Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 17.05.2016 13:17

KrisM napisał(a):
greenrs napisał(a):Jesteś pewien, że za rok będziesz mógł napisać to samo :?: :)

co to za pytanie!? a Ty jesteś pewien, że będzie inaczej?! 8)

Mam przeczucie graniczące z pewnością. A nawet jeśli jakiś bank nie wprowadzi opłat za bankomaty to odbije sobie straty w inny sposób. To nie są instytucje charytatywne :)
Pewnie, że można co pół roku zmieniać bank... tyle, że mi się nie chce. Mimo wszystko to nie jest wyjście za róg po paczkę papierosów. A zanim się zorientujesz to Twój bank z najtańszego zmienia się w najdroższy więc zysk raczej żaden.
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 17.05.2016 13:19

greenrs napisał(a):Pewnie, że można co pół roku zmieniać bank... tyle, że mi się nie chce. Mimo wszystko to nie jest wyjście za róg po paczkę papierosów.

no i banki właśnie na to liczą 8)
bluesman
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 6630
Dołączył(a): 25.06.2007

Nieprzeczytany postnapisał(a) bluesman » 17.05.2016 13:26

walp napisał(a):
bluesman napisał(a):bardzo śmieszy mnie jak ludzie jadą do Cro wypasionymi furami do apartamentów za ciężkie ojro i liczą każdy grosz :papa:

Może źle kojarzysz, może to nie ci sami. :) Mam znajomych, którzy w sezonie jeżdżą 2-3 razy na wakacje. Raz poszaleć na skuterach, popływać pod żaglami itp. A potem z dziećmi do Cro samochodem i jeszcze raz gdzie dalej. Oni się w żadne kalkulacje nie bawią. Nie kombinują z omijaniem autostrad, nie ekscytują się tym, że euro potaniało 3 grosze i paroma jeszcze innymi rzeczami, które często na tym forum są przedmiotem zażyłych dyskusji.

Jeśli jednak, ktoś oszczędza przez cały rok na jeden wakacyjny wyjazd z rodziną, to naturalnie będzie starał się poszukać dodatkowych oszczędności i uważam, że nie należy się tym krępować. Inna sprawa, że w poszukiwaniu tańszego paliwa, jeden z drugim zbyt daleko czasami zjadą z autostrady. :oczko_usmiech:


Walp nie będę wskazywał palcem ale zauważyłem pewną zależność :) nicki się powtarzają, z jednej strony chwalenie się z drugiej hm oszczędzanie :). Co do samego oszczędzania nie mam nic i rozumiem :) Tylko bawi mnie taki dualizm :)
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 17.05.2016 23:13

KrisM napisał(a):spokojnie są jeszcze banki i konta w bankach, które umożliwiają wypłatę za "0" w Polsce i na świecie.


Proszę o przykład takiego banku wraz z linkiem do tabeli opłat i prowizji
. Nigdy nie było i nie będzie czegoś takiego jak usługi bankowe za "zero"zł. i to niezależnie od istnienia podatku bankowego.

Już w niejednym wątku w którym zachwalane są różne "darmowe" konta, karty, przeliczniki, kiedy pytam o konkrety, nie mogę się doczekać odpowiedzi. Ostatni przykład tu: gdzie-najlepiej-wymienic-walute-i-na-jaka-t20680-270.html#p1722060

PS. Dla przeciętnego Polaka podatek bankowy jest o wiele korzystniejszy niż 23-procentowy Vat.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 17.05.2016 23:46

piotrulex napisał(a):
Jak kupujesz to po kursie sprzedaży a nie średnim ale to raczej oczywiste

Rok temu pamiętam, że w toruńskich kantorach różnica miedzy kupnem a sprzedażą sięgała nawet 8 groszy :(


Różne kantory, różne widełki, ale należy zrozumieć, że nie widełki są istotne.
Tu masz przykład: http://www.kantoreuropa.pl/

Zależnie od ilości jaką kupujesz w tym konkretnym kantorze, widełki sięgają od 2 do 5 groszy. Ale dla kupujących (czyli ciebie i innych forumowiczów) JEDYNY ISTOTNY PARAMETR, TO nie różnica pomiędzy skupem, a sprzedażą lecz CENA SPRZEDAŻY. W tym przypadku różnica wynosi 1 grosz. Jeśli kupisz mniej płacisz 62 grosze, a jeśli dużo 61 groszy za 1 kuna (17 maj 2016).

Stan na dzień 17 maj 2016 r.:
Kuna wymieniona za euro kupione w Polsce po 4,37 (najtaniej jak znalazłem kantor EURO w Piekarach Śląskich) -
po przeliczeniu 0,5851. Kurs skupu w Chorwacji to 7.4679 kuna za 1 euro.

Kuna po kursie kantorowym - 0,605 (najtaniej jak znalazłem - kantor GENIUS w Katowicach)

Kuna płacona kartą Visa - 0,590597 + prowizja konkretnego banku (wysokość prowizji zależna samego banku, rodzaju konta i od tego czy płacimy kartą, czy wypłacamy gotówkę),

W moim banku - Credit Agricole opłata za wypłatę za granicą wynosi 5% lub minimum 12,90 zł. Przy transakcji bezgotówkowej prowizja wynosi 3 %.

Czyli odpowiednio w moim banku za kunę zapłacę od 0,6083 do 0,6201, a gdybym awaryjnie wypłacił z bankomatu 100 kuna to jedna kosztowała by 0,7195 .



Podałem konkrety i w odpowiedziach również konkretów oczekuję.
AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 18.05.2016 08:05

Ja osobiście przez pięć ostatnich lat bywając na wakacjach w Cro kilkukrotnie płaciłem drobne sumy kartą moją czy mojej drugiej połowy. Ja mam konto w Aliorbanku, które kiedy zakładałem, było praktycznie darmowe w pełnym wymiarze, a teraz okazuje się że połowa ofert kont bankowych na rynku jest korzystniejsza i tańsza niż moja. Moja dziewczyna ma w PKO i kiedyś po wakacjach zawróciłem sobie głowę i poprzeliczałem ile kosztowała mnie kuna płacąc kartą czy właśnie wymieniając Euro kupione w kantorze na Kuny albo złotówki na kuny bezpośrednio w Cro i nie zdarzyło się ani razu aby płatność kartą po wszystkich przeliczeniach wyszła mi lepiej - NIGDY!!!!

Może są banki, które by ostatecznie dały lepszy przelicznik ale zakładam, że podsumowując opłaty, które płaciłbym użytkując konto na miejscu prawdopodobnie i tak bym na tym nie wyszedł lepiej w ostatecznym rozrachunku - nie ma sie co czarować muszą na mnie jakoś zarobić, dlatego posiadam jedno konto i nie zamierzam co pół roku zawracać sobie głowy szukając lepszych ofert bo to i tak ostatecznie pewnie będzie zysk krótkoterminowy.

Nawet jak to, co niektórzy szczególnie podkreślają - "co to jest zaoszczędzić powiedzmy 100zł przy całościowych kosztach wakacji sięgających czasami 5-10tyś i użerać się z gotówką"?
Ja właśnie wolę sie "poużerać" z gotówką bo tak mi wygodniej i wolę te 100zł rozdać jako napiwki kelnerkom na wakacjach niż dać zarobić zarobić kolejnemu bankierowi. Bardziej mnie dotyka 50gr skrojone przez bank niż 5zł dane ekstra z własnej woli. :)

PS. całkowicie się zgadzam z tokiem rozumowania przedmówcy :)
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 18.05.2016 09:29

SingSing74 napisał(a):Proszę o przykład takiego banku wraz z linkiem do tabeli opłat i prowizji[/b]. Nigdy nie było i nie będzie czegoś takiego jak usługi bankowe za "zero"zł. i to niezależnie od istnienia podatku bankowego.

a gdzie ja napisałem, że usługi bankowe za "0" zł?:) proszę czytać ze zrozumieniem 8)
a jak już o przykładach mowa - to proszę: eurobank, konto prestige - 0 zł za prowadzenie, przelewy i wypłatę ze wszystkich bankomatów w kraju i za granicą dla karty MC, 0% za przewalutowanie dla karty MC. żeby mieć to za "0" - wpływy na konto 3000 PLN i obrót kartą za 500 zł.
przewalutowanie dla karty MC po kursie Societe Generale, który zazwyczaj jest korzystniejszy niż np. w mBanku, a Aliorze AdamBeata nie wspomnę :D
tabelę opłat i prowizji mam nadzieję, że znajdziesz sobie sam :papa:
rob111
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 34
Dołączył(a): 04.08.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) rob111 » 18.05.2016 09:36

SingSing74 napisał(a):
KrisM napisał(a):spokojnie są jeszcze banki i konta w bankach, które umożliwiają wypłatę za "0" w Polsce i na świecie.


Proszę o przykład takiego banku wraz z linkiem do tabeli opłat i prowizji
. Nigdy nie było i nie będzie czegoś takiego jak usługi bankowe za "zero"zł. i to niezależnie od istnienia podatku bankowego.

Już w niejednym wątku w którym zachwalane są różne "darmowe" konta, karty, przeliczniki, kiedy pytam o konkrety, nie mogę się doczekać odpowiedzi. Ostatni przykład tu: gdzie-najlepiej-wymienic-walute-i-na-jaka-t20680-270.html#p1722060

PS. Dla przeciętnego Polaka podatek bankowy jest o wiele korzystniejszy niż 23-procentowy Vat.



Proszę bardzo.
https://static.t-mobilebankowe.pl/uploa ... izjiv2.pdf
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.05.2016 10:08

SingSing74 napisał(a):
KrisM napisał(a):spokojnie są jeszcze banki i konta w bankach, które umożliwiają wypłatę za "0" w Polsce i na świecie.


Proszę o przykład takiego banku wraz z linkiem do tabeli opłat i prowizji
. Nigdy nie było i nie będzie czegoś takiego jak usługi bankowe za "zero"zł. i to niezależnie od istnienia podatku bankowego.

Już w niejednym wątku w którym zachwalane są różne "darmowe" konta, karty, przeliczniki, kiedy pytam o konkrety, nie mogę się doczekać odpowiedzi. Ostatni przykład tu: gdzie-najlepiej-wymienic-walute-i-na-jaka-t20680-270.html#p1722060

PS. Dla przeciętnego Polaka podatek bankowy jest o wiele korzystniejszy niż 23-procentowy Vat.


Zerknij na SmartBank i TMobileBankowe.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 18.05.2016 10:17

rob111 napisał(a):
SingSing74 napisał(a):
KrisM napisał(a):spokojnie są jeszcze banki i konta w bankach, które umożliwiają wypłatę za "0" w Polsce i na świecie.


Proszę o przykład takiego banku wraz z linkiem do tabeli opłat i prowizji
.


Proszę bardzo.
https://static.t-mobilebankowe.pl/uploa ... izjiv2.pdf



NO TO JEDZIEMY:

Wypłata gotówki w:
Bankomatach Euronet w kraju
- pierwsza transakcja w miesiącu kalendarzowym 0zł
- druga i kolejna transakcja w miesiącu kalendarzowym 5zł
- w bankomatach innych banków i sieci 5zł
- w bankomatach, bankach i innych instytucjach za granicą 10zł

Poza tym bank zastrzega sobie, że:
Zmiana opłat i prowizji przewidzianych w Taryfie dla jednego produktu może być dokonywana nie częściej niż 4 razy w roku,
Opłaty i prowizje zawarte w Taryfie nie mogą ulec zmniejszeniu lub zwiększeniu o więcej niż 200 % wysokości dotychczasowej opłaty lub prowizji,
Ograniczenie, o którym mowa w ust. 24 lit. b (czyli powyżej) nie dotyczy sytuacji, w której do Taryfy wprowadzane są nowe opłaty lub prowizje lub gdy ich dotychczasowa wysokość wynosiła 0 zł,

Oznacza to, że tam gdzie dziś jest "0", jutro może być zupełnie inna cyfra.

Opłata za kartę debetową 6 zł miesięcznie jeżeli nie dokonasz transakcji.


Przechodząc do karty kredytowej do tego konta, to:
1. opłata za wznowienie karty 70 zł jeśli nie zrobisz obrotu 7 500zł - wtedy 35zł
2. opłata roczna za przyznanie, przedłużenie lub podwyższenie limitu karty, każdorazowo 1% limitu, ale min 30zł
3. wypłata w własnym Alior Bank S.A. i sieci Euronet lub Planet Cash lub za granicą 4%, min. 10 zł
4. opłata za wpłatę gotówki w Placówce T-Mobile Usługi Bankowe 0,5%/min 12zł.


Jeśli dasz radę to podaj linka do kursów walut tego banku, a może się okazać, że kolejna prowizja tam jest ukryta.
Ostatnio edytowano 18.05.2016 10:25 przez SingSing74, łącznie edytowano 1 raz
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 18.05.2016 10:22

bigredone napisał(a):
SingSing74 napisał(a):
KrisM napisał(a):spokojnie są jeszcze banki i konta w bankach, które umożliwiają wypłatę za "0" w Polsce i na świecie.


Proszę o przykład takiego banku wraz z linkiem do tabeli opłat i prowizji
. Nigdy nie było i nie będzie czegoś takiego jak usługi bankowe za "zero"zł. i to niezależnie od istnienia podatku bankowego.

Już w niejednym wątku w którym zachwalane są różne "darmowe" konta, karty, przeliczniki, kiedy pytam o konkrety, nie mogę się doczekać odpowiedzi. Ostatni przykład tu: gdzie-najlepiej-wymienic-walute-i-na-jaka-t20680-270.html#p1722060

PS. Dla przeciętnego Polaka podatek bankowy jest o wiele korzystniejszy niż 23-procentowy Vat.


Zerknij na SmartBank i TMobileBankowe.

Jeśli są darmowe to zapewne chwilowo. Zerknij wyżej na wpis kolegi Adama:
AdamBeata napisał(a):Ja mam konto w Aliorbanku, które kiedy zakładałem, było praktycznie darmowe w pełnym wymiarze, a teraz okazuje się że połowa ofert kont bankowych na rynku jest korzystniejsza i tańsza niż moja.
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 18.05.2016 10:27

nie mówię, że się nie zmieni;-) ale moja chwila w eurobanku trwa już około 14 miesięcy i do wakacji zapewne się nie zmieni;-)
a jak później się zmieni poszukam czegoś innego 8)
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 18.05.2016 10:30

SingSing74 napisał(a):
rob111 napisał(a):
SingSing74 napisał(a):
KrisM napisał(a):spokojnie są jeszcze banki i konta w bankach, które umożliwiają wypłatę za "0" w Polsce i na świecie.


Proszę o przykład takiego banku wraz z linkiem do tabeli opłat i prowizji
.


Proszę bardzo.
https://static.t-mobilebankowe.pl/uploa ... izjiv2.pdf



NO TO JEDZIEMY:

Wypłata gotówki w:
Bankomatach Euronet w kraju
- pierwsza transakcja w miesiącu kalendarzowym 0zł
- druga i kolejna transakcja w miesiącu kalendarzowym 5zł
- w bankomatach innych banków i sieci 5zł
- w bankomatach, bankach i innych instytucjach za granicą 10zł

Poza tym bank zastrzega sobie, że:
Zmiana opłat i prowizji przewidzianych w Taryfie dla jednego produktu może być dokonywana nie częściej niż 4 razy w roku,
Opłaty i prowizje zawarte w Taryfie nie mogą ulec zmniejszeniu lub zwiększeniu o więcej niż 200 % wysokości dotychczasowej opłaty lub prowizji,
Ograniczenie, o którym mowa w ust. 24 lit. b (czyli powyżej) nie dotyczy sytuacji, w której do Taryfy wprowadzane są nowe opłaty lub prowizje lub gdy ich dotychczasowa wysokość wynosiła 0 zł,

Oznacza to, że tam gdzie dziś jest "0", jutro może być zupełnie inna cyfra.

Opłata za kartę debetową 6 zł miesięcznie jeżeli nie dokonasz transakcji.


Przechodząc do karty kredytowej do tego konta, to:
1. opłata za wznowienie karty 70 zł jeśli nie zrobisz obrotu 7 500zł - wtedy 35zł
2. opłata roczna za przyznanie, przedłużenie lub podwyższenie limitu karty, każdorazowo 1% limitu, ale min 30zł
3. wypłata w własnym Alior Bank S.A. i sieci Euronet lub Planet Cash lub za granicą 4%, min. 10 zł
4. opłata za wpłatę gotówki w Placówce T-Mobile Usługi Bankowe 0,5%/min 12zł.


Jeśli dasz radę to podaj linka do kursów walut tego banku, a może się okazać, że kolejna prowizja tam jest ukryta.

czekam czego doszukasz się w moim przykładzie i gryzę palce ze stresu :hut:
wystarczy wpisać do wujka google t-mobile kurs walut;-)
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 18.05.2016 10:33

Mnie interesują tylko te operacje, które używam. Jedyny koszt w tmobile to 10 zł za kartę walutową rocznie.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 18.05.2016 10:35

bigredone napisał(a):
Zerknij na SmartBank i TMobileBankowe.



Przecież podałem wyżej linka do opisu konta Smart (bo chyba o to chodzi).

Masz raz jeszcze: gdzie-najlepiej-wymienic-walute-i-na-jaka-t20680-270.html#p1722060

To konto nie nadaje się dla Polaka zarabiającego w kraju w polskich złotych.
Poza tym ja sobie już nie raz zerkałem i zawsze dochodzę do tego samego wniosku -
Bank to ogniwo, w systemie naszych wydatków, które zawsze generuje koszty dla nas, a zysk dla banku.
Dlatego jeśli tylko mogę to je omijam.

Jeśli jest inaczej to proszę mi to udowodnić i pokazać (a nie żebym ja sobie szukał). Link do tabeli opłat i dodatkowo kursy walut w danym banku i wszystko będzie jasne.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 42
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone