Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
klerjeser
zbanowany
Posty: 426
Dołączył(a): 21.09.2015
Re: Płacenie kartą płatniczą w chorwacji- Wątpliwości

Nieprzeczytany postnapisał(a) klerjeser » 05.02.2016 18:59

pablos77 napisał(a):Po pierwszej wizycie w Cro wiem że karta walutowa potrzebna jest tylko do zapłaty rezerwacji. Euro potrzebne tylko w gotówce na winietki i opłatę pobytu. Na miejscu zwykła debetówka w zupełności wystarczy. Nie zabieram takiej kwoty w euro nie ma potrzeby


Na winietki nie jest potrzebna gotówka.
zip20
Globtroter
Posty: 57
Dołączył(a): 22.03.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) zip20 » 05.02.2016 20:53

Zwykła debetówka wystarczy ale masz podwójne przewalutowanie dobrze mieć kartę walutowa w USD. Ja posiadam konto w T mobile i taka informacje otrzymałem z infolinii: Jeżeli będzie Pan korzystał z konta w PLN,
to każda transakcja będzie przewalutowana podwójnie najpierw na USD po kursie MasterCard, a następnie na
PLN po kursie naszego Banku - sprzedaż dewiz. Natomiast korzystając z konta walutowego w USD przewalutowanie
nastąpi bezpośrednio na USD po kursie MasterCargd.
pablos77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1284
Dołączył(a): 22.06.2015
Re: Płacenie kartą płatniczą w chorwacji- Wątpliwości

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablos77 » 05.02.2016 21:03

klerjeser napisał(a):
pablos77 napisał(a):Po pierwszej wizycie w Cro wiem że karta walutowa potrzebna jest tylko do zapłaty rezerwacji. Euro potrzebne tylko w gotówce na winietki i opłatę pobytu. Na miejscu zwykła debetówka w zupełności wystarczy. Nie zabieram takiej kwoty w euro nie ma potrzeby


Na winietki nie jest potrzebna gotówka.


Co kto lubi :)
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 05.02.2016 22:24

zip20 napisał(a):Zwykła debetówka wystarczy ale masz podwójne przewalutowanie ....

Potwierdzam, opcja raczej najlepsza.
Nikogo do niczego nie namawiam tylko stwierdzam fakt.
Przetestowane w zeszłym roku.
Na forum sporo było opinii że najlepiej kupić Euro i wymienić na miejscu na kuny.
Zrobiłem tak, ale też dla porównania płaciłem testowo debetówką do zwykłego konta PLN.
Po przeliczeniu wyszło bardzo podobnie jak wymiana Euro na kuny, groszowe różnice a najwygodniej, bez kupowania po dobrym kursie, targania kasy i szukania dobrego kursu na miejscu.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 05.02.2016 22:35

Jak kto woli. Jednak i w takim wypadku warto zabrać część budżetu w gotówce. Problemy na trasie, awaria terminala bądź uszkodzenie karty i po wakacjach.
pablos77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1284
Dołączył(a): 22.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablos77 » 06.02.2016 09:39

SingSing74 napisał(a):Jak kto woli. Jednak i w takim wypadku warto zabrać część budżetu w gotówce. Problemy na trasie, awaria terminala bądź uszkodzenie karty i po wakacjach.


Jadąc na wakacje nie planuje najgorszego. Ale nie zamierzam brać 2000 euro jak niektórzy. Po pierwsze mnie na to nie stać (z uwagi na kurs kupie minimalną ilość eurasów, potem wypłata w bankomatach i płacenie kartą) ,a po drugie maksymalnie 1000 euro mi wystarczy :) W innym wypadku wakacje na Chorwacji były by za drogie, a za z taką kasę są oferty w innych zakątkach z all inclusive.

Myślę że co najmniej te i przyszłe wakacje spędzę w Cro, potem się zobaczy :)
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 06.02.2016 20:21

Już pomijając kwestię opłacalności chodziło mi o to, że jeśli nawet ktoś woli płacić kartą, to i tak powinien zabrać część wakacyjnego budżetu w gotówce niezależnie od jego wielkości. Wyobraźmy sobie, że w połowie trasy tankujemy gdzieś na autostradzie i nie posiadając gotówki, terminal nie akceptuje z jakiegoś powodu naszej karty. Co wtedy? Gaciami czy ręcznikami nie zapłacimy, to nie Rumunia lat '80. Dlatego moim zdaniem zawsze należy mieć (przynajmniej trochę) euro w kieszeni.
klerjeser
zbanowany
Posty: 426
Dołączył(a): 21.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) klerjeser » 06.02.2016 21:02

SingSing74 napisał(a):Już pomijając kwestię opłacalności chodziło mi o to, że jeśli nawet ktoś woli płacić kartą, to i tak powinien zabrać część wakacyjnego budżetu w gotówce niezależnie od jego wielkości. Wyobraźmy sobie, że w połowie trasy tankujemy gdzieś na autostradzie i nie posiadając gotówki, terminal nie akceptuje z jakiegoś powodu naszej karty. Co wtedy? Gaciami czy ręcznikami nie zapłacimy, to nie Rumunia lat '80. Dlatego moim zdaniem zawsze należy mieć (przynajmniej trochę) euro w kieszeni.


To jest bezdyskusyjne. Gotówkę trzeba zawsze mieć. Za piwo czy colę na plaży, lody czy owoce ze straganu, nie będę płacić kartą. Tak samo napiwki w restauracji, parkingi, bilety wejściowe...

W zeszłym roku robiliśmy spore zakupy w Bośni przed granicą, wracając z Mostaru. Ceny spożywki znacznie niższe niż w HR, a piwo i wino niemal za grosze ;) Mieli zepsuty terminal, bez gotówki z zakupów nic by nie wyszło....
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 06.02.2016 21:04

pablos77 napisał(a):Po pierwsze mnie na to nie stać (z uwagi na kurs kupie minimalną ilość eurasów, potem wypłata w bankomatach i płacenie kartą)


Wyjaśnię ci pewną sprawę. To, że teraz euro w Polsce jest drogie, nie oznacza, że nie opłaca się go kupić i zabrać do Chorwacji.

Kupując dziś euro po 4,40 można go wymienić w Chorwacji po 7,6645 czyli kuna wyjdzie po 0,5741 zł.

Wynika to z tego, że także kuna straciła do euro podobnie jak złotówka.

Dla porównania kurs kuna w Bank Pekao UniCredit 0,5986 zł.
Ostatnio edytowano 06.02.2016 22:00 przez SingSing74, łącznie edytowano 4 razy
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 06.02.2016 21:10

klerjeser napisał(a):
To jest bezdyskusyjne. Gotówkę trzeba zawsze mieć. Za piwo czy colę na plaży, lody czy owoce ze straganu, nie będę płacić kartą. Tak samo napiwki w restauracji, parkingi, bilety wejściowe...


Dokładnie tak, tylko kolega wyżej napisał, że będzie brać euro jak najmniej, płacić kartą, a kasę wypłacać z bankomatu, co jest nawiasem mówiąc najdroższą opcją, bo do nieco gorszego kursu bankowego przy wypłacie gotówki dochodzą dodatkowo prowizje banku. Im mniejsza wypłata, tym (procentowo) wyższa opłata.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 06.02.2016 22:45

zip20 napisał(a):Zwykła debetówka wystarczy ale masz podwójne przewalutowanie dobrze mieć kartę walutowa w USD. Ja posiadam konto w T mobile i taka informacje otrzymałem z infolinii: Jeżeli będzie Pan korzystał z konta w PLN,
to każda transakcja będzie przewalutowana podwójnie najpierw na USD po kursie MasterCard, a następnie na
PLN po kursie naszego Banku - sprzedaż dewiz. Natomiast korzystając z konta walutowego w USD przewalutowanie
nastąpi bezpośrednio na USD po kursie MasterCargd.
i

Wszystko ładnie i pięknie tylko że 5 lutego kurs USD na tym rajskim koncie wynosił 4,14 gdzie w kantorze dolara można było kupić po 3,97.

https://www.t-mobilebankowe.pl/kursy-wal4ut

Tu właśnie kryje się prowizja banku.

PS. Jeśli możesz to wyjaśnij dokładnie jak działa to konto. Jaki jest koszt jego prowadzenia. Jak zasilać rachunek w USD, po jakim kursie rozliczają dolara i podaj linka do tego kursu.

Najważniejsze. Na podstawie tych danych podaj na ile obciążą moje konto (w PLN) jeśli w danym dniu zrobię zakupy w Chorwacji o wartości 100 kuna.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.02.2016 01:05

W t-mobile koszt konta w $ lub E to 6 zł rocznie / za kartę/. Żadnych innych kosztów nie ma. Walutę kupuje się w kantorach internetowych. Oczywiście żaden bank nie dopłaca do interesu więc zarobić gdzieś musi. Np. na cenie waluty /przeliczeniu/. Trochę miałem z tym bankiem problemów, ale zobaczę jak będzie w tym roku.

Tak było w ubiegłym roku. Od wakacji nie używałem karty $, ale też nie zauważyłem aby warunki się zmieniły.
pablos77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1284
Dołączył(a): 22.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablos77 » 07.02.2016 02:29

SingSing74 napisał(a):
klerjeser napisał(a):
To jest bezdyskusyjne. Gotówkę trzeba zawsze mieć. Za piwo czy colę na plaży, lody czy owoce ze straganu, nie będę płacić kartą. Tak samo napiwki w restauracji, parkingi, bilety wejściowe...


Dokładnie tak, tylko kolega wyżej napisał, że będzie brać euro jak najmniej, płacić kartą, a kasę wypłacać z bankomatu, co jest nawiasem mówiąc najdroższą opcją, bo do nieco gorszego kursu bankowego przy wypłacie gotówki dochodzą dodatkowo prowizje banku. Im mniejsza wypłata, tym (procentowo) wyższa opłata.


A ja zamierzam odpoczywać w Cro, a nie liczyć różnice kursowe. Gotówka euro na winietki oraz pozostałą część za pobyt. Zamierzam płacić kartą - paliwo, bramki, zakupy w marketach. A kuny wypłacam z bankomatu i święto.

Laku noč. Pozdrav
KrisM
Cromaniak
Posty: 639
Dołączył(a): 21.01.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) KrisM » 07.02.2016 09:34

pablos77 napisał(a):
A ja zamierzam odpoczywać w Cro, a nie liczyć różnice kursowe. Gotówka euro na winietki oraz pozostałą część za pobyt. Zamierzam płacić kartą - paliwo, bramki, zakupy w marketach. A kuny wypłacam z bankomatu i święto.

Laku noč. Pozdrav

za winietki też bez problemu można płacić kartą;-)
pawelli
Mistrz Świata FIFA
Avatar użytkownika
Posty: 2519
Dołączył(a): 19.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawelli » 07.02.2016 09:51

pablos77 napisał(a):
A ja zamierzam odpoczywać w Cro, a nie liczyć różnice kursowe. Gotówka euro na winietki oraz pozostałą część za pobyt. Zamierzam płacić kartą - paliwo, bramki, zakupy w marketach. A kuny wypłacam z bankomatu i święto.

Laku noč. Pozdrav


I bardzo dobrze :)
Podobnie jak Ty biorę eurosy na kwaterę + 100 euro
Paliwo, winiety, zakupy - karta
kuny - bankomat
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 38
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone