Platforma cro.pl© Chorwacja online™ - podróżuj z nami po całym świecie! Odkryj Chorwację i nie tylko na forum obecnych i przyszłych Cromaniaków ツ

Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości

Jacy są Chorwaci, ile co kosztuje w Chorwacji, czy warto jadać w restauracjach, co zabrać ze sobą z Polski, czym najlepiej płacić, na co szczególnie uważać oraz wszystkie inne pytania i uwagi związane z wyjazdami, także te nietypowe czy specjalistyczne, powinny znaleźć się w tym miejscu.
[Nie ma tutaj miejsca na reklamy. Molim, ovdje nije mjesto za reklame. Please do not advertise.]
Hercklekot
Cromaniak
Avatar użytkownika
Posty: 1268
Dołączył(a): 23.10.2011

Nieprzeczytany postnapisał(a) Hercklekot » 18.04.2018 18:40

Magdala5791 napisał(a):Mam pytanie. Mam konto w banku Pekao S.A. - jeszcze w ubiegłym roku płatność kartą w Chorwacji była bez prowizji oraz wypłata kun z bankomatów zrzeszonych w UniCredit (Zagrebacka Banka). Jednak już jak zakładałam konto, miałam informację, że Pekao wychodzi z UniCredit. Orientuje się może ktoś, czy coś się zmieniło w tej kwestii? Tj. czy nadal są te same zasady? Czy może szukać innego banku z podobną opcją, tj. opłata kartą i wypłata z konkretnych bankomatów bez prowizji?


1. Unicredit obniżyło tylko zaangażowanie w Pekao SA, dalej zostają akcjonariuszem (6,26% mają). https://www.pekao.com.pl/informacje_dla ... nge/sklad/
2. Czy sprzedadzą resztę nie wiem, nie jestem wróżką, nic tym się nie mówi.
3. Płatności i wybieranie z bankomatów ZB bez prowizji działa
4. Czy będą działać w następnych latach ?- patrz pkt 2
greenrs
Koneser
Avatar użytkownika
Posty: 5792
Dołączył(a): 30.05.2010

Nieprzeczytany postnapisał(a) greenrs » 18.04.2018 19:18

Magdala5791 napisał(a):Mam pytanie. Mam konto w banku Pekao S.A. - jeszcze w ubiegłym roku płatność kartą w Chorwacji była bez prowizji oraz wypłata kun z bankomatów zrzeszonych w UniCredit (Zagrebacka Banka). Jednak już jak zakładałam konto, miałam informację, że Pekao wychodzi z UniCredit. Orientuje się może ktoś, czy coś się zmieniło w tej kwestii? Tj. czy nadal są te same zasady? Czy może szukać innego banku z podobną opcją, tj. opłata kartą i wypłata z konkretnych bankomatów bez prowizji?

Na dzisiaj nic się nie zmieniło.
Magdala5791
Podróżnik
Posty: 19
Dołączył(a): 10.08.2016

Nieprzeczytany postnapisał(a) Magdala5791 » 19.04.2018 15:13

Super, dzięki, czyli miesiąc przed wyjazdem trzeba się zorientować, czy coś się nie zmieniło.
Użytkownik usunięty

Nieprzeczytany postnapisał(a) Użytkownik usunięty » 19.04.2018 20:30

Magdala5791 napisał(a):Super, dzięki, czyli miesiąc przed wyjazdem trzeba się zorientować, czy coś się nie zmieniło.


https://prnews.pl/bank-pekao-sa-podpisal-umowe-o-wspolpracy-z-grupa-unicredit-373123

Jest nadzieja, że w tej umowie są również zawarte te darmowe wypłaty. Ale oczywiście warto spytać przed wyjazdem :)
dominikzw
Croentuzjasta
Posty: 390
Dołączył(a): 19.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominikzw » 24.04.2018 16:52

Witam
Czy ktoś z Was przerabiał w praktyce (jak to wygląda) temat płacenia w Chorwacji kartą kredytową z ING do konta walutowego w Euro?
sebjan
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 29.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) sebjan » 24.04.2018 18:17

dominikzw napisał(a):Witam
Czy ktoś z Was przerabiał w praktyce (jak to wygląda) temat płacenia w Chorwacji kartą kredytową z ING do konta walutowego w Euro?


Jezeli mowisz o karcie maestro do konta walutowego euro to platnosc odbywa sie z przeliczeniem na euro wedlug kursu mastercard i nie ma zadnej dodatkowej oplaty banku.
dominikzw
Croentuzjasta
Posty: 390
Dołączył(a): 19.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominikzw » 24.04.2018 18:31

Tak chodzi mi o konto walutowego i kartę maestro. Z tego co wyczytałem na stronie ING (bo nie jestem ich klientem jeszcze):
1. konto - 0 zł
2. koszt miesięczny karty maestro - 1,5 zł
3. jeśli dobrze zrozumiałem to płacąc tą kartą w sklepie/stacje itp. gdzie jest waluta euro - zero opłat i identyczna kwota schodzi mi z konta w euro
4. płacąc ta kartą już w chorwacji to kuny są przeliczane na euro po kursie maestro i bank nie nalicza żadnych dodatkowych opłat/prowizji itp.
Coś źle zrozumiałem czy jest tak jak rozpisałem?

Analizowałem dodatkowo właśnie konto w Pekao SA gdzie wiele osób chwali raz za wypłaty z bankomatów a dwa za przeliczanie przy płatnościach. Faktycznie konto jest za free i karta za free ale jest mały szczegół:
1. Prowadzenie rachunku płatniczego (opłata pobierana z góry za kolejny miesiąc) - 6,00 zł lub 0,00 zł *2
2. wypłaty za granicą w tym transgraniczne transakcje płatnicze przy użyciukarty debetowej do płatności gotówkowych (od kwoty transakcji) - 2% min 5,00 zł lub 0,00 zł *9

*2 to W przypadku wpływu na rachunek w poprzednim miesiącu kalendarzowym wynagrodzenia lub innych regularnych zasileń na kwotę jednorazowo min 500 zł (z wyłączeniem wpłat gotówkowych,

*9 W przypadku wpływu na rachunek w poprzednim miesiącu kalendarzowym wynagrodzenia lub innych regularnych zasileń na kwotę jednorazowo min 500 zł (z wyłączeniem wpłat gotówkowych.

Czyli w moim przypadku niestety oferta kiepska bo nie będę specjalnie jeszcze u pracodawcy zmieniał konta. Chyba że coś źle doczytałem w cenniku.
Może użytkownik Hercklekot coś sprostuje bo widać tematyka tego banku jest mu znana
sebjan
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 29.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) sebjan » 24.04.2018 19:08

dominikzw napisał(a):Tak chodzi mi o konto walutowego i kartę maestro. Z tego co wyczytałem na stronie ING (bo nie jestem ich klientem jeszcze):
1. konto - 0 zł
2. koszt miesięczny karty maestro - 1,5 zł
3. jeśli dobrze zrozumiałem to płacąc tą kartą w sklepie/stacje itp. gdzie jest waluta euro - zero opłat i identyczna kwota schodzi mi z konta w euro
4. płacąc ta kartą już w chorwacji to kuny są przeliczane na euro po kursie maestro i bank nie nalicza żadnych dodatkowych opłat/prowizji itp.
Coś źle zrozumiałem czy jest tak jak rozpisałem?

Analizowałem dodatkowo właśnie konto w Pekao SA gdzie wiele osób chwali raz za wypłaty z bankomatów a dwa za przeliczanie przy płatnościach. Faktycznie konto jest za free i karta za free ale jest mały szczegół:
1. Prowadzenie rachunku płatniczego (opłata pobierana z góry za kolejny miesiąc) - 6,00 zł lub 0,00 zł *2
2. wypłaty za granicą w tym transgraniczne transakcje płatnicze przy użyciukarty debetowej do płatności gotówkowych (od kwoty transakcji) - 2% min 5,00 zł lub 0,00 zł *9

*2 to W przypadku wpływu na rachunek w poprzednim miesiącu kalendarzowym wynagrodzenia lub innych regularnych zasileń na kwotę jednorazowo min 500 zł (z wyłączeniem wpłat gotówkowych,

*9 W przypadku wpływu na rachunek w poprzednim miesiącu kalendarzowym wynagrodzenia lub innych regularnych zasileń na kwotę jednorazowo min 500 zł (z wyłączeniem wpłat gotówkowych.

Czyli w moim przypadku niestety oferta kiepska bo nie będę specjalnie jeszcze u pracodawcy zmieniał konta. Chyba że coś źle doczytałem w cenniku.
Może użytkownik Hercklekot coś sprostuje bo widać tematyka tego banku jest mu znana


Jesli chodzi o ING to jest tak jak piszesz, ale kwota za karte jest pobierana w euro i wynosi 0.35 euro okolo. Tak mi przynajmniej sciaga z konta. Jezeli byc wyplacal z bankomatu to dochodzi 3% dla banku.
dominikzw
Croentuzjasta
Posty: 390
Dołączył(a): 19.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominikzw » 24.04.2018 19:11

klopot napisał(a):
yanek37 napisał(a):Witam,
Korzystał ktoś w Chorwacji z takich kart :
- PKO BP Visa
- BZ WBK Visa Etectron (Debetowa)
- BZ WBk MasterCard (walutowe EUR)
Interesuje mnie jak przedstawia się przewalutowanie w tych kartach ?

Pozdrawiam

Zajrzyj do tabeli prowizji


Ja się interesowałem BZ WBK - karta mastercard do konta walutowego mnie interesowała, ale jak usłyszałem 10 Euro za kartę to mina mi zrzedła....
dominikzw
Croentuzjasta
Posty: 390
Dołączył(a): 19.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominikzw » 24.04.2018 19:22

sebjan napisał(a):
dominikzw napisał(a):Tak chodzi mi o konto walutowego i kartę maestro. Z tego co wyczytałem na stronie ING (bo nie jestem ich klientem jeszcze):
1. konto - 0 zł
2. koszt miesięczny karty maestro - 1,5 zł
3. jeśli dobrze zrozumiałem to płacąc tą kartą w sklepie/stacje itp. gdzie jest waluta euro - zero opłat i identyczna kwota schodzi mi z konta w euro
4. płacąc ta kartą już w chorwacji to kuny są przeliczane na euro po kursie maestro i bank nie nalicza żadnych dodatkowych opłat/prowizji itp.
Coś źle zrozumiałem czy jest tak jak rozpisałem?

Analizowałem dodatkowo właśnie konto w Pekao SA gdzie wiele osób chwali raz za wypłaty z bankomatów a dwa za przeliczanie przy płatnościach. Faktycznie konto jest za free i karta za free ale jest mały szczegół:
1. Prowadzenie rachunku płatniczego (opłata pobierana z góry za kolejny miesiąc) - 6,00 zł lub 0,00 zł *2
2. wypłaty za granicą w tym transgraniczne transakcje płatnicze przy użyciukarty debetowej do płatności gotówkowych (od kwoty transakcji) - 2% min 5,00 zł lub 0,00 zł *9

*2 to W przypadku wpływu na rachunek w poprzednim miesiącu kalendarzowym wynagrodzenia lub innych regularnych zasileń na kwotę jednorazowo min 500 zł (z wyłączeniem wpłat gotówkowych,

*9 W przypadku wpływu na rachunek w poprzednim miesiącu kalendarzowym wynagrodzenia lub innych regularnych zasileń na kwotę jednorazowo min 500 zł (z wyłączeniem wpłat gotówkowych.

Czyli w moim przypadku niestety oferta kiepska bo nie będę specjalnie jeszcze u pracodawcy zmieniał konta. Chyba że coś źle doczytałem w cenniku.
Może użytkownik Hercklekot coś sprostuje bo widać tematyka tego banku jest mu znana


Jesli chodzi o ING to jest tak jak piszesz, ale kwota za karte jest pobierana w euro i wynosi 0.35 euro okolo. Tak mi przynajmniej sciaga z konta. Jezeli byc wyplacal z bankomatu to dochodzi 3% dla banku.


Z wypłatą z bankomatu to zgadza sęę masz racje że jest aż 3%, ale temat wypłacania ze ściany chce potem rozwiązać.
Czyli dobrze zrozumiałem że żadnych innych opłat marż/przewalutowań itp nie ma przy płaceniu ta kartą w euro albo w kunach.

A w jaki sposób uzupełniałeś to konto walutowe w ING? Bo ja zastanawiam się nad kupieniem euro w ekantorze ale nie wiem czy w dobrym kierunku idę ...
sebjan
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 29.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) sebjan » 24.04.2018 19:48

dominikzw napisał(a):
sebjan napisał(a):
dominikzw napisał(a):Tak chodzi mi o konto walutowego i kartę maestro. Z tego co wyczytałem na stronie ING (bo nie jestem ich klientem jeszcze):
1. konto - 0 zł
2. koszt miesięczny karty maestro - 1,5 zł
3. jeśli dobrze zrozumiałem to płacąc tą kartą w sklepie/stacje itp. gdzie jest waluta euro - zero opłat i identyczna kwota schodzi mi z konta w euro
4. płacąc ta kartą już w chorwacji to kuny są przeliczane na euro po kursie maestro i bank nie nalicza żadnych dodatkowych opłat/prowizji itp.
Coś źle zrozumiałem czy jest tak jak rozpisałem?

Analizowałem dodatkowo właśnie konto w Pekao SA gdzie wiele osób chwali raz za wypłaty z bankomatów a dwa za przeliczanie przy płatnościach. Faktycznie konto jest za free i karta za free ale jest mały szczegół:
1. Prowadzenie rachunku płatniczego (opłata pobierana z góry za kolejny miesiąc) - 6,00 zł lub 0,00 zł *2
2. wypłaty za granicą w tym transgraniczne transakcje płatnicze przy użyciukarty debetowej do płatności gotówkowych (od kwoty transakcji) - 2% min 5,00 zł lub 0,00 zł *9

*2 to W przypadku wpływu na rachunek w poprzednim miesiącu kalendarzowym wynagrodzenia lub innych regularnych zasileń na kwotę jednorazowo min 500 zł (z wyłączeniem wpłat gotówkowych,

*9 W przypadku wpływu na rachunek w poprzednim miesiącu kalendarzowym wynagrodzenia lub innych regularnych zasileń na kwotę jednorazowo min 500 zł (z wyłączeniem wpłat gotówkowych.

Czyli w moim przypadku niestety oferta kiepska bo nie będę specjalnie jeszcze u pracodawcy zmieniał konta. Chyba że coś źle doczytałem w cenniku.
Może użytkownik Hercklekot coś sprostuje bo widać tematyka tego banku jest mu znana


Jesli chodzi o ING to jest tak jak piszesz, ale kwota za karte jest pobierana w euro i wynosi 0.35 euro okolo. Tak mi przynajmniej sciaga z konta. Jezeli byc wyplacal z bankomatu to dochodzi 3% dla banku.


Z wypłatą z bankomatu to zgadza sęę masz racje że jest aż 3%, ale temat wypłacania ze ściany chce potem rozwiązać.
Czyli dobrze zrozumiałem że żadnych innych opłat marż/przewalutowań itp nie ma przy płaceniu ta kartą w euro albo w kunach.

A w jaki sposób uzupełniałeś to konto walutowe w ING? Bo ja zastanawiam się nad kupieniem euro w ekantorze ale nie wiem czy w dobrym kierunku idę ...


Kierunek moim zdaniem bardzo dobry ja osobiscie kupuje walute w revolucie (moim zdaniem lepszego kursu kupna nie znajdziesz) i robie przelew na konto euro w ING. Przelew idzie okolo dwoch dni, ale jest darmowy. Ogolnie poczytaj o Revolut moze skorzystasz z ich oferty. Potem pie.iadze wyplacam w oddziale ING. Raz w okresie rozliczeniowym wyplata jak i wplata na konto sa darmowe
dominikzw
Croentuzjasta
Posty: 390
Dołączył(a): 19.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominikzw » 24.04.2018 19:56

A porównywałeś Revolt z ekontorem, cashback, cinkciarzem?
Czemu jak już kupiłeś euro i przelałem do ing to je wypłacasz? Wolisz płacić euro w gotówce a nie kartą do tego konta?? Bo ja planowałem wymienić i mieć na koncie walutowym ING i kartą płacić jak już będę na wakacjach.
sebjan
Podróżnik
Posty: 26
Dołączył(a): 29.05.2017

Nieprzeczytany postnapisał(a) sebjan » 24.04.2018 20:02

dominikzw napisał(a):A porównywałeś Revolt z ekontorem, cashback, cinkciarzem?
Czemu jak już kupiłeś euro i przelałem do ing to je wypłacasz? Wolisz płacić euro w gotówce a nie kartą do tego konta?? Bo ja planowałem wymienić i mieć na koncie walutowym ING i kartą płacić jak już będę na wakacjach.


Za apartamenty place gotowka w euro, w wielu miejscach nie zaplacisz karta i euro wymieniam na kuny zeby miec gotowke- kuny w kieszeni. Nawet jak w lokalu place karta to mam zawsze jakies pieniadze na napiwek. Wymiana euro w banku w Chorwacji jest korzystniejsze niz wymiana zlotowek. Szczegolnie jak tanio sie kupilo euro.
dominikzw
Croentuzjasta
Posty: 390
Dołączył(a): 19.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominikzw » 24.04.2018 20:13

Rozumiem, ja za pobyt płacę kartą więc zapomniałem, ale faktycznie trzeba mieć euro w kieszeni na plan B. Czyli najkorzystniej wymienić Euro na kuny w Chorwacji w banku ???

Druga sprawa: z tymi kursami Revolt wychodzi najlepiej do tych co podałem??? niestety kursow revolt nie mogę sprawdzić bo nie mam tam konta obecnie.
Teraz w cashback jest 4.2176 zł, e-kantor 4,2325, cinkciarz - 4,2170
dominikzw
Croentuzjasta
Posty: 390
Dołączył(a): 19.04.2018

Nieprzeczytany postnapisał(a) dominikzw » 24.04.2018 20:16

Jeśli kogoś by interesowało jak wygląda płatność kartą z konta Millennium albo BZWBK to przeanalizowałem jakby to wyglądało u mnie. Jest to teoretyczna analiza bo nie miałem okazji sprawdzić czy tak to działa. Jedynie potwierdzałem swój tok myślenia z konsultantami tych banków.

Millennium:
Wypłata z bankomatu - karta visa do konta godnego polecenia - po spełnienie wymogów (czyli 1 płatność kartą i wypłata min. 1000 zł), jeśli warunek nie jest spełniony (pobierana jest prowizja 2,5% nie mniej niż 9 zł) naliczana jest dodatkowo "jedynie" marża 2% . Proces przewalutowania jest następujący - Kuny na dolary (bo kursie visa) z dolarów na zł (po kursie sprzedaży banku)
Przykład (jeśli oczywiście dobrze posprawdzałem na danych z dnia 23.04)
1000 kun x 0,165741 (kurs kuna/dolar) x 3,5064 (kurs banku dolar/zł)= 581,15 zł + 581,15 zł x 0,02 (marża) = 592,77 zł (czyli kurs zł/kuna wychodzi 0,592777

Płatność kartą - bank nie oferuje żadnej karty która nie będzie naliczała żadnej opłaty za przewalutowanie.

BZWBK:
Konto walutowe jest za 0 zł - ale karta kosztuje 10 EUro więc tyle w tym temacie....

płatność kartą - karta kredytowa World MasterCard - karta jest za 0 zł jeśli dokona się 5 transakcji kartą oraz opłata miesięczna za kartę również zniesiona przy dokonaniu 5 transakcji w ciągu jednego miesiąca. Plus jest taki że nie opłata za przewalutowanie. Proces przewalutowania to Kuna/Euro po kursie Mastercard potem Euro/zł po kursie banku BZWBK.
Przykład:
1000 kun x 0,135391 (kuna/euro mastercard) x 4,3315 (kurs banku) = 586,4461 (czyli kurs zł/kuna 0,58446

wypłata z bankomatu - ta sama karta world mastercard pobiera dodatkowe 4% prowizji
Przykład: 1000 kun - ostatecznie 609,904 (czyli wychodzi zł/kuna 0,609904

inne rozwiązanie do konta dopasowanego które nic nie kosztuje dobieram kartę debetową - dopasowana mastercard. Proces przewalutowania kuna/euro (po kursie mastercard) euro/zł (po kursie banku), ale pobierana jest prowizja 2,8% a oprócz tego trzeba aktywować na 10 dni pakiet za 15 zł (Pakiet wypłat z bankomatów za granicą) bo jak nie to dodatkowo 5 zł za usługę
Przykład:
1000 kun x 0,135591 x 4,315 = 586,4461 +2,8% = 602,866 (czyli wychodzi zł/kuna 0,602867)
Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ceny, usługi, przepisy, porady różne

cron
Płacenie kartą płatniczą w Chorwacji- Wątpliwości - strona 108
Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się
reklama
Chorwacja Online
[ reklama ]    [ kontakt ]

Platforma cro.pl© Chorwacja online™ wykorzystuje cookies do prawidłowego działania, te pliki gromadzą na Twoim komputerze dane ułatwiające korzystanie z serwisu; więcej informacji w polityce prywatności.

Redakcja platformy cro.pl© Chorwacja online™ nie odpowiada za treści zamieszczone przez użytkowników. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny. Cro.pl© nie reprezentuje interesów żadnego biura podróży, nie zajmuje się organizacją imprez turystycznych oraz nie odpowiada za treść zamieszczonych reklam.

Copyright: cro.pl© 1999-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone