Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
valdemar
zbanowany
Posty: 443
Dołączył(a): 10.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) valdemar » 12.09.2016 10:26

piotrulex napisał(a):
Pawgas napisał(a):... Na polskie konto w BZWBK przelaliśmy kilka stów żeby mieć rezerwę (co okazało się dobre bo np niemiecką kartą Maestro nie można płacić na chorwackich i słoweńskich bramkach) ...


Z PL kartami też bywa problem. Automaty są tak wyręchane, ze czasem idzie na 5 razem a czasami trzeba dzwonic po obsługę. Mamy z żona prywatnie identyczne karty. Jak moja nie szło nawet za 5 razem to próbowaliśmy jej karta i ta zwykle bez problemu. Ona karty uzywa kilkukrotnie mniej niż ja i jest mniej zużyta. Tu nie ma znaczenia jakiego banku jest karta ...



A na czym polega "zużycie" karty?
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 12.09.2016 11:12

valdemar napisał(a):
piotrulex napisał(a):
Pawgas napisał(a):... Na polskie konto w BZWBK przelaliśmy kilka stów żeby mieć rezerwę (co okazało się dobre bo np niemiecką kartą Maestro nie można płacić na chorwackich i słoweńskich bramkach) ...


Z PL kartami też bywa problem. Automaty są tak wyręchane, ze czasem idzie na 5 razem a czasami trzeba dzwonic po obsługę. Mamy z żona prywatnie identyczne karty. Jak moja nie szło nawet za 5 razem to próbowaliśmy jej karta i ta zwykle bez problemu. Ona karty uzywa kilkukrotnie mniej niż ja i jest mniej zużyta. Tu nie ma znaczenia jakiego banku jest karta ...



A na czym polega "zużycie" karty?


Zużycie stwierdzone organoleptycznie ;)

Starty pasek magnetyczny itd
valdemar
zbanowany
Posty: 443
Dołączył(a): 10.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) valdemar » 12.09.2016 11:29

To znalazłeś jeszcze bankomaty "paskowe"? W Chorwacji już ponad 5 lat temu wszędzie były obsługiwane chipy...
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 12.09.2016 12:18

valdemar napisał(a):To znalazłeś jeszcze bankomaty "paskowe"? W Chorwacji już ponad 5 lat temu wszędzie były obsługiwane chipy...


itd, itp, etc ...

Automaty, nie bankomaty ;)

Piszę jak miałem i tyle. Jak wiesz lepiej niż ja jak wyglądają nasze karty płatnicze to spoko

Od lat są problemy z automatami na bramkach i Ci co często jeżdżą nie są zdziwieni, jest jak jest, tyle w temacie

No chyba, że chcesz rozwinąć wpis autora, na czym ma polegać różnica dla tego automatu, jakiego banku jest jego karta?

;)

Pozdrawiam
Pawgas
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 05.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pawgas » 12.09.2016 20:26

Kartą Maestro próbowaliśmy płacić w okienku gotówkowym podczas przejazdu autostrady Rupa - Rijeka oraz po słoweńskiej części tunelu Karawantentunel. Kasjerzy odmawiali przyjęcia tej karty pytając o inną. Chyba ich terminale płatnicze jej nie obsługują. Visa z BZWBK poszła bez problemu. Tak więc nie chodziło o stan karty ale o jej typ.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 13.09.2016 08:17

Pawgas napisał(a):Kartą Maestro próbowaliśmy płacić w okienku gotówkowym podczas przejazdu autostrady Rupa - Rijeka oraz po słoweńskiej części tunelu Karawantentunel. Kasjerzy odmawiali przyjęcia tej karty pytając o inną. Chyba ich terminale płatnicze jej nie obsługują. Visa z BZWBK poszła bez problemu. Tak więc nie chodziło o stan karty ale o jej typ.


Mamy z żoną identyczne karty z akceptacją MasterCard, bank nie ma znaczenia

Jak moja nawet za 5 razem nie chciała działać na bramkach wkładaliśmy żony i zwykle było OK, jej karta jest wizualnie w znacznie lepszym stanie
valdemar
zbanowany
Posty: 443
Dołączył(a): 10.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) valdemar » 13.09.2016 08:38

piotrulex napisał(a):
Pawgas napisał(a):Kartą Maestro próbowaliśmy płacić w okienku gotówkowym podczas przejazdu autostrady Rupa - Rijeka oraz po słoweńskiej części tunelu Karawantentunel. Kasjerzy odmawiali przyjęcia tej karty pytając o inną. Chyba ich terminale płatnicze jej nie obsługują. Visa z BZWBK poszła bez problemu. Tak więc nie chodziło o stan karty ale o jej typ.


Mamy z żoną identyczne karty z akceptacją MasterCard, bank nie ma znaczenia

Jak moja nawet za 5 razem nie chciała działać na bramkach wkładaliśmy żony i zwykle było OK, jej karta jest wizualnie w znacznie lepszym stanie


Po prostu przed wyjazdem, kiedy się spodziewasz, że będziesz używać intensywniej kartę, a wiesz, że jest podniszczona, warto wymienić na nową. Kwestia kilku dni. Mi ostatni przestał działać paypass, w piątek złożyłem wniosek, w środę miałem nową kartę...
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 13.09.2016 08:46

Pawgas napisał(a):Kartą Maestro próbowaliśmy płacić w okienku gotówkowym podczas przejazdu autostrady Rupa - Rijeka oraz po słoweńskiej części tunelu Karawantentunel. Kasjerzy odmawiali przyjęcia tej karty pytając o inną. Chyba ich terminale płatnicze jej nie obsługują. Visa z BZWBK poszła bez problemu. Tak więc nie chodziło o stan karty ale o jej typ.

Tak się zdarza, chociaż w moim przypadku bardzo rzadko. Ostatni taki przypadek miałem w restauracji w Budapeszcie.

Zdecydowana większość sklepów akceptuje obie organizacje, jednak zdarzają się restauracje lub hotele, które przyjmują płatności wyłącznie kartą MasterCard lub tylko kartami Visa. Nie ma tutaj reguły. Najlepszym rozwiązaniem będzie w takiej sytuacji posiadanie zarówno karty Visa, jak i karty MasterCard.

Na pierwszy rzut oka, karty różnią się tylko logo. Gdy dokonujemy płatności, terminal w danym punkcie należy do określonej firmy.
To m. in. od umowy z firmą obsługującą elektronicznie terminale, zależy, które rodzaje kart są obsługiwane.
valdemar
zbanowany
Posty: 443
Dołączył(a): 10.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) valdemar » 13.09.2016 08:49

walp napisał(a):
Pawgas napisał(a):Kartą Maestro próbowaliśmy płacić w okienku gotówkowym podczas przejazdu autostrady Rupa - Rijeka oraz po słoweńskiej części tunelu Karawantentunel. Kasjerzy odmawiali przyjęcia tej karty pytając o inną. Chyba ich terminale płatnicze jej nie obsługują. Visa z BZWBK poszła bez problemu. Tak więc nie chodziło o stan karty ale o jej typ.

Tak się zdarza, chociaż w moim przypadku bardzo rzadko. Ostatni taki przypadek miałem w restauracji w Budapeszcie.

Zdecydowana większość sklepów akceptuje obie organizacje, jednak zdarzają się restauracje lub hotele, które przyjmują płatności wyłącznie kartą MasterCard lub tylko kartami Visa. Nie ma tutaj reguły. Najlepszym rozwiązaniem będzie w takiej sytuacji posiadanie zarówno karty Visa, jak i karty MasterCard.

Na pierwszy rzut oka, karty różnią się tylko logo. Gdy dokonujemy płatności, terminal w danym punkcie należy do określonej firmy.
To m. in. od umowy z firmą obsługującą elektronicznie terminale, zależy, które rodzaje kart są obsługiwane.


Czy nie jest tak, że większość banków wydaje teraz do kont "wypukłe" MC/VISY? przynajmniej tak jest w kilku bankach, w których mamy konta rodzinne i firmowe, ostatni raz Maestro używałem chyba z 10 lat temu.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13436
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 13.09.2016 09:01

valdemar napisał(a):Czy nie jest tak, że większość banków wydaje teraz do kont "wypukłe" MC/VISY? przynajmniej tak jest w kilku bankach, w których mamy konta rodzinne i firmowe, ostatni raz Maestro używałem chyba z 10 lat temu.

Całkiem możliwe, ale Pawgas, jak pisze, płacił kartą Maestro. Mój bank np. do konta w Euro wydaje karty Maestro.
valdemar
zbanowany
Posty: 443
Dołączył(a): 10.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) valdemar » 13.09.2016 09:06

walp napisał(a):
valdemar napisał(a):Czy nie jest tak, że większość banków wydaje teraz do kont "wypukłe" MC/VISY? przynajmniej tak jest w kilku bankach, w których mamy konta rodzinne i firmowe, ostatni raz Maestro używałem chyba z 10 lat temu.

Całkiem możliwe, ale Pawgas, jak pisze, płacił kartą Maestro. Mój bank np. do konta w Euro wydaje karty Maestro.


Ciekawe dlaczego maestro do konta euro, na logikę do takiego konta powinna być właśnie karta wypukła, która jest uznawana wszędzie, poza tym transakcje internetowe możliwe są chyba tylko przy karcie wypukłej, a ludzie robią przecież masę zakupów za granicą prze internet. Niezbadane są ścieżki myślenia banków ;)
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 13.09.2016 09:20

valdemar napisał(a):
piotrulex napisał(a):
Pawgas napisał(a):Kartą Maestro próbowaliśmy płacić w okienku gotówkowym podczas przejazdu autostrady Rupa - Rijeka oraz po słoweńskiej części tunelu Karawantentunel. Kasjerzy odmawiali przyjęcia tej karty pytając o inną. Chyba ich terminale płatnicze jej nie obsługują. Visa z BZWBK poszła bez problemu. Tak więc nie chodziło o stan karty ale o jej typ.


Mamy z żoną identyczne karty z akceptacją MasterCard, bank nie ma znaczenia

Jak moja nawet za 5 razem nie chciała działać na bramkach wkładaliśmy żony i zwykle było OK, jej karta jest wizualnie w znacznie lepszym stanie


Po prostu przed wyjazdem, kiedy się spodziewasz, że będziesz używać intensywniej kartę, a wiesz, że jest podniszczona, warto wymienić na nową. Kwestia kilku dni. Mi ostatni przestał działać paypass, w piątek złożyłem wniosek, w środę miałem nową kartę...


Może ale po za kartami prywatnymi debetowymi MasterCard mam przy sobie kredytówkę MasterCard + firmową VISA oraz Routexową na płatności "samochodowe" no i zawsze parę groszy :)

Podniszczona MasterCard ma problemy TYLKO I WYŁĄCZNIE na Chorwackich bramkach i nigdzie więcej. Dlatego też bardziej obwiniam stan tych automatów niż problem mojej karty. Nie ja pierwszy o tym piszę i nie ostatni :)
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 13.09.2016 11:20

piotrulex napisał(a):
valdemar napisał(a):
piotrulex napisał(a):
Pawgas napisał(a):Kartą Maestro próbowaliśmy płacić w okienku gotówkowym podczas przejazdu autostrady Rupa - Rijeka oraz po słoweńskiej części tunelu Karawantentunel. Kasjerzy odmawiali przyjęcia tej karty pytając o inną. Chyba ich terminale płatnicze jej nie obsługują. Visa z BZWBK poszła bez problemu. Tak więc nie chodziło o stan karty ale o jej typ.


Mamy z żoną identyczne karty z akceptacją MasterCard, bank nie ma znaczenia

Jak moja nawet za 5 razem nie chciała działać na bramkach wkładaliśmy żony i zwykle było OK, jej karta jest wizualnie w znacznie lepszym stanie


Po prostu przed wyjazdem, kiedy się spodziewasz, że będziesz używać intensywniej kartę, a wiesz, że jest podniszczona, warto wymienić na nową. Kwestia kilku dni. Mi ostatni przestał działać paypass, w piątek złożyłem wniosek, w środę miałem nową kartę...


Może ale po za kartami prywatnymi debetowymi MasterCard mam przy sobie kredytówkę MasterCard + firmową VISA oraz Routexową na płatności "samochodowe" no i zawsze parę groszy :)

Podniszczona MasterCard ma problemy TYLKO I WYŁĄCZNIE na Chorwackich bramkach i nigdzie więcej. Dlatego też bardziej obwiniam stan tych automatów niż problem mojej karty. Nie ja pierwszy o tym piszę i nie ostatni :)

prawda, mam karte MasterCard (juz po przejściach) i zawsze jest problem na pierwszym odcinku autostrady z Słowenii do Zagrzebia. Na bramkach czy to od strony Zagrzebia czy wracając z Cro od granicy Słoweni nigdy nie przechodzi:(.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 13.09.2016 11:28

amatus1 napisał(a):prawda, mam karte MasterCard (juz po przejściach) i zawsze jest problem na pierwszym odcinku autostrady z Słowenii do Zagrzebia. Na bramkach czy to od strony Zagrzebia czy wracając z Cro od granicy Słoweni nigdy nie przechodzi:(.


Jadąc DO w tym roku przed Zagrzebiem strasznie wiało. Automaty są tak zużyte, że wyjeżdżająca karta wcale nie była trzymana po częściowym wyjechaniu. Poszła z wiatrem lecz na szczęście zatrzymała się w szparce przy krawężniku. Udało mi się ją złapać. Po kolejnych kilku próbach poszło. Na zjeździe przy Jadranie poszło bez problemu. Na powrocie przed Zagrzebiem nawet kilka prób nie dało efektu a żony identyczna od pierwszego :). Od lat jest podobna sytuacja :)
Pawgas
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 05.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pawgas » 13.09.2016 18:14

Nie wiem do końca o co chodziło - być może dlatego że do szwabski bank wydał :D Generalnie w Niemczech wszystkie karty płatnicze są płaskie tylko kredytowe są wypukłe. O płaceniu zbliżeniowym tu nawet nie słyszeli - karty są na pin a w sklepach najczęściej na podpis. Problemy przy akceptacji Maestro to jednak pikuś przy płatnościami American Express. Miałem w poprzedniej firmie taką kartę służbową. Ile to razy musiałem płacić za hotele czy restauracje z własną kartą lub gotówką to nawet nie chce mi się gadać.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 54
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone