Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Rafal G-ce
Croentuzjasta
Posty: 171
Dołączył(a): 08.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafal G-ce » 08.09.2015 14:14

Czyli w skrócie tak jak pisałem, w ramach tego samego banku bez różnicy czy debetowa, czy kredytowa. Ewentualnie różnice mogą być w prowizjach, bo niektóre banki mają czasem promocje na operacje kartami za granicą bez prowizji.
Gizmowy
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 22.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gizmowy » 08.09.2015 14:26

Czy ktoś z Was korzystał z karty Pekao wyciągając z bankomatów Zagrebačka Banka (oba banki są w Uni Credit)?
Chodzi mi o kursy wypłat i czy rzeczywiście jest zero prowizji.

Pozdrav
shamet
Globtroter
Posty: 58
Dołączył(a): 17.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) shamet » 09.09.2015 01:21

Gizmowy napisał(a):Czy ktoś z Was korzystał z karty Pekao wyciągając z bankomatów Zagrebačka Banka (oba banki są w Uni Credit)?
Chodzi mi o kursy wypłat i czy rzeczywiście jest zero prowizji.

Pozdrav


Niestety w HR nie wypłacałem z Zagrebacka, ale wypłacałem marki z bankomatu grupy UniCredit w BiH. Wyszło bardzo elegancko, bez żadnej prowizji i po fajnym kursie (Pekao liczy po kursie organizacji płatniczej a nie po swoim własnym - przynajmniej tak działa moja MasterCard). Kurs wyszedł lepszy niż manewr z kupowaniem BAM w banku w Mostarze. Wypłata z 15 sierpnia rozliczona po 2,136PLN/BAM. Wypłaty HRK też powinny wychodzić elegancko, ale tego niestety nie sprawdziłem (nie miałem takiej potrzeby).
Gizmowy
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 22.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gizmowy » 09.09.2015 08:35

Dzięki za info :)
Kobal66
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 384
Dołączył(a): 12.03.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kobal66 » 09.09.2015 08:48

Gizmowy napisał(a):Czy ktoś z Was korzystał z karty Pekao wyciągając z bankomatów Zagrebačka Banka (oba banki są w Uni Credit)?
Chodzi mi o kursy wypłat i czy rzeczywiście jest zero prowizji.

Pozdrav


Witaj, prowizji 0 zł dwie wypłaty z bankomatu zagrebacka banka jak narazie kurs 1HRK = 0,560 zł i druga wypłata 1HRK = 0,561 zł. - debetow pekao s.a
Płatność kartą - 1 HRK = 0,58 zł
dreadlook
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) dreadlook » 10.09.2015 17:59

W poniedziałek wyjeżdżamy do CRO, chcemy płacić kartą VISA (mBank) i wypłacać tam kasę w bankomatach. Czy jest to opłacalne, czy lepiej wymienić złotówki w PL?

Podpowie ktoś ile zabrać ze sobą Euro i Kun na drobne wydatki po drodze i na miejscu? ;)
shamet
Globtroter
Posty: 58
Dołączył(a): 17.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) shamet » 10.09.2015 18:42

dreadlook napisał(a):W poniedziałek wyjeżdżamy do CRO, chcemy płacić kartą VISA (mBank) i wypłacać tam kasę w bankomatach. Czy jest to opłacalne, czy lepiej wymienić złotówki w PL?

Podpowie ktoś ile zabrać ze sobą Euro i Kun na drobne wydatki po drodze i na miejscu? ;)


Heja!
Kartą mBanku raczej nie opłaca się płacić. Piszę raczej, bo nie wiem do końca jak działa Twoja Visa. Ja sam mam MasterCarda i płatności tą kartą z mBanku wychodziły mi o jakieś 5% drożej od karty MasterCard wydanej przez Pekao (wynika to z innego sposobu przeliczania walut przez te banki - Pekao liczy po kursie organizacji płatniczej a mBank po kursie swoim własnym + dolicza prowizję za płatność w walucie innej niż rozliczeniowa karty).
Być może ktoś płacił Visą z mBanku i się wypowie, ale jeśli nie to najlepiej będzie jak zadzwonisz i zapytasz jak rozliczają transakcje, albo poszukasz tych informacji na stronie mBanku.
Co do wypłat gotówki to oprócz samego przewalutowania dochodzi Ci prowizja za wypłaty z "obcego" bankomatu (chyba, że masz wykupione wszystkie za darmoszkę).
Kupowanie kun w Polsce też jest nieopłacalne. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej wychodzi zabranie z PL euro i kupienie za euraski zabrane z PL kun w Chorwacji, ale nie w kantorze a w banku. Można też zabrać złotówki z PL i za nie kupić w banku w HR kuny, ale to wychodzi minimalnie mniej korzystnie (różnica pomijalna).
Co do tego ile zabrać gotówki to nikt Ci nie odpowie. Ja jestem z tych, którzy wolą jeździć z gotówką na wypadek awarii samochodu, awarii terminala itd itp. Nie czułbym się dobrze jakbym nie miał jakiegoś zapasu gotówki. Dlatego staram się mieć kilkaset kun i 200-300€ w gotówce ponad to co potrzebuję na kwatery, rzecz jasna.
Pozdro...
toomas
Cromaniak
Posty: 690
Dołączył(a): 03.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) toomas » 10.09.2015 18:57

Płaciłem dzisiaj za autostradę kartą mBanku (MC) i przelicznik mam 0,578 więc chyba całkiem przyzwoicie.
dreadlook
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) dreadlook » 10.09.2015 19:56

Doradzi ktoś jeszcze? Kartę MasterCard mógłbym mieć brata, ew. mamy. Tylko czy nie będę miał problemów z płatnością?
Janusz_z_wąsem
Globtroter
Avatar użytkownika
Posty: 44
Dołączył(a): 12.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz_z_wąsem » 10.09.2015 22:23

Z kartą VISA z ING wychodziło ok:
- płatność kartą ok. 0,57
- wypłata z bankomatu (z uwzględnieniem prowizji) ok. 0,59
Gizmowy
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 22.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gizmowy » 11.09.2015 07:23

Kobal66 napisał(a):Witaj, prowizji 0 zł dwie wypłaty z bankomatu zagrebacka banka jak narazie kurs 1HRK = 0,560 zł i druga wypłata 1HRK = 0,561 zł. - debetow pekao s.a
Płatność kartą - 1 HRK = 0,58 zł


Dzięki
Gizmowy
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 22.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gizmowy » 11.09.2015 07:40

dreadlook napisał(a):Doradzi ktoś jeszcze? Kartę MasterCard mógłbym mieć brata, ew. mamy. Tylko czy nie będę miał problemów z płatnością?


Ja płacę zawsze i wszędzie kartą MasterCard z Pekao. W żadnym z napotkanych przeze mnie krajów, trochę ich było, nie miałem jakichkolwiek problemów z płatnościami i kurs był zawsze korzystny.
dreadlook
Turysta
Posty: 13
Dołączył(a): 05.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) dreadlook » 11.09.2015 11:50

Rozumiem, że lepiej jest mieć kartę MasterCard. Jednak nie zdążę już jej wyrobić do poniedziałku. Pożyczyłbym więc ją od mamy - czy nie będzie żadnych problemów z płatnościami wtedy?
Gizmowy
Odkrywca
Posty: 86
Dołączył(a): 22.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Gizmowy » 11.09.2015 12:35

dreadlook napisał(a):Rozumiem, że lepiej jest mieć kartę MasterCard. Jednak nie zdążę już jej wyrobić do poniedziałku. Pożyczyłbym więc ją od mamy - czy nie będzie żadnych problemów z płatnościami wtedy?


Słuchaj, nie mogę Ci tego doradzić, ponieważ formalnie jest to niedozwolone. Generalnie sprzedawca winien sprawdzać karty płatnicze i użycie karty przez osoby trzecie powinno kończyć się odebraniem karty przez sprzedawcę, kasjera, kelnera etc. W praktyce odbywa się to bardzo rzadko, zwłaszcza teraz z tymi, wdzięcznie zwanymi przez Najlepszą z Żon, "bajpasami". Przykładasz taką do czytnika i chowasz do portfela, a znudzonego kasjera interesuje tylko wynik autoryzacji, a nie imię i nazwisko posiadacza karty.

Pozdrav
shamet
Globtroter
Posty: 58
Dołączył(a): 17.04.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) shamet » 12.09.2015 03:43

dreadlook napisał(a):Rozumiem, że lepiej jest mieć kartę MasterCard. Jednak nie zdążę już jej wyrobić do poniedziałku. Pożyczyłbym więc ją od mamy - czy nie będzie żadnych problemów z płatnościami wtedy?


Błagam. Odpuść sobie używanie cudzej karty. Nieważne czy karta jest mamy, brata, wujka czy szwagierki. Po prostu nie rób tego. Po cholerę Ci problemy? Trafisz kiepsko, na jakiegoś nadgorliwego i wylądujesz w czasie urlopu za kratkami....a potem się będziesz tłumaczył, jakbyś kogoś okradł.
Sprawdź sobie jak mBank rozlicza Ci tę kartę, którą masz (VISA) i będziesz wiedział czy warto nią płacić, czy lepiej zabrać euraski, kupić za nie kuny i płacić gotóweczką.
Nawet jak VISA wychodzi mniej korzystnie od MasterCard a uprzesz się na używanie karty to i tak nie warto ryzykować używania cudzej karty dla kilkudziesięciu złotych, potencjalnych oszczędności.
Moje zdanie - zrobisz zapewne jak będziesz chciał, ale żeby nie było - ja odradzałem :)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 36
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone