Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 14.09.2015 09:39

Jako posiadacz i Visy i MC w mBanku powiem tak: Visa wychodzi gorzej (przewalutowanie o 1% gorsze.) czyli każde wydane 100 zł będzie Cię kosztować o 1zł więcej. Licząc że zapłacisz po drodze kartą 5000zł wydasz jakieś 50zł więcej niż miał byś MC.
W lipcu płatność MC wychodziła około 56 groszy jako że ten 1% przewalutowania było by na sztuce około połową grosza może się okazać że podczas zaokrąglania różnica będzie jeszcze mniejsza.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 14.09.2015 10:50

Licząc że zapłacisz po drodze kartą 5000zł wydasz jakieś 50zł


Gdzie trzeba pojechać by w drodze wydać 5000 zł?
Alaska? ;)
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 14.09.2015 15:21

hepik napisał(a):
Licząc że zapłacisz po drodze kartą 5000zł wydasz jakieś 50zł


Gdzie trzeba pojechać by w drodze wydać 5000 zł?
Alaska? ;)

No oki na miejscu jak wyda kartą 5000 to 1% daje 50zl.
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 461
Dołączył(a): 15.09.2015
Re: Pół na pół - Istria w pocie czoła!

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 09.10.2015 22:09

A jaką kartą płaciliście w czasie podróży (bank/operator)? Szukam jakiejś logicznej do płacenia za granicą (euro, forinty, kuny, korony) tj. bezpłatnej, bez podwójnego przewalutowania i bez szaleństw banku na spreadach.
klerjeser
zbanowany
Posty: 426
Dołączył(a): 21.09.2015
Re:

Nieprzeczytany postnapisał(a) klerjeser » 09.10.2015 22:23

Raphael napisał(a):A jaką kartą płaciliście w czasie podróży (bank/operator)? Szukam jakiejś logicznej do płacenia za granicą (euro, forinty, kuny, korony) tj. bezpłatnej, bez podwójnego przewalutowania i bez szaleństw banku na spreadach.


Płaciłem zwykłą debetówką Pekao SA, nie uprawiałem szaleńczych kombinacji kontami walutowymi, przypinaniem karty, analizą kursów do 4 miejsca po przecinku itd.... ;)

Wczoraj (8.10) za zakupy na Słowacji policzyło mi niecałe 4,2 zł za euro :)

Ale jak ktoś ma czas, ochotę i zlicza grosze, niech sobie uprawia turystykę finansową ;)
Raphael
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 461
Dołączył(a): 15.09.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Raphael » 09.10.2015 22:54

Turystyka finansowa to może za dużo powiedziane, ale jak mam wydać powiedzmy 3000 zł w walutach obcych to te 4% na samym kursie robi znaczenie: za 120 zł mam 3 butelki porządnego Tokaju Aszu. Taką różnicę obliczyłem na szybko porównując kursy walut z Pekao i z mojej karty kredytowej (waluta: kuna). A nie wgłębiałem się jeszcze, czy Pekao stosuje prowizje za przewalutowanie i czy przelicza od razu na złote, czy najpierw na euro/dolary. Różnice pomiędzy najlepszymi i najgorszymi ofertami mogą ponoć dochodzić do 13%.
darekgra
Autostopowicz
Posty: 1
Dołączył(a): 06.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) darekgra » 10.10.2015 08:49

Ją placilem gdzie się dało debetowa do konta w Pekao są , przewalutowanie odrazu z kun na zł, wychodziło różnie od 0,52 do max 0,59 (początek września). Przy wypłacie z bankomatu grupy unicredit taki sam przelicznik.
gusia-s
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5861
Dołączył(a): 15.01.2013
Re: Pół na pół - Istria w pocie czoła!

Nieprzeczytany postnapisał(a) gusia-s » 10.10.2015 11:11

Raphael napisał(a):A jaką kartą płaciliście w czasie podróży (bank/operator)? Szukam jakiejś logicznej do płacenia za granicą (euro, forinty, kuny, korony) tj. bezpłatnej, bez podwójnego przewalutowania i bez szaleństw banku na spreadach.

Zwykła debetowka bank Pekao SA
maniust
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 7698
Dołączył(a): 02.09.2009
Re: Pół na pół - Istria w pocie czoła!

Nieprzeczytany postnapisał(a) maniust » 10.10.2015 15:36

gusia-s napisał(a):
Raphael napisał(a):A jaką kartą płaciliście w czasie podróży (bank/operator)? Szukam jakiejś logicznej do płacenia za granicą (euro, forinty, kuny, korony) tj. bezpłatnej, bez podwójnego przewalutowania i bez szaleństw banku na spreadach.

Zwykła debetowka bank Pekao SA

Wrzesień 2015
- ja , zwykła debetowa Bank Millenium - hrk 0,565-0,5812
- żona , zwykła debetowa Pekao SA - hrk - 0,56
pablos77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1284
Dołączył(a): 22.06.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablos77 » 26.01.2016 17:58

Alior Bank - karta pln różnica 0,02 zł w stosunku do kursu kuny

Alior Bank - karta eur różnica 0,04 zł w stosunku do kursu kuny

Żyć nie umierać i gdzie to złodziejstwo o którym tak piszą :)
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 26.01.2016 19:47

Do wakacji się jeszcze sporo może zmienić, ciągle trąbią że banki podnoszą prowizje.
Wielokrotnie zmiany na naszą niekorzyść następowały krótko przed wakacjami.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 26.01.2016 21:51

pablos77 napisał(a):Alior Bank - karta pln różnica 0,02 zł w stosunku do kursu kuny

Alior Bank - karta eur różnica 0,04 zł w stosunku do kursu kuny

Żyć nie umierać i gdzie to złodziejstwo o którym tak piszą :)


Możesz wyjaśnić co oznacza zwrot "do kursu kuny"?

Niestety wspomniany Aliorbank nie raczy nawet umieścić tej waluty w tabeli kursów na swojej stronie, więc trudno cokolwiek sprawdzić czy potwierdzić.

https://www.aliorbank.pl/dodatkowe-info ... walut.html

Porównałem zatem poranny kurs euro z 26 stycznia 2016r. :
Kantor 4,49
Aliorbank 4,83 - **kurs dotyczy płatności bezgotówkowych realizowanych kartami klientów indywidualnych

Przy 2000 euro, to 680 zł różnicy.

Skoro bank w 2 tygodnie na jednej rodzinie średnio zarobi 7 paczek, to jedni nazwą to DROBNĄ prowizją, a inni zdzierstwem. Wybór nazewnictwa pozostawię samym zainteresowanym ;)
Koenig
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 879
Dołączył(a): 03.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Koenig » 26.01.2016 23:59

W ubiegłym roku przy płatności kartą miałem w BPH przeliczony kurs niższy niż gdy kupowałem walutę w kantorze! Żadnej dodatkowej prowizji nie było, ale upewniłem się w banku przed wyjazdem.
Oczywiście dotyczy to tylko płatności kartą a nie pobierania gotówki z bankomatu.
euromissile
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 241
Dołączył(a): 19.05.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) euromissile » 27.01.2016 07:19

W zeszłym roku placac Aliorem w CZ/HR/BiH nie było problemu bo rożnica miedzy kursem w kantorze a tym co przeliczał Alior wynosiło ok 0,02 gr ale jeżeli chodzi o euro to tragedia bo roznica miedzy srednim kursem a tym co przeliczał bank wynosila ok 25 gr 8O

Na korzyść banku oczywiście ;)
pablos77
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1284
Dołączył(a): 22.06.2015
Re: Płacenie kartą płatniczą w chorwacji- Wątpliwości

Nieprzeczytany postnapisał(a) pablos77 » 05.02.2016 18:47

Po pierwszej wizycie w Cro wiem że karta walutowa potrzebna jest tylko do zapłaty rezerwacji. Euro potrzebne tylko w gotówce na winietki i opłatę pobytu. Na miejscu zwykła debetówka w zupełności wystarczy. Nie zabieram takiej kwoty w euro nie ma potrzeby
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 37
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone