Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
mikolay
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 08.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) mikolay » 15.07.2015 23:15

Ja mam już taką kartę. Nie zapomnij że aby była bezpłatna przez rok trzeba przez pierwsze 3 miesiące wykonać co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych ale chyba w wakacje to nie problem :D
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013
Re: Opłaty za autostrady (dyskusja przeniesiona z FAQ)

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 16.07.2015 00:06

AdamBeata napisał(a):
paulr napisał(a): Każdy bank ma gorszy kurs niż kantorowy ale płatność i tak wychodzi taniej.
No ale niektórym można tłumaczyć i tłumaczyć ale i tak nie dociera.


To po ile np wychodzi Tobie Kuna po rozliczeniu w Polsce przy płatności kartą, bo ja dziś bez problemu w kantorze we Wrocławiu po małych targach kupiłem Kuny po 58gr.
Myślę, że kartą raczej lepiej nie wyjdzie.

W tym roku jeszcze nie bylem wyjazd jutro. Ale skoro tabela oplat i prowizji od zeszlego roku sie nie zmienila a pisza ludzie ze tego roku wychodzi 55 groszy to pewnie tak jest vo euro mniejwiecej w tej samej cenie co zeszlego roku. Zeszlego roku wychodzilo duzo pobizej 60 groszy ile nie pamietam ale wiem ze karta sie oplaca placic nie tylko w Cro ale ogolnie wszedzie. Chyba ze ma ktos dostep do w miare taniego euro... ja kupowalem kilka groszy ponizej 4 zl....
numenius
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 291
Dołączył(a): 30.05.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) numenius » 16.07.2015 10:21

mikolay napisał(a):Ja mam już taką kartę. Nie zapomnij że aby była bezpłatna przez rok trzeba przez pierwsze 3 miesiące wykonać co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych ale chyba w wakacje to nie problem :D


Warunkiem bezkosztowego używania karty jest 5-krotna płatność w okresie nie 3, ale 5 pierwszych miesięcy od jej wydania. Nie ma jakiegoś koniecznego limitu kwotowego na te 5 transakcji. Na samych bramkach autostradowych w Cro będę płacił 4 razy, a przed wyjazdem w kraju muszę ja aktywować poprzez co najmniej jeden zakup, więc już jest 5 razy i rok załatwiony. Podkreślam, nie ma limitu. Może to być 5 transakcji po kilka złotych. Po roku albo z niej można zrezygnować wypowiadając umowę, albo przyjąć konieczność wykonania 5 płatności miesięcznie (też bez limitu kwotowego), więc może to być np. zakup biletu w automacie MZK, zakup gazety w in-medio itp.
Mnie to pasuje.
XT600
Odkrywca
Posty: 107
Dołączył(a): 12.04.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) XT600 » 16.07.2015 12:01

W zeszłym tygodniu w Mali Losnij wypłacając z bankomatu Euronet kartą Visa rozliczaną w USD wyszło mi 0.5562 zł za 1 HRK - http://www.chorwacja24.info/forum/343-wyplata-pieniedzy-w-bankomacie-a-kurs-chorwackiej-kuny Generalnie należy unikać podwójnego przewalutowania, np z kuny na euro/ z euro na pln (lub z kuny na usd i z usd na pln), specjalnie na wyjazd zakładałem subrachunek walutowy i sam kupiłem dolary unikając tym samym bankowego przewalutowania.

pozdrawiam
mikolay
Podróżnik
Posty: 22
Dołączył(a): 08.07.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) mikolay » 16.07.2015 12:52

numenius napisał(a):
mikolay napisał(a):Ja mam już taką kartę. Nie zapomnij że aby była bezpłatna przez rok trzeba przez pierwsze 3 miesiące wykonać co najmniej 5 transakcji bezgotówkowych ale chyba w wakacje to nie problem :D


Warunkiem bezkosztowego używania karty jest 5-krotna płatność w okresie nie 3, ale 5 pierwszych miesięcy od jej wydania. Nie ma jakiegoś koniecznego limitu kwotowego na te 5 transakcji. Na samych bramkach autostradowych w Cro będę płacił 4 razy, a przed wyjazdem w kraju muszę ja aktywować poprzez co najmniej jeden zakup, więc już jest 5 razy i rok załatwiony. Podkreślam, nie ma limitu. Może to być 5 transakcji po kilka złotych. Po roku albo z niej można zrezygnować wypowiadając umowę, albo przyjąć konieczność wykonania 5 płatności miesięcznie (też bez limitu kwotowego), więc może to być np. zakup biletu w automacie MZK, zakup gazety w in-medio itp.
Mnie to pasuje.


Wydaje mi się, że w BZWBK poinformowali mnie o 3 - miesięcznym okresie ale musiałbym to sprawdzić. Tak jak piszesz wystarczy zapłacić na bramkach i stacjach paliw i po sprawie
aguua
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 01.01.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) aguua » 16.07.2015 13:10

Pozwolę sie wtrącić do dyskusji, gdyż wlasnie sie dowiadywalam na temat kart w mBanku w zwiazku z planowanym wyjazdem do Cro w sierpniu.
Otóż w mBanku karta Visa jest rozliczana w EUR natomiast Master Card w USD.
Co do przewalutowan i placenia karta akurat w Chorwacji to faktycznie zwykla karta debetowa do rachunku nie jest do konca oplacalna gdyż raz ze jest pobierana prowizja za wypłatę gotówki w bankomacie oraz za kazda płatność kartą w wysokości 3% nie mnij niz 9zl, to takze jest brana prowizja za przewalutowanie z HRK na EUR/USD a potem na PLN w wysokości chyba 5,9%od wartości.
Byc moze sa niewielkie roznice miedzy ViSA a Master Card.
Najbardziej jednak oplacalne jest założenie sobie konta walutowego Np.w EUR i zamówienie karty do tego konta. Wówczas wyplata w bankomatach i płatność kartą jest za darmo, natomiast placu sie tylko za przewalutowanie z HRK na EUR 3%. Koszt utrzymania rachunku jest żaden. Pierwszy rok użytkowania karty takze. Za kolejny rok za kartę trzeba zapłacić jednorazowa oplate 30zl.
Wszystkie dane o których pisze sa dostępne na stronie internetowej w opłatach używania kart debetowych. Potwierdzilam je jeszcze na mLinii.
paulr
Cromaniak
Posty: 1029
Dołączył(a): 19.10.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) paulr » 16.07.2015 14:13

aguua napisał(a):Pozwolę sie wtrącić do dyskusji, gdyż wlasnie sie dowiadywalam na temat kart w mBanku w zwiazku z planowanym wyjazdem do Cro w sierpniu.
Otóż w mBanku karta Visa jest rozliczana w EUR natomiast Master Card w USD.
Co do przewalutowan i placenia karta akurat w Chorwacji to faktycznie zwykla karta debetowa do rachunku nie jest do konca oplacalna gdyż raz ze jest pobierana prowizja za wypłatę gotówki w bankomacie oraz za kazda płatność kartą w wysokości 3% nie mnij niz 9zl, to takze jest brana prowizja za przewalutowanie z HRK na EUR/USD a potem na PLN w wysokości chyba 5,9%od wartości.
Byc moze sa niewielkie roznice miedzy ViSA a Master Card.
Najbardziej jednak oplacalne jest założenie sobie konta walutowego Np.w EUR i zamówienie karty do tego konta. Wówczas wyplata w bankomatach i płatność kartą jest za darmo, natomiast placu sie tylko za przewalutowanie z HRK na EUR 3%. Koszt utrzymania rachunku jest żaden. Pierwszy rok użytkowania karty takze. Za kolejny rok za kartę trzeba zapłacić jednorazowa oplate 30zl.
Wszystkie dane o których pisze sa dostępne na stronie internetowej w opłatach używania kart debetowych. Potwierdzilam je jeszcze na mLinii.

Ech.... płaciłem i wypłacałem MC debit gold zeszłego roku i wychodziło około 55 groszy albo i nawet mniej mimo podwójnego przewalutowania. w przypadku MC nie ma opłat za bankomat na calym świecie. mozna aktywowac (chyba) pakiet activ (ja to mam) i dla każdej karty wypłaty na całym świecie są za darmo i tak samo karty a sam pakiet to tylko 5zł miesięcznie
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 20.07.2015 12:57

W bliźniaczym wątku pisałem ale napiszę i tu bo widzę nieprawdziwe opinie.
Kuna po wymianie z Euro wyszła 0,56 zł.
Przy płatności kartą wychodziło 0,57 do 0,59 zł.
Zwykłe ekonto mobilne i karta MC debetowa do tego rachunku.
Czyli jak już było wcześniej pisane nie warto sobie d... zawracać Euro i wymianą.
Art_Ed
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 540
Dołączył(a): 24.02.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Art_Ed » 20.07.2015 19:28

Zgadzam się nie warto , wszędzie gdzie to możliwe płacę kartą .... nawet na bramkach bo mniejsze kolejki
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 20.07.2015 20:40

Hejka ludzie,
temat stary jak świat...lub co najmniej jak to forum :roll:
Karty, przewalutowania, prowizje, konta tylko na wakacje i inne wynalazki...
Tu np. piątkowa lista banku:
http://www.splitskabanka.hr/tecajna-lista ...sprzedam złotówki i mam 0,56 zł/1 HRK.
Jeśli za mało sprzedam to następnego dnia powtórzę...bez biegania, przeliczania i "stresu", że gdzieś było można taniej o 2 grosze :!: Resztę zetów zabiorę do PL-u i tam wydam...bez powtórnej sprzedaży nadmiaru kun.
Proste jak drut. Czy Wy czasami nie przedkładacie kilkunastu złotych nad komfort wypoczynku :?: Przecież w tych przeliczankach można się zap....ętlić :wink: :lol:
Więcej luzu, więcej luzu...i odpoczynku Wam życzę :lol:
Pozdrav
piotrekbeti
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 689
Dołączył(a): 26.01.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) piotrekbeti » 21.07.2015 11:22

Przy płaceniu na bramkach za autostradę wyszło 0.57 kartą PKO Visa. Przy płaceniu wymienionymi na miejscu w banku za Euro kunami 0.54. 3 grosze różnicy na kunie. W zasadzie przy każdej płatności tak wychodzi, jeśli wydam 10000kun w Chorwacji to mogę oszczędzić przy wymianie na kuny w bankach 300złotych. To dużo czy mało? Każdy sam decyduje
arek_sosnowiec
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 523
Dołączył(a): 08.04.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) arek_sosnowiec » 21.07.2015 11:53

slapol napisał(a):Hejka ludzie,
temat stary jak świat...lub co najmniej jak to forum :roll:
Karty, przewalutowania, prowizje, konta tylko na wakacje i inne wynalazki...
Tu np. piątkowa lista banku:
http://www.splitskabanka.hr/tecajna-lista ...sprzedam złotówki i mam 0,56 zł/1 HRK.
Jeśli za mało sprzedam to następnego dnia powtórzę...bez biegania, przeliczania i "stresu", że gdzieś było można taniej o 2 grosze :!: Resztę zetów zabiorę do PL-u i tam wydam...bez powtórnej sprzedaży nadmiaru kun.
Proste jak drut. Czy Wy czasami nie przedkładacie kilkunastu złotych nad komfort wypoczynku :?: Przecież w tych przeliczankach można się zap....ętlić :wink: :lol:
Więcej luzu, więcej luzu...i odpoczynku Wam życzę :lol:
Pozdrav

Wreszcie jakiś powiew rozsądku w tych wszystkich wyliczeniach :D :papa:
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 21.07.2015 12:00

slapol napisał(a):...Proste jak drut. Czy Wy czasami nie przedkładacie kilkunastu złotych nad komfort wypoczynku :?: Przecież w tych przeliczankach można się zap....ętlić :wink: :lol:
Więcej luzu, więcej luzu...i odpoczynku Wam życzę :lol:
Pozdrav

Jeśli ktoś jedzie objazdem zamiast autostradą żeby uniknąć wydatku, to nie można oczekiwać, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wyda na dodatkowe koszty wynikające z posługiwania się kartą zamiast gotówką. Bądźmy konsekwentni albo oszczędności albo hulaszczy tryb życia.
ita
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1974
Dołączył(a): 22.01.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) ita » 21.07.2015 12:06

jeden chce liczyć, inny musi, a inny ma wszystko w pompie bo woli wygodę i stać go na to,
wolno? :smo:
od tego jest ten wątek, jak ktoś nie chce, nie musi się tu udzielać :roll:
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 21.07.2015 21:13

Calapula napisał(a):
slapol napisał(a):...Proste jak drut. Czy Wy czasami nie przedkładacie kilkunastu złotych nad komfort wypoczynku :?: Przecież w tych przeliczankach można się zap....ętlić :wink: :lol:
Więcej luzu, więcej luzu...i odpoczynku Wam życzę :lol:
Pozdrav

Jeśli ktoś jedzie objazdem zamiast autostradą żeby uniknąć wydatku, to nie można oczekiwać, że zaoszczędzone w ten sposób pieniądze wyda na dodatkowe koszty wynikające z posługiwania się kartą zamiast gotówką. Bądźmy konsekwentni albo oszczędności albo hulaszczy tryb życia.

Nie wiem, o co Ci dokładnie kaman Calapula :) Gdzie tu hulaszczy tryb jak gadamy o kilkunastu złotych. Życzę tylko ludziskom bezstresowego wypoczynku polecając zamiast biegania z kartami i wyrabiania nowych ew. wymianę złotówek wprost na kuny z pokazaniem, że różnice są żadne (tzn. znikome)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 29
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone