Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacisz kartą czy gotówką

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.03.2015 21:10

RAFAŁ

Nie zrozumiałem Piotrulexa tak jak i ty, ale szkoda nerwów.
Natomiast jeśli chodzi o napiwki to żadna ujma "wyszukiwać" drobnych przy kelnerze /trzymając się tych +- 10%/. Napiwek jest jest przyjętym gestem wynagradzania niektórych zawodów, ale jest też /w naszej kulturze/ dobrowolną daniną.
Można go dać na wiele sposobów. Możesz powiedzieć ile sobie życzysz reszty. Do ilu ma zaokrąglić. Lub nic nie mówiąc zostawić kwotę na stoliku/barze. W interesie kelnera jest, aby wydać resztę w sposób umożliwiający zostawienie odpowiedniego napiwku.
Płacąc kartą zostawiam napiwek gotówkowy. Ale jak np. nie mam gotówki to nie strzelam sobie w łeb z tego powodu :)
Rafal G-ce
Croentuzjasta
Posty: 171
Dołączył(a): 08.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafal G-ce » 17.03.2015 21:27

Masz racje, szkoda nerwow.
Co do szukania drobnych to pewnie ze zadna ujma. Jednak jesli wyjscie do restauracji mam planowane, to staram sie do niego przygotowac m.in. majac kase na napiwek. Tak mam i nic z tym nie poradzę :-) Jesli nie jestem zadowolony z obslugi to nie zostawiam nic, ale gdybym byl zadowolony a nie mialbym napiwku to bylbym zly na siebie. Choc moze nie az tak zeby sobie strzelac w leb ;-)
co do kart, to w zeszlym tygodniu kelnerka pomylila kwoty i to na swoja niekorzyść. Zamiast 212zl wbila 121zl. Po zwroceniu uwag dziekujac,i zazartowala ze to najwyzszy napiwek jaki dostała.

Pozdrawiam
alcon
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 27.05.2015
Konto osobiste - konto walutowe

Nieprzeczytany postnapisał(a) alcon » 27.05.2015 09:11

Witam,
planuje wyjazd do Chorwacji na wczasy, i trafiłem na forum.
Transport: samochód,
Noclegi: kamping Eurocamp,
Czas: 14dni,
Portfel: ok 1000Euro (2 osoby+1 dziecko) (pieniądze na sam pobyt - bez opłat za przejazd i noclegi)

I teraz najważniejsze płatności:

Mam konto osobiste w
iPKO (karta Visa) -> wypłaty z bankomatów i płatności to do kwoty doliczane 2% od kwoty pobrania.
Rozumiem że przewalutowanie: ZŁ -> Euro -> Kuny

Konto walutowe:
Tmobile (karta MasterCard - Euro, USD) -> wypłaty z bankomatów 0zł (ale spread 8,1%)
Przewalutowanie: Euro -> kuny
Przewalutowanie: USD -> kuny

Trafiłem na Kantor internetowy AliorBank
gdzie spread 0,62%, pierwsza wypłata 0zł kolejna 9zł.
(A może jakieś inne konto warte uwagi z którego wy korzystacie)

Tak naprawdę to nie wiem która z opcji jest bardziej korzystna przy płatnościach.
Ponieważ na przejazd są potrzebne Euro a w samej Chorwacji już kuny.
A może w formie realnego pieniądza w portfelu.
Czy z 1000E jestem w stanie coś zaoszczędzić.
Czy korzystając z konta walutowego wyjdzie mnie taniej niż z konta osobistego.
Jeśli ktoś ma jakiś algorytm obliczeniowy która z opcji jest najlepsza był bym wdzięczny za pomoc.
Dziękuję z góry za pomoc.
Pozdrawiam :)
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004
Re: Konto osobiste - konto walutowe

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 27.05.2015 09:24

alcon napisał(a):Witam,
planuje wyjazd do Chorwacji na wczasy, i trafiłem na forum.
)

Witam.

Zanim założysz nowy temat przeglądnij forum.
Popularne pytania zadawaj w wątkach, które już są zamiast zakładać nowy temat. :idea:

krotki-przewodnik-po-forum-i-spis-tresci-faq-t18622.html

+

faq.php#f0r1
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 02.06.2015 18:55

Wczoraj z myślą o wakacjach zmieniłem opcję konta w swoim banku

Teraz mam tak:
0 opłaty za konto (miałem 12)
0 opłaty za karty (miałem 4zł x 2 karty)
0 opłat za bankomaty w tym zagraniczne (był tylko Euronet darmowy a po za PL 3% lecz nie mniej niż 9zł)
2,5% za przewalutowanie

Konto ma jedynie warunek miesięcznego wpływu o określonej minimalnej wysokości, jak mniej wpłynie to opłata miesięczna 50zł

Nie wygląda to dramatycznie wiec dla wygody i bezpieczeństwa zostanie jednak karta
Tytusdj
Croentuzjasta
Posty: 459
Dołączył(a): 27.02.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tytusdj » 03.06.2015 13:49

To jeszcze zapodaj, gdzie takie warunki dostałeś. Przewalutowanie dość dobre, ale kursy bankowe zapewne, więc trzeba doliczyć i ten koszt....
oleandros
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 05.12.2014
Czy wszędzie zapłacę kartą?

Nieprzeczytany postnapisał(a) oleandros » 16.06.2015 20:54

Witam

Czy za winiety i wszystkie autostrady (tj. chorwackie i słoweńską) zapłacę kartą czy lepiej mieć gotówkę?
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008
Re: Czy wszędzie zapłacę kartą?

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 16.06.2015 21:33

Zawsze płacę kartą, chociaż w ubiegłym roku raz zdarzyło się, że terminal we Włoszech odrzucił jedną kartę.

W podróży mam przy sobie kilka kart, ale również pewną ilość gotówki, w razie gdyby ... :wink:
Użytkownik usunięty
Re: Czy wszędzie zapłacę kartą?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 16.06.2015 21:40

Generalnie Tak, ale karta to tylko plastik, a jak pisze walp lepiej mieć też gotówkę, na wypadek awarii terminala lub podobnych przypadków.
Ostatnio edytowano 16.06.2015 21:45 przez Użytkownik usunięty, łącznie edytowano 1 raz
zmasz
Croentuzjasta
Posty: 263
Dołączył(a): 05.07.2007
Re: Czy wszędzie zapłacę kartą?

Nieprzeczytany postnapisał(a) zmasz » 16.06.2015 21:43

Albo mandat płatny gotówką :D
Rysio
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13045
Dołączył(a): 23.07.2002
Re: Czy wszędzie zapłacę kartą?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rysio » 16.06.2015 22:58

Ad. 2009sierpień. Czarne chmury przyszły od południa. Najpierw zrobiło się ciemno ok 14 w południe, potem jasno od piorunów i od Karlovaca żaden terminal nie działał aż do Splitu.
Rafal G-ce
Croentuzjasta
Posty: 171
Dołączył(a): 08.08.2012
Re: Czy wszędzie zapłacę kartą?

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafal G-ce » 17.06.2015 00:34

W ubiegłym roku wracając objazdem MLP nie mogłem zapłacić jakąkolwiek kartą za zakup winietki austriackiej. Wszystkie inne zakupy, w tym paliwo można było opłacać kartą bez problemu. Pierwsza stacja, która przyjmowała płatności kartą była na autostradzie.
W drodze do Chorwacji na granicy Cz-A płatność kartą za winietkę była obciążona dodatkową prowizją 1E.
W pozostałych miejscach za paliwo i przejazdy płaciłem kartą.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.06.2015 05:57

Zawsze trzeba mieć drobne w euro :!: :!: :!:

W Austrii tak do 20 euro płaci się prawie zawsze gotówką, poza supermarketami,
takie zwyczaje :!:
VONPLES
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2671
Dołączył(a): 30.06.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) VONPLES » 17.06.2015 18:08

Z całym szacunkiem dla wszystkich.....dawno temu powiedzmy jakieś 20 lat ....nikt nie miał takich problemów....brało się "gotówkę" i po sprawie....( na ogół zawsze zostawało)!! Dziś mamy dostęp do tak zwanej "plastikowej gotówki" i......robimy sobie z tego "dobrodziejstwa" problemy!! Drodzy forumowicze....jadę 6 raz do Chorwacji (od roku 2010)...i nie wziąłem ani razu żadnej kuny z Polski (poza tymi, które mi zostały z poprzednich wyjazdów)...nie śledzę prowizji, spreed'ów i innych takich "analiz"...płacę za wszystko praktycznie kartą (autostrady, zakupy) a na wydatki nadzwyczajne (gotówkowe rejsy, przyplażowe konoby...itp) wybieram kuny z bankomatu!! A 15 lat temu jadąc do Chorwacji miałem w kieszeni....marki, dolary, korony, forinty i kuny...ale nie miałem i konta w banku i kart płatniczych...pozdrawiam!
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.06.2015 19:02

Twój bank cię kocha..:)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacisz kartą czy gotówką - strona 43
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone