Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Kirk
Croentuzjasta
Posty: 220
Dołączył(a): 09.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kirk » 28.04.2015 11:24

Nicolae to co napisałem jest poparte w obu przypadkach rozmową w banku z doradcą klienta i dodatkowo odpowiedzią e-mail na zadane zapytanie do BOK, więc jeśli w tych przypadkach byłaby wersja "Visa rozlicza od razu na PLN" to nie sądzę abym otrzymał taką odpowiedź, która koniec końców zniechęca mnie do płatności ich kartą i do tego świadczy o całkwowitej niznajomości regulacji należności międzynarodowych przez obsługi placówek i BOK:) Znalazłem też na stroach banku informacje zbieżne z odpowiedzią jaka otrzymałem. Wydaje mi sie, że może to być jakaś wewętrzna regulacja pomiedzy mbank/eurobank a VISA dlatego, że wszystkie przywołane artykuły chyba tylko tej grupy dotyczą a w każdym innym banku wychodzi na to że przewalutowanie ostateczne nastepuje po stronie banku.
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 28.04.2015 11:30

I tu chyba masz rację, krótka odpowiedź banku PKO na pytanie zadane na FB:
są to zmiany proponowane przez organizację Visa, naszych klientów obowiązuje jednak dotychczasowy regulamin

pytanie -czy te zmiany mogą wejść w życie jeszcze w tym roku?
o ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco

Więc na razie jest po staremu
kuna na euro po kursie np. VISA - euro na pln po kursie banku (plus ewentualna prowizja)
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010
Banki podwyższają prowizje za PŁACENIE kartą.

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 28.04.2015 11:37

Myślę że to dość ważna informacja dla niektórych z was:

http://m.newsweek.pl/coraz-drozsze-opla ... 100,1.html
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 28.04.2015 12:20

No to może wiecie... Kto przy Visie dokonuje przewalutowania? Visa, czy bank? Po mojemu Visa. A jeśli tak, to prowizja za przewalutowanie pobierana przez bank jest czystym kure.stwem. Pobierają opłatę za czynności, której nie dokonują.
Kirk
Croentuzjasta
Posty: 220
Dołączył(a): 09.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kirk » 28.04.2015 13:53

VISA dokunuje przewalutowania z waluty innej niż EURO na EURO a bank z EURO na PLN, opisałem to pare postów wyżej. Kiedy płaci sie EURO to przewalutowuje tylko bank na PLN. Z tego co wiem ani ALIOR ani ING nie maja prowizji przy płatności kartą (bo nie muszą), oni załatwiaja sobie to spreadem (czy jakoś tak to się nazywa). Ich kurs jest od 7 do nawet 15 procent wyższy niż kantorowy/średni NBP. Tak naprawdę na tym zarabiają. Niektóre banki, np. ING biora prowizje za wypłate z bankomatu ale licza ją juz po przeliczeniu na walute PLN.
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 28.04.2015 14:09

Kirk napisał(a):VISA dokunuje przewalutowania z waluty innej niż EURO na EURO a bank z EURO na PLN, opisałem to pare postów wyżej. .


Piszę o przypadku rozliczania Vis w PLN, a nie w EUR. Powyższe jest dla mnie oczywiste.
Kirk
Croentuzjasta
Posty: 220
Dołączył(a): 09.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kirk » 28.04.2015 14:38

Rzecz w tym że u nas zasadniczo nie funkcjonuje jeszcze rozliczanie VISY w PLN, no chyba że w eurobanku,bo ani ING, ani PKO, ani ALIOR nie posiadają takiego wariantu.
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 28.04.2015 14:43

Kirk napisał(a):Rzecz w tym że u nas zasadniczo nie funkcjonuje jeszcze rozliczanie VISY w PLN, no chyba że w eurobanku,bo ani ING, ani PKO, ani ALIOR nie posiadają takiego wariantu.


Zasadniczo to jeszcze w mBanku. Masz info powyżej. Za chwilę kolejne banki mogą wprowadzić.
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 28.04.2015 20:22

Kirk napisał(a): Z tego co wiem ani ALIOR ani ING nie maja prowizji przy płatności kartą (bo nie muszą), oni załatwiaja sobie to spreadem (czy jakoś tak to się nazywa). Ich kurs jest od 7 do nawet 15 procent wyższy niż kantorowy/średni NBP. Tak naprawdę na tym zarabiają.

Dobrym rozwiązaniem jest konto walutowe np. w euro, bo płacąc kartą do takiego rachunku, unikamy dodatkowych kosztów związanych z przewalutowaniem.
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 28.04.2015 20:34

Jasne że dobrym.
Tylko czy to się globalnie opłaci ?
Konto takie zapewne niesie za sobą jakieś koszty, kolejna karta do tego konta, a pewnie spora część z nas będzie z tego korzystać tylko raz w roku podczas wakacyjnego wyjazdu. w Takim przypadku chyba jednak otwieranie tego rachunku to mimo wszystko tylko dodatkowe koszty.

Raczej najbardziej optymalna opcja karta MasterCard do rachunku i akceptacja 3% przewalutowania.
No chyba że warunki się do wakacji zmienią na naszą niekorzyść, czego wykluczyć nie można :roll:
capricornus
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 62
Dołączył(a): 03.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) capricornus » 28.04.2015 20:41

konto walutowe jest prowadzone za darmo kartę też można dostać darmowo i bez opłat
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 28.04.2015 20:48

sdolas napisał(a):Jasne że dobrym.
Tylko czy to się globalnie opłaci ?
Konto takie zapewne niesie za sobą jakieś koszty, kolejna karta do tego konta, a pewnie spora część z nas będzie z tego korzystać tylko raz w roku podczas wakacyjnego wyjazdu. w Takim przypadku chyba jednak otwieranie tego rachunku to mimo wszystko tylko dodatkowe koszty.

Otwarcie rachunku za darmo, prowadzenie rachunku za darmo, opłata za kartę 1,50 PLN/mies.

Zawsze zabieram 2-3 karty na wypadek gdyby którąś wciągnęło/nie przyjęło/zgubiła się itp.

Kupiłem euro po kursie 3,98. Załóżmy, że dokonam płatności za 1000 euro. Jeśli będę płacił
kartą VISA do konta złotówkowego bank przeliczy mi euro po swoim zabójczym kursie np. 4,25.
To już robi kwotę 270 zł na moją niekorzyść. Natomiast koszt karty do konta walutowego to 18 PLN.

W moim przypadku, nawet gdybym nie korzystał z niej poza wyjazdem wakacyjnym, jest to korzyść.
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 28.04.2015 20:50

capricornus napisał(a):konto walutowe jest prowadzone za darmo kartę też można dostać darmowo i bez opłat

każde konto walutowe w każdym banku? obiecujesz?
Jak nie to bierzesz ewentualne opłaty na siebie? :mrgreen:
capricornus
Odkrywca
Avatar użytkownika
Posty: 62
Dołączył(a): 03.07.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) capricornus » 28.04.2015 20:52

Nicolae napisał(a):
capricornus napisał(a):konto walutowe jest prowadzone za darmo kartę też można dostać darmowo i bez opłat

każde konto walutowe w każdym banku? obiecujesz?
Jak nie to bierzesz ewentualne opłaty na siebie? :mrgreen:


nie wiem czy w kazdym banku tam gdzie mam jest za free wystarczy poszukać :D jakoś mam w EURO i $ i nie zapłaciłem jeszcze ani grosza
sdolas
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1855
Dołączył(a): 30.08.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) sdolas » 28.04.2015 20:56

Koszty otwarcia, prowadzenia i karty a w szczególności negocjacji niestety zależą od rodzaju konta.
Ja akurat jestem pospolitym klientem, ostatnio nawet podpytywałem o możliwości negocjacji i spotkałem się z odmową, zbyt małym klientem jestem :(
Mało w tym wątku jest o kontach walutowych, co nie zmienia faktu że może faktycznie opcja posiadania takiego rachunku z kartą może okazać się ciekawą opcją.
Trzeba to zgłębić :wink:
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 24
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone