Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Gizmowy
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 22.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gizmowy » 26.08.2016 10:11

Endrju napisał(a):
Marszal napisał(a):Założyłem konto w banku Pekao SA grupa Unicredit, właśnie jestem w Chorwacji w Makarskiej, za autostrady czy też paliwo płaciłem karta, także i tutaj na miejscu płacę za co wie da kartą, kurs to na dzień wczorajszy 0.58gr za kune, z bankomatu jeszcze nie wyplacalem.


Z bankomatu ciśnij opcję wypłata na HRK wyjdzie Ci ok.0,58, ja raz z rozpędu nacisnąłem złotóweczki i poszło po 0,62... :boss:


Ja tak samo, za pierwszą wypłatą wcisnąłem "Charge in PLN" (w moim tłumaczeniu "Obciążenie w PLN"...) i poszło po 61 groszy (...ale wg proponowanego przez Bank Zagrzebski przewalutowania). Następną razą po przemyśleniach tarasowych wcisnąłem "Charge in HRK" i bingo - kurs circa 58 groszy.

Z ciekawostek - płacenie w sklepach kartą dawało wyższy kurs od wyciągania kasy z bankomatu. Niewielka to różnica, maksymalnie w okolicach grosza, ale jednak na korzyść bankomatu, nie będę wklejał kursów ze strony banku, bo ktoś znowu obsobaczy za liczenie na czwartym miejscu po przecinku. No i te przewalutowania: na bramkach za autostrady, w Bakmazie i w Tommy - w każdym inny kurs tego samego dnia.

Jeśli nie trafi mi się euro w jakimś wyjątkowo korzystnym kursie w okolicach 4 zeta na przykład, to nic nie zmusi mnie do wożenia gotówki przez pół europy i do tego to ryzyko kursowe.

Pozdrav
raulpwnz
Podróżnik
Posty: 25
Dołączył(a): 08.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) raulpwnz » 26.08.2016 16:34

Ja za tydzień wyjeżdżam i też postanowiłem nie brać gotówki, jedynie trochę € na winiety w AUT/SLO.
Tak to karta walutowa w aliorze USD na bramki w cro, wypłata w bankomacie albo płatność zbliżeniowo. Wg mnie najlepsza opcja.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.08.2016 18:04

raulpwnz napisał(a):Ja za tydzień wyjeżdżam i też postanowiłem nie brać gotówki, jedynie trochę € na winiety w AUT/SLO.
Tak to karta walutowa w aliorze USD na bramki w cro, wypłata w bankomacie albo płatność zbliżeniowo. Wg mnie najlepsza opcja.


a co zrobisz jak nie zaplacisz zblizeniowo.
:D
raulpwnz
Podróżnik
Posty: 25
Dołączył(a): 08.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) raulpwnz » 26.08.2016 19:35

No wyplace w bankomacie :p wiadomo, za karlovacko przy plazy nie zawsze zaplace karta :p
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 26.08.2016 20:04

raulpwnz napisał(a):No wyplace w bankomacie :p wiadomo, za karlovacko przy plazy nie zawsze zaplace karta :p

mi chodzilo,ze to dla przeliczeń nie ma ,zadnej roznicy czy zblizeniowo czy normalnie z PIN
shrek
Croentuzjasta
Posty: 490
Dołączył(a): 11.07.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) shrek » 27.08.2016 09:39

raulpwnz napisał(a):Ja za tydzień wyjeżdżam i też postanowiłem nie brać gotówki, jedynie trochę € na winiety w AUT/SLO.
Tak to karta walutowa w aliorze USD na bramki w cro, wypłata w bankomacie albo płatność zbliżeniowo. Wg mnie najlepsza opcja.

A czym zapłacisz za kwaterę ?
Przecież trzeba zapłacić w €
Gizmowy
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 22.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gizmowy » 29.08.2016 07:41

Ja to w domyśle dla inteligentnych pozostawiłem. Minimum gotówki jednak wezmę.
Mianowicie, biorę euro na kwaterę + lekki zapas (ok. 100EUR) właśnie gdyby karta nie zadziałała + 200-300 złotówek (to już coraz częściej waluta wymienialna w Europie) + 300 kun na rozruch (już mam w portfelu :) , podobnie jak euro).
Jacck77
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 243
Dołączył(a): 17.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) Jacck77 » 29.08.2016 08:00

Każdy zrobi jak chce, ale najbardziej opłaca się zabrać full euro i wymieniać na kuny w bankach po 7,42-7,43 kun za euro( tylko nie w kantorach przy plaży po 7,20). Ja kupiłem Euro po 4,32 zł w Polsce i tak robiłem. Przelicznik do PLN wyszedł 0,58. Przy płatności kartą mbanku ( mastercard) przelicznik wychodzi -0,6127. Wszystko zależy od tego, kto jakie ma warunki za swoich kartach płatniczych. Generalnie przy płatnościach karta ja jestem 5% w plecy, nie stanowi to oczywiście jakiś ogromnych kwot, bo to jest około 100zł na każde wydane 2000zł.
Gizmowy
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 22.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gizmowy » 29.08.2016 14:04

Racja, niemniej jednak myślę, że przedstawienie wszelkich opcji daje ludziom stan ogólny i każdy wówczas będzie mógł wybrać coś pod siebie.
Za pierwszym moim pobytem w Cro wziąłem gotówkę, bo słyszałem, że tak najlepiej. Za drugim razem udało mi się kupić euro w słynnym dołku bliskim 4 zeta, więc wyszedłem bardzo korzystnie. Tym razem rozsądnego dołka nie wyczaiłem i wziąłem minimum gotówki korzystając z dogodności UniCredit. Generalnie płaciłem kartą już w wielu krajach na świecie i przelicznik zawsze miałem korzystny.
Reasumując, mówienie, że ta bądź inna forma płacenia jest lepsza lub gorsza to tylko czyjeś subiektywne zdanie, a odpowiednią niech każdy sobie wybierze sam.
Podkreślę - kupując większą ilość euro zgadzamy się na ryzyko kursowe. Wówczas kupiłem po 4,05, a chwilę potem poleciało jeszcze niżej, potem znowu w górę ale... Jest ryzyko, jest zabawa ;)

Pozdrav
raulpwnz
Podróżnik
Posty: 25
Dołączył(a): 08.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) raulpwnz » 29.08.2016 15:48

shrek napisał(a):
raulpwnz napisał(a):Ja za tydzień wyjeżdżam i też postanowiłem nie brać gotówki, jedynie trochę € na winiety w AUT/SLO.
Tak to karta walutowa w aliorze USD na bramki w cro, wypłata w bankomacie albo płatność zbliżeniowo. Wg mnie najlepsza opcja.

A czym zapłacisz za kwaterę ?
Przecież trzeba zapłacić w €



przelewem.
valdemar
zbanowany
Posty: 443
Dołączył(a): 10.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) valdemar » 29.08.2016 21:04

raulpwnz napisał(a):
shrek napisał(a):
raulpwnz napisał(a):Ja za tydzień wyjeżdżam i też postanowiłem nie brać gotówki, jedynie trochę € na winiety w AUT/SLO.
Tak to karta walutowa w aliorze USD na bramki w cro, wypłata w bankomacie albo płatność zbliżeniowo. Wg mnie najlepsza opcja.

A czym zapłacisz za kwaterę ?
Przecież trzeba zapłacić w €



przelewem.


Niby tak, ale znam kilka przypadków, że ludzie z różnych powodów w ostatniej chwili musieli opóźnić wyjazdy na wczasy, lub w ogóle odwołać, tak więc nie są to bardzo rzadkie wypadki losowe. Wtedy traci się tylko zaliczkę. No chyba że wyślesz przelew dzień wcześniej, a właścicielowi zamiast gotówki wręczysz wydruk potwierdzenia przelewu.
eStefan
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 229
Dołączył(a): 14.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) eStefan » 29.08.2016 21:40

Będąc na miejscu w Chorwacji też może zrobić przelew.
valdemar
zbanowany
Posty: 443
Dołączył(a): 10.06.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) valdemar » 29.08.2016 23:19

eStefan napisał(a):Będąc na miejscu w Chorwacji też może zrobić przelew.


O ile wcześniej tak się dogadasz w gospodarzem....
Pawgas
Podróżnik
Posty: 27
Dołączył(a): 05.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Pawgas » 11.09.2016 19:15

Napiszę o moich doświadczeniach ws kursów walut. Mieszkamy i pracujemy w Niemczech więc większość pieniędzy mieliśmy na karcie ze Sparkasse - oczywiscie w Euro. Na polskie konto w BZWBK przelaliśmy kilka stów żeby mieć rezerwę (co okazało się dobre bo np niemiecką kartą Maestro nie można płacić na chorwackich i słoweńskich bramkach). Mielismy też krochę Euro w gotówce. W kantorze kursy w Baśce oscylowały 7,30 -7,31 kuna/Euro. Przy sprzedaży Euro w banku (Erste Bank) kurs to 7,42 kun/Euro. Przy wypłacie kartą Sparkasse z bankomatu Zagrebacka Bank kurs był już 7,52 kun/Euro. Przy płatności tą samą kartą w Konzumie było zawsze ok 7,50 kuna/Euro a więcej bo 7,53 kuna/Euro. Najgorszy kurs zaproponował bankomat Erste Bank i Euronetu bo coś koło 6,80 kuna/Euro. Wiem że większość forumowiczów ma oczywiście konta złotówkowe ale może ta info przyda się komuś kto dysponuje kontem walutowym w Euro.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 12.09.2016 10:17

Pawgas napisał(a):... Na polskie konto w BZWBK przelaliśmy kilka stów żeby mieć rezerwę (co okazało się dobre bo np niemiecką kartą Maestro nie można płacić na chorwackich i słoweńskich bramkach) ...


Z PL kartami też bywa problem. Automaty są tak wyręchane, ze czasem idzie na 5 razem a czasami trzeba dzwonic po obsługę. Mamy z żona prywatnie identyczne karty. Jak moja nie szło nawet za 5 razem to próbowaliśmy jej karta i ta zwykle bez problemu. Ona karty uzywa kilkukrotnie mniej niż ja i jest mniej zużyta. Tu nie ma znaczenia jakiego banku jest karta ...
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 53
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone