Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Magda O.
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1747
Dołączył(a): 20.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magda O. » 19.04.2017 09:44

Ja przeważnie wypłacam gotówkę, ale używam też kart. Pamiętam promocję Mastercard w 2014 roku - płacąc kartą Mastercard w Konzumie po okazaniu kuponu otrzymywało się 10% zniżki do zakupów powyżej 200 kun. Naprawdę sporo wtedy zaoszczędziliśmy i wciąż szukam podobnych promocji, ale od tamtej pory nic takiego się nie pojawiło. A może ktoś coś wie?
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 19.04.2017 10:40

Koszty jakie ponosimy my płacąc kartą to jedna strona medalu a druga to prawie 2% od każdej operacji jakie pobiera operator od sprzedawcy. Można powiedzieć a co mnie to obchodzi - można - ale dobrze jest przynajmniej o tym wiedzieć bo w ostatecznym rozrachunku za to też my płacimy.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13432
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 19.04.2017 11:26

Tak, dobrze wiedzieć. Piszesz o opłacie interchange, która jest prowizją, jaką otrzymuje bank od każdej transakcji kartą debetową i kredytową.

Jeszcze w 2012 roku, była ona dość wysoka (3-4% dla małych sklepów, 1,5-2% dla dużych). Od 2015 r. weszły nowe regulacje i na ich mocy, obecna stawka interchange dla kart debetowych wynosi 0,2%, natomiast dla kart kredytowych 0,3%, co sprawiło, że wzrosły obroty bezgotówkowe, a handlowcy ponoszą obecnie niższe koszty.
endryu
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1344
Dołączył(a): 10.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) endryu » 19.04.2017 11:40

Niestety po obniżeniu opłat interchange banki podwyższają prowizję np. za przewalutowanie transakcji kartą. :!:

W wielu tematach co chwile pojawiają się pytania o opłacalność korzystania z karty. I tu nasuwa się teza, że wielu userów nie zapoznaje się z taryfą opłat i prowizji banku konkretnej karty płatniczej :!:
Szanowni Państwo trzeba zapoznawać się z tymi uwarunkowaniami i mniej będzie konsternacji :!:
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 19.04.2017 11:56

walp napisał(a):Tak, dobrze wiedzieć. Piszesz o opłacie interchange, która jest prowizją, jaką otrzymuje bank od każdej transakcji kartą debetową i kredytową.

Jeszcze w 2012 roku, była ona dość wysoka (3-4% dla małych sklepów, 1,5-2% dla dużych). Od 2015 r. weszły nowe regulacje i na ich mocy, obecna stawka interchange dla kart debetowych wynosi 0,2%, natomiast dla kart kredytowych 0,3%, co sprawiło, że wzrosły obroty bezgotówkowe, a handlowcy ponoszą obecnie niższe koszty.

Faktycznie zmalała prowizja, nie wiedziałem. Ale jak się doliczy opłatę za dzierżawę terminala i opłatę stałą to dla małego sklepiku jest to jednak dodatkowy koszt za który klient w jakiejś formie zapłaci. Fakt, że dopłaci tak samo ten który płaci kartą jak i ten za gotówkę. Oczywiście nie ma sensu oczekiwać, że taka wygoda będzie za darmo. Skoro teraz już tak mało pobierają to zacznę płacić kartą. Przynajmniej nie dojdzie do takiej pomyłki jaką zrobiła moja żona płacąc zamiast 160 kuna 160 euro - na szczęście zauważyłem bo kasjerka wyglądała na niezbyt zdziwioną i chyba by przyjęła zapłatę bez mrugnięcia okiem.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5185
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 19.04.2017 23:28

Tu lanie należy się żonie, kasjerka w drugiej kolejności ;). Chyba nietrudno rozróżnić czy należy zapłacić koło 100 zeta czy może 700 ...
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 20.04.2017 05:24

piotrulex napisał(a):Tu lanie należy się żonie, kasjerka w drugiej kolejności ;). Chyba nietrudno rozróżnić czy należy zapłacić koło 100 zeta czy może 700 ...


Sprawdzasz każdą transakcję w jakiej jest walucie?
Bo to chyba o to chodziło że kasjerka wbiła kwotę ale nie w kunach a w euro i to może umknąć raczej każdemu.
Inna sprawa że kasjerka i tak raczej nic by z tego nie miala. Chyba ze sama zrobić chciała zakupy za resztę co pozostało ...
Marsallah
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2275
Dołączył(a): 31.08.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marsallah » 20.04.2017 07:58

endryu napisał(a):Niestety po obniżeniu opłat interchange banki podwyższają prowizję np. za przewalutowanie transakcji kartą. :!:

W wielu tematach co chwile pojawiają się pytania o opłacalność korzystania z karty. I tu nasuwa się teza, że wielu userów nie zapoznaje się z taryfą opłat i prowizji banku konkretnej karty płatniczej :!:
Szanowni Państwo trzeba zapoznawać się z tymi uwarunkowaniami i mniej będzie konsternacji :!:


A jak ma się do tych opłat korzystanie z płatności zbliżeniowych (pay pass), które w założeniu miało przy obniżeniu kosztów obsługi służyć zwł. do dokonywania drobnych płatności? Wiem, że pay pass nie jest w Chorwacji tak popularny jak w Polsce, ale jednak powoli wchodzi. BTW, kiedyś czytałem, że Polska jest liderem jeśli chodzi o ilość płatności zbliżeniowych - sam (w Polsce) płacę prawie zawsze pay passem, a gotówkę podejmuję nie częściej niż 5 razy w miesiącu - i są to drobne kwoty, po 50-200 złotych.
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 20.04.2017 09:30

paulr napisał(a):...
Bo to chyba o to chodziło że kasjerka wbiła kwotę ale nie w kunach a w euro i to może umknąć raczej każdemu.
Inna sprawa że kasjerka i tak raczej nic by z tego nie miala. Chyba ze sama zrobić chciała zakupy za resztę co pozostało ...

Wyjaśnienie dodatkowe: kasjerka wbiła 160 kuna, w portfeliku miałem euro i kuny, żona wyjęła 160 euro i by poszło tylko ja się wtrąciłem. Żona się specjalnie nie przejęła tym - 160 to 160,dobrze, że nie dała 1600.
fish74
Croentuzjasta
Posty: 190
Dołączył(a): 24.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) fish74 » 28.04.2017 08:29

Witam.
Napisałem do mbanku i odpisano mi że prowizja pln-hrk wynosi 5,9 % - karta Visa .Czyli wg tego wynika że za 1 kunę na dziś zapłace 0,599 pln tak ?
Czyli nie ma wiekszego sensu wymieniać pln-hrk w Pl.Dobrze przeliczam ?
https://www.visaeurope.com/making-payme ... ange-rates
szwa
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 18.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) szwa » 28.04.2017 11:07

fish74 napisał(a):Witam.
Napisałem do mbanku i odpisano mi że prowizja pln-hrk wynosi 5,9 % - karta Visa .Czyli wg tego wynika że za 1 kunę na dziś zapłace 0,599 pln tak ?
Czyli nie ma wiekszego sensu wymieniać pln-hrk w Pl.Dobrze przeliczam ?


Jeżeli rzeczywiście jest takie bezpośrednie przeliczenie w mbanku, to niby się zgadza, to co wyliczyłeś. Tylko, że dobry kurs kuny wynosi około 0,56 PLN. Zatem przy 1000 kunach przepłacasz już o 39 zł. Lepiej zatem mieć np. konto walutowe USD i do tego kartę Mastercard USD (w tym przypadku jest przelicznik mastercard) i wówczas kuna wychodzi mniej więcej 0,59 poprawka 0,56 PLN.
Ostatnio edytowano 28.04.2017 12:09 przez szwa, łącznie edytowano 1 raz
viltob08
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1330
Dołączył(a): 09.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) viltob08 » 28.04.2017 11:29

szwa napisał(a):
fish74 napisał(a):Witam.
Napisałem do mbanku i odpisano mi że prowizja pln-hrk wynosi 5,9 % - karta Visa .Czyli wg tego wynika że za 1 kunę na dziś zapłace 0,599 pln tak ?
Czyli nie ma wiekszego sensu wymieniać pln-hrk w Pl.Dobrze przeliczam ?


Jeżeli rzeczywiście jest takie bezpośrednie przeliczenie w mbanku, to niby się zgadza, to co wyliczyłeś. Tylko, że dobry kurs kuny wynosi około 0,56 PLN. Zatem przy 1000 kunach przepłacasz już o 39 zł. Lepiej zatem mieć np. konto walutowe USD i do tego kartę Mastercard USD (w tym przypadku jest przelicznik mastercard) i wówczas kuna wychodzi mniej więcej 0,59 PLN.

Dokładnie, też polecam. Mam taką w USD do krajów gdzie nie ma euro i EUR tam, gdzie one są ;-) Płacę tylko jeden przelicznik i nic poza tym, "eurowa" za free ;-)
fish74
Croentuzjasta
Posty: 190
Dołączył(a): 24.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) fish74 » 28.04.2017 11:48

szwa napisał(a):
fish74 napisał(a):Witam.
Napisałem do mbanku i odpisano mi że prowizja pln-hrk wynosi 5,9 % - karta Visa .Czyli wg tego wynika że za 1 kunę na dziś zapłace 0,599 pln tak ?
Czyli nie ma wiekszego sensu wymieniać pln-hrk w Pl.Dobrze przeliczam ?


Jeżeli rzeczywiście jest takie bezpośrednie przeliczenie w mbanku, to niby się zgadza, to co wyliczyłeś. Tylko, że dobry kurs kuny wynosi około 0,56 PLN. Zatem przy 1000 kunach przepłacasz już o 39 zł. Lepiej zatem mieć np. konto walutowe USD i do tego kartę Mastercard USD (w tym przypadku jest przelicznik mastercard) i wówczas kuna wychodzi mniej więcej 0,59 PLN.

0,599 a 0,59 co za różnica ?chyba że sie pomyliłeś ?
szwa
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 18.04.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) szwa » 28.04.2017 12:02

fish74 napisał(a):
szwa napisał(a):
fish74 napisał(a):Witam.
Napisałem do mbanku i odpisano mi że prowizja pln-hrk wynosi 5,9 % - karta Visa .Czyli wg tego wynika że za 1 kunę na dziś zapłace 0,599 pln tak ?
Czyli nie ma wiekszego sensu wymieniać pln-hrk w Pl.Dobrze przeliczam ?


Jeżeli rzeczywiście jest takie bezpośrednie przeliczenie w mbanku, to niby się zgadza, to co wyliczyłeś. Tylko, że dobry kurs kuny wynosi około 0,56 PLN. Zatem przy 1000 kunach przepłacasz już o 39 zł. Lepiej zatem mieć np. konto walutowe USD i do tego kartę Mastercard USD (w tym przypadku jest przelicznik mastercard) i wówczas kuna wychodzi mniej więcej 0,59 PLN.

0,599 a 0,59 co za różnica ?chyba że sie pomyliłeś ?


Tak, pomyliłem się. Miało być 0,56 :) Aktualnie według przelicznika Mastercard jest: 1 HRK = 0.145242 USD * 3,8682 za USD wychodzi: 0,5618 PLN.
Można sprawdzić aktualny przelicznik na stronie mastercard.us i kurs USD na kantorze walutowym Alior.
fish74
Croentuzjasta
Posty: 190
Dołączył(a): 24.11.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) fish74 » 28.04.2017 13:25

mbank ekonto po przeliczeniu mastercard kuna wychodzi 0,592 czyli to samo tyle że tym przypadku jet podwójne przewalutowanie kuna - euro ( mastercard ) euro -pln ( bank)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 61
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone