Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
kaeres
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 2915
Dołączył(a): 11.03.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) kaeres » 07.06.2018 07:53

pascalek napisał(a):
Senegal napisał(a):
kaeres napisał(a):
Senegal napisał(a):Witam serdecznie

Ma ktoś doświadczenie z bankiem milenium i ich kartą visa 360? Jak wychodzi wypłata za bankomatu na miejscu?


Najpierw zostanie przeliczona Kuna na USD(po kursie wg.tabeli VISA z dnia poprzedzającego zaksięgowanie) a następnie na PLN( już wg. kursu sprzedaży Banku Millennium z dnia zaksięgowania transakcji powiększonej o marżę 2 %).


No dobra, ale pi razy drzwi jakoś znośnie to wychodzi? Nie chodzi mi o oszczędność rzędu 50 czy 100zł. Jakoś nie chce mi się w tym roku lecieć do kantoru po euro, a potem taszczyć je ze sobą.

Ps. A płatność kartą milenium "dobrze" rozlicza?



Niespecjalnie, na euro jest ok. 30 groszy spreadu. Czyli dolicz jakieś 15 groszy na 1 EUR (połowa spreadu), a w procentach z doliczeniem marży to będzie ok. 5,5%.

https://www.bankmillennium.pl/o-banku/serwis-ekonomiczny/kursy-walut

Karta VISA w Banku Millennium w koncie 360` nie jest rozliczana z EURO.
Farstone
Croentuzjasta
Posty: 371
Dołączył(a): 26.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Farstone » 07.06.2018 08:15

asiak301 napisał(a):Ależ wątek się rozwinął:) i wałkowane to już jest od lat, a ja powiem szczerze pogubiłam się w tych wyliczeniach, przeliczeniach i prowizjach:) Zawsze robię tak, i powtarzam proza kolejny; konto walutowe w Euro w banku, w którym mam je za free i wypłaty z bankomatów w Europie też za free (nazwy banku nie podam dla przyzwoitości:)). wyjeżdżam z kartą i doładowanym kontem w Euro a na drogę trochę drobnych. Na miejscu w CRO wypłacam za free gotówkę w Euro i idę do banki wymienić (zawsze zostawiam paragon z banku, bo jak chce się później wymienić kuny na euro to bardzo się przydaje) i tyle w temacie..... w skrajnych przypadkach zapłacę kartą euro i mimo prowizji banku i przewalutowania nie zbankrutowałam do tej pory:)

Też zdecydowałem, że będę w tym roku wymieniał Euro na Kuny na miejscu, karta awaryjnie, i odrobina Kun z Polski na wszelki wypadek. IMHO po ostatnich zawirowaniach na świecie łapię się, że cash to cash chociaż jak jeb...... jakiś krach to i te papierki będą niewiele warte :-) Na pewno karta wygodniejsza w płatności, ale psychologicznie jakaś lepsza kontrola przy płatnościach gotówką.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.06.2018 10:50

kaeres napisał(a):
pascalek napisał(a):
Senegal napisał(a):
kaeres napisał(a):
Senegal napisał(a):Witam serdecznie

Ma ktoś doświadczenie z bankiem milenium i ich kartą visa 360? Jak wychodzi wypłata za bankomatu na miejscu?


Najpierw zostanie przeliczona Kuna na USD(po kursie wg.tabeli VISA z dnia poprzedzającego zaksięgowanie) a następnie na PLN( już wg. kursu sprzedaży Banku Millennium z dnia zaksięgowania transakcji powiększonej o marżę 2 %).


No dobra, ale pi razy drzwi jakoś znośnie to wychodzi? Nie chodzi mi o oszczędność rzędu 50 czy 100zł. Jakoś nie chce mi się w tym roku lecieć do kantoru po euro, a potem taszczyć je ze sobą.

Ps. A płatność kartą milenium "dobrze" rozlicza?



Niespecjalnie, na euro jest ok. 30 groszy spreadu. Czyli dolicz jakieś 15 groszy na 1 EUR (połowa spreadu), a w procentach z doliczeniem marży to będzie ok. 5,5%.

https://www.bankmillennium.pl/o-banku/serwis-ekonomiczny/kursy-walut

Karta VISA w Banku Millennium w koncie 360` nie jest rozliczana z EURO.


Tak, rozpędziłem się, Visa jest rozliczana w USD, a MC w EUR.

Niemniej jednak spread dla USD jest równie "korzystny", więc z prowizją za przewalutowanie to będzie dalej jakieś 5.5% :)
Senegal
Globtroter
Posty: 41
Dołączył(a): 25.05.2012

Nieprzeczytany postnapisał(a) Senegal » 07.06.2018 15:07

Czyli chyba wynika z tego, że znowu trzeba będzie targać ze sobą euro i na miejscu wymieniać. Te 2 - 3 grosze więcej za jedną kunę to bym przebolał, jednak płacić jeszcze drożej to już chyba była by rozrzutność.
fly
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1416
Dołączył(a): 16.06.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) fly » 07.06.2018 21:36

kaeres napisał(a):
fly napisał(a):
kaeres napisał(a):No tak. Głównej kwestii nawet nie zauważyłem.
W Chorwacji nie wyciągniesz ze ściany waluty EURO.
Więc cały ten plan jakiś dziwny.

Cze!
Nie prawda, m.in.
Nova Gradiška Trg kralja Tomislava 13
Rijeka Ulica Ante Starčevića 10 (Korzo)
Sesvete Zagrebačka 15
Split Ivana Gundulića 26a (Dobri)
Zagreb Trg bana Josipa Jelačića 10
etc.
pozdro
fly


Będziesz mi udowadniał, że czarne jest czarne ?
Umówmy się, że nie szukam na wakacjach banków z bankomatami wypłacającymi EURO.
Oszczędzać na cebuli nie zamierzam bo się po prostu NIE OPŁACA tak kombinować skoro są prostsze sposoby, choćby karta Revolut.

To jak TY spędzasz czas zupełnie mnie nie obchodzi, podobnie sposoby oszczędzania. Napisałeś iż nie można wypłacić euro poddając pod wątpliwość wypowiedz kol.asiak301 a to nie prawda, ...być może ktoś kto będzie potrzebował euro, wykorzysta informację tu podane .
prosze bardzo
pozdro
fly
Ostatnio edytowano 07.06.2018 22:23 przez fly, łącznie edytowano 1 raz
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 07.06.2018 22:10

Senegal napisał(a):Czyli chyba wynika z tego, że znowu trzeba będzie targać ze sobą euro i na miejscu wymieniać. Te 2 - 3 grosze więcej za jedną kunę to bym przebolał, jednak płacić jeszcze drożej to już chyba była by rozrzutność.


Jeśli zdążysz, to zamów sobie kartę Revoluta albo załóż konto w Pekao SA czy Envelo Banku (internetowa odnoga Pocztowego). Karty pewnie przyjdą w ciągu dwóch tygodni. Pekao SA ma darmowe wypłaty z bankomatów Zagrebacka Banka, w Envelo za 5 zł można na miesiąc włączyć darmowe wypłaty z zagranicznych bankomatów. Oczywiście w obu przypadkach nie ma prowizji banku za przewalutowanie.
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 08.06.2018 09:44

pascalek napisał(a):
Senegal napisał(a):Czyli chyba wynika z tego, że znowu trzeba będzie targać ze sobą euro i na miejscu wymieniać. Te 2 - 3 grosze więcej za jedną kunę to bym przebolał, jednak płacić jeszcze drożej to już chyba była by rozrzutność.


Jeśli zdążysz, to zamów sobie kartę Revoluta albo załóż konto w Pekao SA czy Envelo Banku (internetowa odnoga Pocztowego). Karty pewnie przyjdą w ciągu dwóch tygodni. Pekao SA ma darmowe wypłaty z bankomatów Zagrebacka Banka, w Envelo za 5 zł można na miesiąc włączyć darmowe wypłaty z zagranicznych bankomatów. Oczywiście w obu przypadkach nie ma prowizji banku za przewalutowanie.


Pekao konto przekorzystne ma darmowe wypłaty że wszstkich bankomatów w Europie, nie tylko Unicredit.
Marcinusik
Croentuzjasta
Posty: 257
Dołączył(a): 31.07.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Marcinusik » 08.06.2018 21:45

pascalek napisał(a): Oczywiście w obu przypadkach nie ma prowizji banku za przewalutowanie.


Na serio te banki rezygnują ze swojego zarobku? Żadnych prowizji, spreadu itd? Znajdzie się jakiś namacalny ślad tej informacji? Jakiś link do takiej informacji?

Radzę poczytać cokolwiek jak zarabiają banki ;)
Co by się nie działo i jak duże "zera" by nie widniały na bilboardach reklamowych to przy każdej transakcji jaką wykonujecie za granicą bank zrobi tak aby coś na tym zarobić ;) Jedne banki mniej inne więcej ale jak ktoś pisze, że ma darmowe konto, darmowe wypłaty z bankomatu i na dodatek po najlepszych na świecie kursach bez prowizji i innych opłat to wiem jedno... To nie może być bank :D


http://www.najlepszekonto.pl/oplaty-za- ... mastercard
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5788
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 09.06.2018 07:18

Bank jest po to żeby zarabiać ale każdy robi to nieco inaczej.
Przykład z poprzedniego weekendu: kurs euro przy płatnościach kartą - 4,31 przy oficjalnym średnim kursie NBP - 4,31. Średni kurs sprzedaży euro w kantorach - 4,36. Oczywiście w przypadku innych walut jest podobnie.
Zapomniałem dodać, że dotyczy to Pekao SA.
krutom
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 3344
Dołączył(a): 16.06.2006

Nieprzeczytany postnapisał(a) krutom » 09.06.2018 10:15

Marcinusik napisał(a):... To nie może być bank :D

A jednak, Pekao SA przeliczał mi wypłaty z bankomatu i transakcje kartą po kursie średnim.
Zarabiają m.inn. na znikomym oprocentowaniu lokat, opłatach za konto, kartę, przelewy.
toomas
Cromaniak
Posty: 690
Dołączył(a): 03.02.2009

Nieprzeczytany postnapisał(a) toomas » 09.06.2018 12:02

Ja z własnego doświadczenia się wypowiem. Do Chorwacji jedziemy już pewnie z 10 raz. Od zawsze jeżdżę z kartą mBanku, zwykłą debetową. W początkowych wyjazdach zaopatrywaliśmy się w kuny, potem kupowaliśmy euro i wymieniali na miejscu a potem przeszliśmy całkowicie na karty. Ostatnie wyjazdy to tylko karta, płacę nią po drodze i wybieram kasę z bankomatu. Zawsze do tej pory jak sprawdzałem na wyciągach z banku to co mi bank ściągną z karty wahało się mniej więcej wokół kursu jaki był w kantorach. Raz był przelicznik lepszy raz ciut gorszy ale nigdy nie odczułem abym przepłacił. Wiem, że bank na pewno dolicza coś bo w końcu musi na czymś zarobić. Ja nie narzekam, bo mam wygodę i nie muszę myśleć przed wyjazdem o wymianie walut.
Mam natomiast świadomość, że nie wszyscy mają karty którymi można wybierać kasę ze ściany poza granicami bez prowizji bo wtedy to faktycznie trzeba się pilnować lub założyć kartę o której ostatnio dość głośno.

A tym którzy tak narzekają na banki polecam całkowicie zrezygnować z ich usług no bo jak są one takie niedobre to po co wogóle się z nimi zadawać.
Farstone
Croentuzjasta
Posty: 371
Dołączył(a): 26.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Farstone » 09.06.2018 19:01

toomas napisał(a):Ja z własnego doświadczenia się wypowiem. Do Chorwacji jedziemy już pewnie z 10 raz. Od zawsze jeżdżę z kartą mBanku, zwykłą debetową. W początkowych wyjazdach zaopatrywaliśmy się w kuny, potem kupowaliśmy euro i wymieniali na miejscu a potem przeszliśmy całkowicie na karty. Ostatnie wyjazdy to tylko karta, płacę nią po drodze i wybieram kasę z bankomatu. Zawsze do tej pory jak sprawdzałem na wyciągach z banku to co mi bank ściągną z karty wahało się mniej więcej wokół kursu jaki był w kantorach. Raz był przelicznik lepszy raz ciut gorszy ale nigdy nie odczułem abym przepłacił. Wiem, że bank na pewno dolicza coś bo w końcu musi na czymś zarobić. Ja nie narzekam, bo mam wygodę i nie muszę myśleć przed wyjazdem o wymianie walut.
Mam natomiast świadomość, że nie wszyscy mają karty którymi można wybierać kasę ze ściany poza granicami bez prowizji bo wtedy to faktycznie trzeba się pilnować lub założyć kartę o której ostatnio dość głośno.

A tym którzy tak narzekają na banki polecam całkowicie zrezygnować z ich usług no bo jak są one takie niedobre to po co wogóle się z nimi zadawać.

Też mam kartę mBanku, rok temu płatności wychodziły 0,608 za Kunę a w kantorze były po 0,67. W tym roku w kantorze 0,69 a mBank 0,618. Tym razem zdecydowałem wziąć Euro i wymieniać na miejscu, karta w sprawach awaryjnych, autostrada i.t.p....
SingSing74
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1460
Dołączył(a): 03.11.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) SingSing74 » 09.06.2018 21:27

Farstone napisał(a):Też mam kartę mBanku, rok temu płatności wychodziły 0,608 za Kunę a w kantorze były po 0,67. W tym roku w kantorze 0,69 a mBank 0,618. Tym razem zdecydowałem wziąć Euro i wymieniać na miejscu, karta w sprawach awaryjnych, autostrada i.t.p....


Cena na dziś w kantorze w Katowicach:
http://www.geniuss.pl/

Kuna 0,605
Przy większej ilości 0,599

Tak jak kolega zabieram euro, ale na początek trochę lokalnej waluty oraz kartę na bramki (niektóre).

Podobnie jak banków, nie szukajcie najdroższych kantorów, tylko te tańsze, a dobrze na tym wyjdziecie ;)
To bardzo proste.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 11.06.2018 09:42

Marcinusik napisał(a):
pascalek napisał(a): Oczywiście w obu przypadkach nie ma prowizji banku za przewalutowanie.


Na serio te banki rezygnują ze swojego zarobku? Żadnych prowizji, spreadu itd? Znajdzie się jakiś namacalny ślad tej informacji? Jakiś link do takiej informacji?

Radzę poczytać cokolwiek jak zarabiają banki ;)
Co by się nie działo i jak duże "zera" by nie widniały na bilboardach reklamowych to przy każdej transakcji jaką wykonujecie za granicą bank zrobi tak aby coś na tym zarobić ;) Jedne banki mniej inne więcej ale jak ktoś pisze, że ma darmowe konto, darmowe wypłaty z bankomatu i na dodatek po najlepszych na świecie kursach bez prowizji i innych opłat to wiem jedno... To nie może być bank :D


http://www.najlepszekonto.pl/oplaty-za- ... mastercard


Polecam lekturę następujących dokumentów:
Regulamin rachunków bankowych Banku Pekao S.A. dla osób fizycznych - dla rachunków otwieranych od 25.01.2018 r.
Taryfa Prowizji i Opłat bankowych dla Klientów detalicznych - dla rachunków otwieranych od 25.01.2018 r.

Jak widać, Pekao SA zrezygnowało z zarabiania na przeliczaniu walut i od wypłat z zagranicznych bankomatów (dla konta Przekorzystnego, po spełnieniu prostych warunków). Mimo tego mieli 392,3 mln zł zysku netto w pierwszym kwartale 2018, więc najwyraźniej skutecznie "robią tak żeby zarobić" w innych obszarach działalności.
Rafal1244
Plażowicz
Posty: 8
Dołączył(a): 19.06.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Rafal1244 » 20.06.2018 10:23

Witam. Mój bank to PKO konto za zero. Z informacji wyczytałem że za pobieranie gotówki z bankomatów jest 3% prowizji i dodatkowo za przewalutowanie jest 3.5%. No i moje pytanie czy na bramkach płacić karta będzie wtedy tylko 3.5% ? I 2 sprawa jak rozumuje to i tak by mi sie opłacało wybrac tam.Kuny z bankomatu jak kupowac tutaj?
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 117
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone