Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacisz kartą czy gotówką

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 13.02.2015 00:12

sdolas napisał(a):To teraz jeszcze bank i płatność kartą.
Na dzień dzisiejszy zgodnie z przelicznikiem
https://www.mastercard.com/global/curre ... index.html
przewalutowanie jest po kursie 0.548812
Czyli:
- wymieniając Euro na kuny, zapłacimy - 54,48 PLN za 100 kun
- wymieniając PLN na kuny, zapłacimy - 55,24 PLN za 100 kun
- płacąc kartą, zapłacimy - 56,53 PLN za 100 kun
Liczyłem tu płatność MC gdzie pobierana jest prowizja 3 jednostek monetarnych na każde 100 + przewalutowanie.

Jeśli gdzieś nie walnąłem :roll:, największa różnica 2 kun

wszystko się zgadza pod warunkiem, że walutą rozliczeniową Twojej MC jest PLN;-)
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 13.02.2015 00:15

Lednice napisał(a):Kartami jest najwygodniej i najbezpieczniej :D

Wiadomo, że w knajpie, na straganie, w lodziarni, itp.,
podstawa to gotówka.

Ważne, żeby zaplanowanej na wakacje forsy starczyło, a reszta to pikuś, pan pikuś :wink:
Obrazek


Pewnie, że najbezpieczniej. bez dwóch zdań.

Ponadto wyobraź sobie, hipotetyczną sytuację, iż musisz wziąć, kasę na cały wyjazd, wyłącznie w gotówce, jak to drzewiej bywało.

Kiedyś, lata wstecz, to był standard. Obecnie passé. :papa:
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 13.02.2015 00:16

KrisM
Niby takie oczywiste a faktycznie tego nie ująłem :oops:
Nie mam konta walutowego wiec oczywiście że PLN :D
PS. Dobrze że zweryfikowane :wink:
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 13.02.2015 00:21

sdolas napisał(a):KrisM
Niby takie oczywiste a faktycznie tego nie ująłem :oops:
Nie mam konta walutowego wiec oczywiście że PLN :D

mojej euro, więc mojej wychodzi około 58, ale i tak wolę płacić kartą :D
yzedef
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2975
Dołączył(a): 09.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) yzedef » 13.02.2015 00:21

lechocz napisał(a):
A jaką Ty widzisz różnicę pomiędzy wożeniem "...tysięcy złotych..." w złotówkach a w euro?

I jedne i drugie można "...zgubić lub mogą Ci ukraść...".


Mogą ukraść i mogę zgubić ale łatwiej jest ukryć i nosić jeden banknot 500 euro niż odpowiednik ponad 2 tys. PLN bo to już gruby zwitek pieniędzy. W zeszłym roku w podgorze z ciekawości zerknąłem na kursy PLN - kuna i były zdecydowanie mniej korzystne niż euro - kuna, a co do tracenia czasu na wymiany i tak człowiek łazi prawie co wieczór po deptaku to siłą rzeczy mija kantory, więc żadna to strata czasu wejść i wymienić.
Ale kto co tam lubi :), lepiej się skupić na znalezieniu fajnej knajpki z dobrym i nie drogim żarciem niż liczyć te promile jakie tracimy na wymianach :).
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 13.02.2015 00:24

można zabrać 4 x 500 zł :D
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 13.02.2015 00:25

Lechocz też miał sporo racji z zabraniem PLN w celu wymiany.
Jeśli ktoś i tak bierze gotówe, to po co biegać i szukać taniego Euro po kantorach, lepiej wziąć trochę PLN na wszelki i ma się spokojną głowę.

Ja już mam strategię utartą po Waszych poradach :D
Wiadomo że gdzie można karta do bólu, Euro kupię by było na zakwaterowanie + jeszcze coś na wszelki, PLN też coś na wszelki. Jak Euro i PLN wrócą to nie zgniją :lol:
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107678
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 13.02.2015 00:32

KrisM napisał(a):można zabrać 4 x 500 zł :D

Jest w obiegu taki banknot :?:
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 13.02.2015 00:34

Janusz Bajcer napisał(a):
KrisM napisał(a):można zabrać 4 x 500 zł :D

Jest w obiegu taki banknot :?:

No 2,5 x 200 zł :lol:
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 13.02.2015 00:39

Chciałem tylko powiedzieć, że te wszystkie przemyślenia z którymi się tu dzielicie zostały w zasadzie opisane na pierwszej stronie tego wątku jakieś (rocznikowo patrząc) trzy lata temu.
Rozumiem, że starzy forumowicze i bywalcy Chorwacji je w miarę znają.

Dziwię tylko się tym nowo zarejestrowanym, że ponownie próbują to wszystko wszystkim wytłumaczyć. 8O

Ale rozumiem też, że człowiek odczuwa taką potrzebę aby pokazać że się zna...
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 13.02.2015 00:53

yzedef napisał(a):
lechocz napisał(a):
A jaką Ty widzisz różnicę pomiędzy wożeniem "...tysięcy złotych..." w złotówkach a w euro?

I jedne i drugie można "...zgubić lub mogą Ci ukraść...".


Mogą ukraść i mogę zgubić ale łatwiej jest ukryć i nosić jeden banknot 500 euro niż odpowiednik ponad 2 tys. PLN bo to już gruby zwitek pieniędzy. W zeszłym roku w podgorze z ciekawości zerknąłem na kursy PLN - kuna i były zdecydowanie mniej korzystne niż euro - kuna, a co do tracenia czasu na wymiany i tak człowiek łazi prawie co wieczór po deptaku to siłą rzeczy mija kantory, więc żadna to strata czasu wejść i wymienić.
Ale kto co tam lubi :), lepiej się skupić na znalezieniu fajnej knajpki z dobrym i nie drogim żarciem niż liczyć te promile jakie tracimy na wymianach :).


A pomyślałeś co będzie jak wymienisz tenże banknocik 500 euro na kuny. :? 8O

Dopiero będziesz miał rulon. A na pewno będzie on większy jak byś tak wziął np. około czterdziestu 50-cio złotowych banknotów. I weź toto spróbuj ukryć. 8O :mrgreen:

Co do kursu to jest on faktycznie troszeczkę mniej korzystny niż euro - kuna. Ale tragedii nie ma. :wink:

Zaś co do fajnej knajpki, to pełna zgoda. wszak jedziemy na wakacje. :hut: :papa:
lechocz
Cromaniak
Posty: 606
Dołączył(a): 17.01.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) lechocz » 13.02.2015 00:58

romuald22 napisał(a):Chciałem tylko powiedzieć, że te wszystkie przemyślenia z którymi się tu dzielicie zostały w zasadzie opisane na pierwszej stronie tego wątku jakieś (rocznikowo patrząc) trzy lata temu.
Rozumiem, że starzy forumowicze i bywalcy Chorwacji je w miarę znają.

Dziwię tylko się tym nowo zarejestrowanym, że ponownie próbują to wszystko wszystkim wytłumaczyć. 8O

Ale rozumiem też, że człowiek odczuwa taką potrzebę aby pokazać że się zna...


A nie uważasz, że przez te trzy lata, od założenia wątku, coś niecoś mogło się pozmieniać?

Że dobrych rad nigdy za wiele?

Wszak to jednak kawał czasu, było nie było.

I po co ta złośliwość na koniec?

Żeby pokazać, iż jesteś forumowym "starym wyjadaczem"? :papa:
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 13.02.2015 01:04

romuald22 napisał(a):Chciałem tylko powiedzieć, że te wszystkie przemyślenia z którymi się tu dzielicie zostały w zasadzie opisane na pierwszej stronie tego wątku jakieś (rocznikowo patrząc) trzy lata temu.
Rozumiem, że starzy forumowicze i bywalcy Chorwacji je w miarę znają.

Dziwię tylko się tym nowo zarejestrowanym, że ponownie próbują to wszystko wszystkim wytłumaczyć. 8O

Ale rozumiem też, że człowiek odczuwa taką potrzebę aby pokazać że się zna...


Są jednak takie "świeżyki" jak ja co lubią mieć pewne rzeczy przedstawione liczbowo.
Spytałem gdzieś wcześniej o różnice procentowe i dostałem odp. niejedną że to tylko "szklana kula"
Liczbami się podzieliłem mając na względzie takich jak ja którzy czegoś takiego szukają, nawet gdyby to była garstka. Na pewno z siebie wielkiego cromaniaka nie robię :wink:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 13.02.2015 01:11

"Młodzi" się pytają i chwała im :!: :D
To tylko świadczy o ich przedsiębiorczości :wink:


Ważne, żeby ludzie byli aktywni i umieli samodzielnie zaplanować podróż z pomocą forum :D
romuald22
zbanowany
Posty: 4865
Dołączył(a): 22.03.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) romuald22 » 13.02.2015 01:24

lechocz napisał(a):A nie uważasz, że przez te trzy lata, od założenia wątku, coś niecoś mogło się pozmieniać?

W tej kwestii - niewiele.
lechocz napisał(a):Że dobrych rad nigdy za wiele?

W innym wątku przysłowiami rzucałeś. Ale jest też takie "dobrymi chęciami piekło jest brukowane".
Przemyśl to.

lechocz napisał(a):I po co ta złośliwość na koniec?
Żeby pokazać, iż jesteś forumowym "starym wyjadaczem"? :papa:


Nie jestem "starym wyjadaczem". Spójrz ile mam postów napisanych od rejestracji - w tym większość o muzyce i to nie chorwackiej. To, że bywam w Chorwacji od 14 lat prawdopodobnie nie ma dla ciebie znaczenia. Pomimo tego, że używam tam gotówki oraz kart różnych (debetowych i kredytowych).
Na kilku rzeczach się znam. Na niektórych nie.

Zauważyłem ostatnio, że ty na forum musisz mieć ostatnie zdanie, więc nie oczekuj ode mnie dalszej rozmowy. Nie będę już czytał co tu napiszesz. Przestaję ten wątek "śledzić".

Jednak cały czas się uczę...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacisz kartą czy gotówką - strona 41
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone