Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kucharp
Podróżnik
Posty: 15
Dołączył(a): 20.03.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kucharp » 25.03.2017 20:40

Witam. Czy można płacić kartą za autostrady na Chorwacji.
Pazurek
Odkrywca
Posty: 97
Dołączył(a): 22.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pazurek » 25.03.2017 20:43

Tak.
słoma79
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2166
Dołączył(a): 29.11.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) słoma79 » 25.03.2017 20:54

fly napisał(a):Cze!
Jeśli chodzi o zakupy w Szwecji/ to na kasie pani się zawsze pyta w jakiej walucie płatność, czyli w moim wypadku pyta svenskie og norskie?
i ja odpowiadam Mastercard/norskie.
O co chodzi...
otóż jeśli svenskie to kurs sklepu/banku na miejscu z ewentualną prowizją.
jeśli norskie/Mastercard to kurs banku w którym w karta została wydana.
pozdro
fℓу
ps.często i gęsto nie pytają jaka waluta ma być środkiem płatniczym i potem są takie kwiatki 8O jak przeglądamy konto .


w sklepie w Chorwacji też pani pytała "kuna/polskie" brałem polskie bo od razu wiedziałem ile...po przeliczeniu pln/kuna wychodziło 0, 61-0,62...w Trogirze kelner nie pytał i poszło z kuny...0, 58 :papa:
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 26.03.2017 11:40

Kucharp napisał(a):Witam. Czy można płacić kartą za autostrady na Chorwacji.

Można... A ja bym nawet powiedział jest bardzo wskazane chyba że ktoś woli stać.
Bo chyba zawsze obojętnie ile osób jedzie więcej jest ludzi na bramkach tzw gotówkowych (na których też można płacić kartą ) niż do tych gdzie płaci się tylko kartą(no cash)
agnieszka-l
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 09.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) agnieszka-l » 31.03.2017 11:20

Witajcie, a czy ktoś z Was korzystał może z karty zbliżeniowej ING? Pytałam w banku, to jakoś dziwnie tłumaczą, ogólnie wychodzi, że bardzo się nie opłaca używać jej w Chorwacji :/
Endrju
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 788
Dołączył(a): 01.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Endrju » 31.03.2017 12:27

agnieszka-l napisał(a):Witajcie, a czy ktoś z Was korzystał może z karty zbliżeniowej ING? Pytałam w banku, to jakoś dziwnie tłumaczą, ogólnie wychodzi, że bardzo się nie opłaca używać jej w Chorwacji :/


Ja 4 lata temu takiej używałem i to był ostatni raz, gdyż kursy przeliczeń były z innej planety. Teraz płacę z PKO S.A. i jest przystępnie.
krakus84
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 17.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakus84 » 31.03.2017 15:57

Jezeli uzywacie karty walutowej MasterCard to w CRO placicie karta € czy $?
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 31.03.2017 18:25

Endrju napisał(a):
agnieszka-l napisał(a):Witajcie, a czy ktoś z Was korzystał może z karty zbliżeniowej ING? Pytałam w banku, to jakoś dziwnie tłumaczą, ogólnie wychodzi, że bardzo się nie opłaca używać jej w Chorwacji :/


Ja 4 lata temu takiej używałem i to był ostatni raz, gdyż kursy przeliczeń były z innej planety. Teraz płacę z PKO S.A. i jest przystępnie.

w bankach cenniki często się zmieniają. Tak samo karty. Np w Inteligo do jednego konta jest różnica groszy na niekorzyść Visy.
Dlatego rozmowa i porównywanie tutaj ofert nie ma większego sensu, bo dużo osób na indywidualnie dobrane konta. Gdzie dla jednego jest coś za 0zł/%przewalutowania itp, a inny teoretycznie za to samo sporo płaci. I w przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zapytać u siebie w banku.
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 31.03.2017 18:29

krakus84 napisał(a):Jezeli uzywacie karty walutowej MasterCard to w CRO placicie karta € czy $?


Ja używam Visy w Euro.
Kuna w przeliczeniu na PLN wychodzi podobnie jak dla MasterCard w pln w koncie inteligo. (rozlicza od razu z kuna na pln po kursie na stronie banku)
Ale plus karty w euro jest taki zę wszystko co kupujemy po drodze kupujemy w euro kupione zazwyczaj taniej w kantorze internetowym. Czyli Tankowanie, winiety, obiady itp w Austrii i Słowenii czy jak ktoś jedzie przez Słowację mamy rozliczane bez żadnych opłat. W przypadku posiadania USD, bank przeliczy nam je po nie najlepszym kursie na Euro i zazwyczaj doliczy kilka % za przewalutowanie.
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 31.03.2017 18:58

Jadę na wakacje by się cieszyć okolicznościami przyrody :) zdumiewa mnie, że ktoś liczy kasę do tego stopnia, że problemem jest wydanie np 100zł więcej :mrgreen: ale na piwo w konobie i takie tam wydaje więcej :)

Jadę z małżonką i specjalnie nie liczę, a jestem emerytem ;) Trzeba zachować zdrowy rozsądek :papa:
krakus84
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 17.11.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) krakus84 » 31.03.2017 19:26

bluesman napisał(a):Jadę na wakacje by się cieszyć okolicznościami przyrody :) zdumiewa mnie, że ktoś liczy kasę do tego stopnia, że problemem jest wydanie np 100zł więcej :mrgreen: ale na piwo w konobie i takie tam wydaje więcej :)

Jadę z małżonką i specjalnie nie liczę, a jestem emerytem ;) Trzeba zachować zdrowy rozsądek :papa:


Tu nie chodzi o zaoszczedzenie 34.97gr podczas 10dniowego pobytu tylko o wygode. Np platnosc na bramkach.
Nie chce mi sie biegac po kantorach w PL i wymieniac zlotowki na euro pozniej w CRO biegac po kantorach i wymieniac euro ma kuny.wole zaplacic karta i miec swiety spokoj. A pytam o walute bo mam obie karty.
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 31.03.2017 23:08

bluesman napisał(a):Jadę na wakacje by się cieszyć okolicznościami przyrody :) zdumiewa mnie, że ktoś liczy kasę do tego stopnia, że problemem jest wydanie np 100zł więcej :mrgreen: ale na piwo w konobie i takie tam wydaje więcej :)

Jadę z małżonką i specjalnie nie liczę, a jestem emerytem ;) Trzeba zachować zdrowy rozsądek :papa:


Ja też jadę na wakacje by odpocząć. Na wakacjach też nie zastanawiam się czy coś kupić czy nie.
Ale przed wakacjami jak mam czas to jestem w stanie sobie ustawić wszystko tak by na wakacje nie zastanawiać się co i jak. Oczywiście na jedne wakacje nie będę zakładał różnych kont do tego karty itp. Ale jako że mam konto w kilku bankach i mam różne możliwości płacenia, przelewów itp. Mogę sobie wybrać jak płacić itp by było mi najwygodniej i najtaniej. Nie chodzi bym na wczasach oszczędzał że dziecku no kupię loda raz na dzień a nie kilka itp tylko bym mógł kupić to wszystko a przy okazji wydać jak najmniej.
Ja jadę w 4 osoby. Takie wakacje kosztują ile kosztują. I teraz niech każda wydana kuna kosztuje mnie z 3-4 grosze mniej ( a kupując w Polsce w kantorach obok mnie może to być i 6 groszy) więc specjalnie się nie starając. Nie wykonując żadnych dodatkowych czynności opłat itp oszczędzić kilka set zł.
Czy jak bym ich nie oszczędził to bym nie pojechał? Pojechał i tak samo się nie martwił o nic i tak samo wydawał.
Tylko skoro mogę mieć to samo taniej.. to np. Ja nie widzę najmniejszego sensu przepłacać.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 31.03.2017 23:23

krakus84 napisał(a):.Nie chce mi sie biegac po kantorach w PL i wymieniac zlotowki na euro pozniej w CRO biegac po kantorach i wymieniac euro ma kuny.wole zaplacic karta i miec swiety spokoj. A pytam o walute bo mam obie karty.

Za apartament też płacisz kartą. :?:
Na targu owoców nie kupujesz. :?:
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 31.03.2017 23:28

Janusz Bajcer napisał(a):
krakus84 napisał(a):.Nie chce mi sie biegac po kantorach w PL i wymieniac zlotowki na euro pozniej w CRO biegac po kantorach i wymieniac euro ma kuny.wole zaplacic karta i miec swiety spokoj. A pytam o walute bo mam obie karty.

Za apartament też płacisz kartą. :?:
Na targu owoców nie kupujesz. :?:


Apartament przelew a nie wszędzie są targi;) albo np w Tribunj na targu obok konzuma mieli ceny za owoce kilka razy droższe niż w sklepie.
Co nie zmienia faktu że z samą kartą lepiej nie jechać.
A jak ktoś jedzie i większość kasy na karcie to i tak co najmniej 2 różne banki najlepiej.
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107665
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 31.03.2017 23:35

paulr napisał(a):Apartament przelew a nie wszędzie są targi;) albo np w Tribunj na targu obok konzuma mieli ceny za owoce kilka razy droższe niż w sklepie.
Co nie zmienia faktu że z samą kartą lepiej nie jechać.
A jak ktoś jedzie i większość kasy na karcie to i tak co najmniej 2 różne banki najlepiej.

Za apartament przelewem pod warunkiem, że właściciel wyraża zgodę.
Raczej powszechna jest gotówka.
Przelewem płaciłem tylko zaliczki.
Na targach owoce droższe, ale domace :P
Konto mam tylko w jednym banku.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 59
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone