Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Janusz Bajcer
Moderator globalny
Avatar użytkownika
Posty: 107661
Dołączył(a): 10.09.2004

Nieprzeczytany postnapisał(a) Janusz Bajcer » 18.05.2018 13:31

audiKSP napisał(a):Janusz, wiem że jest, natomiast nie ma odpowiedzi na moje pytania...

placenie-karta-platnicza-w-chorwacji-watpliwosci-t33127-1545.html?hilit=Revolut#p1959751

Poczytaj kilka postów wstecz, a na Twoje pytania może ktoś tutaj odpowie.
Na stronie 104 był taki link >>> https://www.fly4free.pl/karta-revolut/
spragniony spokoju
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 08.05.2014
Re: Karta Revolut

Nieprzeczytany postnapisał(a) spragniony spokoju » 19.05.2018 23:01

audiKSP napisał(a):Drodzy forumowicze, karta Revolut staje się coraz bardziej popularna wśród Polaków. Sam używam jej od kilku dni, ale mam kilka pytań do osób które już ją znają.
Czy płacąc np. 5euro w sklepie w Niemczech muszę najpierw to 5e wymienić sobie w aplikacji (kupić za PLNy)? Z tego co wyczytałem to nawet jak nie wymienię waluty to i tak karta rozpozna, że ma płacić w euro i sama zrobi przewalutowanie. Pytanie więc: po co mam sam to robić wcześniej. A może jest jakaś korzyść z tego że sam kupię walutę, np. lepszy kurs?

Druga sprawa to płatność w kraju którego waluty nie ma na liście dwudziestu kilku walut w kanotrze Revolut. Przykładem nie będzie Rosja i Ruble. Nie mogę kupić za PLNy Rubli, bo nie ma tej waluty na liście, więc jaki jest schemat płacenia? Po prostu płacę i karta sama sobie przelicza PLNy na Ruble?


Aby płacić kartą Revolut musisz najpierw ją zasilić - złotówkami. Kiedy już masz na niej złotówki możesz dokonać transakcji w walucie danego kraju. Revolut sam dokona przeliczenia po korzystnym kursie. Ja z racji tego że pracuję w Szwecji utworzyłem jeszcze równoległe konto w SEK i przelałem na nie korony szwedzkie, które zakupiłem kiedy były tańsze. Tak więc mam na tej samej karcie kilkaset PLN i kilkaset SEK. Ponieważ korony kupiłem jakiś czas temu po 0,4010 a teraz są po 0,4175 opłaca się płacić w SEK (oczywiście będąc w Szwecji) Nie piszcie że takie zabawy są bez sensu dla przysłowiowych paru groszy - mieszkając za granicą tracę duże pieniądze na przewalutowaniach i spreadach.
malinero
zbanowany
Posty: 416
Dołączył(a): 05.11.2017
Re: Karta Revolut

Nieprzeczytany postnapisał(a) malinero » 19.05.2018 23:03

spragniony spokoju napisał(a):
audiKSP napisał(a):Drodzy forumowicze, karta Revolut staje się coraz bardziej popularna wśród Polaków. Sam używam jej od kilku dni, ale mam kilka pytań do osób które już ją znają.
Czy płacąc np. 5euro w sklepie w Niemczech muszę najpierw to 5e wymienić sobie w aplikacji (kupić za PLNy)? Z tego co wyczytałem to nawet jak nie wymienię waluty to i tak karta rozpozna, że ma płacić w euro i sama zrobi przewalutowanie. Pytanie więc: po co mam sam to robić wcześniej. A może jest jakaś korzyść z tego że sam kupię walutę, np. lepszy kurs?

Druga sprawa to płatność w kraju którego waluty nie ma na liście dwudziestu kilku walut w kanotrze Revolut. Przykładem nie będzie Rosja i Ruble. Nie mogę kupić za PLNy Rubli, bo nie ma tej waluty na liście, więc jaki jest schemat płacenia? Po prostu płacę i karta sama sobie przelicza PLNy na Ruble?


Aby płacić kartą Revolut musisz najpierw ją zasilić - złotówkami. Kiedy już masz na niej złotówki możesz dokonać transakcji w walucie danego kraju. Revolut sam dokona przeliczenia po korzystnym kursie. Ja z racji tego że pracuję w Szwecji utworzyłem jeszcze równoległe konto w SEK i przelałem na nie korony szwedzkie, które zakupiłem kiedy były tańsze. Tak więc mam na tej samej karcie kilkaset PLN i kilkaset SEK. Ponieważ korony kupiłem jakiś czas temu po 0,4010 a teraz są po 0,4175 opłaca się płacić w SEK (oczywiście będąc w Szwecji) Nie piszcie że takie zabawy są bez sensu dla przysłowiowych paru groszy - mieszkając za granicą tracę duże pieniądze na przewalutowaniach i spreadach.


Oczywiście, że są bez sensu dla paru groszy. Na tym forum omawia się sprawy wakacyjne, nie emigracyjne.
spragniony spokoju
Globtroter
Posty: 33
Dołączył(a): 08.05.2014

Nieprzeczytany postnapisał(a) spragniony spokoju » 19.05.2018 23:07

Nawet podczas jednego wyjazdu urlopowego oszczędności są widoczne. Zresztą, jak ktoś chce może dać zarobić bankom, ja dam komu innemu.
audiKSP
Croentuzjasta
Avatar użytkownika
Posty: 248
Dołączył(a): 08.12.2008

Nieprzeczytany postnapisał(a) audiKSP » 19.05.2018 23:18

Oczywiście że takie zabawy mają sens. Dlaczego mamy na tym forum nie pytać o takie rzeczy? Bo co?
Ja jeżdżę nie tylko do Chorwacji, czasem również do innych krajów w różnycj sprawach. Dlaczego mam nie pytać na TYM forum o sprawy które mnie interesują?
anakin
Legenda_mistrz LM
Avatar użytkownika
Posty: 33331
Dołączył(a): 11.07.2009
Re: Karta Revolut

Nieprzeczytany postnapisał(a) anakin » 19.05.2018 23:39

malinero napisał(a):Oczywiście, że są bez sensu dla paru groszy. Na tym forum omawia się sprawy wakacyjne, nie emigracyjne.

Ktos kiedys powiedział, że nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi.
Dla Ciebie sensu nie ma, dla kogos najwidoczniej jest.
Jeżeli nie masz nic do powiedzenia nie musisz naprawdę próbować istnieć w każdym temacie.
Ot, taka rada za free.
Vinniez
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 28.05.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vinniez » 28.05.2018 08:57

Witam,

jak obecnie wygląda sytuacja z płaceniem kartą debetową mBank (mastercard lub visa)?
Duże są prowizje?
W środę wyjeżdżam pierwszy raz na Chorwację i nie wiem, czy zabrać kartę, czy kupować w kantorze kuny i brać gotówkę?
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 249
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 28.05.2018 09:11

Prowizja od Visa 5,9%, master 2% i w obydwu przypadkach lichwiarski kurs przewalutowania. Przy spreadzie około 6-7 procent można powiedzieć, że wakacje z visą mbanku będą kosztowały Cię 12% drożej :papa:
Vinniez
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 28.05.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vinniez » 28.05.2018 09:21

Czyli wpłacam kasę na mbank master card i powinno być ok. 2% to nie dramat.
Farstone
Croentuzjasta
Posty: 371
Dołączył(a): 26.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Farstone » 28.05.2018 09:27

W tej chwili Visa mBank wychodzi niecałe 0,62 za Kunę więc bez przesady z tą lichwą, uważać trzeba na Mastercard bo zdaje się jest podwójne przewalutowanie, po drodze jeszcze Euro, a Visa przelicza Kunę na Złotego...
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 28.05.2018 09:29

Vinniez napisał(a):Witam,

jak obecnie wygląda sytuacja z płaceniem kartą debetową mBank (mastercard lub visa)?
Duże są prowizje?
W środę wyjeżdżam pierwszy raz na Chorwację i nie wiem, czy zabrać kartę, czy kupować w kantorze kuny i brać gotówkę?


Zabrać kartę, ale nie mBanku. Revolut, Pekao SA albo Envelo Bank.
A jeśli gotówkę, to kupić w kantorze EUR po kursie hurtowym i wymieniać na kuny w banku w Chorwacji. Tam banki mają dużo niższe spready niż w Polsce.
Farstone
Croentuzjasta
Posty: 371
Dołączył(a): 26.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Farstone » 28.05.2018 09:30

Taniej może być wymienianie Złotego na Kuny na miejscu niż Euro na Kuny...
Tomy Lee
Croentuzjasta
Posty: 249
Dołączył(a): 01.01.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Tomy Lee » 28.05.2018 09:36

Farstone napisał(a):W tej chwili Visa mBank wychodzi niecałe 0,62 za Kunę więc bez przesady z tą lichwą, uważać trzeba na Mastercard bo zdaje się jest podwójne przewalutowanie, po drodze jeszcze Euro, a Visa przelicza Kunę na Złotego...



Visa podaje do mbanku kwotę wyrażoną w euro - tak jest już od kilku lat. Właśnie dlatego z powodu utraty zysku z podwójnego przewalutowania pojawiła się tak wysoka prowizja (w innych bankach to 2-3%). Tłumaczyłem to już kilka razy wystarczy przejrzeć wątek.
Przy średnim kursie kuny 0,58 zł - 6% tej kwoty to 3 grosze i masz kurs, który podałeś. W zeszłym roku raz pomyliłem karty i zaplaciłem masterem z niższą prowizja i transakcję rozliczyć mbank po 0.62 gdzie inna kartą płaciłem cały urlop 0.56-0.58. Dlatego uważam, że mają lichwiarskie rozliczenia.
Kolega pytał o wysokość prowizji i mu podałem wg aktualnej tabeli banku. A Twój post co nowego wniósł do sprawy?
Ostatnio edytowano 28.05.2018 09:41 przez Tomy Lee, łącznie edytowano 1 raz
Farstone
Croentuzjasta
Posty: 371
Dołączył(a): 26.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) Farstone » 28.05.2018 09:40

Precyzując - przelicznik Mastercard to 3% i podwójne przewalutowanie o czym nie napisałeś... a te 12% to trochę przesada :)
Ostatnio edytowano 28.05.2018 09:42 przez Farstone, łącznie edytowano 1 raz
Vinniez
Plażowicz
Posty: 6
Dołączył(a): 28.05.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) Vinniez » 28.05.2018 09:41

No to teraz już nie wiem :) To chyba jednak wymienię złotówki na kuny i zabiorę gotówkę. Muszę tylko sprawdzić jaki kurs jest w Opolu. Ponoć 0,58 z tego co widzę na stronie jednego z kantorów.
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne



cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 111
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone