysiaka i bedzie na paliwo itp

W mbanku bezpłatnie wybierasz pieniądze ze wszystkich bankomatów, kartą Pekao SA tylko z bankomatów Zagrebacka Banka. Sprawdź sobie teraz i przed wyjazdem na stronach banku kursy walutowe i wybierz co jest bardziej korzystne. :)
M@rlon
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 272
Dołączył(a): 17.06.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) M@rlon » 13.05.2011 14:29

Dario85 napisał(a):Semedi a Ty masz karte pekao maestro czy mastercard czy to jedno i to samo?


To jest ten sam system płatniczy - jednak maestro są tylko systemem elektronicznym i niektóre terminale mogą ich nie obsługiwać. Maestro to odpowiednik Visa Elektron, a MasterCard to odpowiednik VISA.
Dario85
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 267
Dołączył(a): 14.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Dario85 » 13.05.2011 15:55

M@rlon jest tylko jedno ale ... na kursy jakiej waluty patrzec ... bo np kuna ma swietny kurs 0,55 w bnp paribas fortis ale euro 4,07 ;/ a nop mbank 4,01 ... kurs kuny nie podaja ... i ktos pisal ze to nie jest dokladnie kurs sprzedazy tylko usredniony
gerjac
Podróżnik
Posty: 23
Dołączył(a): 28.03.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) gerjac » 14.05.2011 10:04

W Polbanku wszystkie transakcje kartowe są przeliczane bezpośrednio z waluty w której płacimy (np Kuny) na złotówki, bez pośredniego rozliczania przez EUR lub USD ( w zależności od karty), zawsze to trochę taniej :D
radkoski
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 14.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) radkoski » 14.05.2011 10:42

Alior przelicza po kursie niższym od kursów kantorowych w Polsce :wink:
Sprawdzone w Czechach, Słowacji, na Węgrzech, Chorwacji...
We Włoszech identyczny przelicznik jak w Polsce :(
Stendo
Croentuzjasta
Posty: 304
Dołączył(a): 24.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stendo » 14.05.2011 10:52

radkoski napisał(a):Alior przelicza po kursie niższym od kursów kantorowych w Polsce :wink:
Sprawdzone w Czechach, Słowacji, na Węgrzech, Chorwacji...
We Włoszech identyczny przelicznik jak w Polsce :(


Czyli twierdzisz że Alior przelicza EUR na Słowacji i we Włoszech według innego kursu ??
Semedi
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 137
Dołączył(a): 18.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Semedi » 14.05.2011 14:14

A to nie tak, że kursy są brane z NBP i na tej podstawie przeliczane?

A tu ciekawy cytat,chodzi o mBank i Multibank:

A Krzysztof Olszewski dorzuca jeszcze jeden ciekawy wątek. „Dodatkowo, w przypadku transakcji kartami Visa w walucie innej niż euro, do kwoty doliczana jest prowizja za przewalutowanie w wysokości 2 proc. wartości transakcji (co wynika z taryfy prowizji). Taka prowizja nie jest pobierana w przypadku płatności kartami MasterCard”. Czyli poza strefą euro lepiej jest płacić kartami mBanku ze znaczkiem MasterCard, a Visę schować gdzieś na dno portfela.
dzkzsl
Odkrywca
Posty: 83
Dołączył(a): 08.03.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) dzkzsl » 14.05.2011 16:38

A mnei interesuje w ogole na jakiej zasadzie to sie odbywa. Musze miec jakas specjalna karte? konto walutowe czy jak? biore moja normalna karte z PKO BP ze zlotowkami na koncie i jade sobie do CRO
Stendo
Croentuzjasta
Posty: 304
Dołączył(a): 24.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Stendo » 14.05.2011 16:46

dzkzsl napisał(a):biore moja normalna karte z PKO BP ze zlotowkami na koncie i jade sobie do CRO



Dokładnie tak - jakakolwiek karta w systemie Mastrcard/Visa bo te są najpopularniejsze znakomicie się sprawdzają poza granicami.
Nic nie musisz uruchamiać, wystarczy że będziesz miał gotówkę w PLN na koncie w przypadku karty debetowej lub odpowiedni limit w przypadku karty kredytowej.
Bank sam sobie przeliczy, np. kuny-->euro-->pln
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płatność kartą w Chorwacji ... wybór banku - strona 3
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone