Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
pawers
Odkrywca
Posty: 63
Dołączył(a): 28.07.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) pawers » 14.08.2015 09:50

Tez korzystam z konta walutowego w USD i karty MasterCard (jedyny minus jest taki że nie mogę płacić w Austrii, ale od czego są inne karty).

Natomiast od stycznia 2015 operator Visa przewalutowuje transakcje bezpośrednio z HRK (lub innej waluty) na PLN (dotyczy kont w PLN) - tu jednak można się narazić na prowizje jakie narzuca bank (trzeba studiować tabele opłat i prowizji)
lukas774
Croentuzjasta
Posty: 123
Dołączył(a): 04.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) lukas774 » 14.08.2015 09:57

Płatność kartą maestro Banku PKO SA na stacji INA- 251, 50 kn= 140, 48 zl (0.5586)
Wypłata tą samą kartą z bankomatu Zagrebacka Banka- 500 kn= 280,30 zl (0.5606)
khml
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 273
Dołączył(a): 19.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) khml » 14.08.2015 10:01

pawers napisał(a):Tez korzystam z konta walutowego w USD i karty MasterCard (jedyny minus jest taki że nie mogę płacić w Austrii, ale od czego są inne karty).

Natomiast od stycznia 2015 operator Visa przewalutowuje transakcje bezpośrednio z HRK (lub innej waluty) na PLN (dotyczy kont w PLN) - tu jednak można się narazić na prowizje jakie narzuca bank (trzeba studiować tabele opłat i prowizji)


Dokładnie tak jest :)

Można dodatkowo zamówić kartę w EURO (na tym koncie możesz mieć kilka tzw. kont walutowych) i tam gdzie Euro płacić drugą kartą. Mnie to nie interesowało z uwagi na to, że po drodze mam tylko Słowację, którą zamierzam przejechać "szybko" :wink:
sebaao
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 24.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) sebaao » 14.08.2015 10:22

Rafal G-ce napisał(a):Kolega ogarnia temat bardziej niż Ci się wydaje :)

Nie wiem co Cię tak oburzyło, bo podałem jedynie swoje odczucia, doświadczenia i fakty, ale....

To kolega musi jeszcze ogarnąć, że jeśli próbuje się ironizować/drwić w internecie, to trzeba to jakoś zaznaczyć. W innym wypadku jeśli kolega się będzie o coś pytał, to dostanie odpowiedź na zadane pytanie. ;)


Rafal G-ce napisał(a):Niemożliwe żeby kantor dał lepszą cenę? A jednak :) Patrząc w tej chwili na kurs internetowy PLN/EUR to sprzedaż jest po 4,1936. Dzisiaj przechodząc obok kantoru w Gliwicach kurs na tablicy był 4,23, a kurs gotówkowy w kasie Alior 4,226. Były cztery miejsca po przecinku, ale zapamiętałem trzy. Zbić cenę w kantorze o 3-5 gr potrafi każdy, bez zbędnych szkoleń negocjacji. Wracając do meritum powiedz mi więc gdzie tu masz różnicę 8-10 groszy?

Niech kolega dopuści do siebie myśl, że ani ja nie jestem Bogiem, ani nie steruje kursami we wszystkich kantorach we wszechświecie, ani Gliwice nie są pępkiem świata. Radzę koledze być mniej egocentrycznym i spojrzeć dalej niż czubek własnego nosa. Moja odpowiedź nie tyczyła się tylko kolegi, nie próbowała wykazać jak kiepski interes zrobił kolega, tylko była ogólną radą. Gdyby kolega kiedyś podróżował np przez Wielkopolskę, lub ziemię Łódzką, to niech kolega zahaczy o jakąś mniejszą miejscowość i porówna ceny w kantorach ze swoimi z Gliwic. Ojjj może być kolega bardzo zdziwiony...

Rafal G-ce napisał(a):Ja swoje kupiłem 07.08. ok 17:00-18:00 po 4,20 bez zbędnego targowania. Patrząc na stronie Alioru kurs sprzedaży był wtedy 4,2023. Ja różnicy nie widzę, ale kolega kreuje się na fachowca, więc liczę na pomoc ;)

No to pogratulować koledze szczęścia. Przy kursie średnim NBP na poziomie 4,186 zł kolega bez problemu kupił po 4,20 zł w pierwszym lepszym kantorze bez targowania... Widocznie osoba prowadząca kantor to jakiś filantrop, że pozbawiła się swojego zysku na rzecz kolegi. No ale z ciekawości przedzwoniłem przed chwilą do dwóch kantorów w Gliwicach. Przy średnim kursie NBP 4,182 zł w jednym z kantorów otrzymałem odpowiedź, że u nich jest po 4,25 zł w drugim 4,23 zł. Przy zakupie minimum 5000 Euro są w stanie zaproponować 4,215 zł. Jak zapytałem o 2k Euro, otrzymałem odpowiedź, żeby być poważnym, bo to zbyt mała kwota na jakiekolwiek negocjacje. Ale jeśli koledze się udało, to pogratulować. Tyle, że przypominam. To co u kolegi jest podłogą w innych miejscowościach może być sufitem.

Rafal G-ce napisał(a):Co do USD to moje pytanie było związane z Twoim stwierdzeniem: Tylko w tym przypadku trzeba uważać żeby w Chorwacji korzystać z Dolarów. Dlatego zapytałem jak ;)

Po pierwsze to nie moje stwierdzenie. Radzę czytać uważniej. ;) Po drugie udzieliłem odpowiedzi. Ktoś kiedyś powiedział, że nie ma głupich odpowiedzi. Są jedynie głupie pytania.

Rafal G-ce napisał(a):PS Żeby nie było niedomówień, nie krytykuję Twojego miejsca pracy, sam mam tam konto dla stowarzyszenia, bo jako jedyni wtedy mieli takie za 0zł. Nie daje sobie tylko wciskać kitu ;)

Ojjj pudło z miejscem pracy. Kompletnie inna branża. ;) A co do kitu. Gdyby kolega przeszedł się po kantorach, a tam cena 4,24-4,26 bez możliwości negocjacji i musiał za tyle kupić, a w tym czasie na internecie bez problemów byłby kurs 4,18-4,19 to kolega piałby z zachwytu jak to nie daje sobie wciskać kitu? ;) Przecież o to chodzi, żeby dopasować ofertę pod siebie. Jeśli taniej w stacjonarnym kantorze, to trzeba być nienormalnym, żeby wybierać internetowy. Tyle, że to nie jest uniwersalna rada dla wszystkich. Każdy musi indywidualnie porównać co mu się opłaci. Kolega kupił Euro po znośnym kursie, teraz musi liczyć, że i Chorwat nie będzie chciał zarobić i zaproponuje jakiś fajny kurs.


khml napisał(a):Sam szukałem rozwiązania w miarę komfortowego i osobiście mogę potwierdzić, że rozwiązanie z założeniem konta w Alior Kantor (przelanie złotówek, w dowolnej chwili, przy najbardziej korzystnym kursie wymianie ich na USD) oraz zamówienie karty USD (przy założeniu, że płatności tą kartą będą dokonywane poza strefą walutową Euro np. Cro) jest dość dobrym rozwiązaniem.
Nie wiem czy najlepszym, ale są plusy takiego rozwiązania - przewalutowanie tylko jedno - po kursie Mastercard (korzystne), brak dodatkowych opłat/prowizji za dokonywanie płatności kartą, pierwsza wypłata w danym miesiącu z bankomatu bez opłat minus to (kolejna 9 złotych)

Polecam założyć konto w T-Mobile (dawny Alior Sync). Przelewy zł/walutowe do i z kantoru za darmo w czasie rzeczywistym, karty USD/EUR wydanie 10 zł od karty. Wypłaty we wszystkich bankomatach na świecie (dowolna ilość transakcji) za darmo, brak prowizji przy płatnościach. Wymiana waluty to kilka kliknięć w czasie kilkudziesięciu sekund. Można uśredniać sobie kurs przez cały rok, lub kupić jednorazowo przy korzystnym przeliczniku. Jedynie tak jak wspomniałeś pamiętać o ważnej zasadzie karta Euro na strefę Euro, USD na resztę.
AdamBeata
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 800
Dołączył(a): 06.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) AdamBeata » 14.08.2015 22:12

piotrulex napisał(a):
AdamBeata napisał(a):Jednak na tym płacenie kartą się kończy podczas wyjazdu.
Gotówką kupioną w kantorze zawsze lepiej sie wychodzi.


No to mi się jakoś nie uśmiecha nosić tysiąc euro w portfelu ...


To tylko 10 papierków. :)
Jeśli mają kogoś okraść to i tak okradną.
Tak poza tym kasę zawsze trzymam luzem w kieszeni na wakacyjnych eskapadach. To taki nawyk od zawsze, kieszonkowcy z reguły czychają na nasze portfele.
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 15.08.2015 17:27

Sporo osób poleca zakładanie kont w różnych egzotycznych bankach, które wprowadzają czasowe korzystne warunki wymiany, żeby potem i tak wyciągnąć "swoje". Uczciwy bank, to taki który bez poszukiwań godnych Szerloka Holmsa podaje na bieżąco niezbędne informacje. Takich uczciwych banków niestety jest niewiele. Jeśli się mylę, to proszę o linki z konkretami, a nie skany reklam z tzw. gwiazdką, gdzie kryje się ukryta gorzka prawda. Czytając posty w stylu "po powrocie okazało się, że dany bank rozliczył mi po tyle i tyle" mam wrażenie, że to niczym nie poparta kryptoreklama pracowników tych instytucji. Wrzucajcie linki do aktualnych tabel z kursami dla polecanych przez was kart, albo nie piszcie bajek.
Rafal G-ce
Croentuzjasta
Posty: 171
Dołączył(a): 08.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafal G-ce » 16.08.2015 09:10

Sebaao miałem Ci odpisać coś błyskotliwego i mądrego, ale odpuściłem. Jestem na wakacjach a i tak nie mam pewności czy zrozumiesz.
Wklejam wiec zdjęcie swojego paragonu. Tak jak mówiłem bez zbędnego targowania dostałem cenę niższa o 3gr. Była to różnica miedzy kursem w kantorach, w tym kantorze Alior banku a kursem w polecanym przez Ciebie kantorze internetowym. Sprawdź sobie ze taki a nawet ciut wyższy był kurs w necie.
Dostałem wiec taki sam kurs bez zakładania dodatkowych kont, wyrabiania kart itd. Poniżej zdjęcie pokazujące ze perfidnie kłamiesz pisząc o różnicy 10 gr pomiędzy internetem a kantorem stacjonarnym. To tyle odemnie w tym temacie i wiecej nie będzie.
Obrazek
Rafal G-ce
Croentuzjasta
Posty: 171
Dołączył(a): 08.08.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafal G-ce » 16.08.2015 09:14

Euro kupione w kraju po 4,2 wczoraj sprzedane w banku w Podgorze po 7,3
Po przeliczeniach 1 kuna = 0,56 zł.
Jak zejdą obciążenia z kart wrzucę kursy dla porównania.
troopers
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 07.10.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) troopers » 16.08.2015 17:46

witam,
mam pytanie a mianowicie posiadam konto w t-mobile usługi bankowe posiadam do tego karte mastercard, dodatkowo posiadam także konto walutowe w walucie EUR. Czy lepiej posługiwać się kartą od konta w PLN czy tej w EUR ???
dawidchyl
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 26.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) dawidchyl » 17.08.2015 12:47

Rafal G-ce napisał(a):Euro kupione w kraju po 4,2 wczoraj sprzedane w banku w Podgorze po 7,3
Po przeliczeniach 1 kuna = 0,56 zł.
Jak zejdą obciążenia z kart wrzucę kursy dla porównania.


No to właściwie zakończyłeś wszystkie dyskusje.
Zapłaciłeś 7560 PLN za 1800 EUR za które dostałeś 13140 HRK.

Gdybyś dnia 15.08 zapłacił 13140 kartą USD z kantor alior banku zgodnie z kursem MC ściągnęłoby Ci 1942,2 dolarów. 15.08 taką ilość dolarów kupiłbyś za 7341,54 PLN.

Zaoszczędziłbyś jakieś 200 PLN.
I oczywiście, dużo tutaj zależy od tego gdzie gdzie kupujesz i kiedy. Ja sam głównie chciałem pokazać różne metody i jak to generalnie wygląda. Ceny z kantorów stacjonarnych, które podałem pochodziły z jakiejś porównywarki kantorów, bez żadnego targowania i szukania najkorzystniejszej opcji.

I nie, nie robię tutaj żadnej reklamy alior bankowi. Korzystam z kilku ich usług i często jestem niezadowolony. Jednak przyznać muszę, że ich kantor jest rewelacyjny. Sam posiadam karty w EUR, USD i GBP. W ciągu ostatniego roku odwiedziłem wiele różnych krajów i właściwie nigdy nie byłem stratny na wymianie walut.
dawidchyl
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 26.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) dawidchyl » 17.08.2015 13:01

troopers napisał(a):witam,
mam pytanie a mianowicie posiadam konto w t-mobile usługi bankowe posiadam do tego karte mastercard, dodatkowo posiadam także konto walutowe w walucie EUR. Czy lepiej posługiwać się kartą od konta w PLN czy tej w EUR ???


Jak masz te dwie karty do wyboru to lepiej wybrać PLN.
Karta MasterCard w T-mobile usługach bankowych rozliczana jest w dolarach. Znaczy to, że jeśli użyjesz karty w EUR to najpierw kuny zostaną przeliczone przy korzystnym kursie MC na dolary, następnie z dolarów na PLN i z PLN na EUR, które prawdopodobnie też musiałeś kupić za złotówki. Masz tutaj kilka przewalutowań.
Jak płacisz kartą w PLN to kuny są przeliczane po korzystnym kursie na USD i z USD po kursie banku na PLN. Zdecydowanie taniej to wyjdzie. (jeśli dobrze pamiętam to wypłata z bankomatu wychodzi taniej niż płatność kartą - inne kursy w aliorze).

Jak masz konto w T-mobile usługi bankowe to polecam wyrobienie sobie karty USD. Z tą kartą płatności w Chorwacji wyjdą Cię najtaniej.
troopers
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 07.10.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) troopers » 17.08.2015 13:32

dawidchyl napisał(a):
troopers napisał(a):witam,
mam pytanie a mianowicie posiadam konto w t-mobile usługi bankowe posiadam do tego karte mastercard, dodatkowo posiadam także konto walutowe w walucie EUR. Czy lepiej posługiwać się kartą od konta w PLN czy tej w EUR ???


Jak masz te dwie karty do wyboru to lepiej wybrać PLN.
Karta MasterCard w T-mobile usługach bankowych rozliczana jest w dolarach. Znaczy to, że jeśli użyjesz karty w EUR to najpierw kuny zostaną przeliczone przy korzystnym kursie MC na dolary, następnie z dolarów na PLN i z PLN na EUR, które prawdopodobnie też musiałeś kupić za złotówki. Masz tutaj kilka przewalutowań.
Jak płacisz kartą w PLN to kuny są przeliczane po korzystnym kursie na USD i z USD po kursie banku na PLN. Zdecydowanie taniej to wyjdzie. (jeśli dobrze pamiętam to wypłata z bankomatu wychodzi taniej niż płatność kartą - inne kursy w aliorze).

Jak masz konto w T-mobile usługi bankowe to polecam wyrobienie sobie karty USD. Z tą kartą płatności w Chorwacji wyjdą Cię najtaniej.


Czyli iść do oddziały i założyć kolejne konto walutowe w USD ? i później przez kantor internetowy kupić z PLN USD i przelać na to konto ?
dawidchyl
Plażowicz
Posty: 7
Dołączył(a): 26.05.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) dawidchyl » 17.08.2015 13:45

Jeśli chodzi o kursy to lepiej jak założysz sobie konto w kantorze i będziesz korzystał z kantora. Minusem jest to, że tylko jedna wypłata w miesiącu jest za darmo (w walutowym są to 3). No ale masz lepsze kursy i kartę za darmo (o ile dokonasz transakcji w przeciągu iluś tam miesięcy).

Robi to się w bardzo prosty sposób. Wchodzisz na kantor.aliorbank.pl i przez internet się rejestrujesz. Dostajesz swój numer konta na które przelewasz pieniądze w PLN. Jak masz konto w t-mobile to pieniądze będziesz miał po kilku sekundach. Jak masz już założone konto to otwierasz sobie na nim rachunek w obcej walucie, zamawiasz kartę (jeśli wybierzesz opcję przesyłki za darmo to czekasz jakieś 1-1,5 tygodnia) i ją aktywujesz. Na tej stronie możesz od razu kupić sobie walutę, która Cię interesuje i od razu korzystać z karty.
Jak jedziesz do Chorwacji to warto mieć dwie karty EUR i USD. EURO płacisz tam gdzie obowiązuje euro, w Chorwacji korzystasz z USD.
troopers
Turysta
Posty: 12
Dołączył(a): 07.10.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) troopers » 17.08.2015 14:08

dawidchyl napisał(a):Jeśli chodzi o kursy to lepiej jak założysz sobie konto w kantorze i będziesz korzystał z kantora. Minusem jest to, że tylko jedna wypłata w miesiącu jest za darmo (w walutowym są to 3). No ale masz lepsze kursy i kartę za darmo (o ile dokonasz transakcji w przeciągu iluś tam miesięcy).

Robi to się w bardzo prosty sposób. Wchodzisz na kantor.aliorbank.pl i przez internet się rejestrujesz. Dostajesz swój numer konta na które przelewasz pieniądze w PLN. Jak masz konto w t-mobile to pieniądze będziesz miał po kilku sekundach. Jak masz już założone konto to otwierasz sobie na nim rachunek w obcej walucie, zamawiasz kartę (jeśli wybierzesz opcję przesyłki za darmo to czekasz jakieś 1-1,5 tygodnia) i ją aktywujesz. Na tej stronie możesz od razu kupić sobie walutę, która Cię interesuje i od razu korzystać z karty.
Jak jedziesz do Chorwacji to warto mieć dwie karty EUR i USD. EURO płacisz tam gdzie obowiązuje euro, w Chorwacji korzystasz z USD.


dla mnie nei problem kolejne konto walutowe otworzyć, także dzisiaj sobie zrobię w USD, tej będę używał w CRO, natomiast tej w EUR w drodze do CRO i w drodze powrotnej przez Włochy...
fhuzbych
Croentuzjasta
Posty: 176
Dołączył(a): 17.03.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) fhuzbych » 17.08.2015 17:15

W Polsce w kantorze kupiłem kuny po 0.57 szkoda że tylko 1000. Kartą za paliwo Bank PKOBP wyszedł kurs 0.59 hm !!!
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 33
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone