Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 18.05.2016 19:28

SingSing74 napisał(a):
KrisM napisał(a):spokojnie są jeszcze banki i konta w bankach, które umożliwiają wypłatę za "0" w Polsce i na świecie.


Proszę o przykład takiego banku wraz z linkiem do tabeli opłat i prowizji
. Nigdy nie było i nie będzie czegoś takiego jak usługi bankowe za "zero"zł. i to niezależnie od istnienia podatku bankowego ...


BOŚ, konto vip czy jakoś tak

nie wiem czy wszystko jest darmowe lecz to co mnie interesuje i owszem
za zero zł mam np.:
- prowadzenie konta
- wszelkie wypłaty ze wszystkich bankomatów na całym świecie
- wszelkie przelewy
- wydanie i używanie 2 kart debetowych
- płatności kartą na całym świecie

jedyny warunek to chyba regularny wpływ miesięczny minimum 5 tysi
Gatess
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 43
Dołączył(a): 15.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gatess » 18.05.2016 20:47

Jak już wymieniacie konta za zero to chyba jedyne na tą chwilę w PL to Smart Konto .

Regulamin : http://www.banksmart.pl/download/TOOiPR.pdf

W skrócie - prawdziwe "0" bez gwiazdek, i co najważniejsze dla Nas Cromaniaków - wypłaty w bankomatach na całym świecie bezprowizji - przewalutowanie kurs Visa +3% .

Link kalkulatora Visa - https://www.visa.pl/karty-dla-ciebie/kalkulator-walutowy

Wyliczenie : 100,00 Croatian Kuna = 60,25 Polish Zloty
Croatian Kuna = 0,602548 Polish Zloty
Polish Zloty = 1,659620 Croatian Kuna

Cena znośna - i jedna super zaleta - nie trze kombinować z kontami walutowymi,zakupami w kantorach online itd , moim zdaniem godna uwagi oferta.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 18.05.2016 22:37

O koncie smart było w innym wątku, ale powtórzę, żeby była jasność. Oto cytat ze strony tego banku:


"Ile zapłacimy za przewalutowania?

Istotny problem w przypadku konta walutowego Smart Konto EU stanowi to, że nie mamy możliwości dokonywania wpłat na rachunek poprzez wpłatomaty ani przy wsparciu kantorów internetowych. Moglibyśmy wprawdzie dokonać przelewu europejskiego SEPA z rachunku w innym banku, jednak w każdym przypadku naraziłoby to nas na spory wydatek.

Bank Smart wychodzi w pewien sposób naprzeciw tej niedogodności, oferując bardzo korzystny system przewalutowań . Warto jednak nadmienić, że korzystanie z tej opcji ma sens jedynie w obecnie trwającym okresie promocyjnym (do 1 czerwca włącznie)."

"Konto walutowe Banku Smart jest przeznaczone zwłaszcza dla osób przebywających na stałe poza granicami kraju i podejmujących zatrudnienie w jednym z państw strefy Euro."
Gatess
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 43
Dołączył(a): 15.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gatess » 19.05.2016 00:28

SingSing74 ja przeciez nie pisałem o koncie smart EU więc po co ten post ?
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 19.05.2016 13:36

Przepraszam. Mój błąd. W tamtym wątku forumowicz podał link do konta EU i stąd pomyłka.

Same konto Smart, które podałeś też nie jest zupełnie darmowe, bo wg tabeli naliczyłem 11 różnego rodzaju opłat.
Za przewalutowanie jak pisałeś jest 3% od kursu Visa.

PS. Z tego co zauważyłem, to banki pisząc "konto za 0" oferują konto, które w razie bezczynności posiadacza nie generuje kosztów. To znaczy miesięcznej opłaty za prowadzenie konta, czy opłaty za kartę. Jednak za niektóre operacje: przelewy, potwierdzenia, wyciągi, przewalutowania itp. opłata jest naliczana.
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 19.05.2016 22:35

SingSing74 napisał(a):PS. Z tego co zauważyłem, to banki pisząc "konto za 0" oferują konto, które w razie bezczynności posiadacza nie generuje kosztów. To znaczy miesięcznej opłaty za prowadzenie konta, czy opłaty za kartę. Jednak za niektóre operacje: przelewy, potwierdzenia, wyciągi, przewalutowania itp. opłata jest naliczana.


W moim banku jest akurat odwrotnie. I szczerze mówiąc myślałem że wszędzie "premiowana" jest aktywność na koncie.
Jeśli chodzi o przewalutowania to akurat u mnie w zeszłym roku płatność kartą opłacała się bardziej niż zakup kun w kantorze. Nie była to jakaś wielka różnica (2 do 5 groszy mniej), ale jednak była. Zaznaczam, że mówię o płatności kartą, nie o wypłacaniu gotówki w bankomacie. Tam już była naliczana jakaś prowizja, ale wiedziałem o tym więc nic nie wypłacałem.
FUX
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13020
Dołączył(a): 14.05.2005

Nieprzeczytany postnapisał(a) FUX » 30.05.2016 17:45

Czy standardem jest pobieranie przez bank prowizji w wysokości 3% za transakcję i 6% za wypłatę z bankomatu za operację na koncie prowadzonym w euro?
Myślę, że to lekka przesada.
Jakie macie doświadczenia w innych bankach?
Nie jestem zainteresowany wyrabianiem karty kredytowej.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 30.05.2016 20:26

FUX napisał(a):Czy standardem jest pobieranie przez bank prowizji w wysokości 3% za transakcję i 6% za wypłatę z bankomatu za operację na koncie prowadzonym w euro?
Myślę, że to lekka przesada.
Jakie macie doświadczenia w innych bankach?
Nie jestem zainteresowany wyrabianiem karty kredytowej.


BOŚ konto vip - PLN
0 prowizji dla banku za transakcje czy wypłatę z bankomatu. Jedynie pewnie jakaś kasa dla operatora za przeliczenia itd ale na to to już wpływu nie mam

Nad kontem czy czymś podobnym i innej na nim walucie jakoś nigdy nie myślałem

Nową kredytową właśnie otrzymałem ale ze względu na prawie 6% prowizji za płatności za granicą na wakacje się nie nadaje ;) Tak też tylko PLN choć ma jakieś opcje walutowe co podobno czyni ją atrakcyjna. Ja tego nie ogarniam
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 30.05.2016 21:38

My mamy konto w pekao eurokonto aktywne plus i w kwestii wyjazdów zagranicznych bardzo nam się sprawdza. W bankach z grupy UniCredit a tu akurat w Cro jest Zagrebacka Banka nie pobierają prowizji, podobnie wyglada sytuacja w płatnościach kartą prowizji nie ma, jest przewalutowanie w mastercard waluty rodzimej na dolara i wypada ono nie najgorzej, lepiej nawet niż stawka w banku.
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 30.05.2016 21:43

Różnica między karta do pln a np do euro jest taka że płacąc ta pln euro wychodzi około 4.6 (różnie w bankach) a kupując w tym samym czasie euro na konto walutowe płacimy 4.4 im więcej wydamy tym więcej oszczędzimy kupując euro a nie dając przeliczyć bankowi
amatus1
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2902
Dołączył(a): 25.11.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) amatus1 » 30.05.2016 22:15

na dzien dzisiejszy przelicznik wynosi 4,38 zł za euro a kantorowy na kantory.pl wynosi 4,39 wiec nie wiem czy jest taka roznia?Natomiast kuna na przeliczeniu w pln wynosi 0,586 a u nas w kantorze na dzien 30 maja wynosi w sprzedazy 0.6449.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 31.05.2016 00:53

W Polsce niezbyt opłaca się kupowanie chorwackiej waluty (chyba że coś na start - dziś w Katowicach 0,61 zł). Lepiej kupić euro lub dolary i wymienić na miejscu.

W przypadku wspomnianego PKO wypłaty w innych bankomatach niż Unicredit opłata to 4%/min 10zł.
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 31.05.2016 07:19

https://internetowykantor.pl/kurs-euro-w-bankach/ najtaniej w bankach euro licza po 4.50 ale sa banki gdzie jest i po 4.6 i wiecej
W internetowym jest ponizej 4.4 wiec najmniej na euro zyskujemu 10 groszy kupujac je na konto walutowe i z nowgo placac. Nawet w chorwacji kunami bank przelicza tylko na euro ale juz pobiera nasze tansze euro wiec i kuny z walutowego wychodza taniej niz z konta w pln. Ale ja w mbanku mam walutowe z karta ktora byla w promocji za darmo. Oczywiscie moze sie okazac ze jak trzeba placic miesiecznie iles za konto i iles za karte to posiadanie walutowego nie bedzie mialo sensu bo zyski zostana zjedzone przez oplaty. Ale w przypadku darmowych kont walutowych na kazdych wydanych 100euro zyskujemy od 10 do 30zl niz placac z konta w pln. To samo tyczy sie wysylania zaliczki czy zakupow np winietnw toll...
Czasem tez lepiej zaplacic za przelew zaliczki tak jak np w mbanku 5zl. Ale na 200e zaliczki mozna zyskac od 20 do 60zl wtedy
Gentleman_Jack
Podróżnik
Posty: 16
Dołączył(a): 30.05.2016
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gentleman_Jack » 31.05.2016 07:55

moniolla napisał(a):Niezbyt to wygodne nosic przy sobie 5 walut ale co zrobić....na przyszłość planujemy zmienic konto na korzystniejsze pod tym względem.tegoroczny wyjazd byl krótki więc daliśmy radę....


Racja.
A co do banku to jestem w mBank z kartą Visa. Dowiadywałem się w banku o koszt wypłaty i płatności kartą -
Wypłata z bankomatu - 3% od wypłacanej kwoty minimum 9zł
Płatność kartą - 5,8% za przewalutowanie - wydaje mi się że to sporo. Co o tym myślicie?
kanarowski
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 292
Dołączył(a): 05.07.2012
Re: Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) kanarowski » 31.05.2016 09:18

Gentleman_Jack napisał(a):
moniolla napisał(a):Niezbyt to wygodne nosic przy sobie 5 walut ale co zrobić....na przyszłość planujemy zmienic konto na korzystniejsze pod tym względem.tegoroczny wyjazd byl krótki więc daliśmy radę....


Racja.
A co do banku to jestem w mBank z kartą Visa. Dowiadywałem się w banku o koszt wypłaty i płatności kartą -
Wypłata z bankomatu - 3% od wypłacanej kwoty minimum 9zł
Płatność kartą - 5,8% za przewalutowanie - wydaje mi się że to sporo. Co o tym myślicie?


Też mam z Mbanku konto i kartę i nie opłaca się używać karty. Bank zawsze liczy po "złodziejskim kursie". Jak średnio jest 4,40 za euro to będzie liczył 4,60 albo i więcej.
Poza tym kupując euro w kantorze za 4,41 zł (dzisiejszy kurs) za 1000 zł da 226,75 euro. Wymieniając to w banku chorwackim na kuny (dzisiejszy kurs 7,4490 za euro) dostaniesz 1689,06 kun, co daje 0,5920 zł za kunę.

Płacąc twoją kartą (załóżmy, że wyciągniesz na raz całe 1000 zł z bankomatu chorwackiego w kunach) - aktualny kurs w mBank za euro to 4,5260 + 3% (daje 30 zł) + 5,8% (58 zł) prowizji = 220,94 euro + opłaty w kwocie 88 zł za każdy 1000 zł. Daje to 1645,78 kun z bankomatu. W przeliczeniu 0,6610 zł za kunę.

Jak widać różnica spora, bo 7 gr na kunie.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 44
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone