Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 17.07.2016 11:10

Jestem ciekaw jakie to banki?
Dobra zmiana wymusiła wprowadzenie opłat we wszystkich bankach, z którymi mam do czynienia ja, moja rodzina i wszyscy znajomi.
Henks-76
Croentuzjasta
Posty: 183
Dołączył(a): 12.06.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Henks-76 » 17.07.2016 11:17

W Raiffeisen wymarzone konto osobiste w wersji premium daje wypłatę za bankomatów na całym świecie za darmo. Po spełnieniu pewnych warunków konto za darmo, jedyna opłata to 3 zł miesięcznie za kartę debetową.
paw_el
Croentuzjasta
Posty: 449
Dołączył(a): 08.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) paw_el » 17.07.2016 12:42

greenrs napisał(a):Jestem ciekaw jakie to banki?
Dobra zmiana wymusiła wprowadzenie opłat we wszystkich bankach, z którymi mam do czynienia ja, moja rodzina i wszyscy znajomi.


mBank konto Aquarius i Credit Agricole konto premium, karty debetowe Mastercard, karty kredytowe Gold, jedna Visa, druga Mastercard.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 17.07.2016 12:58

greenrs napisał(a):Jestem ciekaw jakie to banki?
Dobra zmiana wymusiła wprowadzenie opłat we wszystkich bankach, z którymi mam do czynienia ja, moja rodzina i wszyscy znajomi.


Wprowadzono podatek, który obowiązuje w całej Unii /być może są jeszcze jakieś wyjątki/. Ale ty bedziesz bronił banków, które podnoszą opłaty. To się chyba nazywa syndrom sztokholmski. Dopiero właściwa postawa konsumencka wymusi na bankach obniżanie, a nie podwyższanie opłat.

Mój post nie ma podtekstów politycznych, a wyłącznie ekonomiczne.
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5791
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 17.07.2016 13:16

bigredone napisał(a):
greenrs napisał(a):Jestem ciekaw jakie to banki?
Dobra zmiana wymusiła wprowadzenie opłat we wszystkich bankach, z którymi mam do czynienia ja, moja rodzina i wszyscy znajomi.


Wprowadzono podatek, który obowiązuje w całej Unii /być może są jeszcze jakieś wyjątki/. Ale ty bedziesz bronił banków, które podnoszą opłaty. To się chyba nazywa syndrom sztokholmski. Dopiero właściwa postawa konsumencka wymusi na bankach obniżanie, a nie podwyższanie opłat.

Mój post nie ma podtekstów politycznych, a wyłącznie ekonomiczne.

Oj tam, poniosło Cię nieco. Nikogo nie bronię a stwierdzam jedynie fakt na podstawie własnych obserwacji.
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 17.07.2016 15:06

greenrs napisał(a):Jestem ciekaw jakie to banki?
Dobra zmiana wymusiła wprowadzenie opłat we wszystkich bankach, z którymi mam do czynienia ja, moja rodzina i wszyscy znajomi.

W moim banku od dawna bez zmian- pkosa. Zawsze był drogawy ale od 2 lat bez zmian. Konto firmowe w bgz podnieśli mi w ponad rok temu opłaty, byłem 3 tyg temu u nich i powiedziałem że odejdę bo za drogo, hi i efekt , od razu zaproponowano mi darmowe konto:).Jeśli będziemy im pozwalać to będą nas te banki skubac bez względu kto jest u steru...
porto
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 256
Dołączył(a): 30.04.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) porto » 17.07.2016 15:51

greenrs napisał(a):Jestem ciekaw jakie to banki?
Dobra zmiana wymusiła wprowadzenie opłat we wszystkich bankach, z którymi mam do czynienia ja, moja rodzina i wszyscy znajomi.


mam konto w kilku bankach i również nie płacę ani złotówki. Prosty przykład: Smart, BZ WBK ( wszystko za free do 30.06.2017) - są tylko trzeba poszukać jednak ludzie wolą narzekać... :roll: :roll: :roll: Pozdrawiam.
mafiamat
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 04.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) mafiamat » 17.07.2016 17:18

greenrs napisał(a):Jestem ciekaw jakie to banki?
Dobra zmiana wymusiła wprowadzenie opłat we wszystkich bankach, z którymi mam do czynienia ja, moja rodzina i wszyscy znajomi.


Niemal każdy bank ma opcję konta za 0 zł. Wystarczy spełnić kilka warunków, które nie są wymagające.

Ja mam Mbank ekonto plus. 1000 zł wpływów miesięcznie i 5x płatność karta w miesiącu i nic nie płacisz. Inaczej 10 zł.
Marszal
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 07.12.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marszal » 01.08.2016 08:56

Założyłem konto w banku Pekao SA grupa Unicredit, właśnie jestem w Chorwacji w Makarskiej, za autostrady czy też paliwo płaciłem karta, także i tutaj na miejscu płacę za co wie da kartą, kurs to na dzień wczorajszy 0.58gr za kune, z bankomatu jeszcze nie wyplacalem.
Endrju
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 788
Dołączył(a): 01.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Endrju » 01.08.2016 12:08

Marszal napisał(a):Założyłem konto w banku Pekao SA grupa Unicredit, właśnie jestem w Chorwacji w Makarskiej, za autostrady czy też paliwo płaciłem karta, także i tutaj na miejscu płacę za co wie da kartą, kurs to na dzień wczorajszy 0.58gr za kune, z bankomatu jeszcze nie wyplacalem.


Z bankomatu ciśnij opcję wypłata na HRK wyjdzie Ci ok.0,58, ja raz z rozpędu nacisnąłem złotóweczki i poszło po 0,62... :boss:
ZiiGii
Autostopowicz
Avatar użytkownika
Posty: 3
Dołączył(a): 01.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) ZiiGii » 01.08.2016 15:23

No to jeszcze pytanie @Marszal jakiej karty używasz VISA czy MasterCard? Ogólnie to każdy musi sprawdzić sobie też jaką prowizje za przewalutowanie transakcji liczy sobie bank. Ja w zeszłym roku przejechałem się na Aliorze, miało być fajnie tanio itp a wyszło inaczej. Jak posprawdzałem jakie miałem rozliczenia transakcji w Alior, Raiffeisen i Eurobanku to okazało się że najmniej od kursu VISY odbiegał Eurobank i różnica na transakcjach była groszowa.

Teraz widzę że Eurobank liczy sobie 1% lub 3% prowizji za przewalutowanie transakcji bezgotówkowych dokonanych kartami VISA w zależności od typu konta, ale jak się ma do konta MasterCard to prowizja jest 0% i liczy się kurs walut MasterCarda. Zatem w tym roku koniecznie muszę wyrobić sobie kartę MasterCard do konta bo przykładowy kurs na 29.07.2016 1HRK=0.579432PLN

A taki przykład:
Alior prowizja* za przewalutowanie 1HRK na PLN maks wyniosła 0,062PLN a minimalnie 0,048PLN
Raiffeisen prowizja* za 1HRK 0,017PLN
Eurobank prowizja* za 1HRK 0,004PLN

*różnica w stosunku do kursu VISA z danego dnia.
Marszal
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 07.12.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marszal » 01.08.2016 18:01

Używam karty mastercarda i przewalutowanie jest po kursie mastercard :) czyli bardzo korzystnie
biokd
Croentuzjasta
Posty: 181
Dołączył(a): 18.07.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) biokd » 01.08.2016 18:40

Ja też specjalnie na wyjazd rok temu założyłem konto w getinBanku bo był najkorzystniejszy (zero opłat za transakcje kartą Visa za granicą i wtedy jeszcze 0zł za wypłaty z bankomatu i konto bez żadnych opłat). Spełnic trzeba było tylko warunek aby co miesiąc wpływało 1000zł i operacje kartą na minimum 300zł, więc sobie przelewam z mojego BZWBK (z którym jestem uwiązany niestety poprzez kredyt, bo oni żadnych korzystnych warunków nie mają, stąd poszukałem innego banku na wyjazd).

No i przy karcie Visa w GB przewalutowanie jest od razu z kun na PLN po kursie 0.58zł za kune - przy płatności kartą i bez dodatkowych opłat. Natomiast przy wypłacie z bankomatu wprowadzili prowizję 4.5% od wartości wypłaconej kwoty, ale tu popełniłem błąd jak mnie bankomat zapytał o kurs 0.62zł, mogłem się na to nie godzić wtedy poszłoby po kursie 0.58zł.

Więc tak jak ktoś tu pisał, wystarczy poszukać a nie narzekać. To samo jest przy opłatach, które od dziś już BZWBK wprowadza, przy spełnieniu warunków i dla pewnego rodzaju kont, opłat nie mam prawie żadnych, ja mam tylko opłaty za sms kody (powyżej pięciu) ale można skorzystać z koszyka przelewów i wszystkie przelewy puścić pod jednym kodem.
Co prawda BZWBK ma beznadziejne warunki dla "zagranicy" dlatego poszukałem innego banku, choć zauważyłem, że w BZWBK przy karcie kredytowej Mastercard nie ma zadnych prowizji przy płatności kartą (w przeciwieństwie do bankomatowej karty Visa tego banku), no ale przewalutowanie jest kuna->EUR->PLN.

Wystarczy poszukać a nie narzekać. Ja obecnie jestem w Chorwacji i wszędzie płacę kartą.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 09.08.2016 12:22

Endrju napisał(a):
Marszal napisał(a):Założyłem konto w banku Pekao SA grupa Unicredit, właśnie jestem w Chorwacji w Makarskiej, za autostrady czy też paliwo płaciłem karta, także i tutaj na miejscu płacę za co wie da kartą, kurs to na dzień wczorajszy 0.58gr za kune, z bankomatu jeszcze nie wyplacalem.


Z bankomatu ciśnij opcję wypłata na HRK wyjdzie Ci ok.0,58, ja raz z rozpędu nacisnąłem złotóweczki i poszło po 0,62... :boss:


W tym roku w 2 połowie lipca przy płatnościach kartą BOŚ z akceptacją MasterCard wyszło straszliwe 0,63

Akurat w moim przypadku dwa razy zapamiętałem kwoty sugerowane w PL a ja wybierałem zgodnie z zaleceniami w kunach. Niestety w obu przypadkach dla mnie taniej było by wybrać gwarantowana złotówki ...
Chelog
Autostopowicz
Posty: 2
Dołączył(a): 06.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Chelog » 09.08.2016 13:31

Raiffeisen ma darmową wypłatę na całym świecie? To super, możliwe, że przeniosę się do tego banku, będzie w sam raz na wyjazd
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 52
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone