Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Calapula
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 703
Dołączył(a): 13.05.2013

Nieprzeczytany postnapisał(a) Calapula » 19.04.2015 14:20

ołowiany napisał(a):...
Moja teściowa też nie jest najgorsza. Ale czytając co piszesz to chętnie się zamienię. Można zamienić teściową zostawiając tą samą żonę ..? :)

Za późno.
Yaga
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 27.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yaga » 27.04.2015 17:29

Czy ktoś może płacił w Chorwacji kartą płatniczą z rachunku w euro? Czyli miał przewalutowanie euro > kuny, a nie złotówki > kuny?
Ewentualnie czy wypłacał z takiego rachunku z bankomatu?

Czy taka opcja jest lepsza niż branie euro w gotówce i wymienianie w ichnich kantorach?
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 27.04.2015 21:34

Yaga napisał(a):Czy ktoś może płacił w Chorwacji kartą płatniczą z rachunku w euro? Czyli miał przewalutowanie euro > kuny, a nie złotówki > kuny?
Ewentualnie czy wypłacał z takiego rachunku z bankomatu?

Czy taka opcja jest lepsza niż branie euro w gotówce i wymienianie w ichnich kantorach?


Yaga...
Primo: jak masz kartę do rachunku w euro, to choćbys nie wiem, jak się wysilal, będziesz miał tylko jedno przewalutowanie, mianowicie z kun na euro. Skąd wziąłeś/as te złotówki?
Secundo : jak tu wpadnie ktoś ciut bardziej nerwowy, niż ja, a ja do wybitnie spokojnych nie należę, ale aktualnie sacze piwko po ciężkim poniedziałku, więc pełen spokój, to rzuci mało sympatycznym tekstem. Piszę o ostatnim pytaniu. Kilka wątków masz o tym,min ten. Poczytaj, wysil się ciut.
Pzdr :papa:
walp
Weteran
Avatar użytkownika
Posty: 13437
Dołączył(a): 22.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) walp » 27.04.2015 21:45

MRK napisał(a): Skąd wziąłeś/as te złotówki?

Z karty do konta w PLN - tak se myślę, chociaż tez miałem ciężki poniedziałek i sączę ... :oczko_usmiech:
Yaga
Autostopowicz
Posty: 4
Dołączył(a): 27.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Yaga » 27.04.2015 21:54

Jestem kobietą, mam na imię Agnieszka, wystarczy spojrzeć pod moim nickiem - czy to tak trudno odczytać?

I tak, chodziło mi o przewalutowanie w przypadku polskiego konta w złotówkach.

Wobec tego uznajmy pytanie za niebyłe, skoro wszystko jest na stronach wcześniejszych.
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 28.04.2015 00:47

Yaga napisał(a):Jestem kobietą, mam na imię Agnieszka...


Czołem Agnieszka. Marek się kłania:)

Yaga napisał(a):...wystarczy spojrzeć pod moim nickiem - czy to tak trudno odczytać?


Cholera... dasz wiarę, że jest to niewykonalne, w sensie odczytanie, jeśli przeglądasz forum via tablet, tudzież smartfon?:) Tak więc odpowiadając na pytanie: tak, jest to bardzo trudne. Powiedziałbym, że najtrudniejsze, jeśli chodzi o wszelkie informacje znajdujące się w okolicach awatara:).

walp napisał(a):
MRK napisał(a): Skąd wziąłeś/as te złotówki?

Z karty do konta w PLN - tak se myślę, chociaż tez miałem ciężki poniedziałek i sączę ... :oczko_usmiech:


Yaga napisał(a):Czy ktoś może płacił w Chorwacji kartą płatniczą z rachunku w euro?


walp... maturę miałem w ostatniej dekadzie poprzedniego wieku i... nie wpadłbym na to, że chodzi o płatność w euro, w Chorwacji, gdzie mamy kuny, kartą, która jest przy koncie w złotówkach:). Może, jakby stało "Czy ktoś może płacił w Chorwacji kartą płatniczą z rachunku złotówkowego, która jest rozliczana w euro?" lub coś w ten deseń, to pewno kompatybilność z pytającą była większa:).

A odpowiadając na poniższe pytania...
Yaga napisał(a):Czyli miał przewalutowanie euro > kuny, a nie złotówki > kuny?
Ewentualnie czy wypłacał z takiego rachunku z bankomatu?


Karta rozliczana w EUR i wydana do rachunku w PLN jest rozliczana w taki sposób: kuna-euro-złotówki. Kuny na euro rozlicza organizacja płatnicza, a z eur na pln rozlicza bank.
Wypłacał. Tak samo to działa. Kwestia sprawdzenia jeszcze prowizji.
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 28.04.2015 06:23

A już w te wakacje ma być tak:
Nicolae napisał(a):A niedługo ma się to zmienić, organizacje płatnicze będą przeliczać na walutę rozliczeniową konta - czyli jak konto będzie w PLN to w PLN obciąży bank. I tu wkraczają banki które tracą na przewalutowaniu np. EUR na PLN i wprowadzają wyższe prowizję za płatności kartą za granicą.
Kirk
Croentuzjasta
Posty: 220
Dołączył(a): 09.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kirk » 28.04.2015 06:59

Nicolae a od kiedy dokłądnie tak może być?
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 28.04.2015 08:05

Z tego co wiem to VISA już tak robi od początku roku, nie wiem czy Mastercard dołączy i kiedy.
Takie przeliczenie jest dla nas korzystniejsze (po kursie VISA) ale banki i tak szybko dostosowały się do tej zmiany podnosząc prowizję za przewalutowanie (większość w maju/czerwcu).
Tak się zastanawiam czy jeżeli organizacja płatnicza "obciążą" mój bank w złotych to nie dochodzi do przewalutowania więc czy bank powinien pobrać prowizję czy nie?
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 28.04.2015 08:13

Nicolae napisał(a):Z tego co wiem to VISA już tak robi od początku roku, nie wiem czy Mastercard dołączy i kiedy.
Takie przeliczenie jest dla nas korzystniejsze (po kursie VISA) ale banki i tak szybko dostosowały się do tej zmiany podnosząc prowizję za przewalutowanie (większość w maju/czerwcu).
Tak się zastanawiam czy jeżeli organizacja płatnicza "obciążą" mój bank w złotych to nie dochodzi do przewalutowania więc czy bank powinien pobrać prowizję czy nie?


Szczerze powiem, że nie mam pewności, czy aby Visa juz tak robi. Wydaje mi się, że jeszcze nie, no ale...

Jeśli tak jest, a bank bierze prowizję za przewalutowanie, to bierze prowizję za czynnośc, której nie wykonuje. Stąd też wydaje mi się, że jeszcze nie ma takich uwarunkowań, które są opisane powyżej. Byłaby juz poruchawa zapewne.
Jeśli organizacje płatnicze zmienia formy rozliczania, to bank może wprowadzić prowizję, ale tylko za wypłatę gotówki w bankomacie. Jeśli będzie inaczej - UOKiK, KNF, ZBP, ZHP, KSW, LPR:-)
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 28.04.2015 08:22

To o czym pisze najlepiej widać tu:
http://www.mbank.pl/pomoc/info/karty/ka ... niowe.html
Waluta rozliczeniowa:
Mastercard - EUR
VISA - PLN
Opłata za przewalutowanie:
Mastercard - 2% w EURO, 3% w innej walucie
VISA - 5,9%

edit: wysłałem maila do mojego banku jak to jest z tą opłatą za przewalutowanie - zobaczymy co odpiszą
MRK
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3854
Dołączył(a): 01.08.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) MRK » 28.04.2015 09:41

Nicolae napisał(a):To o czym pisze najlepiej widać tu:
http://www.mbank.pl/pomoc/info/karty/ka ... niowe.html
Waluta rozliczeniowa:
Mastercard - EUR
VISA - PLN
Opłata za przewalutowanie:
Mastercard - 2% w EURO, 3% w innej walucie
VISA - 5,9%

edit: wysłałem maila do mojego banku jak to jest z tą opłatą za przewalutowanie - zobaczymy co odpiszą


Czyli jednak.... Dzięki. Zaraz w moich bankach posprawdzam i zrobię ewentualną rozpirduche.
Kirk
Croentuzjasta
Posty: 220
Dołączył(a): 09.04.2015

Nieprzeczytany postnapisał(a) Kirk » 28.04.2015 10:24

Wiec tak, sprawdziłem w ALIOR Bank i ING, w jednym jest MasterCard w drugim VISA w obu przypadkach następuje przewalutowanie po stronie banku. Przy czym w przypadku VISA jest to z waluty obcej na Euro (kurs VISA) i potem bank z Euro na PLN natomiast w przypadku MasterCard z waluty obcej na USD i potem w banku na PLN w obu przypadkach jeśli jest płatność w Euro to nie ma przewalutowania MasterCard'a czy VISY, a jest tylko bankowe z Euro na PLN. Powiem tak po zrobieniu analizy przy założeniu braku prowizji (za płatnośc ALIOR i ING nie pobierają, za bankomat pobiera tylko ING 3% po przewalutowaniu) wychodzi drożej niż branie gotówki (EURO w kantorze i wymiana na kuny w Cro). Różnice przy założeniu budżetu 4 tyś zł. są od 180 do 300 zł (patrząc na płatnośc EURO). Zasadniczo byloby wiecej bo kurs banku jest o 7% do 15% wyższy niz średni NBP ale za to kursy VISA i MasterCard są niższe co w ostatecznym rozrachunku daje wspomniane 300zł przy wybieraniu najgorszego wariantu. Wniosek jest jeden, w miarę możliwości EURO płacić w gotówce zabranej z Polski, płatność w kunach albo gotówką wyminianą za EURO w Cro lub kartą (strata przy wspomnianym budżecie miedzy 100 a 180zł). Mam nadzieję że dosyć jasno to opisałem.

Jedno zdanie odrębne, jak ktoś nie lubi gotówki to dramatu nie ma, dla jednych 300 zł to mało a dla innych to dodatkowe dwa dni kwatery w Cro:P
Ostatnio edytowano 28.04.2015 11:16 przez Kirk, łącznie edytowano 1 raz
Nicolae
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 295
Dołączył(a): 20.04.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Nicolae » 28.04.2015 10:39

W tych artykułach jest o tym mowa:
http://samcik.blox.pl/2015/03/Kolejne-b ... je-za.html
http://www.money.pl/eurobank/zdaniem-ek ... 58484.html
i cytat z drugiego:
Z początkiem 2015 r. nastąpiła jednak zmiana wynikająca z regulacji Visa, zgodnie z czym waluta rozliczeniowa powinna być taka sama jak waluta rachunku. Oznacza to, że dla kart Visa wydanych do rachunków prowadzonych w złotych polskich, walutą rozliczeniową powinien być złoty polski.
woojtekg
Croentuzjasta
Posty: 441
Dołączył(a): 11.09.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) woojtekg » 28.04.2015 11:16

Mi pani w banku Pekao SA powiedziała, że nie ma czegoś takiego jak prowizja za przewalutowanie bezgotówkowych płatności zagranicznych dokonywanych kartami banku. Oczywiście jest tylko kwestia różnic kursowych ( według tabeli kursów ) podwójnych w przypadku Maestro i pojedynczych w przypadku Mastercard. Opłata jest pobierana jedynie przy wybieraniu gotówki z bankomatu banku nie należącego do grupy Unicredito i wynosi 4%, nie mniej niż 10 zł.
Od 01.05 wchodzi nowy regulamin i tam tez nic takiego nie ma. Albo ja czegoś nie rozumiem, albo dwie Panie na infolinii.
Ostatnio edytowano 28.04.2015 11:41 przez woojtekg, łącznie edytowano 2 razy
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 23
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone