Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Plan wakacji 2015 - HVAR

W Chorwacji jest mnóstwo wartych zobaczenia miejsc. Zwiedzanie lub wypoczynek, albo i jedno, i drugie? Byłeś gdzieś lub chcesz się dowiedzieć czegoś od innych? To właśnie tutaj możesz to zrobić.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2915
Dołączył(a): 11.03.2010
Plan wakacji 2015 - HVAR

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 22.06.2015 12:37

Cześć Cromaniacy.
Pomysłem z zeszłego roku gdy zwiedzałem południe Chorwacji + BiH i Czarnogórę zakładam znów wątek, który ułatwi mi znacznie zaplanowanie wakacji na Hvarze.
W zeszłym roku byliście bardzo pomocni i w tym roku znów na Was liczę.
Tym razem nieco wywinę się konwencji i nakreślę jedynie czego chcę.
Jest to związane z tym, że wakacje 2014 mogłem planować przez pół roku więc wiedziałem dokładnie czego chcę.
W przypadku wakacji 2015 czasu mam .... 2 tygodnie więc bez Waszego zaangażowania może być lipa.
Zawalony jestem pracą więc liczę na Waszą wyrozumiałość i wspaniałomyślność.
Wątek o Hvarze czytam od 3 dni ale wierzcie mi 118 (dzisiaj) to jest nie lada wyczyn, szczególnie, że pełno w nim odnośników do innych wątków i po prostu ta piramida już mnie przytłacza.

Śpimy w Jelsie 12 nocy.
Ogólnie lubimy zobaczyć tzw. must see w danym regionie oraz poplażować co drugi dzień.
Śladami wątku z zeszłego roku można to właśnie z niego wyczytać - plan-wakacji-2014-t45236.html

Co warto zobaczyć (miasta, miejsca), a gdzie warto plażować z łatwym dostępem dla dzieci ?

Przepraszam za tak infantylnego posta ale sytuacja mnie do tego zmusza :/

Będę uaktualniał oczywiście wątek o nowo poznane na forum punkty i prosił o Waszą opinię.

1. Hvar (cały dzień) - Z przejazdem starą drogą Selca-Velo Grablje-Brusje. zwiedzanie miasta , posiłek.
2. Wyjazd nad Hvar do Twierdzy Napoleona.
3. Vrboska - zwiedzanie + plaże są gdzieś w centrum czy trzeba za miasteczko wyjechać ?
Np ta plaża będzie fajna ? - https://www.google.pl/maps/place/Vrbosk ... !1e1?hl=pl
4. Tunel Pitve....Sv. Nedelja - Dubrovica. Zaryzykuję przejazd drogą zamkniętą i plażowanie w Dubovicy.
5. Stari Grad - obowiązkowo. Może uda nam się przywitać z Panią Kasią przy bordowej budce. Pani Kasiu będziemy tam w okolicach weekendu 10-12 lipiec. Jest Pani wówczas na miejscu ?
6. Plaża w Pokrivenik.
7. Humac - może w drodze na plaże Pokrivenik.
8. Sv. Nikolja - nie wiem przy jakiej okazji zaliczyć najwyższy szczyt na Hvarze.


będę aktualizował.
Ostatnio edytowano 25.06.2015 09:49 przez kaeres, łącznie edytowano 2 razy
Tytusdj
Croentuzjasta
Posty: 459
Dołączył(a): 27.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tytusdj » 22.06.2015 13:46

Tutaj dałeś linka do tego pytania

Zamiast przeczytać dwie strony wyżej post z tym adresem:

co-zwiedzic-na-wyspie-hvar-t18347.html#p261242
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2915
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 22.06.2015 13:56

Tak jak pisałem. Tego jest 118 stron.
Jestem gdzieś na 30-tej :)

Ale dziękuję już za pomoc. Bardzo się przydała.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107607
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 22.06.2015 19:03

kaeres napisał(a):Tak jak pisałem. Tego jest 118 stron.
Jestem gdzieś na 30-tej :)

Ale dziękuję już za pomoc. Bardzo się przydała.

Czytaj tylko to co jest na pierwszej stronie :idea: czyli relacje :lol:

klub-milosnikow-wyspy-hvar-t21885.html

Powodzenia - jak poczytasz kilka relacji - na pewno będziesz znał plan wakacji 2015 na otoku Hvar :oczko_usmiech: :idea:
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 22.06.2015 19:17

kaeres napisał(a):Ogólnie lubimy zobaczyć tzw. must see w danym regionie oraz poplażować co drugi dzień.


W takim razie poproszę (skopiowane z mojej relacji):

ZŁOTA DZIESIĄTKA, czyli subiektywne hvarskie must-see :)

1. Przejazd drogą Sveta Nedjelja-Dubovica (absolutnie obowiązkowo!).
2. Widok ze szczytu Sveti Nikola (jak wyżej).
3. Zatoczki - jest ich ogromna ilość, ja dotarłem do zaledwie kilkunastu (wyróżniłbym Lučišće, Velo i Malo Zaraće, okolice Basiny).
4. Przejazd starą cestą przez Brusje i Velo Grablje (koniecznie).
5. Hvar: widok z twierdzy Španjol (i Napoleon) (spodziewałem się więcej, ale i tak jest świetnie).
6. Średniowieczna część Starego Gradu (moim zdaniem jedna z najbardziej "klimatycznych" starówek w Chorwacji, częściowo pewnie przez brak tłumów).
7. Tunel Pitve (przejeżdża się nim niejako przy okazji, ale on sam jest niezłą atrakcją).
8. Kwitnąca lawenda i zapach ziół, np. rozmarynu (zmysł węchu nie będzie na Hvarze zaniedbany).
9. Wieczory w Jelsie i spacery wybrzeżem do Vitarnji (to z racji zamieszkania).
10. Wioski w głębi wyspy (Humac, Vrisnik).

O Jelsie i zwiedzaniu wyspy więcej tutaj: Klik

A plaże pooglądasz tutaj: Klik
Zosia i Piotrek
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 61
Dołączył(a): 10.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Zosia i Piotrek » 22.06.2015 20:02

To ja tylko informacyjnie wtrącę małe co nieco. Przejazd drogą Sveta Nedjelja-Dubovica - postawili tam w zeszłym roku zakaz wjazdu lub ruchu (nie pamiętam ale raczej ruchu) od strony Sveta Nedjelia, jako że bardzo chcieiliśmy jechać do zatoki Lucisce po raz kolejny, dopytaliśmy naszego gospodarza dlaczego jest zakaz - informacja zwrotna pogorszył się stan drogi czyli wjazd na własne ryzyko. Przejechaliśmy, faktycznie jest troszkę bardziej nierówno ale o ile nie ma się jakiegoś mega niskiego zawieszenia to do przejechania:) - także powtórzę po koledze wyżej obowiązkowo i najlepiej to połączyć z plażowaniem w zatoce Lucisce.
Twierdza w Hvarze i widoki stamtąd również jak dla mnie super - ja akurat zostawiłem na górze auto i pieszo po bardzo ładnym terenie do miasta na całodzienne włóczenie się i oczywiście powrót do góry :) przy okazji oszczędzamy kilkadziesiąt kun na parkingu.
Tunel Pitve - fajna atrakcja podobnie jak sama miejscowość, warto się zatrzymać i przespacerować, ostatnie kilkaset metrów przed tunelem jest nieco wąskie :)
Do Ivan Dolac (miejsce naszego dwukrotnego pobytu a wkrótce trzykrotnego :)) - specjalnie bym nie jechał, nie wyróżnia się aż tak bardzo
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2915
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 23.06.2015 09:30

Krzychooo napisał(a):
kaeres napisał(a):Ogólnie lubimy zobaczyć tzw. must see w danym regionie oraz poplażować co drugi dzień.


W takim razie poproszę (skopiowane z mojej relacji):

ZŁOTA DZIESIĄTKA, czyli subiektywne hvarskie must-see :)

1. Przejazd drogą Sveta Nedjelja-Dubovica (absolutnie obowiązkowo!).
Czy to jest ta droga ? (niestety nie da się tam wyznaczyć trasy więc ciężko ją wskazać. Ta najbliżej brzegu morskiego - https://goo.gl/maps/xinsF
Potwierdzają forumowicze, że jest zamknięta dla ruchu.
Jak to jest ?


2. Widok ze szczytu Sveti Nikola (jak wyżej).
Da się wjechać samochodem osobowym ?

4. Przejazd starą cestą przez Brusje i Velo Grablje (koniecznie).
To jest tylko przejazd czy są tam jakieś atrakcje ?
To jest tzw. stara droga do miasta Hvar ?


6. Średniowieczna część Starego Gradu (moim zdaniem jedna z najbardziej "klimatycznych" starówek w Chorwacji, częściowo pewnie przez brak tłumów).
Dzięki, to pewnik.

7. Tunel Pitve (przejeżdża się nim niejako przy okazji, ale on sam jest niezłą atrakcją).
No właśnie, przy okazji czego ?

10. Wioski w głębi wyspy (Humac, Vrisnik).
Jak będzie czas.

O Jelsie i zwiedzaniu wyspy więcej tutaj: Klik

A plaże pooglądasz tutaj: Klik



Bardzo dziękuję. Mocna pomoc.
Krzychooo
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2909
Dołączył(a): 19.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Krzychooo » 23.06.2015 16:14

kaeres napisał(a):Czy to jest ta droga ? (niestety nie da się tam wyznaczyć trasy więc ciężko ją wskazać. Ta najbliżej brzegu morskiego - https://goo.gl/maps/xinsF
Potwierdzają forumowicze, że jest zamknięta dla ruchu.
Jak to jest ?


W 2011 roku był zakaz wjazdu od strony Dubovicy, ale samochody wjeżdżały. Skoro forumowicze twierdzą, że teraz zakaz jest również od strony Svetej Nedjelji, to pewnie tak jest. Zapewne łamiących zakaz nie będzie brakowało. Pamiętać należy jednak o tym, że w przypadku ewentualnej szkody ubezpieczalnia zapewne nie pokryje kosztów np. naprawy auta.

kaeres napisał(a):Da się wjechać samochodem osobowym ?

Na sam szczyt nie, ale z parkingu koło restauracji zostaje 15-minutowy spacer. Droga jest szutrowa, jedzie się dość długo. Zerknij na mapkę przejazdu ze Svetej Nedjelji pod szczyt. W relacji opisałem przejazd (na stronie pierwszej masz spis treści).

kaeres napisał(a):To jest tylko przejazd czy są tam jakieś atrakcje ?
To jest tzw. stara droga do miasta Hvar ?


Atrakcje? Hmm, widoki są ciekawe. Po drodze sporo pól lawendy. Mija się też klimatyczną starą wioskę Velo Grablje (można zjechać kawałek i się przejść). Tuż po wyjeździe z Hvaru można odbić na twierdzę Napoleona, piękne widoki na stolicę wyspy i Pakleni Otoći.

kaeres napisał(a):No właśnie, przy okazji czego ?


Chociażby przy okazji przejazdu Sveta Nedelja-Dubovica. Poza tym zatunelowa część wyspy oferuje piękne widoki na otwarte morze, w Jelsie tego trochę brakuje. Wiem, że są tam ładne plaże, możesz zerknąć na podlinkowaną wcześniej stronkę z opisem wielu zatoczek.
Rafał78
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1514
Dołączył(a): 10.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafał78 » 23.06.2015 20:03

Hej kaeres

Będę wypatrywał Lanci z naklejką.
My śpimy po drugiej stronie tunelu w ID. (8.07-22.07)
Konkretnego planu nie mamy,będzie planowanie przy śniadanku na tarasie.
Raczej nastawiamy się na kajakową eksplorację linii brzegowej.
A co do punktów must to see to pewnie jeden urlop to i tak za mało.

Pozdrav
heca7
Cromaniak
Posty: 624
Dołączył(a): 03.01.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) heca7 » 23.06.2015 20:25

W mieście Hvar raczej nie ma plaż. Tzn coś tam jest ale nie plażowałabym tam :wink: Cały dzień warto poświęcić na zwiedzanie.
Co do zatoczek to jest ich tyle... po prostu sobie zjeżdżaj. Każda inna. Na tych od południa dłużej jest słońce.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 23.06.2015 22:23

Tu masz interaktywną mapę, zobacz sobie zatoczki i wybierz:
http://visit-hvar.com/
Ja nieodmiennie będę polecać centralną część Pokrivenika.
Ogromnie mi się podobała także grota nad Sv. Nedjelją.
Warto też zajrzeć do Humca i wybrać się na wycieczkę do Grapcevej Špilji
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2915
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 24.06.2015 11:37

Dzięki.
Jak sama wspominasz w swojej relacji każda uvala to całkowicie osobiste podejście do tematu. Ty wybierałaś te najbardziej kameralne i nawet asfalt do końca powodował, że czułaś się jak w centrum Dubrovnika :)

Ja szukam zatoczek bardziej cywilizowanych, do których dojadę samochodem do końca (jeden wyjątek zrobiłem w Konavovske Stijene) oraz można coś zjeść czy napić się piwka lub kawy. To są dla mnie podstawy dobrych plaż czy zatoczek.
Nie znoszę taszczyć tobołów plażowych i wolę mieć gastronomię pod ręką.

Czy takowe znajdę na Hvarze, a jeżeli tak to gdzie ?
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 24.06.2015 11:40

Np. Vela Stiniva. Co do reszty - przejrzyj visit-hvar i relacje.
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2915
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 24.06.2015 14:13

Stiniva już zaklepana. Ładnie też wygląda Pokrivenik.
Do tego mam upatrzone Skozanje, Torac, Luciscie, Dubovica.
Z relacji jeszcze nie widziałem aby ktoś odpoczywał w Milna.
Mikromir
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6673
Dołączył(a): 17.03.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Mikromir » 24.06.2015 14:15

Do Skozanje masz spory kawał szutrówką. :wink:
Następna strona

Powrót do Regiony i miejscowości turystyczne



cron
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone