Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
klerjeser
zbanowany
Posty: 426
Dołączył(a): 21.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) klerjeser » 06.04.2016 09:46

Pieniądze lepiej wymienić w dużej miejscowości. Dużo kantorów, duża konkurencja, lepszy kurs, no i bezproblemowa wymiana złotówek. W małych zadupiach z jednym urzędem pocztowym czy kantorem, taki punkt jest monopolistą narzucającym z reguły kiepski kurs. Do tego ograniczone godziny otwarcia.
AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 06.04.2016 13:01

Ograniczone godziny otwarcia - to prawda, ale poczty mają wszędzie ten sam kurs dzienny i jak porównałem w zeszłym roku kurs złotówki np. na poczcie w jakiejś dosłownie pipidówie to okazał sie lepszy niż w każdym innym banku czy kantorze np. w Orebicu, gdzie tego rodzaju instytucje są na każdym kroku.
Powiem szczerze, jak od 5 lat wożę złotówki to jeszcze nie spotkałem się z pocztą co ich nie przyjmowała, a raczej tylko po zadupiach sie poruszam :)
klerjeser
zbanowany
Posty: 426
Dołączył(a): 21.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) klerjeser » 06.04.2016 13:26

AdamBeata napisał(a):Ograniczone godziny otwarcia - to prawda, ale poczty mają wszędzie ten sam kurs dzienny i jak porównałem w zeszłym roku kurs złotówki np. na poczcie w jakiejś dosłownie pipidówie to okazał sie lepszy niż w każdym innym banku czy kantorze np. w Orebicu, gdzie tego rodzaju instytucje są na każdym kroku.
Powiem szczerze, jak od 5 lat wożę złotówki to jeszcze nie spotkałem się z pocztą co ich nie przyjmowała, a raczej tylko po zadupiach sie poruszam :)


W Mimicach na poczcie euro 7,2 kuny w Omisu w kantorze 7,6
AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 06.04.2016 13:49

Mówiłem o złotówkach i o zeszłym roku. Kursy walut mają to do siebie że zmieniają się nie tylko co roku ale raczej codziennie :)

Prawda jest taka, że każdy ma jakieś swoje doświadczenia w tym temacie i opinie innych nie zawsze idą w parze z oczekiwaniami czytających.
Ja mam gorsze odczucia co do płacenia kartami, w porównaniu z gotówką i tego sie trzymam, choć kartę biorę zawsze na wszelki wypadek, jakbym naprawdę miał problemy z wymiana gotówki (co mi się nigdy nie zdarzyło).

Dla innych gotówka to problem i tych też rozumiem - jedni wola blondynki inni brunetki, co nie znaczy, że jedna musi być mniej atrakcyjna niż druga :)
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 07.04.2016 12:53

W większych miejscowościach w kantorach raczej bez problemu wymienisz złotówki na kuny. Ja kupiłem kuny w kraju więc nie korzystałem, ale kolega kupował, bo na wakacje z nami zdecydował się ledwie 12 godzin przed wyjazdem :)
Ale i tak gdzie się dało płaciłem kartą, bank miał lepszy kurs niż kantory.
@ppl3
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 22.01.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) @ppl3 » 16.05.2016 12:49

Witam i mam do was pytanie odnośnie płacenia za chorwacką autostradę karta. Jedziemy ze znajomymi do Chorwacji będzie to nasz pierwszy wypad, chcemy zaoszczędzić trochę czasu na staniu na bramkach w CRO i płacić kartą, czy posiadając zwykłą kartę do bankomatu w Polsce bank bzwbk albo pekao (konto w złotówkach) płatność przejdzie? Mieliście jakieś problemy z takimi płatnościami? I czy potrafiłby ktoś podać tak pi razy oko ile to będzie 306 kn bo tyle mi wyszło za autostradę w jedną stronę (opel vivaro) w przeliczeniu banku bo gUgle mówi o kwocie 178zł. Tylko nie bijcie jak nie napisałem tu gdzie trzeba jakby tak sie stało to przepraszam :(
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 16.05.2016 12:58

@ppl3 napisał(a):Witam i mam do was pytanie odnośnie płacenia za chorwacką autostradę karta. Jedziemy ze znajomymi do Chorwacji będzie to nasz pierwszy wypad, chcemy zaoszczędzić trochę czasu na staniu na bramkach w CRO i płacić kartą, czy posiadając zwykłą kartę do bankomatu w Polsce bank bzwbk albo pekao (konto w złotówkach) płatność przejdzie? Mieliście jakieś problemy z takimi płatnościami? I czy potrafiłby ktoś podać tak pi razy oko ile to będzie 306 kn bo tyle mi wyszło za autostradę w jedną stronę (opel vivaro) w przeliczeniu banku bo gUgle mówi o kwocie 178zł. Tylko nie bijcie jak nie napisałem tu gdzie trzeba jakby tak sie stało to przepraszam :(


Ile dokładnie wyjdzie wszystko zależy od tego ile będzie kosztowała kuna w chwili płacenia, jaki będzie kurs euro/kuna i euro/pln, w zeszłym roku mając przewalutowanie 3% czyli chyba największe z tego co tu ludzie piszą, kuna wychodziła taniej niż te 178zł za 306kun opłaty, więc w tym roku powinno być podobnie jak nic niespodziewanego się nie zdarzy.
Z kartami VISA i MC nie ma najmniejszych problemów a jest szybciej na bramkach NOCASH:)
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 16.05.2016 13:01

@ppl3 napisał(a):Witam i mam do was pytanie odnośnie płacenia za chorwacką autostradę karta. Jedziemy ze znajomymi do Chorwacji będzie to nasz pierwszy wypad, chcemy zaoszczędzić trochę czasu na staniu na bramkach w CRO i płacić kartą, czy posiadając zwykłą kartę do bankomatu w Polsce bank bzwbk albo pekao (konto w złotówkach) płatność przejdzie? Mieliście jakieś problemy z takimi płatnościami? I czy potrafiłby ktoś podać tak pi razy oko ile to będzie 306 kn bo tyle mi wyszło za autostradę w jedną stronę (opel vivaro) w przeliczeniu banku bo gUgle mówi o kwocie 178zł. Tylko nie bijcie jak nie napisałem tu gdzie trzeba jakby tak sie stało to przepraszam :(


Zawsze płacę zwykłą debetową (nie kredytową) i zawsze jest szybciej i nie jest drozej. Czasem na jakis bramkach jakby nie czytało naszej karty, wciskałem guzik, ktoś przychodził, brał na 2 sekundy kartę i szlaban sie podnosił

W kwestii przelicznika to pytaj swojego banku i operatora (visa, mastercard)

w kwestii bzwbk proponuje zerknać na http://livesmarter.pl/zmiana-tabeli-opl ... pnia-2016/ a poźniej poszukać innego banku ;)
@ppl3
Podróżnik
Posty: 18
Dołączył(a): 22.01.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) @ppl3 » 16.05.2016 13:10

dziękuję wam za tak szybka odpowiedź, nie spodziewałem się ale znowu mnie zadziwiliście CRO MANIACY:) Pozdrawiam i tak szukam juz innego banku:)
giba0909
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2617
Dołączył(a): 13.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) giba0909 » 16.05.2016 14:12

Ja w 2014r za przejazd w obie strony /lpg, benzyna, winiety opłaty za autostradę/ płaciłem karta PKO. Bank przeliczał Euro po kursie oscylującym 4,3 czyli drożej niż był kurs tej waluty.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 16.05.2016 14:19

giba0909 napisał(a):Ja w 2014r za przejazd w obie strony /lpg, benzyna, winiety opłaty za autostradę/ płaciłem karta PKO. Bank przeliczał Euro po kursie oscylującym 4,3 czyli drożej niż był kurs tej waluty.


Drożej niż kurs sprzedaży kantorowej w PL?

PLN/HKR/EU?

Drożej w stosunku do czego?
giba0909
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2617
Dołączył(a): 13.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) giba0909 » 16.05.2016 14:22

Kurs Euro w Polsce był wtedy chyba poniżej 4,2. Wychodzi więc, że trochę taniej byłoby płacić gotówką w walucie danego kraju.
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 16.05.2016 14:32

giba0909 napisał(a):Kurs Euro w Polsce był wtedy chyba poniżej 4,2. Wychodzi więc, że trochę taniej byłoby płacić gotówką w walucie danego kraju.


W HR jest kuna o czym zapewne wiesz. Nie mozna tak wprost przeliczać patrząc na kurs euro na wyciagu bankowym

policz jaki tam na wyciągu był kurs KRK w stosunku do PLN i zobacz jaki była kantorowy sprzedaży kuny w PL w tym czasie a pewnie miło sie zaskoczysz :)
giba0909
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2617
Dołączył(a): 13.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) giba0909 » 16.05.2016 14:41

No tak dokładnie jeszcze tego nie liczyłem. Płaciłem kartą bo koszt przejazdu dzieliliśmy wtedy na pół po przyjeździe- tak było wygodniej. Szczerze powiedziawszy dopiero dziś do tego wracam i zastanawiam się czy opłacało się płacić kartą. :)
piotrulex
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5194
Dołączył(a): 17.06.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrulex » 16.05.2016 14:56

giba0909 napisał(a):No tak dokładnie jeszcze tego nie liczyłem. Płaciłem kartą bo koszt przejazdu dzieliliśmy wtedy na pół po przyjeździe- tak było wygodniej. Szczerze powiedziawszy dopiero dziś do tego wracam i zastanawiam się czy opłacało się płacić kartą. :)


Podziel złotówki z wyciagu przez ilośc kun tam widniejących w opisie a wyjdzie Ci jej kurs. Zerknij na datę, sprwdz jaki był wtedy kurs Kantorowy sprzedaży (czyli za ile byc kupił) i będziesz wszystkow eidzieć
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 40
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone